چرا تنوع محتوا در سئوی وب‌سایت اهمیت دارد؟

 
 
مقالات وستا

چرا تنوع محتوا در سئوی وب‌سایت اهمیت دارد؟

امروزه اهمیت بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ بر کسی پوشیده نیست. از کارهای گوناگونی که دراین‌خصوص انجام می‌شود، داشتن صفحه در شبکه‌های اجتماعی مختلف و داشتن وب‌سایت شخصی را می‌توان نام برد. افراد از تکنیک‌های مختلفی برای افزایش فروش. برندینگ در دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند؛ برای آشنایی با 5 مورد از اصلی‌ترین موارد کلیدی آن را می‌توان در مقاله «5 تکنیک بازاریابی دیجیتال در افزایش فروش» مطالعه کنید.

تنوع محتوا

یکی از دغدغه‌های عمده‌ی صاحبان وب‌سایت، افزایش سرچ در نتایج موتورهای جستجوی مختلف به‌ویژه گوگل است. یکی از اصلی‌ترین کارهایی که برای این مسئله انجام می‌شود، «بهینه‌سازی موتور جستجو» یا همان «سئو» (SEO) است.

موتورهای جستجو در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها بیش از 200 فاکتور را مدنظر قرار می‌دهند؛ محتوایی بهینه‌سازی شده محسوب می‌شود که این فاکتورها را بهتر رعایت کرده باشد. البته افراد از تمامی این فاکتورها اطلاعی ندارند و ما نیز قصد معرفی تمام آن‌ها را در این مقاله نداریم؛ ما در این مقاله، به اهمیت یکی از این فاکتورهای مهم یعنی اهمیت تنوع محتوا و تولید محتوای خلاقانه در سئوی وب‌سایت خواهیم پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله‌ی " چک لیست نهایی سئو 2022 " را مطالعه کنید.

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی اهمیت تنوع محتوا و تولید محتوای خلاقانه در سئوی وب‌سایت بپردازیم، ابتدا بیایید به بررسی محتوا بپردازیم.

برای آشنایی و اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقالات مرتبط با بازاریابی محتوایی نوشته شده در بلاگ وستا را مطالعه کنید.

محتوا در بازاریابی دیجیتال چیست؟

ارائه‌ی تعریف دقیقی از محتوا کار غیرممکنی است چراکه تعریف واحدی وجود ندارد که همه برسر آن توافق داشته باشند. کافی است که به وب‌سایت TopRank مراجعه کنید تا با چشمان خودتان ببینید که چه تنوعی در تعاریف عرضه شده برای محتوا وجود دارد.

ولی بیایید برای راحتی کار یک تعریف ساده برای محتوا ارائه کنیم. محتوا (Content) به هرگونه دانش، اطلاعات، آموزش و ... که به شکل متنی، تصویری یا به شکل‌های دیگر قابل‌ارائه بوده، گفته می‌شود.

قبل از اینکه بخواهیم به اهمیت تنوع بخشیدن بپردازیم، لازم است که بدانید که تمام کسب‌وکارها به تولید محتوای قوی نیاز دارند؛ لذا این مقاله را بادقت مطالعه کنید. البته اگر برایتان سؤال است که چه نیازی به تولید محتوای قوی وجود دارد، به مقاله‌ی « چرا هر کسب‌وکاری به تولید محتوای قوی نیاز دارد؟ » مراجعه کنید.

اهمیت تنوع محتوا در بهینه‌سازی وب‌سایت

وقتی صحبت از سئو کردن محتوا می‌شود، افراد به‌جای تولید محتوای خلاقانه‌ی جدید زمان بسیار زیادی را به بهینه‌سازی محتوا در وب‌سایت موردنظر اختصاص می‌دهند. تنوع محتوا نقش به سزایی در موفقیت سئو دارد.

همان‌طور که گفته شده، موتورهای جستجو بیش از 200 فاکتور را برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها بررسی می‌کنند. توجه داشته باشید که اکثر تولیدکنندگان محتوا تعدادی از این فاکتورها را مدنظر قرار می‌دهند و نه همهٔ آن‌ها را.

یک مسئله‌ی مهمی که باید همیشه مدنظر قرارداد این است که موتورهای جستجو این فاکتورها را به‌صورت پیوسته تغییر می‌دهند؛ بنابراین تنوع دادن به محتوا و بهینه‌کردن متن خود بر اساس چند فاکتور مختلف بسیار اهمیت دارد. وابستگی به یک استراتژی بسیار خطرناک است چراکه آن استراتژی ممکن است خیلی زود منسوخ شود؛ البته یک خطر دیگر نیز در اینجا وجود دارد و آن هم ریسک «فرا بهینه‌سازی» است.

