بایدها و نبایدهای تولید محتوا

 
 
مقالات وستا

همه چیز درباره‌ی بایدها و نبایدهای تولید محتوا

تولید محتوا در جهان امروز بسیار مهم و حیاتی است چرا که افراد در طول هر روز از زندگی خود در میان انبوهی از محتواها هستند و خواسته یا ناخواسته با آنها مواجه می‌شوند. به همین دلیل این بازار ایجاد شده‌است تا به بهترین شکل، پروژه‌های سفارش تولید محتوا توسط را بدست مجموعه‌هایی خبره رسانده تا با بهترین کیفیت اجرا شوند.

رقابت در گذشته صرفا رقابت در کیفیت محصولات بود، اما امروزه علاوه بر آن، رقابتی نیز در جهت کیفیت محتواهای مورد استفاده به وجود آمده‌است.

در نظر داشته باشید می‌توانید برای مطالعه‌ی دیگر مقالات مرتبط با بازاریابی محتوایی نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

Order-content-production

مشخص کردن مخاطب و بازار هدف

قبل از از شروع به تولید محتوا باید استراتژی محتوا را تعیین کرد و لازمه‌ی این کار مشخص کردن محدوده‌ی بازار هدف است. با این کار می‌توان پرسونای مخاطب را به طور مناسب تشخیص داد و براساس آن، لحن و سطح محتوا را مطابقت داد.

قدرت و کیفیت محتوا باید قابل قبول باشد. یک محتوای هرچند قوی اما نامناسب برای موقعیت خواسته شده، بی جهت است و البته یک محتوای مربوط و هم جهت اما غیر تاثیرگذار، ضعیف محسوب می‌شود. هر دو نوع از محتوای ذکر شده غیر کارآمد هستند و باید اصلاح شوند.

 

اطلاع رسانی شاخص‌های بازار هدف به تولید کنندگان محتوا

متاسفانه نگرش اشتباهی که در برخی بازاریاب‌های محتوا وجود دارد، این است که گمان می‌کنند حیطه‌ی فعالیت آنها صرفا بعد از اتمام تولید محتوا می‌باشد. اما اینطور نیست و آنها باید اطلاعات مورد نیاز را جهت ارتقای محتوا در اختیار تولیدکنندگان محتوا و همینطور استراتژیست‌های محتوا قرار دهند تا نتیجه‌ی بهتری حاصل شود. چرا که آنها اطلاعات بهتری نسبت به مجموعه‌ای که سفارش تولید محتوا داده‌است، دارند.

فعالیت‌های بازاریاب‌های محتوا در ابتدا و انتهای فرایند انجام سفارش تولید محتوا بسیار اهمیت دارد. اهمیت موجود از این نظر است که از یک سو به علت شناخت بیشتر از مجموعه مورد نظر، انتظار این مجموعه را با تلاش تولید کننده محتوا هم جهت و از سوی دیگر محتوای تولید شده را به خواست مشتری نزدیک می‌کنند.

 

اهمیت شروع و پایان

بعید است اگر فرض کنیم در طی مطالعه محتوا، مخاطبان همواره از سطح توجه یکسانی نسبت به آن برخوردار هستند. بسیاری از میزان توجه، دقت و قضاوت مخاطبان نسبت به یک محتوا معطوف به ابتدا و انتهای آن است. از این جهت به کارگیری دو چندان مهارت در این دو بخش ضروری است.

حتی شخص یا شرکتی که سفارش تولید محتوا داده‌است نیز به ابتدای و انتهای خروجی کار توجه بیشتری دارد. به هر حال این یک ویژگی شناختی است که باید در نظر گرفته شود.

 

مانعیت و جامعیت نسبی محتوا

عامل اصلی ایجاد نارضایتی از نتیجه در فردی یا مجموعه ای که سفارش تولید محتوا داده‌است از عدم رعایت نسبت به این مورد ناشی می‌شود. مانعیت محتوا یعنی محتوا نباید مفاهیمی غیر از حیطه و چارچوب موضوع مورد نظر را شامل شود و اگر محتوا بتواند در حیطه‌ی موضوع مد نظر سفارش تولید محتوا باقی بماند و مفاهیم غیر مرتبط را شامل نشود این شرط رعایت شده‌است.

