5 روش ایده پردازی تولید محتوا در اینستاگرام

 
 
مقالات وستا

5 روش ایده پردازی تولید محتوا در اینستاگرام

ایجاد یک محتوای موفق دارای چندین مرحله، از جمله تعیین استراتژی محتوا، تولید محتوا و انتشار محتوا است. البته بعضی از افراد مراحل دیگری را نیز به این فرآیند اضافه می‌کنند. یکی از بخش‌های بسیار مهم در تولید محتوا به خصوص تولید محتوا در اینستاگرام ایده پردازی می‌باشد. افراد باید بتوانند ایده‌های جدید و خلاقانه‌ای را ارائه بدهند تا در نهایت نتیجه‌ی مناسبی کسب شود و آن محتوا بتواند به موفقیت برسد. روش‌های مختلفی برای ایده پردازی وجود دارد که در این مقاله به پنج روش ایده پردازی تولید محتوا و به خصوص در تولید محتوا در اینستاگرام پرداخته شده‌است.

 در نظر داشته باشید می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات مرتبط با بازاریابی محتوایی نوشته شده در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

 

تولید محتوا در اینستاگرام

اهمیت تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از معروف‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان محسوب می‌شود که کاربران فعال زیادی را در خود جای داده‌است و به یک ابزار مهم تعاملی و البته تبلیغاتی تبدیل شده‌است. این مزیت، اینستاگرام را به عنوان یک شبکه مهم برای تولید محتوا به تمام جهان معرفی کرده‌است. تولید محتوا در اینستاگرام می‌تواند بسیار نتیجه بخش باشد، چرا که فضای موجود در این شبکه اجتماعی، اشتراک گذاری محتوا را بسیار تسهیل می‌کند و از این جهت سریع‌تر می‌توان یک محتوا را به ترند تبدیل کرد و یا حتی آن را به درجه سوپرترند رساند. سوپرترندها، ترندهای مهم تری هستند. آنها چند ترند اول موجود در یک محدوده‌ی زمانی مشخص محسوب می‌شوند. تمام ترندهایی که احتمالا بعضی از آن‌ها را در هنوز در خاطر خود داریم و زمانی برای ما جذاب بوده‌اند، بالاخره روزی از یک تولید محتوا شروع شده‌اند. پس می‌توان امیدوار بود که با تولید محتوا در اینستاگرام علاوه بر رساندن پیام به مخاطب مورد نظر به ترند سازی نیز دست یافت.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی این موضوع، مقاله‌ی " اهمیت تولید محتوا در اینستاگرام برای کسب و کارهای کوچک " را از اینجا مطالعه کنید.

 

1. موج سواری بر ترندها

ترند به مثابه‌ی یک موج عمل می‌کند و با همراه شدن با آن می‌تواند توجه مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد. در این صورت ایده پردازی برای تولید محتوا در اینستاگرام تا حد زیادی بهینه می‌شود، چرا که ما می‌دانیم قرار است در چارچوبی مشخص(بر مبنای ترند مورد نظر) تولید محتوا کنیم و این می‌تواند تا حدودی زیادی فرایند تولید محتوا در اینستاگرام را روشن و ساده‌تر کند. ترندهای مختلفی در فضای مجازی شکل می‌گیرند. ترندها شامل موضوعات، محتواها و مفاهیمی هستند که همه‌گیر می‌شوند. آن‌ها می‌توانند در قالب متن، تصویر، صدا و یا حتی ویدئو باشند که در یک دوره زمانی محدود دارای بازدیدهای بسیار فراوان و بین مخاطبان فعال فضای مجازی به یک موضوع جذاب تبدیل می‌شوند. تولید محتوا و به خصوص تولید محتوا در اینستاگرام نیازمند ایده پردازی است. یکی از این روش‌ها استفاده از ترندها است. افراد باید بر موج ترندها سوار شوند و به نوعی موج سواری کنند تا بتوانند از آن بازدیدهای زیاد برای خود سهمی به دست بیاورند. چرا که مخاطبان به آن موضوع در آن محدوده مشخص واکنش‌های زیادی نشان می‌دهند و اگر ایده پردازی تولید محتوا در اینستاگرام بر مبنای ترندها باشد، مخاطبان زیادی به محتوای مورد نظر و در نهایت به کل آن صفحه‌ی مجازی جذب می‌شوند.

 

2. مشاوره گرفتن از بلاگرهای تخصصی

تعریف بلاگر بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که ما تصور می‌کنیم. اما در کل می‌توان آن‌ها را افرادی دانست که در حیطه‌ی تولید محتوا فعالیت می‌کنند و می‌توانند این فرآیند را تسهیل کنند. بلاگرهای تخصصی، در یک حیطه‌ی مشخص و به صورت متمرکز فعال هستند. تولید محتوا در اینستاگرام شاید بیشتر از هر شبکه‌ی دیگری، در اهمیت بلاگرها نقش دارد.

