قدرت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی در دنیای فناوری

 
 
مقالات وستا

قدرت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی در دنیای فناوری

در دنیای حاضر هوش مصنوعی تحولاتی عظیم را در تمام زوایا و زیر ساخت‌های مختلف زندگی ما ایجاد کرده است. این فناوری، در گستره‌ی وسیعی از صنایع متعدد کاربرد داشته و دارای عملکردهای متفاوتی است. در جهان پیش‌رو، مشاغل و حرفه‌های مختلفی به سمت استفاده از هوش مصنوعی پیش رفته و با اقتدار خود را ارتقاء بخشیده‌اند. هوش مصنوعی فرصتی است برای بالا بردن کیفیت با عملکردی سریع و هوشمندانه که قدم‌های محکمی را در جهت رشد و پیشرفت بشر برمیدارد.

هوش مصنوعی

 در این بین کمک هوش مصنوعی در ساخت اَپ‌ها یکی از آن عملکردهای کاربردی است که در زندگی روزمره به خوبی خود را نشان داده‌است. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی قدرت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی در دنیای فناوری، می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

 

هوش مصنوعی در معنای کلمات

در قدم اول بهتر است یک معرفی کلی از هوش مصنوعی داشته باشیم. در اصل هوش مصنوعی یک فناوری محاسبه کننده است که به سیستم شما کمک می‌کند که از تجربه‌های گذشته استفاده کرده و در ادامه کار ورودی اطلاعات جدید را با در نظر گرفتن اطلاعات قبلی، تنظیم و محاسبه کند. هدف اصلی این است که بتواند در کامپیوتر، ساخت اَپ و یا هر عملکرد دیگری که در آن وارد می‌شود، بطور مستقل درست مانند انسان عمل کند! هوش مصنوعی کمک خواهد کرد تا کامپیوتر شما به خوبی بتواند از با به کارگیری مناسب از اطلاعات و داده‌های وسیع خود، در ادامه عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

در کل هوش مصنوعی از 2 بخش تشکیل شده‌است؛ هوش مصنوعی محدود و هوش مصنوعی عمومی. هوش مصنوعی محدود در ساخت اَپ و همچنین در اپلیکیشن‌هایی که با آن‌ها به وفور سروکار دارید، استفاده شده‌است. سیری، گوگل، برنامه‌های تشخیص عکس، واتسون، اَلِکسا، ماشین‌های خودران و غیره، همگی از نمونه‌های هوش مصنوعی محدود به شمار می‌روند. هوش مصنوعی استفاده از یادگیری عمیق و یادگیری ماشین بوده و در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته‌است. با این اوصاف هوش مصنوعی عمومی هنوز یک پروژه در دست بررسی است و به این صورت پیش می‌رود که ماشین‌هایی اختراع خواهد شد مانند انسان که قادر به تصمیم‌گیری هستند.

 

عملکردهای تعریف شده برای هوش مصنوعی

عده‌ای از متخصصان بر این باور هستند زمانی فرا می‌رسد که هوش مصنوعی برای ما مانند انرژی برق حیاتی خواهد شد. هوش مصنوعی به تنهایی قادر است عملکردهای فراوانی را در حوزه تجارت و همچنین در جامعه برای ما ایجاد کند. طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلف به وسیله‌ی هوش مصنوعی پیش می‌رود؛ از ساخت اَپ تا انجام تمامی کارهای ریز و درشت بشر که گاهی حتی به چشم هم نمی‌آیند. هوش مصنوعی به راحتی قادر است تا دنیای فناوری و کسب و کار ما را دگرگون سازد.

بگذارید کمی واضح تر شما را با عملکرد امروزی هوش مصنوعی آشنا کنیم. کافی است نگاهی گذرا به اطراف خود بیندازید، اپلیکیشن‌های مورد استفاده در روز چقدر برای شما کاربردی هستند؟ این یکی از پیش‌پاافتاده‌ترین عملکردهای هوش مصنوعی است. بانکداری، کشاورزی، امور دارایی، وسایل نقلیه، بازی‌ها، مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی و غیره، همگی نشانه‌های کوچکی در اطراف ما هستند که عملکرد هوش مصنوعی را به رخ می‌کشند. همانطور که در ابتدای بحث نیز به آن اشاره کردیم پیش‌پا افتاده‌ترین عملکرد آن در ساخت اَپ‌هایی است که هر روز و هر لحظه با آن‌ها سروکار داریم.

