تولید محتوای متنی چه خدماتی را شامل می‌شود؟

 
 
مقالات وستا

تولید محتوای متنی چه خدماتی را شامل می‌شود؟

محتوای متنی سایت، در فرایند اجرایی استراتژی محتوا و روند تولید محتوای سایت و اپلیکشین، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌توان گفت پل ارتباطی شما و مخاطبان سایت است. مشتریان و مخاطبان شما با خواندن محتوا به سایت شما اعتماد می‌کنند. تقریباً در تمام سایت‌ها با اهداف گوناگون ازاین نوع محتوا استفاده می‌شود. با توجه به ضرورت موضوع، این مقاله، توسط تیم مجرب و حرفه‌ای تولید محتوای  شرکت دانش بنیان وستا به نگارش در آمده است تا شما مخاطبین عزیز را با تولید محتوای متنی و موارد شمول آن آشنا کند.

تولید-محتوای-متنی

تعریف محتوای متنی سایت

این نوع محتوا، یکی از مهم­ترین ابزار‌ها، در ارائه محتوا و محصولات به مشتریان و مخاطبان سایت است. محتوای متنی خوب می‌تواند سئو را در سایت شما به مقدار زیادی افزایش داده و مطلب شما را در نتایج بهتری در سرچ گوگل به نمایش درآورد. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سئو، مقالات زیر را از سایت شرکت دانش بنیان وستا، مطالعه بفرمایید.

اگر محتوای شما به درستی و به صورت استاندارد نوشته شود سایت شما را در نظر مخاطب حرفه‌ای جلوه می‌دهد.

در نتیجه توجه به این مسئله، در کسب و کار اینترنتی بسیار ضروری است.

 

آیا نوشتن محتوای متنی نیاز به تخصص دارد؟

نوشتن محتوای با کیفیتی که سئو را در سایت شما افزایش‌داده و مخاطب را برای خرید کالا و یا دنبال‌کردن سایت ترغیب کند، نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد.

مهارت‌های نویسنده محتوای متنی سایت

همین‌طور که گفته شد نویسنده سایت باید فردی آموزش‌دیده و متبحر در زمینه نگارش متن‌های ویژه وب‌‌سایت باشد. داشتن مهارت‌های زیر از الزامات یک فرد و یا تیم تولید محتوای متنی سایت محسوب می‌شود.

 • دانش و تجربه زیاد در زمینه سئو تا بتواند متنی کاملاً مطابق با استانداردهای seo به نگارش درآورد.
 • داشتن مهارت نگارشی و نویسندگی بالا جهت تهیه متن روان، قابل فهم و عاری از مشکلات نگارشی
 •  دانش روانشناسی جهت شناخت روحیات و تمایلات مخاطب و یا مشتریان سایت؛ از آن­جایی که یکی از اهداف ما از قرار دادن متن در صفحات سایت جلب نظر مخاطبان است، تیم تولید محتوای متنی سایت باید قادر به شناخت ابعاد مختلف شخصیت مخاطبان و مشتریان بوده، علایق و اولویت‌های آن ها را بشناسد.
 •  داشتن اطلاعات کافی و علمی در زمینه موضوع مقالات و یا کالاهای موجود در سایت؛ این مورد از آنجایی حائز اهمیت است که قراراست شما در سایت خود مطالبی مستند، علمی و با اعتبار را انتشار دهید.

گونه­‌های مختلف محتوا در سایت

تولید محتوا در سایت دارای انواع و اقسام مختلفی می‌باشد که می‌توان آن را به 4 نوع کلی تقسیم کرد. بهتر است هر کدام از اعضاء تیم تولید محتوای سایت، تمرکز فعالیت خود را بر روی یکی از زمینه‌های تولید محتوا به صورت اختصاصی قرار دهند.