 

موضوع بعدی داشتن جامعیت نسبی محتوای مورد نظر است.

از صفت نسبی، به این دلیل استفاده شده‌است که هیچ وقت در یک سفارش تولید محتوا نباید انتظار جامعیت مطلق و کامل را داشت چرا که به هر حال حجم محتوا محدود و ناگفته‌ها و مفاهیم مرتبط نامحدود هستند. پس اگر تولیدکنندگان محتوا، نهایت سعی خود را برای رسیدن به جامعیت نسبی و رعایت مانعیت مفاهیم به کار بگیرند، محتواهای آنها به کیفیت مطلوب نزدیک می‌شوند.

 

بازنویسی عمیق‌تر

گاهی پیش می‌آید که موضوع محتوا بسیار تخصصی است و نیاز به تحقیق دارد. تولید کنندگان محتوا نیز از منابع مختلفی اطلاعاتی را جمع آوری می‌کنند. نکته اینجاست که نمی‌توان محتوای صرفا کپی شده را به عنوان محتوایی جدید ارائه داد. چرا که الگوریتم‌های گوگل این محتوای تکراری را متوجه می‌شوند و امتیاز و رتبه‌ی آن صفحه را کاهش خواهند داد و اصلا بسیاری از پلتفرم‌ها اجازه‌ی استفاده از محتواهای تکراری را نیز به افراد نمی‌دهند. در این حالت، بازنویسی اهمیت پیدا می‌کند. بازنویسی دو نوع سطحی و عمیق دارد. در نوع سطحی بازنویسی، صرفا کلمات با معادل‌های خود جایگزین می‌شوند و تا حدودی متن تغییر می‌کند اما فرم اصلی همان است. اما در بازنویسی عمیق، نویسنده از چند منبع مطالب را می‌خواند و سپس برداشت‌های خود را می‌نویسد.

البته در گونه‌ی ویدئویی یا صوتی در تولید محتوا نیز این کار انجام می‌شود. اما برای آنها، بیشتر از کلمه بازسازی استفاده می‌شود.

 

خلاقیت داشتن

خلاقیت یعنی به کار بردن چیزی که جدید است و همین نوآوری باعث جذب افراد می‌شود. برای شروع اجرای سفارش تولید محتوا نباید صرفا به سریع‌تر انجام شدن آن فکر کرد، بلکه باید به خلاقیت داشتن نیز توجه کرد.

مخاطب باید حس کند در بین سایت‌هایی که خیلی از آن‌ها صرفا مطالب را کپی کرده‌اند و حرف جدیدی در متن‌های آنها وجود ندارد، متن موجود در این سایت متفاوت است.

 

انطباق با الگوریتم‌ها

گوگل طبق الگوریتم‌های مختلفی کنترل و مدیریت می‌شود که متخصصان سئو آنها را باید به خوبی بدانند و در واقع یکی از مسئولیت‌های آنها گرفتن امتیاز مناسب و تایید از این الگوریتم‌هاست.

الگوریتم‌های گوگل ثابت نیستند که صرفا دانستن آن‌ها کافی باشد، بلکه در جریان بودن نسبت به تغییرات و به روز رسانی این الگوریتم‌ها نیز دارای اهمیت است. برای مثال زمانی بود که به علت اهمیت چگالی بالاتر تعداد کلمات کلیدی در یک متن، نویسندگان به صورت بی رویه و غیر منطقی از کلمات کلیدی مد نظر در متن استفاده می‌کردند و این موضوع باعث ایجاد حس منفی در مخاطبان می‌شد. اما به هر حال این الگوریتم‌ها تا حدودی دچار تغییر شده‌است که متخصصان باید نسبت به نسخه‌ی به روز الگوریتم‌ها آگاهی و تسلط داشته باشند.

البته در هر سفارش تولید محتوا، کلماتی کلیدی هستند که هنوز هم تکرار آنها اهمیت دارد. اما باید در حدی باشد که مخاطب، آن محتوا را بی معنی تلقی نکند.