فرا بهینه‌سازی (Over-optimization) پیغام دست‌کاری کردن را به موتور جستجو می‌دهد؛ در این جالت موتور جستجو شما را جریمه خواهد کرد و صفحه‌ی شما را در نتایج جستجو نمایش نخواهد داد؛ لذا به‌جای تمرکز بیش از حد بر بهینه‌سازی محتوا، بر روی تولید محتوای خلاقانه و تنوع محتوا تمرکز کنید.

استفاده‌ی بیش از حد از کلمات کلیدی یک مثال مناسب در رابطه با نحوه‌ی به مشکل برخوردن درخصوص فرااشباع‌سازی می‌باشد؛ توزیع طبیعی کلمات کلیدی نیازمند دامنه‌ی متنوعی از کلمه‌های کلیدی در محتوا است.

البته اهمیت تنوع محتوا فراتر از استفاده از کلمات کلیدی است. در ادامه‌ی این مقاله راه‌های مختلفِ داشتنِ محتوای خلاقانه و تنوع محتوا را به شما معرفی خواهد شد اما بیایید قبل از آن به دلایل دیگری که تنوع بخشیدن به محتوا اهمیت دارد، بپردازیم.

همچنین مخاطبان وقتی به دنبال محتوای خاصی می‌گردند، اولویت‌های متفاوتی دارند. برخی به دنبال بلاگ و برخی به دنبال ویدئو هستند. چنانچه بتوانید در پلتفرم‌های مختلفی که افراد به دنبال محتوا هستند، محتوا عرضه کنید، فرصت این را دارید که پیغامتان را طیف وسیعی از مخاطبان منتقل کنید. در واقع با داشتن تنوع محتوا، مراجعه کنندگان گسترده‌تری خواهید داشت.

تنوع محتوا فرصت‌های زیادی را به ارمغان می‌آورد. این کار راه‌های خلاقانه‌ی زیادی برای شما در جهت عرضه‌ی محتوایتان در سبک‌های مختلف (تنوع محتوا) به همراه خواهد داشت. همچنین این امکان را به شما می‌دهد که در فرای محدودیت‌هایی که فقط برای برخی از مخاطبین مناسب است، گام بردارید. شما با تولید محتواهای خلاقانه و تنوع محتوا دیگر یکنواخت نخواهید بود.

تنوع محتوا در پلتفرم‌های مختلف می‌تواند باعث شکل‌گیری اعتماد نسبت به کسب‌وکارتان شود. انواع گوناگون محتوا باعث می‌شود که محصولاتتان در اینترنت بیشتر به چشم آید. این بدین معنا است که مشتریانِ شما اطلاعات مربوط به محصولات و خدماتتان را از چندین منبع مختلف در چند شکل مختلف دریافت می‌کنند.

مخاطبان شما می‌توانند بر اساس نیازشان نوع مناسب محتوا را انتخاب کنند. به‌عنوان‌مثال برخی از مخاطبان ترجیح می‌دهند که محتوای طولانی و با جزئیات بخوانند درحالی‌که برخی دیگر پست‌های کوتاه را مناسب می‌دانند. در خصوص نصب یک دستگاه الکتریکی، برخی ترجیح می‌دهند ویدئوی آموزشی ببینند درحالی‌که برخی ترجیح می‌دهند، دستورالعمل آن را بخوانند و به همین دلیل است که تنوع محتوا اهمیت دارد.

استراتژی‌های مختلف تنوع بخشیدن به محتوا

مسئله‌ای که تنوع بخشیدن به محتوا را سخت می‌کند، این است که شما باید خارج از چهارچوب ذهنیتان فکر کنید و از دایره‌ی امنِ خود خارج شوید. در ادامه چند استراتژی ساده را برای تولید محتوای خلاقانه و تنوع محتوا را بررسی می‌کنیم.

1.     افزودن محتوا غیربلاگی و غیرکلامی

وب‌سایت شما یک مکان بزرگ است و می‌توانید هرچقدر که می‌خواهید آن را بزرگ کنید. به‌جای اختصاص دادن تمام محتوایتان به بلاگ، به توسعه‌ی محتوای خلاقانه برای سایر بخش‌های سایتتان اقدام کنید.

به‌عنوان‌مثال به‌جای نوشتن 5 تا پست برای بلاگ در جهت پاسخ‌دادن به سؤالات پرتکرار کاربران خود، یک صفحه‌ی سؤالات پرتکرار (FAQs) که به‌تمامی سؤالات پاسخ می‌دهد، بسازید. به‌جای نوشتن چند آموزشِ با جزئیات در خصوص نحوه‌ی استفاده از محصولتان، یک صفحه‌ی آموزشیِ اختصاصی و تعاملی بسازید. داشتن محتوای خلاقانه به نبوغ شما برمی‌گردد.

