از تولید محتوای پولساز تا ثروتمند شدن

 
 
مقالات وستا

از تولید محتوای پولساز تا ثروتمند شدن

تولید محتوا یا همان کانتنت (content ) یک منبع درآمد مناسب برای مردم در سرتاسر جهان است. دلیل این ثروت‌سازیِ، سفارش تولید محتوا کانتنت از طرف بیزینس‌ها و کسب‌وکارهای مختلف است. این سفارش تولید محتوا کانتنت از جانب شرکت‌ها و کسب‌وکارها بی دلیل نیست، چرا که همین موضوع است که آن‌ها را به فروش بیشتر رسانده است.

شرکت‌های مشهور مثل اپل، مایکروسافت، تسلا و ... برای سفارش تولید محتوا کانتنت، از تیم‌های قدرتمند بهره می‌برند. در حقیقت بسیاری از شرکت‌ها در تولید برخی از محصولات، به طور کاملا مشابه و با کیفیت یکسان عمل می‌کنند. بنابراین پیروزی این برندها در این رقابت تنگاتنگ، مبتنی بر محتوا و تبلیغات است. هر چه تیم تولید محتوا خلاق‌تر باشد، احتمال پیروزی بر رقیب بیشتر است. از این رو سفارش تولید محتوا کانتنت، اثرگذاری بسیار زیادی در میزان فروش دارد.

برای اطلاعات بیشتر در حوزه‌ی بازاریابی محتوایی، می‌توانید مقالات نوشته شده مرتبط با آن نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مشاهده و مطالعه کنید.

سفارش تولید محتوا کانتنت

فاصله سفارش تولید محتوا کانتنت تا درآمدزایی

تولید محتوا یا تولید محتوای پولساز، مسئله این است. برخلاف بازاریابی سنتی که فروشنده به دنبال مشتری می‌گردد و حتی گاهی بلندگو به دست آنها را صدا می‌زند که  مثلا "پارچه اعلا دارم"، در بازاریابی مدرن این مشتری است که فروشنده را جستجو می‌کند. فقط کافی است که تعریف مناسب از کسب‌وکار خود داشته باشید و با تولید محتوای مناسب، خودتان را بر سر راه مشتریان قرار دهید. بنابراین شرکت‌ها و بیزینس‌ها، برای تسخیر بازارهای مدرن رو به سفارش تولید محتوا کانتنت آوردند.

 

تولید محتوا برای انواع مخاطب

در پیگیری سفارش تولید محتوا کانتنت در نظر داشته باشید که تولید محتوا برای انواع مختلفی از مخاطب صورت می‌پذیرد. ما برای سه دسته از مخاطبان محتوا تولید می‌کنیم:

 • مخاطبانی که ما را نمی‌شناسند.
 •  مخاطبانی که ما را می‌شناسند، ولی تاکنون از ما کالایی نخریدند.
 •  مخاطبانی که از ما محصول خریدند، ولی مشتری و حامی همیشگی ما نیستند.

به طور مثال اگر در حوزه سلامت کار می‌کنید، در مورد تاثیر ورزش برای بیماری‌های کبدی مقاله تهیه کنید. مخاطب کاملا متوجه است که هدف شما از تولید این محتوا صرفاً فروش کالا به او نیست. بعد از دریافت اطلاعات و برطرف کردن سوالات مخاطب، او به وب‌سایت علاقه‌مند می‌شود و برای اطلاعات بیشتر به صفحات دیگر وب‌سایت مراجعه می‌کنند.

سفارش تولید محتوا کانتنت با هدف تاثیرگذاری بر مخاطبانی که ما را می‌شناسند ولی تاکنون از ما محصول نخریدند هم صورت می‌گیرد. مثلا اگر در حوزه نجاری فعالیت دارید، تفاوت بین  MDFاصل و غیراصل و نحوه تشخیص آن را توضیح دهید. سپس به شکل ناملموس به مخاطب بگویید که شما  MDF اصل می‌فروشید و مخاطب را متقاعد کنید که از شما خرید کند.

سفارش تولید محتوا کانتنت می‌تواند با هدف تاثیرگذاری بر کسانی که قبل از شما خرید کرده‌اند صورت بگیرد. مثلا به مشتریان قبلی بن تخفیف دهید تا برای خرید دوباره از محصولات شما تشویق شوند.

مقاله‌ی " چرا تدوین پرسونای مخاطب اهمیت دارد؟ " را هم برای آشنایی بیشتر از اینجا مطالعه کنید.