 

زمان انتشار محتوا

برای هر پلتفرمی زمان‌هایی وجود دارد که اگر در آن محدوده‌ی زمانی محتوا منتشر شود، نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت. در غیر این صورت، انگار در بین محتواهای دیگر گم خواهد شد و به بازدید مطلوب نمی‌رسد. پس تحلیل این روند‌ها نیز دارای اهمیت ویژه‌ای است که متخصصان سئو باید آن را به خوبی متوجه شوند.

 

رعایت تناسب

فرد یا مجموعه‌ای که سفارش تولید محتوا داده‌است، انتظار دارد که بین لحن و سطح محتوا با سطح مخاطبی که مد نظر اوست تناسب وجود داشته باشد. برای مثال یک متن ادبی که پر از آرایه‌های مختلف و کلمات سنگین است، به جای خودش زیبا و دارای اهمیت است، اما نباید این شیوه‌ی نوشتن در هنگام اجرای سفارش تولید محتوای تبلیغاتی نیز استفاده شود. تولید کنندگان محتوا باید از بین لحن‌ها و سبک‌های متفاوت، گزینه‌ی مناسب برای آن مورد را انتخاب کنند تا به این تناسب برسند.

 

استفاده از تیترهای جذاب اما واقعی

بسیاری سایت‌ها و صفحات برای دیده شدن از تیترهای زرد استفاده می‌کنند. در این تیترهای زرد معمولا از ایهام‌هایی راجع به افراد معروف استفاده می‌کنند تا برای مخاطب عجیب باشد و سریع بر روی آن لینک کلیک کند. اما آیا این، رسیدن به هدف سفارش ساخت محتوا است؟

طبیعتا نه، مخاطب بعد از خواندن متن و صرف شدن چند دقیقه از وقتش برای خواندن آن متن حس بدی می‌کند که به او دروغ گفته شده‌است و مطمئن باشید که قبل از آنکه به بخش Call to action یا حتی تبلیغات آن صفحه از سایت برسد، آنجا را ترک می‌کند.

پس درعین حال که باید تیترها جذاب و عجیب باشند تا به بازدید بیشتر کمک کنند، باید واقعی نیز باشند.

 

استراتژی محتوای چند وجهی

اگر مخاطب وقتی وارد صفحه‌ای از یک سایت می‌شود، صرفا بخواهد متن مطالعه کند و یا صرفا ویدئو ببیند و یا کلا هر نوع محتوایی را به صورت یک وجهی دریافت کند، چندان برایش جذاب نخواهد بود. بنابراین باید برای اجرای سفارش تولید محتوا به این نکته توجه کرد که اگر محتوا چند وجهی باشد یعنی اینکه هم متن، هم ویدئو و... در کنار هم برای مخاطب نمایش داده شود، برای او جذاب‌تر خواهد بود.

 

تنظیم و اجرای اصول تقویم محتوا

تقویم محتوا یک نوع برنامه ریزی منظم است که زمان‌های انجام هر پروژه و فرد مسئول آن را مشخص می‌کند و علاوه بر این موارد شامل هشتگ‌ها، کلمات کلیدی، موضوعات، عناوین و بسترهای انتشار نیز می‌شود. سفارش تولید محتوا صرفا موارد محدودی نیست و گاهی تعداد بسیاری پروژه به دست مجموعه‌های متخصص این حیطه مانند وستا سپرده می‌شود و انبوهی از این موارد باید قابل مدیریت کردن باشند. تقویم محتوا ابزار مناسبی برای مدیریت روند انجام این نوع پروژه‌ها محسوب می‌شود.

 

به کارگیری Call to action (CTA )

به این مورد اقدام به عمل نیز گفته می‌شود. عبارت‌هایی مثل همین حالا از ما خرید کنید، برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و عبارات‌های این چنینی اقدام به عمل محسوب می‌شوند و معمولا در انتهای متن از آنها استفاده می‌شود. تولید محتوا طبیعتا بی جهت و بدون هدف نیست. اکثر اهداف این تولیدات، تجاری هستند. بخش اقدام به عمل همین هدف تجاری را پیگیری می‌کند تا درک محتوا را در مرحله‌ی بعد به تصمیم و اقدامی در جهت آن تبدیل کند.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۱ آذر ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-