2.     اقدام به ساخت اینفوگرافیک‌ها نمایید.

اینفوگرافیک‌ها به قدرتمندی گذشته نیستند چراکه کاربران به‌کرات آن‌ها را در خبررسانی‌ها می‌بینند. راهی که برای غلبه بر این مشکل وجود دارد این است که اینفوگرافیکی بسازید که از سایرین متمایز است.

اینفوگرافیک‌ها ارزش ذاتی خودشان را از دست نداده‌اند؛ در واقع آن‌ها توسط افرادی که سعی کردند از محبوبیت اینفوگرافیک‌ها سوءاستفاده کنند، بیش از حد تولید شده‌اند. یک موضوع بی‌همتا و جالبی را که برای مردم اهمیت دارد، پیدا کنید و تلاش و وقت خود را صرف ساخت یک اینفوگرافیک مناسب برای آن کنید. این کار را هر از چند گاهی انجام دهید تا ضمن داشتن تنوع محتوا، یادگیرندگان بصری را به سایت خود جلب کنید.

3.     حداقل ماهی یکبار یک ویدئو بسازید.

دریافت اطلاعات از طریق تماشای ویدئو از محبوبیت خاصی برخوردار است؛ ازآنجایی‌که شرکت‌هایی نظیر گوگل، توییتر و فیس‌بوک با آپدیت‌هایشان تماشای ویدئو را راحت‌تر کرده‌اند، محبوبیت ویدئوها در حال افزایش است.

اگر نگران هزینه‌های مربوط به تولید فیلم هستید، در نظر داشته باشید که برای تولید فیلم نیازی به بودجه‌ی فیلم‌های هالیوودی ندارید. لازم به ذکر است که استفاده از ویدئو به‌عنوان مؤلفه‌ای از بازاریابی محتوا، درحال‌رشد است.

گاهی اوقات عمل ساده‌ی صحبت‌کردن با یک مخاطب از طریق دوربین برای انتقال پیغام و داشتن محتوا خلاقانه در محتوایتان کافی است. سعی کنید این کار را حداقل یکبار در ماه انجام دهید.

اطلاعات بیشتر را در مقاله‌ی " انواع محتوای ویدیویی سئوی آن " می‌توانید مطالعه کنید.

4.     پادکست یا یک مجموعه از مصاحبه تولید کنید.

محتوای صوتی تقریباً به باارزشی محتوای ویدئویی است علی‌الخصوص اگر امکان دانلود آن نیز وجود داشته باشد. تولید پادکست به همراه مهمانان ویژه یا یک مجموعه مصاحبه را برای داشتن تنوع محتوا در نظر بگیرید.

فراموش نکنید که از اینفلوئنسرهای صنعتتان نیز دعوت کنید؛ انجام این کار مخاطبانتان را به‌سرعت افزایش خواهد داد و جذابیت وب‌سایت را بیشتر خواهد کرد؛ مهمان شما نیز به‌احتمال زیاد پست را به اشتراک خواهد گذاشت.

برای آشنایی بیشتر با پادکست، می‌توانید مقالات زیر را مطالعه کنید:

·         پادکست چیست و چه ویژگی های دارد؟

·         چگونه در بازاریابی محتوایی از پادکست استفاده کنیم؟

·         روش آپلود پادکست، در گوگل پادکست چگونه است؟

·         ابزارها و تجهیزات مورد نیاز ضبط پادکست

 

5.     محتواهای طولانی‌تر یا کوتاه‌تر را امتحان کنید.

نوشته‌هایتان را دائماً در یک اندازه منتشر نکنید. انتشار مقالات کوتاه یا وایت پیپرهای طولانی را در نظر بگیرید. اگر بلاگ شما یک الگوی بی‌پایان از پست‌هایی در قالب یکسان باشد، خسته‌کننده به نظر خواهد رسید. با کوتاه‌تر یا طولانی‌تر کردن به آن جان ببخشید.

6.     هر هفته با یک کانال جدید ارتباط برقرار کنید.

ارتباط برقرار کردن با یک پلتفرم اطلاع‌رسانی امکان دسترسی شما را به بخش جدیدی از مخاطبان فراهم می‌کند. سعی کنید هر هفته با یک ناشر جدید ارتباط برقرار کنید؛ شاید در چند ماه اول کارتان درخواست شما را نپذیرند اما در نهایت با شما ارتباط برقرار خواهند کرد.

7.     استفاده از نویسنده‌های مختلف

شما می‌توانید نویسنده‌های جدید استخدام کنید یا با فریلنسرها قرارداد ببندید اما نیازی به‌صرف هزینه برای تولید محتوای جدید توسط نویسنده‌های جدید ندارید. افرادی هستند که حاضر هستند که این کار را به‌صورت رایگان انجام دهند تا شناخته‌تر شوند. داشتن نویسنده‌های جدید به معنای داشتن ایده‌های تازه، زوایای جدید و به طور خلاصه محتوای خلاقانه‌تر و درنهایت تنوع محتوا است.