 

معرفی اَپ‌های برتر ساخته ‌شده با هوش مصنوعی

ساخت اَپ یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی است که با استفاده از  هوش مصنوعی به خوبی انجام می‌شود. در این قسمت به شما خواهیم گفت که چه اپلیکیشن‌هایی با کمک هوش مصنوعی در پیشبرد کارهای روزانه ما به خوبی نقش دارند

اَپلیکیشن سیری

بدون شک همگی همه ما در مورد دستیار صوتی اپل چیزهایی شنیده‌ایم. بله، همان سیری معروف که با یک اشاره تمام قد در خدمت ما خواهد بود. ساخت اَپ ‌هایی مانند سیری با هوش مصنوعی این امکان را برای ما فراهم می‌کند که بتوانیم تمام کارهای خود را با سرعت و در کمترین زمان انجام دهیم. سیری محبوب‌ترین برنامه طراحی شده با هوش مصنوعی است. این برنامه کامل و کاربردی در تمامی گجت‌های منصوب به اپل بکار گرفته شده و با سرعت عمل و کارایی بالای خود به خوبی جایگاه خود را در میان مخاطبان محکم کرده‌است.

سیری برای انجام هرچه بهتر وظایف خود، از داده‌های صوتی و رابط کاربری زبان طبیعی با عنوان UI استفاده می‌کند که برای شما توصیه‌های روزانه دارد، پیام متنی ارسال می‌کند، تماس‌ها را برقرار می‌کند و به سوالات شما پاسخ می‌دهد تا نشان دهد که استفاده از هوش مصنوعی در ساخت اَپ، چقدر می‌تواند بی‌نقص و کاربردی باشد. شگفتی سیری به همینجا ختم نخواهد شد و نکته جالب توجه این است که سیری با زبان‌های مختلف کاربران خود به راحتی جستجوها و تنظیمات را مدیریت خواهدکرد، بدون هیچ محدودیتی! در ساخت اَپ سیری قابلیت‌های ویژه‌ای استفاده شده‌است. در یک نظرسنجی که در سال 2018 انجام شد، مشخص شده است که 44 درصد از قشر بزرگسالان کشور آمریکا که امکان استفاده از کاربر صوتی در تلفن همراه خود را دارند، به طور دائم از دستیار صوتی سیری استفاده می‌کنند که این موضوع تاییدی محکم بر کارایی سیری و همچنین کاربرد وسیع و عملکردی هوش مصنوعی در ساخت اَپ‌ ها است.

در صورت نیاز به مشاوره طراحی سایت و ساخت اپلیکیشن، با ما تماس بگیرید.

اَپلیکیشن کورتانا

بعد از سیری به اَپ کاربردی دیگری خواهیم رسید که با توجه به شهرت زیادی که دارد، نیازی به معرفی مفصلی نخواهد داشت! کورتانا، دستیار مجازی و صوتی مایکروسافت بطور حتم همگی با آن آشنا هستیم. ساخت اَپ کورتانا با بهره‌گیری همه جانبه از هوش مصنوعی، یک گام دیگر در عملگرا بودن همان هوش مصنوعی را به ما نشان میدهد. این دستیار توانمند در ویندوز موبایل، ویندوز 10، بلندگوهای هوشمند ساخته شده در شرکت Invoke، اندروید، iOS، واقعیت مختلط ویندوز، آمازون الکسا و غیره مورد استفاده قرار گرفته است.

کورتانا یعنی یک نیروی کمکی همیشه در صحنه که بدون هیچ وقفه‌ای همیشه در کنارتان خواهد بود. هوش مصنوعی اینبار هم در ساخت اَپ کورتانا غوغا بپا کرده‌است. به سوالات شما پاسخ می‌دهد، وظایف مهم شما را یادآوری می‌کند، برای شما یادداشت برداری می‌کند، وظایف شما را یادآوری کرده و با زیر رو کردن تقویم شما تاریخ‌های مهم را گوشزد خواهد کرد. گزارشی تهیه شده در سال 2018 اینگونه نشان می‌دهد که کورتانا در 400 میلیون دستگاه آماده به خدمت است و کاربران مختلفی از تمام اقشار این دستیار را در گوشی‌ خود دارند

جهت مشاهده نمونه اپلیکیشن­های طراحی شده توسط تیم وستا به این لینک مراجعه کنید.

