چرا به دیجیتال مارکتینگ نیاز داریم؟

 
 
مقالات وستا

چرا به دیجیتال مارکتینگ نیاز داریم؟

دنیای مجازی و دیجیتال مارکتینگ، باعث شده‌ که بسیاری از فرآیندها در شکلی جدید ادامه پیدا کند. امروزه تعداد زیادی از کارها به صورت دیجیتالی انجام شده و می‌توان از این موضوع را به یک فرصت تبدیل کرد؛ حتی می‌تواند در صورت استفاده نکردن از آن، تهدیدی برای بقای کسب‌وکار شما باشد. هر صاحب کسب و کار باید اهمیت و جایگاه دیجیتال مارکتینگ را برای میزان سودآوری درک کند. اما قبل از ایجاد این سطح از بینش اقتصادی، سوالی اساسی در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد؛

digital-marketing

اینکه اصلا دیجیتال مارکتینگ چیست؟ در ادامه‌ی این سوال، سوالات مرتبط دیگری در این حیطه مطرح می‌شوند. سوالاتی مثل تعریف دیجیتال مارکتینگ چیست؟ مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟ توجیه اقتصادی دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و... . در این مقاله سعی شده‌است که پاسخ‌هایی روشن و مختصر برای این سوالات مطرح شود.

برای آشنایی کامل بیشتر با دیجیتال مارکتینگ، مطالعه‌ی دیگر مقالات مرتبط با آن توصیه می‌شود؛ می‌توانید از اینجا این مقالات را مشاهده کرده و مطالعه کنید.

تعریف درست دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ، همان بازاریابی برای فروش محصولات بوده با این تفاوت که در بستر مجازی انجام می‌شود. در واقع دیجیتال مارکتینگ مبنای خود را بر دنیای آنلاین استوار کرده‌است. در حیطه‌ی دیجیتال مارکتینگ، متخصصان مربوطه با استفاده از فناوری‌های نوین، رسانه‌ها و ابزار دیجیتال که قابلیت استفاده در این روش را داشته باشد، فعالیت‌های بازاریابی را پیش می‌برند.

در واقع دیجیتال مارکتینگ روشی جدید در بازاریابی محسوب میشود که با استفاده از همه‌ی ابزارهای دیجیتالی مثل شبکه‌های اجتماعی، سئو، تبلیغات آنلاین، بازاریابی موبایلی، بازاریابی اینترنتی، وب‌سایت، اپلیکیشن و… به انجام می‌رساند. در نهایت نیز با استفاده از این روش جدید در بازاریابی می‌توان بیشترین میزان فروش و سود را کسب کرد.

از طریق مطالعه‌ی این مقاله، می‌توانید با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بیشتر آشنا شوید.

 

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

افراد برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید همواره در پی این هستند که مزایایی جدیدی را بدست آورند؛ چرا که هزینه‌ی تغییر یک روش نوین، باید با مزایایی که قبلا وجود نداشته و الان در این روش موجود است، همخوان باشد. در واقع روش جدید باید توجیه پذیر باشد. این توجیه با بیان مزایا و بررسی آن‌ها میسر می‌شود.

مزایای دیجیتال مارکتینگ، از اولین سوالاتی است که برای افراد مطرح می‌شود. به طور کلی این روش بازاریابی آنلاین، مزایای زیادی داشته که در ادامه به بررسی دو مورد از آن می‌پردازیم.

 • سریع بودن

سرعت در دنیای رقابتی بسیار اهمیت دارد. با استفاده از دیجیتال مارکتینگ می‌توان فرآیندهای معمول بازاریابی را با سرعت بسیار بیشتری انجام داده و اتلاف‌های ناشی از فعالیت‌های اضافی را حذف کرد.

در جهان امروز، سرعت پیشرفت تکنولوژی به بهبود انجام کارها کمک کرده است. با استفاده از به‌کارگیری دیجیتال مارکتینگ، علاوه بر تسهیل شدن فرایندهای شناخت، جذب و وفاداری و... ( به طور کلی قیف فروش )، سرعت را نیز بیشتر می‌کند.

 

 • اثربخشی بیشتر

معمولا افراد خیلی کمتر از قبل مجله، بنرها، دفترچه‌های تبلیغاتی و در کل مصادیق فیزیکی تبلیغات را دنبال می‌کنند. این به معنی بی‌علاقه بودن آن‌ها به تبلیغات نیست. البته بیش از حد و همینطور نامربوط بودن تبلیغات نیز می‌تواند حوصله‌ی مخاطبان را سر ببرد.

دلیل کاهش توجه مخاطبان به دنیای واقعی، توجه بیشتر و فزاینده‌ی افراد به فضای مجازی است. نگاه آن‌ها معمولا به تلفن‌های همراه هوشمند خود است. در این صورت طبیعی‌ است، حتی متوجه تبلیغی که کنارشان نصب شده نیز نشوند.

در نظر داشته باشید که نمی‌توان ارزش تبلیغات فیزیکی را زیر سوال برد، اما باید از موارد اثربخش‌تر استفاده کرد. اگر اکثر اوقات نگاه و توجه مخاطبان به گوشی هوشمندشان است، پس شاید بهتر است که فرآیندهای بازاریابی هم در همان دنیای مجازی برای آن‌ها پیگیری و انجام شود.

 

 

توجیه اقتصادی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در واقع می‌توان گفت که مهم‌ترین مزیت استفاده از دیجیتال مارکتینگ، به‌صرفه بودن یا همان توجیه اقتصادی آن است. افراد بعد از درک و شناخت این مزیت‌ها، به بررسی اقتصادی بودن یا نبودن این روش می‌پردازند و می‌پرسند که توجیه اقتصادی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

این روش نوین علاوه بر اثربخش‌تر بودن، مزیت قیمتی نیز داشته و ارزان‌تر می‌باشد. هزینه‌ی دیجیتال مارکتینگ در کل، کمتر از روش‌های قدیمی این حیطه است. این کم بودن هزینه‌ی دیجیتال مارکتینگ شاید در ابتدا چندان  مشخص نشود. اما در ادامه مواردی در جهت توجیه پذیر بودن اقتصادی این روش مطرح شده‌است.