 

محتوای پولساز چه محتوایی است؟

محتوای پولساز، محتوایی است که شما را به فروش بیشتر برساند. در ابتدای راه و بعد از سفارش تولید محتوا کانتنت، تیم بازاریابی یک نقشه راه برای رسیدن به هدف بیزینس طراحی می‌کند. البته سفارش‌دهندگان تولید محتوا، همیشه به دنبال فروش بیشتر نیستند. گاهی قصد آن‌ها، بالا بردن تعداد بازدید از یک مقاله یا هر چیز دیگری به غیر از فروش می‌تواند باشد. این سفارش‌دهندگان اغلب به دنبال کارهای فرهنگی و اجتماعی هستند. این در حالی است که سفارش تولید محتوا کانتنت بیشتر از جانب شرکت‌ها و کسب‌وکارها با هدف فروش بیشتر انجام می‌شود.

تیم بازاریابی در مسیر مشخص، معیارهای متعددی را برای ارزیابی فعالیت‌هایشان انتخاب می‌کند. این ارزیابی‌ها می‌تواند شامل تعداد بازدید، لایک، کامنت و غیره باشد. چه بسا برای افزایش تعداد لایک و کامنت، مسابقه هم می‌گذارند. اما جدا از همه این‌ها، هدف نهایی یک کسب‌وکار از سفارش تولید محتوا کانتنت، کسب فروش و به دنبال آن سود بیشتر است. بنابراین محتوایی پولساز است که ما را به فروش بیشتر برساند. اما این محتوا باید ویژگی‌هایی داشته باشد که در قسمت بعد، به آن اشاره خواهیم کرد.

 

ویژگی‌های یک محتوای پولساز

گفتیم که محتوا پولساز ویژگی‌هایی دارد. در این مقاله به پنج ویژگی مهم آنها اشاره می‌کنیم تا سفارش تولید محتوا کانتنت، انتظارات کارفرمایان را بر آورده کند.

 •  ویژگی اول-  محتوای هدفمند

منظور از محتوای هدفمند، محتوای مرتبط با محصول یا خدمات است. همیشه به هنگام تولید محتوا این سوال را از خودتون بپرسید که "آیا این محتوا به فروش بیشتر محصولات من کمک می‌کند؟" مثلا ممکن است چالش‌های تیک‌تاک ترند شود. ولی اپلیکیشن تیک‌تاک چه ربطی به محصول شما دارد؟ اگر ارتباطی به خدمات و محصولات شما ندارد، هرگز سمت تولید این گونه محتواها نروید، مگر اینکه بتوانید آن محتوا را به گونه‌ای هوشمندانه به کسب‌وکار خود مرتبط کنید.

احتمالاً منظور ما از محتوای هدفمند را متوجه شدید. سفارش تولید محتوا کانتنت، شما را دارای تخصص نشان می‌دهد. اگر یک نجار هستید و در مورد تحلیل مدلینگ تولید محتوا کانتنت می‌کنید، قطعا وقت خودتان را هدر داده و باعث از بین رفتن مشتریان قدیمی و اعتبار خود می‌شوید.

از طرفی علاوه بر مرتبط بودن، در هنگام سفارش تولید محتوا کانتنت، باید به این نکته توجه داشته باشید که این محتوا در چه مرحله‌ای از رابطه شما با مخاطب قرار دارد. در مرحله شناخت، تعامل یا فروش است. بنابراین سفارش تولید محتوا کانتنت یا باید منجر به شناخت مخاطب باشد یا تعامل با مخاطب را افزایش دهد یا فروش را بالا ببرد.

 به طور مثال در مرحله شناخت، محتوا کمک می‌کند تا برند و کسب‌وکار خود را به مخاطب معرفی کنید. در این مرحله مخاطب متوجه وجودِ کسب‌وکار شما می‌شود. با دیدن این محتوا، مخاطب کنجکاو می‌شود تا اطلاعات بیشتری را از شما دریافت کند.

برخی از سفارش تولید محتوا کانتنت در حوزه تعامل با مخاطب است. در این قسمت از مخاطب دعوت می‌کنید که با شما تعامل بیشتری داشته باشد. برای تعامل با مخاطب از او سوال بپرسید. یا اگر در حوزه طراحی داخلی کار می‌کنید، از او بخواهید که عکسی از دیزاین خانه خود را برای شما بفرستد. در هر صورت فراموش نکنید که این تعامل در جهت فروش محصول و کاملا مرتبط باشد.

