چرا به دیجیتال مارکترها نیاز حیاتی داریم؟

 
 
مقالات وستا

چرا به دیجیتال مارکترها نیاز حیاتی داریم؟

بطور حتم واژه دیجیتال مارکتینگ را زیاد شنیده‌اید. همان بازاریابی دیجیتال که مدتی است در صنایع مختلف بکار گرفته شده و با هدف رونق کسب و کار و بهینه‌سازی آن در صدر جدول رویکردهای مشاغل قرار گرفته است. شاید هنوز به اهمیت این موضوع پی نبرده باشید که فعالیت در فضای دیجیتال تا چه میزان می تواند در کسب‌وکار شما اهمیت داشته باشید. ما در این مقاله در مورد ضرورت نیاز به دیجیتال مارکترها گفتگو خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که دنیای امروز، جهانی رونق گرفته در عرصه فضای مجازی است و ما ناگزیر به همراهی با آن هستیم.

 

بازاریابی دیجیتال

 در نظر داشته باشید می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات مرتبط با دیجیتال مارکتینگ نوشته شده در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

دیجیتال مارکتینگ و نقش آن در کسب‌وکارها

همه می‌دانیم که بازاریابی بصورت سنتی یا چاپ بنر، تماس تلفنی و همچنین تبلیغات به صورت فیزیکی همچنان وجود دارد اما در کنار آن بازاریابی دیجیتال نیز در حال رشد و رونق یافتن است. دیجیتال مارکتینگ همان بازاریابی آنلاین است که در فضای الکترونیک به کسب‌و‌کارها رونق می‌بخشد. در این پروسه را‌های ارتباطی بیشتر و فراوان‌تری برای برقراری رابطه با مشتری وجود دارد مانند ایمیل، پیام‌های ویدئویی، شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو که همگی در جهت رونق بیشتر خدمات شما همگام هستند. درست در همین مرحله است که بازاریابی دیجیتال برای شما امری حیاتی محسوب می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با تفاوت‌های این دو نوع بازاریابی، ‌مقاله‌ی " تفاوت دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی سنتی; کدام یک (ROI ) بهتری را ارائه می دهد؟ " نوشته شده در بلاگ وستا، از اینجا مطالعه کنید.

امروزه تمامی برندها در سراسر دنیا برای خود وب‌‌سایت دارند و بیزنس خود را در شبکه‌های اجتماعی با در نظر گرفتن استراتژی تبلیغاتی خود به مشتریان ارائه می‌کنند و این همان بازاریابی دیجیتال است. رایج شدن این امر در میان مشتریان به حدی است که تمامی کاربران در هر موقعیتی چنین انتظاری را از برند محبوب خود دارند و این معنی همه گیری دیجیتال مارکتینگ در جهان امروز ما است. با استفاده از بازاریابی دیجیتال شما براحتی می‌توانید با استفاده از ابزاری مانند گوگل آنالیتیک فعالیت‌ها و همچنین میزان پیشرفت عملکرد خود را بسنجید تا بتوانید به راحتی به بازدهی خود و کمپین‌های تبلیغاتی و تاثیر آنان بر برگشت سرمایه، به راحتی نظارت کنید.

 

تعریف کسب‌و‌کار از نگاه بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکترها در فضای مجازی، درست همانجایی که بیشترین زمان را در آن صرف می‌کنند با بکارگیری تاکتیک‌ها و روش‌های متعدد با مشتریان خود به راحتی ارتباط برقرار می‌کنند. بعبارتی وب سایت، تبلیغات دیجیتال، بروشورهای آنلاین، ایمیل مارکتینگ و حتی دارایی‌های انلاین یک برند، همگی ترفند هایی هستند که در زیر چتر بازاریابی دیجیتال و تحت حمایت آن قرار می‌گیرند. بهترین دیجیتال مارکتر به یک تصویر واضح از نحوه حمایت کمپین برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارد.