درواقع این شغل یک گزینه‌ی مناسب برای بعضی از افراد می‌باشد و آن‌ها همواره تلاش می‌کنند تا یک بلاگر موفق شوند. استفاده از بلاگرهای تخصصی برای تولید محتوا در اینستاگرام می‌تواند یک روش ایده پردازی بسیار مناسب باشد. البته این روش می‌تواند هزینه‌های زیادی را نیز برای آن فرد یا مجموعه‌ی مورد نظر ایجاد کند. در این روش ابتدا باید بلاگر تخصصی مورد نظر خود را برای تولید محتوا در اینستاگرام پیدا کنید. البته هزینه‌های همکاری با آنها با توجه به مخاطبان فعال صفحه، متفاوت است و با توجه به میزان بودجه‌ای که می‌خواهید در این زمینه صرف کنید، باید مورد مناسب خود را انتخاب کنید. آن‌ها به علت داشتن تجربه، می‌توانند با ارائه‌ی مشاوره، مشخص کنند که چه نوع ایده‌های تولید محتوا در اینستاگرام و با چه جزئیاتی مناسب‌تر خواهد بود.

 

3. طوفان فکری

طوفان فکری روش بسیار پرکاربردی برای ایده پردازی است. روش طوفان فکری به این صورت است که افراد مختلف با در کنار هم قرار گرفتن (چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی) ایده‌های مختلفی را مطرح می‌کنند. البته طوفان فکری ویژگی‌هایی منحصر به فرد دارد که می‌تواند برای ایده‌پردازی تولید محتوا در اینستاگرام نیز مناسب باشد. در روش طوفان فکری برای ایده پردازی، از افراد سوال‌هایی پرسیده، مسائلی برای آن‌ها مطرح و از آن‌ها خواسته می‌شود که بدون فکر کردن و عمیق شدن، سریعاً ایده‌ی خود را در قالب پاسخ و راه حل این مسئله مطرح کنند.

وجود سرعت زیاد در این روش به این خاطر است که افراد سعی کنند هرچه بیشتر از ناخودآگاه خود استفاده کنند، چرا که هر چقدر فرآیند پاسخگوی افراد طولانی‌تر شود، در این صورت میزان تأثیر ناخودآگاه آنها در پاسخ دادن کم می‌شود. در چنین حالتی که پاسخ‌ها و ایده‌های متنوعی مطرح می‌شود. در اکثر اوقات، خیلی از آن‌ها فاقد اعتبار کافی می‌باشند. در این روش مسئول جلسه نباید پاسخ‌ها را در ابتدا ارزیابی کند تا از این طریق یک فضای امن ایجاد شود. وقتی ارزیابی پاسخ‌ها وجود نداشته باشد، هیچ کسی دیگر از قضاوت و ارزیابی شدن راه حل خود نمی‌ترسد و می‌تواند آزادانه ایده‌اش را مطرح کند و این آزادی در ارائه‌ی پاسخ، می‌تواند منجر به ایده‌هایی منحصر به فرد شوند. البته در نهایت برای انجام یک ایده پردازی مناسب در جهت تولید محتوا در اینستاگرام اگر از این روش استفاده کرده باشیم، بالاخره باید به یک نتیجه مشخص برسیم. نتیجه گیری و ارزیابی نهایی ایده‌ها بعد از جلسه انجام خواهد شد، به شکلی که دیگر ارائه دهندگان راه حل‌ها و پاسخ‌ها متوجه آن نباشند. در این روش ایده پردازی، در نهایت وقتی تمام ایده‌ها کنار هم گذاشته می‌شود، بسیاری از آنها کنار رد می‌شوند و فقط چند مورد به عنوان پاسخ‌های معتبر شناخته می شود. براساس روش طوفان فکری، می‌توان در نهایت یک ایده را انتخاب کرد و یا حتی ترکیبی از چند مورد را به عنوان ایده‌ی برگزیده انتخاب کرد. این روش می‌تواند در جهت تولید محتوا در اینستاگرام بسیار کارآمد باشد. چرا که می‌توان از برآیند ایده‌های چندین نفر کرد و مناسب‌ترین آن‌ها را نیز به کار گرفت. البته در این روش هر چقدر افراد انتخاب شده برای ایده پردازی اولیه، متخصص‌تر باشند، طبیعتاً نتیجه‌ی نهایی نیز دارای ارزش بالاتری خواهد بود.

