اهمیت تشخیص پرسونا و مخاطبان سایت در تولید محتوا متنی

 
 
مقالات وستا

اهمیت تشخیص پرسونا و مخاطبان سایت در تولید محتوا متنی

اینترنت و فضاهای دیگر مملو از محتواهای متنی عمومی هستند که هر فردی را می‌تواند مخاطب قرار دهد. اما تولید محتوای متنی بدون در نظر گرفتن پرسونای مخاطب و بدون تمرکز روی شناخت مخاطب هدر دادن وقت و انرژی است. تولید محتوا زمانی برای مخاطبان و افراد مهم است که مرتبط و مفید باشد. توسعه پرسونای مخاطب در محتوا و هنگام نوشتن، یک راهنما برای شما است تا به هدف مشخصی که در ذهن دارید، نزدیک شده و به آن دست یابید. در واقع با شناخت مخاطب می‌توانید محتوایی تولید کنید که برای کسب و کار خودتان مفید باشد.

 همچنین در نظر داشته باشید می‌توانید دیگر مقالات مرتبط با بازاریابی محتوایی را در بلاگ وستا مطالعه کنید.             

اهمیت تشخیص پرسونای مخاطب

منظور از پرسونای مخاطب چیست؟

به زبانی ساده و مختصر پرسونا توصیفی واقع‌بینانه از مخاطبان هدف شما است. یک پرسونا شامل مشخصات جمعیتی مانند سن و جنسیت، مرحله زندگی افراد، اهدافی که دارد، چالش‌هایی که ممکن است با آن روبرو شود را شامل می‌شود. همچنین پرسونای مخاطب برای نوشتن محتوای متنی شامل اطلاعاتی درباره علایق و ویژگی‌های مخاطبان شما نیز می‌شود. این­که مخاطبان شما در کدام شبکه اجتماعی فعالیت دارند؟ چه نوع محتواهایی را به اشتراک می‌گذارند؟ برای پرسونای هدف شما چه مخاطبان و محتواهای دیگری جذابیت دارد؟ و... سوالاتی است که برای شناخت مخاطب خود با آن‌ها روبرو خواهید شد و باید با دقت بسیار به آن‌ها پاسخ دهید تا به هدف خود دست پیدا کنید.

چرا پرسونای مخاطب اهمیت بسیاری دارد؟

راه‌های مختلفی برای نوشتن یک محتوا وجود دارد و دلایل بسیاری نیز می‌توان برای اهمیت شناخت مخاطب پیدا کرد. اما آن­چه که از همه مهم‌تر است، این است که پرسونا اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌کند تا به شما کمک کند که بتوانید یک محتوای قوی و بهتر را تولید کنید. پرسونای مخاطب و شناخت آن به شما کمک می‌کند تا مشتریان خود را بهتر شناخته و نیازهای آن‌ها را بهتر درک کنید. ممکن است شخصیت‌های مختلفی شما را دنبال کنند، اما محتوایی که می‌نویسید باید برای یک شخصیت و مخاطب خاصی باشد که یک هدف قابل شناسایی داشته باشد.

شناخت مخاطب، نگارش سخت‌ترین محتواها را برای شما آسان کرده و به شما اجازه می‌دهد که با سرعتی بسیار بالا یک محتوای با کیفیت را تولید کنید. همچنین شناخت مخاطب کار دشواری نیست، اما تاثیری که در نوشتن محتوا دارد، بسیار چشمگیر است. موارد کلی که اهمیت پرسونای مخاطب را روشن می‌کند عبارتند از:

 •  آن‌ها می‌توانند درک عمیق‌تری از نیازهای مشتری شما ایجاد کنند، بنابراین می‌توان محتوایی تولید کرد که مشکل آن‌ها را حل یا نیاز آن‌ها را برطرف کند.
 •  با شناخت مخاطب می‌توانید درک بهتری نسبت به پروژه‌ها، کمپین‌ها و موارد دیگری که جذب مشتریان هدف را بیشتر می‌کند، ایجاد کنند.
 •  با شناخت مخاطب و تشخیص پرسونای مخاطب خود می‌توانید محتواهای معتبرتر تولید کنید تا مشتریان هدف خود را علاقه‌مند کرده و همواره با خود نگه دارید.
 • پرسونا به شما این امکان را می‌دهد تا سبک نوشتن و لحن خود را پیدا کرده و از آن برای نوشتن بهره‌مند شوید.

