کسب‌وکارهای دیجیتال، اپلیکیشن لازم دارند یا سایت؟

 
 
مقالات وستا

کسب‌وکارهای دیجیتال، اپلیکیشن لازم دارند یا سایت؟

ساخت اپلیکیشن بهتر است یا سفارش طراحی وب‌سایت؟
پاسخ به این سوال پرتکرار صاحبان کسب‌وکار، در حال حاضر بسیار لازم و ضروری است. چرا باید برای تمام کسب‌وکارهای دیجیتال، سفارش طراحی وب‌سایت دهیم؟ چرا ساخت اپلیکیشن برای کسب‌وکار دیجیتال ضروری است؟ ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که وقتی صحبت از راه‌اندازی کسب‌وکار دیجیتالی می‌شود، قطعاً ما نیاز به یک بستر دیجیتالی داریم.

سفارش طراحی وب‌سایت

این بسترها می‌تواند پلتفرم‌های مختلف دیجیتالی از قبیل تلویزیون، رادیو، اینترنت و فضای مجازی مثل اپ‌ها و وب‌سایت‌ها باشد. دسترسی به اینترنت و فضای­مجازی، راحت‌تر است. از طرفی هزینه کمتری را به صاحبان کسب‌وکار تحمیل می‌کند. با این تفاسیر، این بستر بیشتر از هر پلتفرمی دیگر مورد توجه صاحبان کسب‌وکار است. بنابراین اغلب کسب‌وکارهای دیجیتال، در حقیقت کسب‌وکارهای اینترنتی هستند.

دیگر مقالات نوشته شده مرتبط با طراحی سایت و اپلیکیشن نوشته شده در بلاگ وستا را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید.

حالا اپلیکیشن طراحی کنیم یا طراحی سایت؟ مسئله این است!

برای استفاده از بستر اینترنت معمولاً صاحبان کسب‌وکار سراغ ساخت اپلیکیشن و یا سفارش طراحی وب‌سایت می‌روند. در این بین پاسخ به سوال "ساخت اپلیکیشن یا سفارش طراحی وبسایت؟" همیشه برای آن‌ها چالش برانگیز بوده است. به همین دلیل در این مقاله به طور مفصل به  بررسی پاسخ این سوال می‌پردازیم.

 

با یک مشاور با تجربه مشورت کنید!

ما به سوال "ساخت اپلیکیشن یا سفارش طراحی وب‌سایت؟" پاسخ صریح می‌دهیم. اگر صاحبان کسب‌وکار، توان مالی و بودجه مناسبی برای بستر دیجیتالی خود دارد، بهتر است از هر دو گزینه یعنی هم ساخت اپلیکیشن و هم سفارش طراحی وب‌سایت استفاده کنند. اگر بودجه و توان مالی آن­ها در این زمینه محدود است، بهتر است با مشورت متخصصین دیجیتال مارکتینگ و با توجه به نوع کسب‌وکار، بستر مناسب دیجیتالی انتخاب کنند. برای انتخاب گزینه مناسب، تیم وستا آماده ارائه مشاوره به شما در این زمینه است.

برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله‌ی " تاثیر طراحی اپلیکیشن بر پیشرفت و سود‌دهی صنایع مختلف " را از اینجا مطالعه کنید.

چرا هر دو گزینه ساخت اپلیکیشن و سفارش طراحی وب‌سایت توصیه می‌شود؟

چرا فروشگاه‌های معروف چند شعبه در شهر یا کشور دارند؟ پاسخ به این سوال واضح و روشن است. اولا برای دسترسی بیشتر به مشتریان! حضور در بسترهای اینترنتی مختلف، یعنی دسترسی بیشتر به مشتریان. به عبارت دیگر در مقایسه با حالت فیزیکی به معنای داشتن چند شعبه فروشگاه به جای یک شعبه است. حتی اگر برندها و کسب‌و‌کارهای بزرگ را دنبال کنید، متوجه می‌شوید که آنها معمولاً روی تمام بسترهای اینترنتی حضور دارند.

همچنین حضور کسب‌وکار دیجیتال در پلتفرم‌های مختلف، اعتماد مشتریان را جلب می‌کند. چراکه حضور پر رونق شما، نشان از صرف انرژی، تلاش و هزینه برای کسب‌وکارتان است. بنابراین به اندازه کافی در کار خود جدی و ثابت قدم هستید. با این شرایط، به نظر می‌رسد یک فروشنده واقعی و مصمم باشید نه یک کلاهبردار! 
 

برای داشتن ساخت اپلیکیشن و طراحی وب­سایت ایده­آل

بنابراین می‌بینیم که ساخت اپلیکیشن و سفارش طراحی وب‌سایت، هر دو از اهمیت بالایی برخوردار هستند. اما اگر بنا به هر دلیلی هزینه ساخت اپلیکیشن و سفارش طراحی وب‌سایت در بودجه‌بندی، کسب‌وکار دیجیتال تعریف نشده است، می‌توانید با مشورت تیم وستا گزینه مناسب‌تری برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید. در بخش زیر به برخی نکات برای کمک به انتخاب ساخت اپلیکیشن یا سفارش طراحی وب‌سایت می پردازیم.