 • محتوای متنی: که از رایج‌ترین انوع تولید محتوای سایت است. این نوع محتوا بسیار گسترده بوده و خود درای انواع و اقسام مختلف است.
 •  ویدئویی
 •  تصویری (عکس)
 •  صوتی (فایل صوتی)

 

درمورد حرفه و تخصص تولید محتوای متنی بیشتر بدانیم ...

با توجه به رواج بسیار زیاد سایت‌های مختلف خدماتی و فروشگاهی در سطح جهان و به تبع آن در کشور ما، تولید محتوا به ویژه محتوای متنی سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از آنجایی که تولید محتوا فعالیتی بسیار تخصصی است مدیران و صاحبان سایت‌های مختلف به دنبال متخصصانی هستند که کار تولید محتوای سایت را با بهترین استانداردها انجام دهند. این نیاز باعث به وجود آمدن گروه شغلی تولید محتوا به ویژه تولید محتوای متنی در دنیای امروزی شده است.

آیا تولید محتوای متنی ضرورت دارد؟

ممکن است افرادی که سایت‌های فروشگاهی دارند تولید این نوع محتوا را جدی نگیرند و توجه خود را فقط به قرار دادن عکس و فیلم در صفحات خود معطوف کنند. یا کپی کردن متن از سایت‌های رقیب را کافی بدانند. این طرز فکر کاملاً اشتباه بوده و باعث می‌شود این سایت‌ها در سرچ گوگل رتبه پایین‌تری را نسبت به رقبا کسب کنند. همچنین چنین سایت‌هایی از نظر مشتریان بی‌اعتبار و ناقص به نظر می‌آیند. در نتیجه، احتمال خرید آن‌ها از آن‌ها کاهش می‌یابد.

محتوای متنی سایت به چند دسته تقسیم می‌شود؟

هیچ تقسیم‌بندی صد درصد تفکیک شده‌ای برای این امر وجود ندارد اما به صورت کلی می‌توان محتوای متنی سایت را به 6 دسته زیر تقسیم کرد.

تولید محتوای متنی پست‌های وبلاگی

پست‌های وبلاگی بسیار رایج و پرکاربرد هستند. طول آن‌ها ممکن است کوتاه (در حد 100 کلمه) و یا بسیار طولانی (چند هزارکلمه) باشد. نمونه‌ های متنوعی از پست‌های کوتاه و بلند را می‌‌توانید در سایت شرکت دانش بنیان وستا مشاهده بفرمایید.

صفحه‌های ثابت

همه سایت‌ها صفحات ثابت و اصلی دارند که شامل موارد زیر هستند؛

 • درباره ما
 • پرسش‌های متداول
 • تماس با ما
 • تاریخچه
 • معرفی محصولات اصلی

تفاوت محتوای متنی وبلاگی و صفحات ثابت

در ظاهر این دو نوع محتوا به یکدیگر شبیه هستند ولی محتوای صفحات ثابت باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 •  به شکلی نوشته و استفاده شود که عمری نسبتاً طولانی داشته باشد و نیاز به تغییرمداوم نداشته باشد.
 • از آن­جایی که این صفحات پربازدیدترین صفحات سایت هستند باید، ساختار و خوانایی مناسبی داشته باشند.

تولید محتوای متنی خبری

این نوع محتوا بسیار تخصصی و ویژه است. نویسنده محتوای خبری باید تبحر کافی در تجزیه و تحلیل اخبار مختلف و نوشتن متن به صورت خبر را داشته باشد.

ترجمه

فردی که صرفاً مترجم است ولی با اصول نگارش محتوای سایت آشنایی ندارد، نمی‌تواند به تنهایی محتوای متنی به صورت ترجمه تهیه کند. در این زمینه مهارت ترجمه و محتوا‌نویسی حرفه‌ای در کنار یکدیگر راه گشاست.

گزارش نویسی

گزارش نویسی نیز یکی از محتواهای اختصاصی است که نیاز به تبحر و مهارت ویژه دارد. این نوع از محتوای سایت به انواع زیر قابل تقسیم است؛

 • توصیفی
 • تحلیلی
 • تجویزی
 • نقادانه

هر کدام از این دسته‌بندی‌‌ها روش نگارش ویژه خود را دارند.

