انتخاب URL مناسب برای ارتقای سئو سایت

 
 
مقالات وستا

انتخاب URL مناسب برای ارتقای سئو سایت

یکی از مهم‌ترین مبحث‌ها در بحث سئو و ارتقای آن میزان تاثیر URL مناسب در سئو است که بسیار بااهمیت و مهم است. Uniform Resource Locator یا همان URL یک مبحث بسیار بااهمیت در موتورهای جستجو گوگل و سئو سایت شما است. از URL  به‌عنوان نشانی و آدرس صفحه سایت نیز یاد می‌شود. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید موقعیت یک سایت یا مطلب را در سراسر اینترنت جستجو کنید.

سئو سایت شما نیز برای ارتقا به پارامترهای بسیاری تکیه دارد که یکی از آن‌ها URL  است. اما به‌طورکلی شما باید توجه داشته باشید که انتخاب URL مناسب برای ارتقای سئو سایت بسیار مهم است و نمی‌توان آن را به‌راحتی نادیده گرفت. در ادامه این مطلب قصد داریم به تاثیر URL مناسب در سئو بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

url مناسب برای سئو

URL  چگونه بر سئو سایت اثر می‌گذارد؟

به‌طورکلی آدرسی و نشانی­ای که صفحه و سایت شما با استفاده از آن شناسایی می‌شود بسیار بااهمیت است. هم برای کاربران سایت شما و هم برای گوگل این مسئله مهم تلقی می‌شود. بهتر است آدرسی که انتخاب می‌کنید به‌آسانی درک شود و با دیدنش هم موتور جستجو گوگل و هم کاربران هر دو بتوانند محتوای موجود در سایت شما را حدس بزنند. منظم نمودن آدرس‌های سایت یکی از زیرمجموعه‌های خدمات سفارش سئو در شیراز است.

نخستین نکته‌ای که در مورد تاثیر URL مناسب در سئو می‌شود گفت این موضع است که سایت شما باید دارای یک ساختار منطقی، منظم و تر و تمیز باشد تا باعث سریع‌تر شدن حرکت خزنده‌ها در سایت شما شود و همین مسئله منجر به‌سرعت بخشیدن به ایندکس صفحات شما خواهد شد.

چگونگی ساختURL  مناسب برای سئو سایت

اگر شما هم از سیستم‌هایی مثل وردپرس برای مدیریت محتوای خود استفاده می‌کنید، به صورت خودکار ساختار URL  مناسبی را در سایت در اختیار دارید. نحوه آدرس‌دهی این شکل از سیستم‌ها با یک نوع منطق منظم تعریف شده است و توانایی تشخیص درست دسته‌ها و زیر دسته‌ها را داراست. درصورتی‌که از سیستم‌های مدیریت محتوا استفاده می‌کنید فرد توسعه‌دهنده باید در هنگام ساخت و طراحی سایت این نظم منطقی موجود در تاثیر URL مناسب در سئو را شخصی‌سازی نماید. مزیت cmsهای مختص سایت این است که راحت‌تر می‌توانید برای سایت خود انکر تکست و URL  انتخاب کنید.

به‌طورکلی و اصولا URL خوب و بهینه شده دارای تقسیم‌بندی و دسته‌بندی است. این مسئله مخصوصاً در مورد سایت‌هایی که فروشگاهی و خدماتی هستند بسیار بااهمیت است. در این مدل از سایت‌ها باید URL  طوری ساخته شده باشد که باتوجه‌به آن بتوانیم محصول مختص فروشگاه را بفهمیم. برای مثال:

example.com/weman-wear/scarfs

این دقیقاً یک url مناسب است که هم موتورهای جست‌وجو و هم مخاطبان شما می‌توانند به‌راحتی آن را درک کنند.

هنگام استفاده از آدرس‌های طولانی و عجیب‌وغریب شما ظاهری بد و ناخوشایند به سایت خود داده و باعث گیجی مخاطبان خود خواهید شد.