 

چرا ساخت اپلیکیشن؟

همانطورکه گفتیم که اگر صاحبان کسب‌وکارها، محدودیت‌های مالی دارند، بهتر است که از بین ساخت اپلیکیشن و سفارش طراحی وب‌سایت، یکی را با مشورت متخصصین انتخاب کنند. در این بخش نکات مقایسه‌ای برای کمک به انتخاب بستر مناسب بیان می‌کنیم. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با توجه به نوع کسب‌وکارتان به وب‌سایت وستا مراجعه کنید. نقاط قوت ساخت اپلیکیشن عبارت است از:

 

 • استفاده آفلاین از اپلیکیشن

 از بارزترین تفاوت‌ها یا بهتر است بگوییم از بارزترین برتری‌های ساخت اپلیکیشن نسبت به سفارش طراحی وب‌سایت، امکان استفاده آفلاین از اپلیکیشن است. هرچند برای دسترسی به برخی از امکانات اپلیکیشن، نیاز به اتصال به اینترنت است. اما بسیاری از امکانات اپلیکیشن‌ها به صورت آفلاین، قابل استفاده هستند از این‌رو کسب‌وکارها، ساخت اپلیکیشن را به سفارش طراحی وب‌سایت ترجیح می‌دهند.

 

 • استفاده اپلیکیشن از امکانات تلفن همراه

گاهی اوقات نیاز است که مشتری عکسی از گالری خود آپلود کند. مثلاً برای تعامل بیشتر با مشتری تصمیم گرفتیم که از نظرات او بهره‌مند شویم. از او درخواست کردیم که با ارسال عکس محصولات دریافتی، نظرات مثبت یا منفی خود در مورد محصول را عنوان کند. با دسترسی به دوربین و  وجود اپلیکیشن بر روی گوشی، احتمالاً به درخواست شما پاسخ مثبت می‌دهند. اگر تنها دسترسی ما به مشتریان از طریق وب‌سایت باشند میل مشتری به تعامل بیشتر با ما کم می‌شود. چرا که او قصد ندارد وقت خود را هدر دهد.

مطالعه‌ی مقاله‌ی " ترفندهای ایده پردازی برای طراحی اپلیکیشن " از اینجا هم توصیه می‌شود.

 • ارسال نوتیفیکیشن راحت

براساس آمارها، ارسال اعلان و نوتیفیکیشن به کاربران ۴۰ درصد نرخ کلیک را افزایش داده‌اند. این در حالی است که نرخ کلیک ایمیل در حال پایین آمدن است. یعنی به نوعی می‌توان نوتیفیکیشن‌ها را جایگزین مناسب برای ایمیل دانست. یکی از دلایل محبوبیت ساخت اپلیکیشن‌ها نسبت به سفارش طراحی وب‌سایت ارسال اعلان و نوتیفیکیشن‌های فوری و سریع به مشتریان و کاربران است.

 

 • ساخت اپلیکیشن‌ها و صرفه‌جویی در وقت کاربران

برای استفاده از اپلیکیشن در مقایسه با استفاده از وب‌سایت زمان کمتری نیاز است. چرا که ارزیابی داده‌ها در اپلیکیشن‌ها با سرعت بالاتری صورت می‌گیرد.از آن­جا که انسان امروزی پرمشغله است همیشه با محدودیت زمان مواجه می‌شود و زمان برای او بسیار ارزشمند است. بنابراین صرفه‌جویی در زمان باعث می‌شود که کاربران استفاده از اپلیکیشن را به وب‌سایت ترجیح دهند. از این‌رو نیز صاحبان کسب‌وکار در پی ساخت اپلیکیشن‌ها هستند تا با نیاز‌های مشتریان‌شان همسو باشند.

 

آمارهایی برای ساخت اپلیکیشن

 • ۷۸ درصد از خریداران ترجیح می‌دهند که از اپلیکیشن به جای وب‌سایت استفاده کنند.
 • کاربران ۸۶ درصد از زمان خود را به رصد اپلیکیشن‌ها و ۱۴ درصد از وقت‌شان را به مشاهده وب‌سایت‌ها می‌گذرانند.
 • نرخ ترک سبد خرید در وبسایت‌های دسکتاپ ۶۸ درصد و در اپلیکیشن‌های ۲۰ درصد است.

اطلاعات بیشتر را می‌توانید از طریق مطالعه‌ی مقاله‌ی " بررسی مزایا و معایب ساخت اپلیکیشن اختصاصی هر کسب‌وکار " از اینجا به دست آورید.