سفارش تولید محتوا کانتنت می‌تواند در حوزه فروش هم باشد. مثلا اگر فروشگاه لوازم خانگی دارید، برای این محصولات عکس و مشخصات تهیه کنید و آنها را برای فروش به مشتریان بالقوه معرفی کنید. فراموش نکنید سفارش تولید محتوا کانتنت باید در هر سه دسته شناخت، تعامل و فروش انجام پذیرد.

 • ویژگی دوم - تولید محتوا متناسب با نیازهای مخاطب

برای سفارش تولید محتوا کانتنت، به این نکته توجه داشته باشید که تولید محتوا باید متناسب با نیازهای مخاطب انجام گیرد تا در ادامه او برای خرید از شما متقاعد شود. برای اینکه محتوای پولساز تولید شود، باید در راستای شناخت نیاز مخاطب به موارد زیر توجه کنید.

پیدا کردن نقاط درد مخاطب

منظور از نقاط درد، همان تجربه‌های منفی است که مخاطب در گذشته برای خرید یک محصول تجربه کرده است. مثلا اگر سفارش تولید محتوا کانتنت را در رابطه با کسب‌وکار دکوراسیون انجام می‌دهیم، نقطه درد مخاطب ممکن است هزینه‌های سنگین باشد که بابت تهیه لوازم دکوری خود پرداخت کرده است. بنابراین برای التیام این تجربه منفی با سفارش تولید محتوا کانتنت به او پیشنهاد تهیه لوازم به صرفه‌تر را دهید. یا در تجربه‌های قبلی ممکن است لوازم دکوری خراب و آسیب دیده به دست او رسیده باشد. بنابراین با تضمین سلامت کالا، کمک کنید تا مخاطب به شما اطمینان کند.

شناخت سلیقه مخاطب

نکته‌ای که اغلب در سفارش تولید محتوا کانتنت در نظر گرفته نمی‌شود، شناخت سلیقه  مخاطبین است. برای تولید محتوا، باید سلیقه عموم مخاطبین در نظر گرفته شود.

تمرکز بر روی هدف مخاطب

سفارش تولید محتوا کانتنت، در نهایت باید منجر به رسیدن مخاطب به هدفش شود. بنابراین در تهیه محتوا باید مرتبط با هدف مخاطب را دنبال و مرور کنید.

استفاده از مثال‌های ملموس

اگر فروشگاه لوازم‌خانگی دارید. یا در طراحی داخلی و دکوراسیون فعالیت می‌کنید، آن سبک از خانه‌هایی را به مخاطب نشان دهید که اکثر مخاطبین در آنها زندگی می‌کنند. بنابراین به این مثال‌های ملموس در هنگام سفارش تولید محتوا کانتنت توجه کنید.

 

 • ویژگی سوم - تولید محتوا مستمر

تولید محتوا، یک فرآیند فرسایشی و زمان‌بر است. اگر در هنگام سفارش تولید محتوا کانتنت، فردی یا تیمی به شما مدینه فاضله نشان دهد و وعده رسیدن به فروش بالا در عرض چند ماه را داد، به صحت و درستی کار او شک کنید.

تهیه و تولید محتوا یک چرخه و فرآیند دارد. در این فرآیند، ابتدا محتوا را تولید سپس انتشار می‌کنید. بعد از گرفتن بازخورد، اصلاحات لازم را انجام دهید. این چرخه برای همه محتوا‌ها انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله " اهمیت تدام تولید محتوا " را مطالعه از اینجا کنید.

 

 • ویژگی چهارم - محتوا نباید کاملاً شخصی یا کاملاً تجاری باشد

سفارش تولید محتوا کانتنت با هدف سود بیشتر است. بنابراین این محتواها نباید مدام درگیر زندگی شخصی شما باشد. از طرفی نباید مدام هم در مورد فروش صحبت کنید. گاهی اوقات از مطالب فان و سرگرمی هم استفاده کنید.

 

 • ویژگی پنجم - انتخاب موضوعات ساده و بدیهی

در مواجهه با سفارش تولید محتوا کانتنت، از انتخاب موضوعات ساده و بدیهی برای تولید محتوا نترسید. مثلاً یکی از موضوعات ساده برای تولید محتوا به تصویر کشیدن فرآیند ارسال کالا و دریافت آن از جانب مشتری است. سعی کنید بارها در مورد فرآیند ارسال و دریافت کالا با مخاطبان صحبت کنید. این موضوع شاید برای شما بدیهی باشد. اما به مخاطب اطمینان می‌دهد که نگران نرسیدن محصول به دستش نباشد.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-