توجه کنید که عدم وجود ساختار URL خوب به این معنی نیست که سایت شما از بین خواهد رفت و برای سئوی آن تلاشی نشود! امروزه سایت‌های بسیاری را می‌بینید که دارای URLهای بسیار عجیب هستند و دارای رتبه بالا نیز هستند. تاثیر URL مناسب در سئو یکی از مواردی است که در سئو سایت مهم است و عوامل دیگری مانند وجود ALT برای تصاویر وب‌سایت و... نیز مؤثر هستند.

ویژگی‌های URL مناسب برای سئو سایت

در ادامه به بررسی تاثیر URL مناسب در سئو و ویژگی‌های مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

·         استفاده از یک دامنه و زیر دامنه

اکتشافات این مسئله را نشان داده که محتوا و ساختار سایت شما آسان‌تر توانایی رنک­گیری از دامنه اصلی را دارد، درحالی‌که گرفتن قدرت رنک‌گیری در زیر دامنه زیاد مناسب و بالا نیست. اما باید توجه داشته باشید که در صورت نداشتن یک دامنه اصلی و مناسب می‌توانید از زیر دامنه استفاده کنید.

·         خوانا بودن URL

تاثیر URL مناسب در سئو با خوانا بودن آن ربط مستقیم دارد. همان‌طور که اگرURL  شما برای مخاطبانتان خواناتر باشد بهتر است موتورهای جستجو نیز به دنبال این مسئله هستند. ویژگی‌های مناسب از جمله خوانایی، قابل‌فهم بودن و تمیزی از نظر موتورهای جستجو بسیار مهم هستند.

·         URL دارای کلمه کلیدی باشد

همان گونه که شما برای محتوا سایت خود کلمه کلیدی، متا تگ و Title مناسب انتخاب می‌کنید URL  نیز باید دارای کلمه کلیدی موجود در محتوای شما باشد. وجود کلمه کلیدی در آدرس سایت در سئو بسیار بااهمیت است و به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا موضوع سایت شما را متوجه شوند. استفاده از کلمه کلیدی در آدرس سایت باعث توجه بیشتر به مطلب شما توسط مخاطبان و موتورهای جستجو خواهد شد.

·         استفاده از یک URL  برای سایت

حتماً توجه داشته باشید که در سایت شما چندین آدرس برای یک مطلب وجود نداشته باشد. در غیر این صورت شما مجبور به کانونی سازی آن­ها خواهید بود. از محتواهای تکراری و کپی شده در صفحات خود استفاده نکنید چون مجبور به کانونی سازی  URL خواهید شد.

·         URL هرچه کوتاه‌تر دلنشین‌تر

همان‌طور که در بالا گفتیم برای گرفتن بهترین تاثیر URL مناسب در سئو بهتر است از کوتاه‌ترین آدرس‌ها استفاده کنید. بهتر است تعداد کاراکترهای URL مورداستفاده شما بین 50 تا 60 کاراکتر باشد. درصورتی‌که بیشتر 100 کاراکتر بود بهتر است آن را کوتاه کنید.

·         در URL از حروف ربط استفاده نکنید

باید توجه داشته باشید که در عنوان خود به‌هیچ‌عنوان از حروف ربط مانند از، و، یا و... استفاده نکنید. استفاده از این حروف در آدرس صفحه فقط باعث طولانی‌تر شدن آن خواهد شد و فایده چندانی نخواهد داشت.

·         در URL برای جداسازی از خط و زیرخط استفاده کنید

در چند سال اخیر استفاده از خط - و زیرخط - از بهترین جداکننده‌های URL انتخاب شده‌اند و حتی امروزه نیز استفاده از آن‌ها بسیار مناسب است. باوجوداینکه شما می‌توانید با استفاده از space ایجاد فاصله کنید اما به‌خاطر ظاهر ناخوشایندی که به URL شما می‌دهد استفاده از آن کمتر است. تاثیر URL مناسب در سئو بسیار مهم است.

·         استفاده از هشتگ در URL ممنوع

توجه داشته باشید اگر خواهان ایجاد یک صفحه خاص و منحصربه‌فرد هستید هرگز از هشتگ‌ها استفاده نکنید چرا که باعث اسپم شدن سایت شما خواهند شد.