برای مطالعه‌ی بیشتر می‌توانید مقاله‌ی  " چرا تدوین پرسونای مخاطب اهمیت دارد؟ " را مطالعه کنید.

 

چگونه پرسونای مخاطب را شناسایی کنیم؟

اولین قدم در نوشتن پرسونای مخاطب شناسایی مخاطبان هدف شما است. به عنوان مثال، تصور کنید که نوع محتوای تولیدی شما در مورد آژانس املاک و مستغلات است. در این صورت شناسایی چندین دسته از مخاطبان هدف شما کار آسانی است، اما تفاوت‌های اساسی در این میان وجود دارد. خریداران خانه که از مخاطبان اصلی برای نوشتن این محتواها به شمار می‌آیند، ممکن است خریدارانی باشند که برای اولین بار اقدام به خرید خانه می‌کنند یا یک زوج بازنشسته باشند که قصد فروش منزل قدیمی خود را دارند. توجه داشته باشید که این دو مخاطب بسیار متفاوت هستند، بنابراین باید با آن‌ها متفاوت نیز صحبت کنید.

در واقع این­که با پرسونای مخاطب خود متفاوت صحبت کنید، بسیار مهم است. بنابراین در ابتدا باید آن‌ها را به خوبی شناسایی کنید. برای شناسایی مخاطبان خود به اندازه کافی وقت بگذارید و تحقیقات کاملی را در این زمینه انجام دهید. پرسونا هدف شما باید بر اساس اطلاعات و حقایق واقعی باشد. تحقیقات در مورد شناخت مخاطب می‌تواند از راه‌های متفاوت و مکان‌های مختلفی انجام شود. به عنوان مثال می‌توانید با تجزیه و تحلیل داده‌های مشتریان موجود، صحبت کردن و گوش دادن به مشتریان یا افرادی که شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، شروع کنید.

از دیگر راه‌هایی که می‌توانید برای شناخت پرسونای مخاطب خود انجام دهید، قرار دادن خود به جای دیگران است. در واقع این مورد می‌تواند به شما کمک بسیار بزرگی کند تا پرسونا را به خوبی شناخته و یک محتوای عالی برای آن‌ها بنویسید. زمانی که خود را به جای مخاطب تصور می‌کنید، می‌توانید موارد زیر را بررسی کرده و بهترین پاسخ‌ها را به دست بیاورید.

 • چه چیزی مخاطب را تحریک و جذب می‌کند؟
 •  مخاطبین چه اطلاعاتی را می‌خواهند از طریق این محتوا به دست آورند؟
 • ترجیح می‌دهند که چگونه با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم؟

اکنون که مخاطب هدف خود را مشخص کرده و در مورد آن‌ها تحقیقات خود را کامل کرده‌اید، باید پرسونای مخاطب خود را بنویسید. حتی در مواقعی می‌توانید یک بیوگرافی تخیلی برای پرسونای مخاطب خود بنویسید که شما را در ادامه راه کمک کند. ممکن است در ابتدا نوشتن چنین چیزی کمی عجیب به نظر برسد، اما با گذشت زمان آسان‌تر شده و راه نوشتن را برای شما هموارتر می‌کند. فراموش نکنید که مخاطب و پرسونای خود را باید تا حد امکان واقعی نگه دارید. در واقع باید از فرضیات و تصورات کلیشه‌ای دوری کنید. توجه داشته باشید که تحقیقات برای شناخت مخاطب می‌تواند کیفی و کمی باشد.

اطلاعات بیشتر را می‌توانید در مقاله‌ی  " راهنمای جامع جهت ایجاد پرسونای خریدار " بخوانید.

تحقیقات کیفی برای شناسایی پرسونای مخاطب

تحقیقات کیفی برای این­که بتوانید پرسونای مخاطب خود را به درستی پیدا کرده و تشخیص دهید، می‌تواند از طریق راه‌های زیر انجام شود:

 • نظرسنجی از مشتریان
 •  مصاحبه‌های تلفنی و حضوری
 •  بررسی‌های آنلاین از طریق شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها

تحقیقات کمی برای شناسایی پرسونای مخاطب

این تحقیقات خود به چند زیر مجموعه دسته‌بندی می‌شود که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم.

1- مشتریان موجود در یک کسب و کار

تحقیقات خود را می‌توانید با بدست آوردن اطلاعاتی مانند سن، جنسیت، محل سکونت، میزان درآمد، رفتارها و عادات در خرید و فعالیت و علایق مشتریان موجود کامل کنید.

2- تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی

با آنالیز اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و... به راحتی می‌توانید پرسونای مخاطب خود را شناسایی کرده  و بدانید که به چه چیزهای علاقه بیشتری دارند. توجه داشته باشید که همه این اطلاعات برای شناخت مخاطب دقیق، ارزشمند هستند.

همچنین می‌توانید برای آشنایی با اهمیت شبکه‌های اجتماعی، مقاله‌ی " اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ " را مطالعه کنید.

3- شناخت رقبا

یکی دیگر از راه‌هایی که به شناخت پرسونای مخاطب شما کمک بزرگی می‌کند، از طریق خدمات مشابه یا به اصطلاح دیگر از طریق رقبای شما است. با بدست آوردن اطلاعات و شناخت مشتریان رقیب خود می‌توانید مخاطب هدف خود را به خوبی و راحتی شناسایی کنید.

                     

از پرسونای مخاطب استفاده کنید

بعد از شناخت مخاطب، هنگام نوشتن همواره پرسونای مخاطب خود را در نظر داشته و محتواهای معنادار و جذابی بنویسید که برای پرسونای شما مفید باشد. ضمن اینکه می‌توانید از پرسوناها برای ایده‌های متنوع در تولید محتوا استفاده کنید. آن محتوا که برای آژانس املاک بود را دوباره تصور کنید. با قرار دادن خود به جای مخاطب و خریداران می‌توانید درک کنید که خرید خانه برای اولین بار می‌تواند تا چه اندازه ترسناک و همچنین هیجان‌انگیز باشد. بنابراین محتوایی که این گونه خریداران به آن‌ها نیاز داشته و علاقه دارند، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نکاتی که هنگام بازرسی خانه باید به آن توجه کنند.
 • موارد و پارامترهایی که باید قبل از امضای قرارداد خرید خانه بدانند و رعایت کنند.
 •  اطلاعاتی که در مورد وام مسکن می‌توانند در اختیار داشته باشند.
 • اطلاعات مورد نیاز در مورد بازار مسکن که به آن نیاز دارند.

استفاده از پرسونای مخاطب تنها به ایده برای تولید محتوا و نوشتن آن‌ها محدود نمی‌شود. شناخت مخاطب هدف و تعیین پرسونا باید نحوه نوشتن محتوا شما را مشخص کرده و برای لحن و نوع نوشتن به شما کمک کند. شما باید نیازهای پرسونای خود را در محتوا برطرف کنید. همچنین اطلاعات را سازماندهی و دسته‌بندی کنید تا آنچه که قصد دارند از محتوا دریافت کنند را بتوانید به طور موثر منتقل کنید. به عنوان مثال شما باید محتوا برای خریداران خانه که اولین تجربه خرید آن‌ها است را متفاوت با محتوای مورد نیاز افرادی که چندین بار در این زمینه تجربه دارند، بنویسید.

به یاد داشته باشید که پرسونای مخاطب شما چه افرادی هستند، اگر مخاطبانی وجود داشته باشند که علایق و نیاز آن‌ها را نادیده گرفته باشید، این مخاطبین هدف را خیلی زود از دست خواهید داد. بنابراین باید تمامی گروه‌های مخاطبین خود را به خوبی شناخته و به تمامی آن‌ها بها دهید.

                              

نکات تکمیلی برای اهمیت پرسونای مخاطب

پرسونای مخاطب به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن مشتریان خود را درک کرده و در محتواهای تولیدی خود به آن‌ها کمک کنید تا نیازهای خود را برطرف کنند یا اطلاعاتی که به آن‌ها نیاز دارند را به دست بیاورند. با شناخت مخاطب هدف شما می‌توانید روش‌های بازاریابی بسیار قوی‌تری برای کسب و کار خود پیدا کرده و به دنبال آن به درآمد بیشتری نیز دست پیدا کنید.

شناخت مخاطب هدف کار چندان پیچیده‌ای نیست، اما به تحقیق و درک کافی از این موضوع نیاز دارد. هدف نهایی از پرسونای مخاطب شناخت شخصیت انسانی مشتری بالقوه است تا بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را به خود علاقه‌مند کنید. برای شناسایی پرسونای مخاطب خود و دریافت مشاوره‌ی رایگان، با ما تماس بگیرید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-