8.     مطالعه‌ی موردی (Case Study)

مطالعات موردی آنالیزهای عمیق نسبت به یک مسئله یا حقیقت هستند که شما می‌خواهید به مخاطبان موردنظرتان توضیح دهید. شما می‌توانید با استفاده از مطالعات موردی به مخاطبانتان نشان دهید که خدمات یا محصولات شما چه تفاوتی در زندگی مشتریان ایجاد کرده است.

به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک شرکت تهویه هوا دارید، می‌توانید در یک تحقیق علمی به مخاطبان نشان دهید که سیستم گرمایشی یا سرمایشیِ شما در کارایی انرژی و هزینه‌ی نگهداریِ مشتریان چه تفاوتی ایجاد کرده است.

همان‌طور که در بالا نیز بیان شد، خوانندگان مختلف نیازهای مختلفی دارند؛ برخی از مخاطبان به خواندن محتواهایی که دربردارنده‌ی جزئیات علمی دارند، علاقه دارند. وجود مطالعات موردی در وب سایتتان می‌تواند این گروه از مخاطبان را جذب کند؛ لذا برای داشتن تنوع محتوا از مطالعات موردی غافل نشوید.

9.     مقاله‌ی سفید (وایت پیپر)

یکی دیگر از چیزهایی که می‌توان برای داشتن تنوع محتوا از آن استفاده کرد، وایت پیپر (White Paper) است. شاید مخاطبانی که به دنبال خواندن وایت پیپر هستند به گستردگی گروهی که به دنبال ویدئو هستند، نباشد اما نمی‌توان از این گروه غافل شد.

دنیای ارزهای دیجیتال را به‌عنوان‌مثال در نظر بگیرید. کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری هستند، به دنبال اطلاعات در خصوص ارزها هستند؛ این گروه خواندن وایت پیپر را به اطلاعات ساده‌ای که وب‌سایت‌ها منتشر می‌کنند، ترجیح می‌دهند اما وب‌سایت‌های کمی وجود دارند که ترجمه‌ی وایت پیپرها را منتشر می‌کنند. شما با انجام این کار ساده می‌توانید این گروه را جزء مخاطبان خود قرار دهید.

تولید محتوای ایده‌آل مثل آب خوردن!

همان‌طور که مشاهده کردید، داشتن تنوع محتوا آن‌قدرها همکار سختی نیست! فقط کافی است که مسائل اشاره شده در بالا را در نظر بگیرید. موارد اشاره شده بالا صرفاً تعدادی از کارهایی است که می‌توانید برای تنوع محتوا انجام دهید ولی کارهای دیگری نیز است که می‌توانید انجام دهید؛ تنها چیزی که داشتن محتوای خلاقانه را محدود می‌کند، خلاقیت شما است.

البته برای بهبود کارایی خود در دیجیتال مارکتینگ توصیه می‌شود، فعالیت خود را به وب‌سایت محدود نکنید و در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال باشید. برخی از اصول بیان شده در این مقاله را می‌توانید برای تولید محتوای خلاقانه در شبکه‌های اجتماعی نیز به کار ببرید. برای داشتن ایده‌های مناسب برای فعالیت در اینستاگرام، خواندن مقاله‌ی «5 روش ایده‌پردازی تولید محتوا در اینستاگرام» خالی‌ازلطف نیست.

آیا باید تنوع محتوا را جدی گرفت؟

بنا بر آنچه گفته شد، افراد مختلف نیازهای متفاوتی دارند. با تنوع محتوا و تولید محتوای خلاقانه در وب‌سایتتان می‌توانید گروه‌های مختلف را جزء مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت خود قرار دهید؛ همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، افزایش بازدیدکنندگان و هدف قراردادن طیف‌های مختلف خوانندگان در بهبود سئوی صفحه‌ی وب‌سایت شما تأثیر شگرفی خواهد گذاشت. تنوع محتوا و تولید محتوای خلاقانه اصلاً کار سختی نیستید؛ برای دریافت مشاوره‌ی رایگان تولید محتوا، با ما تماس بگیرید.  

اگر هم فکر می‌کنید که رعایت اصول مختلف در تولید محتوا برای شما کار بسیار سختی است، می‌توانید اقدام به سفارش تولید محتوا از متخصصان یا شرکت‌های دانش بنیاد نمایید که این کار مزایای خاص خود را به همراه دارد. برای آشنایی با برخی از این مزایا می‌توانید مقاله‌ی «10 مزایای سفارش تولید محتوا کانتنت» را مطالعه کنید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : چهار شنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-