سه مورد از تأثیرات مهم URL در سئو

تاثیر URL مناسب در سئو بسیار مهم است و باتوجه‌به این تأثیرات سایت شما در موتورهای جستجوی گوگل رتبه می‌گیرد و دیده می‌شود. در ادامه به سه مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1.   تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد

یک URL مناسب به مخاطبان و موتورهای جستجو یاری می‌دهد تا به‌راحتی بفهمند صفحه سایت شما درمورد چه چیزی است. به این معنا که تاثیر URL مناسب در سئو سایت به مخاطبان کمک می‌کند تا از قصد و منظور صفحه شما آگاه شوند و بفهمند صفحه شما در چه مورد است. این مسئله که موضوع سایت و صفحه شما مشخص باشد هم از نظر کاربر و هم از نظر موتورهای جستجو بسیار مهم است و از گیجی جلوگیری می‌کند.

2.   کمک به بالابردن رتبه سایت

یک URL مناسب یکی از عوامل بالارفتن رتبه سایت است که موتورهای جستجو هنگام برقراری ارتباط یک صفحه با جستجوی مخاطب و کاربر (search query) آن را مورداستفاده قرار می‌دهد. بهینه نمودن آدرس یکی از عواملی است که باعث ارتقا رتبه شما در سئو خواهد شد.

به‌عنوان‌مثال استفاده از کلمات کلیدی در URL سایت یکی از فاکتورهایی است که رتبه شما را در موتورهای جستجو بالاتر خواهد برد. اما باید توجه داشت که گوگل به‌تازگی اعلام نموده است که استفاده نمودن از کلمه کلیدی در URL یک عامل بالابردن رتبه بسیار کوچک است.

3.   لینک‌ها و انکر تکست‌ها

URLهایی که خوب نوشته شده باشند توانایی این را دارند که در هنگام کپی پیست در فضاهای انجمنی، شبکه‌های اجتماعی و… به‌عنوان انکر تکست و لینک خودشان باشند. URLها هنگامی که دارای غلط املایی یا اشتباه تایپی باشند توسط مخاطبان کلیک نمی‌گیرند.

URL مناسب سایت در سئو

به‌احتمال زیاد مهم‌ترین تاثیر URL مناسب در سئو به روشن‌کردن ساختار سایت مربوط می‌شود. URLها یکی از مهم‌ترین عناصر سازنده سایت و صفحه شما به‌حساب می‌آیند و در صورت بهینه و خوب بودن، می‌توانند رتبه‌های وب‌سایت شما را به‌شدت افزایش بدهند. استفاده کردن از URLهای روشن و واضح باعث افزایش شانس رتبه‌گیری وب‌سایت شما می‌شود، سایت شما قابل‌اطمینان‌تر به نظر می‌آید و باعث راحت‌تر شدن اشتراک‌گذاری سایت شما می‌شود.

وستا و انتخاب URL مناسب در سئو

همان‌طور که گفته شد تاثیر URL مناسب در سئو سایت شما بسیار مهم است. به‌طوری‌که اگر URL سایت شما مناسب نباشد ممکن است رتبه خوبی را در موتورهای جستجو به دست نیاورید. به همین سبب شرکت دانش بنیان وستا به‌عنوان یک یار وفاداربه کمک شما می‌کند تا در انتخاب یک URL مناسب برای سایت خود به شما یاری دهد.

وستا در جهت ارائه خدماتی همچون طراحی وب‌سایت، موشن‌گرافی، طراحی انواع اپلیکیشن‌ها و بسیاری از خدمات دیگر حرف نخست را در میان رقبا می‌زند. امروزه شرکت دانش‌بنیان وستا با افتخار می‌تواند اعلام کند که به‌عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه خدمت‌های مهم و باارزش در زمینه طراحی و ساخت وب‌سایت، اپلیکیشن، فناوری‌های نوپایی نظیر بلاک‌چین در موفقیت شما، نقش کلیدی دارد.

 

امیدواریم مطلب ذکر شده در این مطلب برایتان مفید بوده باشند. لازم به ذکر است که در صورت علاقه به حوزه وب­سایت و دیجیتال مارکتینگ شما می‌توانید به‌راحتی و به صورت کاملاً رایگان از جلسات مشاوره وستا بهره‌مند شوید. حتماً با ما تماس بگیرید.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : چهار شنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-