چطور با تولید محتوا در اینستاگرام، کسب درآمد کنیم؟

 
 
مقالات وستا

چطور با تولید محتوا در اینستاگرام، کسب درآمد کنیم؟

شاید شما هم گاهی به این فکر افتادید که یک پیج کاری در اینستاگرام بزنید و کسب درآمد کنید. در بازاریابی، به اینستاگرام به شکل یک ابزار و بستر دیجیتال نگاه می‌شود. بنابراین همان اصول بازاریابی را در این بستر پیاده می‌کنیم. اما قبل از اینکه به تولید محتوا در اینستاگرام بپردازید. باید به خوبی استفاده از این ابزار را بیاموزید.

تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام، یک شبکه اجتماعی بر پایه اشتراکِ عکس و ویدیو است. این شبکه اجتماعی در میان مردم ایران بسیار محبوب است. اینستاگرام، بر خلاف بسیاری از شبکه‌های اجتماعی معروف در جهان مثل توییتر و فیسبوک، فیلتر نیست. این عامل در محبوبیت اینستاگرام در میان ایرانیان بی‌تأثیر نیست. البته نباید از حق بگذریم، اینستا یک بستر جذاب و مخاطب پسند دارد. تولیدِ محتوا در اینستاگرام ممکن است با اهداف مختلف صورت بگیرد. از جمله کسب درآمد، یادداشت‌های روزانه، دوست‌یابی وغیره. شما با چه هدفی تولید محتوا در اینستاگرام را انجام می‌دهید؟ اگر هدف شما از تولید محتوا در اینستاگرام، کسب درآمد است پس با ما همراه باشید.

 

کسب درآمد از اینستاگرام

کسب درآمد از اینستاگرام، بسیاری از روزنه‌های امید را بر روی کسب‌وکارهای کوچک و خانگی باز کرده است. در مقاله "دیجیتال مارکتینگ چیست؟" اینستاگرام را یک ابزار دیجیتالی برای بازاریابی معرفی کردیم. برای کسب درآمد از اینستاگرام، اولین قدم تعیین یک حوزه کاری است. قرار است از چه چیزی کسب درآمد کنید؟ سپس حوزه کاری را مشخص کنید، در راستای آن به تولید محتوا در اینستاگرام بپردازید. این ساده‌ترین تعریفی است که می‌توان برای کسب درآمد از اینستاگرام داشت. اما تولید محتوا در اینستاگرام، باید با یک برنامه مشخص صورت بگیرد؛ به عبارت دیگر برای تولید محتوا در اینستاگرام، باید به طور هدفمند و برنامه‌ریزی شده عمل کرد.

 

اهداف تولید محتوا در اینستاگرام

کسب درآمد: یکی از مزیت‌های استفاده از‌ اینستاگرام، درآمد از آن بدون پرداخت مالیات یا هزینه اجاره مغازه است. اینستاگرام دوست‌دار کسب‌وکارهای کوچک است.

آموزش: اینستاگرام می‌تواند یک دانشگاهِ سیار باشد. بسیاری از افراد، تولید محتوا در اینستاگرام را با هدف آموزش به دیگران، چه به صورت رایگان یا غیر رایگان انجام می‌دهند.  

فرهنگ سازی: بسیاری از افراد دوستدار فرهنگ، تاریخ و محیط زیست، با تولید محتوا در اینستاگرام به داشتن جامعه‌ای بهتر کمک می‌کنند. 

دوست یابی: اصل و بنا شبکه‌های اجتماعی برای تعامل و ارتباط بین افراد بوده است.

پیگیری اخبار و رویدادها: بسیاری از خبرنگاران می‌توانند با تولید محتوا در اینستاگرام رسالت و توانایی‌هایشان را نشان دهند و کسب اعتبار کنند. مردم با پیگیری آنها، از رویدادهای روزانه و اخبار جهان مطلع می‌شوند.

ویژگی‌های تولید محتوا در اینستاگرام

 محتوا را می‌توان به شکل متنی، تصویر، ویدیو و فایل صوتی تهیه کرد. این چهار قالب، قالب‌های اصلی تولید محتوا هستند. امروزه برخی از قالب‌ها مثل اینفوگرافیک، وبینارها، کتاب‌های الکترونیکی ،گزارش‌ها و ... به این جمع اضافه شدند. تولید محتوا در اینستاگرام باید منحصر به فرد و خلاقانه باشد. تقلید از روش‌های دیگران، همیشه نتیجه نمی‌دهد. از طرفی تولید محتوا باید متدوام باشد. این دو ویژگی مزیت‌های زیادی برای بیشتر دیده شدن کسب و کار و در نتیجه کسب درآمد بیشتر دارد.

 

محتوای خلاقانه: مدیریت سابق و موفق علی بابا، در مورد خلاقیت می‌گوید: لطفاً راه‌های قدیمی یادگیری را دنبال نکن، سعی نکن بیشتر حفظ کنی چون کامپیوتر حفظ کردنش خیلی بهتر از تو هست. سعی نکن سریع‌تر حساب کنی چون کامپیوتر خیلی سریع‌تر از تو حساب می‌کند. سعی کن خلاق، نوآور و سازنده باشی. خلاقیت یکی از مهمترین خصلت افراد موفق است. خلاقیت درواقع بارزترین ویژگی است که باید در نیروهای استخدامی خود جستجو کنید. تولید محتوا در اینستاگرام، با وجود افراد خلاق بسیار جذاب‌تر خواهد بود.