چرا سفارش طراحی وب‌سایت؟

برتری ساخت اپلیکیشن به سفارش طراحی وب‌سایت را عنوان کردیم. اما این برتری  یک طرفه نیست. از برخی جهات سفارش طراحی وب‌سایت به ساخت اپلیکیشن ارجحیت دارد. در این بخش به برخی از مهم‌ترین دلایل برتری سفارش طراحی وب‌سایت به ساخت اپلیکیشن می‌پردازیم.

 

 •  دسترسی سریع و آسان به وبسایت

همانطور که قطعاً تجربه داشتید برای استفاده از اپلیکیشن‌ها، ناگزیر به دانلود و نصب آن هستید. در حالی که دسترسی به وب‌سایت تنها به یک مرورگر نیاز دارد و امروزه نیز یک مرورگر در همه انواع موبایل‌های هوشمند نصب است. بنابراین صاحبان کسب‌وکار ترجیح می‌دهند که یک وب‌سایت داشته باشد تا به راحتی در دسترس همه مشتریان قرار گیرند. اغلب مشتریان وفادار اقدام به نصب اپلیکیشن می‌کنند، اما کسب‌وکارها دیجیتال نیاز به تزریق مشتری جدید برای سودآوری بیشتر دارند.

 

 • سازگاری با همه دستگاه‌های هوشمند

نسخه‌های یک اپلیکیشن ممکن است با سیستم‌عامل‌های مختلف سازگاری نداشته باشند. بنابراین اگر سیستم‌عامل گوشی مشتریان پایین باشد، ممکن است فرصت استفاده از اپلیکیشن را از دست بدهند. این در حالی است که وب‌سایت با همه‌ی گوشی‌های هوشمند سازگاری دارد. بنابراین یکی از دلایل صاحبان کسب‌وکار دیجیتالی برای سفارش طراحی وب‌سایت، سازگاری آنها با اکثر دستگاه‌های هوشمند است.

 • ارتقاء آسان

 اگر یک نسخه از اپلیکیشن ارتقاء یابد. مشتریان ناگزیر هستند که آن نسخه جدید را دوباره دانلود و نصب کنند. در حالیکه وب‌سایت ها به‌راحتی و با یک رِفرِش سیستم، بروز می‌شوند. بنابراین ارتقاء اپلیکیشن‌ها به نسبت وب‌سایت‌ها سخت‌تر است. به همین جهت است که مشتریان کمتر این بروزرسانی‌ها را در اپلیکیشن دنبال می‌کنند.

 • هزینه‌ها

 از هرچه بگذریم سخن از هزینه همیشه جزء مهم و جدایی‌ناپذیر یک کسب‌وکار است. یکی از برتری های سفارش طراحی وب­سایت به ساخت اپلیکیشن  هزینه کمتر آن است. از طرفی دیگر طراحی وب‌سایت سریع‌تر هم صورت می‌پذیرد. هر چند برای کاهش هزینه ساخت اپلیکیشن، می‌توان از اپ‌سازها نیز استفاده کرد. این اپ‌سازها مزایا و البته معایبی نیز دارند. می‌توانید در مورد آن‌ها بیشتر تحقیق کنید.

 

 • استفاده راحت از وب‌سایت برای مدیران

اگر مدیر یک کسب‌وکار هستید و تمایل دارید که مدیریت وب‌سایت خودتان را برعهده بگیرید، این کار زیاد دشوار نیست. امروزه با یک سری از ابزارهای مدیریت محتوا می‌توانید فعالیت‌های سایت را کنترل و بر آن نظارت داشته باشید. این در حالی است که مدیریت اپلیکیشن، کمی پیچیده‌تر است. بنابراین معمولا مدیرانی که تمایل دارند در مدیریت کسب‌وکار دیجیتالی خود مستقیما نقش داشته باشند، معمولا با وب‌سایت راحت‌تر هستنند. البته همیشه استثنا هم وجود دارد!

 

برندسازی راحت توسط اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت مختلف!

در این مقاله سعی کردیم به سوال "سفارش طراحی وب‌سایت یا ساخت اپلیکیشن؟" پاسخ دهیم. اگر کسب‌وکارهای دیجیتالی، به لحاظ بودجه از توان مالی خوبی برخوردار باشند، توصیه ما به آن‌ها هم ساخت اپلیکیشن و هم سفارش طراحی وب‌سایت است. برای این توصیه دلایل محکم و استواری را ارائه دادیم. از جمله: دسترسی به مشتریان بیشتر و اعتمادسازی.

از طرفی برخی از کسب‌وکارهای دیجیتالی محدودیت مالی دارد. به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم با کمک متخصصین وستا و با توجه به نوع کسب‌وکار، بستر مناسب برای کسب‌وکار دیجیتالی خود انتخاب کنند. برای اینکه صاحبان کسب‌وکار یک دید جامع به برتری ساخت اپلیکیشن یا سفارش طراحی وب‌سایت داشته باشند.

برای مشاوره‌ی رایگان ساخت و طراحی انواع اپلیکیشن و وب‌سایت با به‌روزترین تکنولوژی‌های دنیا، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-