در صورت نداشتن ایده‌ی اولیه، می‌توانید با خواندن مقاله‌ی " موضوعات مناسب برای تولید محتوا در اینستاگرام "  از اینجا شروع کنید.

 

4. بررسی و الگوگیری از محتواهای موثر و کارآمد

یکی از روش‌های ایده پردازی در جهت تولید محتوا در اینستاگرام، الگوگیری از نمونه‌های محتوای موفق است. مجموعه‌ها و افراد زیادی اقدام به تولید محتوا در اینستاگرام کرده‌اند که البته از میان آن‌ها تعداد معدودی به موفقیت رسیده‌اند. بررسی و استفاده از نکات موجود در آن‌ها، از این جهت می‌تواند مهم باشد که محتوای آتی مورد نظر را که قصد الگوگیری از آنها دارد، نیز به سطح یک محتوای موفق برسد. بسیاری از افراد این را می‌دانند که باید برای تولید محتوا در اینستاگرام به الگوگیری بپردازند و مسئله اصلی موجود، از این جهت نیست، بلکه مسئله‌ی اصلی در جهت عدم شناخت الگوی مناسب برای تولید محتوا در اینستاگرام است.

البته الگوی مناسب جهت استفاده در این روش برای ایده پردازی، الگوی است که محتوای مورد نظر آن موثر و کارآمد باشد. محتوای موثر محتوایی است که بتواند پیام مورد نظر را به درستی و همانطور که از قبل برنامه‌ریزی شده‌است، به مخاطبان هدف برساند. محتوای کارآمد، محتوایی است که بتواند مختصر و مفید باشد و این صرفاً به معنی کم بودن حجم محتوا نیست، بلکه به معنی تناسب داشتن و همخوان بودن نسبت ستاد به داده‌است یعنی بتوانیم این را قبول کنیم که محتوای مورد نظر با توجه به زمانی که برای خواندن، شنیدن و یا دیدن آن صرف می‌شود میزان قابل توجهی اطلاعات به مخاطب اضافه می‌کند و در این صورت می‌توان آن محتوا را، محتوای کارآمدی دانست. برای رسیدن به موفقیت در تولید محتوا در اینستاگرام باید این دو مورد را رعایت کنیم و البته برای استفاده از این روش الگوبرداری برای ایده پردازی، باید به دنبال الگوهایی برای تولید محتوا در اینستاگرام باشیم که این دو ویژگی به صورت همزمان در آن‌ها وجود دارد.

 

5. روش تحلیل بازخوردها

برای تولید محتوا در اینستاگرام صرفا نباید خود را محدود به بررسی و توجه به بازخورد محتوای تولید شده‌ی خود کنید. بلکه می‌توان با یک تحلیل گسترده از نظرات و کامنت‌هایی که در ارتباط با محتوای دیگران هم بوده‌است به نتیجه‌ای مطلوب برسید و ایده پردازی مناسبی از این جهت انجام دهید و به نوعی از مسیر نظر مخاطبان عبور کنید. از این روش می‌توانید به راحتی متوجه شوید که مخاطبان چه می‌خواهند و در جهت خواسته‌های آنها، ایده‌هایی برای تولید محتوا در اینستاگرام شکل می‌گیرد. استفاده از این روش در ایده پردازی، نیازمند صرف زمان نسبتا زیادی می‌باشد و همینطور افرادی که بتوانند این نظرات و کامنت‌ها را تحلیل کنند. در کل برای مجموعه مورد نظر بسیار کم هزینه‌تر خواهد بود که بخواهد بازخوردهایی در ارتباط با محتوای دیگران(ولی مرتبط با حیطه‌ی محتوای آتی خود) را تحلیل و سپس بر اساس آن تولید محتوا کند تا اینکه بخواهد بدون در نظر گرفتن آن‌ها به تولید محتوا در اینستاگرام بپردازد و بعد از آن، تازه به بازخوردهای محتوای خود برای تولید محتوای بعدی توجه کند. گرچه این نیز دارای اهمیت است اما قبل از این موضوع باید از روش تحلیل بازخوردهای محتوای دیگران نیز در جهت ایده پردازی استفاده کرد.

 

سخن آخر

این روزها، اینستاگرام به یکی از مهم‌ترین پلتفرم‌های فعالیت کسب وکارها و مجموعه‌های مختلف شده است. تولید محتوا در اینستاگرام، یکی از چالش‌های این مسیر بوده و ایده‌ پردازی برای آن از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به همین علت در این مقاله سعی داشتیم به بررسی روش‌های ایده پردازی در اینستاگرام بپردازیم؛ در نظر داشته باشید که وستا، ارائه دهنده‌ی خدمات دیجیتال مارکتینگ بوده و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را نیز برای کسب و کارها انجام می‌دهد. برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-