 •  ماندگاری بیشتر با یک بار هزینه کردن

در دنیای مجازی می‌توان با پیگیری مداوم و استفاده از تکنیک‌های مربوطه، تبلیغی را که یک بار هزینه‌ی آن پرداخت شده‌است، همواره در معرض دید و حتی در سطح بالایی از این میزان دیده شدن نگه داشت.

 

 • هدفمندی و هوشمندی بیشتر تلاش‌ها

در روش سنتی، امکان اینکه تبلیغ مورد نظر به دست تعداد زیادی از افراد بازار هدف آن تبلیغ برسد، کم است. اما با هوشمند شدن تبلیغات و هدفمندی آن‌ها، این امکان فراهم شده‌است که بتوان از این جهت بازدهی تبلیغات را افزایش داد.

یکی از نتایج استفاده از دیجیتال مارکتینگ، افزایش بازدهی در پی هوشمند شدن است؛ مانند فعالیتی که یوتیوب انجام می‌دهد؛ این شبکه نیز تبلیغات خود را هدفمند و هوشمند کرده‌است. این شبکه اجتماعی با توجه به خواسته‌ی افراد، محیط جغرافیایی، سن افراد، جست‌وجوهای آن‌ها و… توانسته این کار را انجام و بازدهی تبلیغات را اینگونه افزایش دهد.

در نظر داشته باشید برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله‌ی " چگونه از YouTube برای ویدیو مارکتینگ استفاده کنیم؟ " را از اینجا مطالعه کنید.

 

کاربردهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

از دیجیتال مارکتینگ برای موارد مختلفی استفاده می‌شود که می‌توان به به چند مورد از آن‌ها اشاره کرد:

 • فروش بیشتر
 • کسب سود زیادتر
 • شناخت پیدا کردن بیشتر و بهتر مشتریان و مخاطبان از مجموعه
 • کمک به حفظ سلامت محیط زیست از طریق کاهش استفاده از کاغذ
 • کسب اعتبار از جهت داشتن پایگاه‌های مجازی در جهت برندینگ و تبلیغات
 • و ...

هر کدام از موارد اشاره شده به تنهایی نیز اهمیت زیادی دارند و در کنار هم بودن تمام آن‌ها می‌تواند اهمیت استفاده از دیجیتال مارکتینگ را بهتر نشان دهد.

 

 

ابزارهای اصلی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله برای تعریف دیجیتال مارکتینگ چیست؟ اشاره شد، ابزارهای متنوعی وجود دارد. ابزارهایی مثل ایمیل مارکتینگ، تبلیغات تلفنی، سئو و… که توضیح کامل هر کدام از آن‌ها و راهکارهای بهبود و بهینگی استفاده از هر کدام، می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد.

شاید بتوان سئو را مهم‌ترین ابزار در جهت دیجیتال مارکتینگ دانست. سئو مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و روش‌ها است که با استفاده از آن‌ها می‌توان محتواها را بیشتر در معرض دید دیگران قرار داد که از این جهت در بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ اهمیت پیدا می‌کند.

برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقالات سئو نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

 

پروژه‌های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است مطرح شود، در ارتباط با پروژه‌های دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. معمولا صاحبان کسب و کارها برای رونق دادن به سازمان خود و افزایش میزان سود، اقدام به طراحی پروژه‌هایی در حیطه‌ی دیجیتال مارکتینگ می‌کنند.

دیجیتال مارکتینگ صرفا به تبلیغات محدود نمی‌باشد، اما به هر حال اکثر پروژه‌های انجام شده‌ی دیجیتال مارکتینگ در این حیطه‌ بوده‌اند. پیدا کردن مجموعه‌ای با سابقه‌ی مثبت برای اجرای پروژه در این زمینه، شاید کمی سخت باشد، اما یکی از فعالیت‌های مجموعه‌ی وستا به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان، انجام پروژه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ است. مجموعه‌های دیگری نیز در این حیطه فعالیت فعالیت دارند اما به هر حال سپردن پروژه‌ای با اهمیت بالا به شرکتی دانش‌بنیان، می‌تواند تضمینی جهت بیشتر شدن کیفیت پروژه‌ی تکمیل‌شده باشد.

 

دیجیتال مارکتینگ، اجتناب ناپذیر برای کسب‌وکارها

برای پیروزی در رقابت‌ پر اهمیت کسب‌وکار در دنیای امروز، باید از تمام ابزارهای مختلف در حیطه‌های گوناگون، استفاده کرد.

شاید یک مجموعه و یا کسب و کار که در معرض ورشکستگی است، با پیگیری و اجرای تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ، بتواند خود را نجات دهد. هر صاحب کسب و کار و یا مدیر تصمیم گیرنده‌ی یک مجموعه، موظف است تا برای به حداکثر رساندن سود سازمان خود، از تمامی ابزارها و تکنیک‌ها نیز استفاده کند. استفاده از دیجیتال مارکتینگ، یکی از روش‌هایی است که برای به حداکثر رساندن میزان سود و همینطور برای عدم اتلاف تلاش‌های بخش‌های دیگر یک مجموعه و سازمان استفاده می‌شود. برای دریافت مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با ما تماس بگیرید.  

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : یک شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستا
 • لینکدین وستا
 • توئیتر وستا
 • فیسبوک وستا
 • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-