دستیار صوتی گوگل

ساخت اَپ گوگل اسیستنت در سال 2016 به اتمام رسید و این اَپلیکیشن بطور رسمی راه‌اندازی شد. این دستیار مجازی با پشتیبانی از صوت و صداها، گامی بزرگ را در استفاده هوش مصنوعی برداشته‌است. دستیار صوتی گوگل در عین حال لقب پیشرفته‌ترین دستیار مجازی را با خود یدک می‌کشد. گوگل در یک اقدام هوشمندانه برای ساخت اَپ خود با شرکت‌های فراوانی همکاری کرده و در وسیله‌های مختلفی مانند یخچال، هدفون، تلفن همراه و اتومبیل از این اَپ استفاده کرده کنند تا به راحتی خدمات خود را گسترش دهد.

این دستیار کاملا حرفه‌ای هم از ورودی‌های صوتی و هم از ورودی‌های متنی پشتیبانی می‌کند و با پردازش زبان طبیعی کاربران، خدمات مختلفی را ارائه می‌دهد. گوگل در ساخت اَپ خود بطور کاملا همه‌جانبه عمل کرده و تمامی جوانب را به خوبی در نظر گرفته‌است. این دستیار در سال 2018 به خوبی گسترش پیدا کرد و کمتر کسی بود که با این برنامه آشنا نباشد. امروزه عددی بالغ بر 1000 دستگاه مختلف که مربوط به 1000 کمپانی مختلف هستند، با دستیار گوگل کار می‌کنند و خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهند. البته شما باید این دستیار کاربردی را بر روی ویندوز، لینوکس و مک خود نصب کنید چون بطور پیش‌فرض بر روی سیستم شما وجود ندارد.

اَپلیکیشن اَلِکسا

نام دیگر این اَپلیکیشن آمازون اَلِکسا است و بیشتر با این نام شناخته می‌شود. پیشنهاد ساخت اَپ با هوش مصنوعی در مورد الکسا نیز غوغا بپا کرده‌است. این برنامه جالب برای نخستین بار در بلندگوهای شرکت آمازون مورد استفاده قرار گرفت اما این شرکت در یک اقدام هوشیارانه از این برنامه در سیستم‌های اندروید و iOS نیز به کار برد تا کاربری آن را گسترش دهد. الکسا نیز ورودی صوتی دارد و از تکنیک پردازش زبان طبیعی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کند. برنامه جذاب آمازون الکسا برنامه‌های شما را یادآوری می‌کند، لیست کارهای شما را تنظیم می‌کند، کتاب‌های صوتی را پخش کرده و هشدارها را با دقت برای شما تنظیم خواهد کرد.

در بعضی از دستگاه‌ها این قابلیت که الکسا با یک کلمه شروع به فعالیت کند، وجود دارد که نشان می‌دهد ساخت اَپ با هوش مصنوعی چه امکاناتی را می‌تواند در اختیار ما قرار دهد. الکسا در رایانه شخصی شما به راحتی نصب شده و به شما در انجام امور روزانه کمک خواهد کرد. طبق آخرین آماری که در ماه مِی سال 2019 ارائه شد، برنامه الکسا در بیش از 60 هزار دستگاه مورد استفاده قرار گرفته که که این رقم تا پایان ماه اِپریل به 100 میلیون دستگاه رسیده‌است.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله با معرفی چند اپلیکیشن کاربردی در مقیاس جهانی، سعی داشتیم نشان دهیم که ساخت اَپ با هوش مصنوعی تا کجا می‌تواند زندگی و دنیای ما را تحت تاثیر خود قرار دهد و تا چه میزان می‌تواند در تجارت و کسب‌و‌کار ما کاربردی و پراهمیت باشد. با این‌حال نباید فراموش کرد که ساخت این قبیل برنامه‌ها که با کمک هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند، اصلا آسان و راحت نخواهد بود. هوش مصنوعی یک مهارت و تخصص متفاوت است که سختی راه خود را دارد اما اگر به این حوزه علاقه دارید، مطمئن باید که نصف راه را پیموده‌اید.

شرکت وستا ارائه دهنده خدمات مختلف از جمله هوش مصنوعی نی زمی­باشد، برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-