بعنوان مثال یک بازاریاب که در قالب بازاریابی دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند می‌تواند با معرفی و ارائه یک پست از طریق بلاگرهای شبکه اجتماعی و ایجاد پست‌های ارگانیک و جذاب به همراه انجام پرداختی در دیگر اکانت‌های شبکه اجتماعی به رونق کسب‌و‌کار خود به خوبی کمک کند. نکته قابل توجه این است که دیجیتال مارکتینگ برای تمامی بیزنس‌ها و انواع تجارت‌ها کاربردی است. بدون در نظر گرفتن نوع تجارت و بیزینس که دارید، بازاریابی دیجیتال برای شناسایی نیاز مخاطبان شما شروع به ایجاد پرسونای خریدار کرده و ضمن ایجاد محتوای با ارزش آنلاین با توجه به نیازهای مشتریان خدمات خود را ارائه می‌دهد.

 

علت متفاوت بودن بازاریابی دیجیتال و بازاریابی کلاسیک

بازاریابی کلاسیک صرفا یک راهکار برای پیشبرد اهداف و فعالیت‌های اقتصادی است در حالیکه به بررسی نیازهای مشتری می‌پردازد و با معرفی و عرضه یک محصول نیازهای ایجاد شده را برطرف می‌کند. از یک جنبه دیگر رابطه بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی کلاسیک مانند رابطه موبایل و تلفن ثابت است. در ابتدای کار گوشی تلفن همراه یک وسیله جانبی و حتی اضافی محسوب می‌شد اما با پیشرفت تکنولوژی و مشخص شدن ظرفیت‌های بالقوه تلفن همراه، موبایل نه تنها مدل استفاده از تلفن ثابت بلکه الگوی ذهنی و تفکری و سبک زندگی افراد را نیز تغییر داد و با ایجاد این تغییرات در حال حاضر اینگونه بنظر می‌رسد که تلفن ثابت، یک وسیله جانبی و اضاف است و نه تلفن همراه.

ما پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده‌ای نه چندان دور واژه دیجیتال از کلمه دیجیتال مارکتینگ حذف شده و واژه مارکتینگ با بدوش کشیدن تمام معنای کلی خودنمایی خواهد کرد. در آن زمان وقتی می‌گوییم مارکتینگ یعنی همان دیجیتال مارکتینگ خودمان یا به عبارت خودمانی‌تر یعنی بازاریابی دیجیتال که دیگر نیازی به تلفظ آن هم نخواهد بود. اگر قرار باشد از بازاریابی دیجیتال یک تعریف ساده ارائه دهیم باید گفت یعنی فضایی منعطف و خلاقانه که برای تجارت‌های خورد و کوچک یک فضای تنفس ایجاد می‌کند تا بتوانند جایی برای ارائه داشته باشند.

انواع مختلف کسب‌وکارهای رونق گرفته با بازاریابی دیجیتال

همانطور که گفتیم بازاریابی دیجیتال برای تمامی کسب‌وکارها مفید است و هیچ محدودیتی نیز ندارد. در اینجا به نقش و تاثیر دیجیتال مارکتینگ در رونق فعالیت‌های متفاوت خواهیم پرداخت و از زوایای مختلف همه چیز را بررسی خواهیم کرد.

 

 • بازاریابی دیجیتال در فروشگاه‌های اینترنتی

همانطور که از نام این کسب‌وکارها مشخص است، اینگونه فعالیت‌ها بطور مستقیم از طریق فروش اینترنتی گذران زندگی می‌کنند. یک نمونه موفق و مشهور آن دیجی کالا است. این پلتفرم از آمازون الگوگیری کرد و مرزهای فعالیت در فضای مجازی را جابه‌جا کرد. تمام کسب‌وکارهایی که محصولی برای فروش داشته باشند و قابل ارائه در اینترنت باشد، در این دسته قرار می‌گیرند.

اطلاعات بیشتر در ارتباط با لزوم فروشگاه‌های اینترنتی را از اینجا بخوانید.