 

نوشتن متن برای شبکه‌های اجتماعی

برای هرکدام از شبکه‌های اجتماعی، با توجه به ماهیت آن نوع ویژه‌ای از محتوا نویسی کاربرد دارد. مثلاً اگر برای پست‌های اینستاگرام متن تهیه می‌کنید بایستی قالب نوشته‌‌های شما، ساده و بسیار روان باشد. تولید محتوای متن‌های عمومی، تخصصی و آموزشی از دیگر انواع تولید محتوای متنی سایت است.

تولید محتوای متنی شامل چه مواردی است؟

همان‌طور که گفته شد، تولید محتواتی متنی برای سایت­های مختلف وبلاگی، آموزشی و یا فروشگاه­های آنلاین کاری بسیار تخصصی و حرفه­ای است. این کار نیاز به نویسندگان ماهر و چیره دست دارد تا بتوانند در زمینه‌های عمومی و تخصصی مختلف بهترین و جدیدترین متن‌ها را به نگارش درآورند. به صورت خلاصه، فعالیت­های تیم تولیدکننده محتوای متنی شامل موارد زیر است؛

1.     آنالیز و تجزیه تحلیل سایت در روند تولید محتوای متنی

بررسی نوشته و محتوای سایت از نظر سئو، سبک‌کاری، نقاط قوت و ضعف، بررسی رقبای سایت و برنامه‌ریزی برای بهبود محتوای متنی در جهت ربودن گوی سبقت از سایت‌های مشابه.

2.     انتخاب موضوع برای تولید محتوای متنی

نویسنده می‌تواند با توجه به اهداف سایت ایده‌هایی را جهت تولید محتوای مناسب و با ارزش ارائه کند.

3.     تحقیق و ترجمه در تولید محتوای متنی ایده‌آل

یک تیم تولید کننده محتوا باید توانایی قابل توجهی در جستجوی مطالب و در مواقع نیاز، ترجمه از متون زبان‌های دیگر را داشته باشد.

4.     تولید محتوای متنی سئو شده

تمام نویسندگان محتوا و به صورت ویژه نویسندگان محتوای متنی، لازم است توانایی محتوانویسی با توجه به ملاک‌های به ‌روز سئو را داشته باشند. این امر باعث رتبه‌بندی بهتر صفحه مورد نظر در نتایج جستجوی گوگل خواهد شد.

5.     پشتیبانی تولید محتوای متنی

پس از اینکه محتوا تولید شد اقدام دیگری با عنوان پسا تولید یا Promotion باید انجام شود؛

 •  لینک‌دهی به مطالب دیگر سایت
 •  لینک دهی به مطالب سایت­های معتبر و مرتبط
 • بارگزاری متن‌های کوتاه در شبکه‌های اجتماعی مختلف

 

در این مقاله به بررسی چگونگی تولید محتوای متنی، معرفی انواع آن و مواردی که در زیر مجموعه تولید محتوای متنی قرار می‌گیرد، پرداختیم. اگر تصمیم به راه­ اندازی یک سایت پربازدید و یا ارتقاء کیفیت سایت خود را دارید توصیه ما به شما سپردن تولید محتوای متنی سایت به یک تیم تولید محتوای حرفه‌ای است.

 شرکت دانش بنیان وستا با سال‌ها تجربه تولید انواع محتوا آماده ارائه مشاوره و خدمات حرفه‌ای به شماست. اگر تصمیم دارید به صورت حرفه‌ای فعالیت خود را در زمینه تولید محتوای متنی یا طراحی سایت آغاز کنید مطالب مطرح شده در این نوشته و همچنین مقاله طراحی وب‌سایت حرفه‌ای با متخصصین وستا برای شما بسیار کاربردی خواهد‌بود.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستا
 • لینکدین وستا
 • توئیتر وستا
 • فیسبوک وستا
 • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-