 • کاربرد بازاریابی دیجیتال برای تولیدکنندگان سرنخ

بسیاری از کسب‌و‌کارها بطور معمول محصولی را عملا در دنیای اینترنت عرضه نمی‌کنند. بعبارتی محصول و یا خدمات آن‌ها در دنیای آفلاین عرضه شده و در دسترس همگان قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توان آکادمی‌های آموزشی را نام برد که برای آموزش از بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند و بدین طریق مخاطبان خود را جذب کرده و سپس در محل اصلی آموزشگاه مشغول به انجام امر آموزش می‌شوند. در این مشاغل پیدا کردن یک سرنخ از مخاطب خاص مانند شماره تماس یا ایمیل می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

 • بازاریابی دیجیتال در کاربرد پلتفرم‌های دو سویه

در فضای بازاریابی دیجیتال این پلتفرم‌ها از طریق برقراری ارتباط با دو دسته از مخاطبان خود کسب سود می‌کنند. یک دسته سرویس دهنده هستند و یک دسته سرویس گیرنده، نمونه بارز این پلتفرم‌ها دیوار و اسنپ است.

 

بررسی سوددهی و اثربخشی بازاریابی دیجیتال

رسانه‌های دیجیتال مدعی هستند که می‌توانند پیام و نظر خود را به راحتی به مخاطبان منتقل کنند. بعبارتی می‌توان براساس نظر یکی از صاحبان مشاغل بزرگ دنیا اینگونه این جمله را تفسیر کرد که ما میدانیم تبلیغات ما نیمی اثربخش بوده و نیمی نیز بی‌اثر است اما بدرستی نمی‌دانیم که آن دسته و نیمه اثربخش و آن نیمه بدون اثر بدلیل چه عواملی ایجاد شده‌اند. پس این یک نکته مهم است که بدانیم اثربخشی و عدم اثربخشی پیام ما به چه عواملی بستگی داشته و در دنیای بازاریابی دیجیتال این پیام‌ها به چه کسانی با چه کیفیتی منتقل شده‌اند.

 

راه‌های پیاده سازی بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ موفق

در این قسمت ما به شما خواهیم گفت که چگونه با استفاده اصولی و پیاده‌سازی منظم قوانین کار، به یک بازاریابی دیجیتال بدون عیب و نقص دست پیدا کنید.

 

 • تعریفی مشخص از اهداف داشته باشید

در زمان شروع بازاریابی دیجیتال اینکه یک تعریف واضح و مشخص از اهداف خود داشته باشید امری مهم و حیاتی است. برای مثال شاید هدف شما این باشد که فروش یک محصول خاص را افزایش دهید. اگر هدف شما این است ما به شما توصیه می‌کنیم بر روی سئو و بهینه‌سازی محتوای خود در وب سایت فروشگاهی خود تمرکز بیشتری داشته باشید.

 • شناسایی جامعه مخاطب هدف

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بازاریابی دیجیتال شناسایی جامعه مخاطب هدف است. البته اگر هدف خود را به خوبی و واضح مشخص نکرده باشید، این مزیت برای شما قبل استفاده نخواهدبود. البته ناگفته نماند که مخاطبان هدف شما بطور حتم برای محصولات مختلف کاملا متفاوت هستند. برای مثال شما در اینستاگرام با مخاطبانی جوان که دنبال سرگرمی هستند روبرو می‌شوید در حالی‌که در لینکدین شما با افرادی کاملا متخصص و حرفه‌ای سروکار خواهید داشت.

می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی " چرا تدوین پرسونای مخاطب اهمیت دارد؟ " از اینجا، با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

 • تعیین کردن بودجه مشخص برای بازاریابی دیجیتال

در این قسمت نیز شما باید برای هر قسمت و هر کاری یک بودجه کامل تعیین کنید و اینکار به معنی مشخص کردن استراتژی‌هایی خواهد بود که شما برای المان‌های دیجیتال مارکتینگ خود در نظر می‌گیرید. بطور مثال اگر بر روی تاکتیک‌های سئو و تولید محتوا رد شبکه‌های اجتماعی تمرکز دارید، به سرمایه زیادی نیاز نیست.

 

سخن پایانی

دنیای بازاریابی دیجیتال اصلا کوچک و جمع و جور نیست که اتفاقا بسیار عظیم و نامتناهی است. قدم گذاردن به این دنیا شما را با شگفتی‌های فراوانی روبرو خواهد کرد. بهتر است قبل از هر اقدامی یا با متخصصان این حوزه مشورت کنید و یا اطلاعات خود را در این باره افزایش دهید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات کامل دیجیتال مارکتینگ شرکت دانش بنیان وستا، با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستا
 • لینکدین وستا
 • توئیتر وستا
 • فیسبوک وستا
 • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-