 

تداوم تولید محتوا: گفتیم که تولید محتوا در اینستاگرام بسیار مهم است. اما نکته مهم‌تر از آن، تداوم تولید محتوا در اینستاگرام است. در مقاله "اهمیت تداوم تولید محتوا" در این مورد مفصل صحبت کردیم. تولید محتوا به طور مداوم، برند و کسب‌وکار شما را فعال، پویا، صاحب‌نظر و متخصص در زمینه کاریتان معرفی می‌کند. بنابراین تولید محتوا در اینستاگرام را طبق یک استراتژی انجام دهید.

وقتی هدف شما از تولید محتوا در اینستاگرام، کسب درآمد باشد، شما باید محصول یا خدماتی که متعلق به خودتان است را بفروشید یا در فروش یک محصول و خدمات همکاری کنید، یک بلاگر یا اینفلوئنسر باشید. در هر صورت باید قواعد بازاریابی دیجیتالی مارکتینگ را بدانید.

مراحل استفاده از اینستاگرام تا رسیدن به درآمد

گفتیم که اینستاگرام، یک ابزار برای بازاریابی است. برای استفاده از اینستاگرام باید شناخت کافی از آن داشته باشید. تولید محتوا در اینستاگرام، به تنهایی کافی نیست. شما باید این کار را طبق اصول و نکاتی انجام دهید. بنابراین گام به گام تولید محتوا در اینستاگرام را با هدف کسب در آمد بررسی می‌کنیم.

 

شناخت اینستاگرام:

قدم اول شناخت اینستاگرام  و امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار را به خوبی بشناسید و از هیچ گزینه‌ای چشم‌پوشی نکنید. آموخته‌های خود را بارها و قبل از این که تولید محتوا برای کار اصلی را شروع کنید، بسنجید. به طور مثال باید بتوانید با ابزارهای تحلیل داده اینستاگرام مثل Instagram Insight، کار کنید. این ابزار نقش مهمی در تجزیه و تحلیل داده‌های مرتبط با آمار جمعیتی مخاطبان و محتوای پیج کاری دارد.

 

تعیین اهدافِ تولید محتوا در اینستاگرام:

قدم دوم، تعیین هدفِ برند و یا کسب‌وکار به صورت کاملاً مشخص است. در هر مرحله تولید محتوا در اینستاگرام، هدف را مرور کنید تا به بیراهه نروید. حتی اگر صاحب محصول و خدمات نیستید و تنها قصد دارید که در فروش آنها همکاری کنید، باید از نوع خدمات و محصولات کاملاً آگاه باشید، تا تولید محتوا در اینستاگرام را مرتبط با محصول و خدمات انجام دهید.

 

شناخت مخاطب

 قدم سوم، شناخت مخاطب است. این مرحله جزء مراحل بسیار مهم در استراتژی بازاریابی محسوب می‌شود. محصولتان را به چه کسانی می‌فروشید؟ یا خدمات را به چه کسی ارائه می‌دهید؟ مخاطبِ محتوایی که در اینستاگرام می‌گذارید کیست؟ اگر بخواهید عمیق‌تر به این مسئله بپردازید، باید پرسونای مخاطب را مشخص کنید. پرسونا، شخصیت خیالی و شبیه به مخاطب شماست. این تعریفی است که در مقاله "چرا تدوین پرسونای مخاطب اهمیت دارد" آورده‌ایم. در این مقاله اطلاعات مفصل‌تر در مورد پرسونا مخاطب ارائه شده است.

 

ارتباط با مخاطب

مرحله چهارم، نحوه ارتباط ما با مخاطب است. ما تصمیم گرفتیم با مخاطب در شبکه اجتماعی اینستاگرام ارتباط برقرار کنیم. اما می‌توان جزئیات بیشتری در رابطه با نوع این ارتباط مشخص کرد. تا چه اندازه می‌خواهید با مخاطب تعامل داشته باشید. مثلا با مخاطب در کامنت ارتباط برقرار کنید یا در دایرکت.

 

معیار برای اندازه‌گیری پیشرفت

 تولید محتوا در اینستاگرام، با هدف کسب درآمد بیشتر است. باید بدانید که تا چه اندازه به اهدافی که تعیین کردید، نزدیک شدید. با بررسی این معیارها تصمیم می‌گیرید که به راهتان ادامه دهید یا روش‌های قبلی را تغییر دهید. تعداد دنبال کننده‌ها، لایک، کامنت و ... هر کدام از این موارد می‌تواند به عنوان معیاری برای پیشرفت شما انتخاب شود.

 

استفاده از تکنیک‌های مختلف برای تولید محتوا در اینستاگرام

محتوای باکیفیت‌تر، با جذب مخاطب بیشتری همراه است. برای کسب درآمد بیشتر از اینستاگرام به نکات زیر توجه کنید:

  • قبل از این که محصول و خدماتی را تبلیغ کنید، محتوایِ ارزشمند تولید کنید. تولید محتوا در اینستاگرام را تنها به هدف تبلیغ انجام ندهید، بلکه این محتوا باید ارزشمند باشد تا کاربران از آنها به عنوانِ منابع آموزشی معتبر استفاده کنند و سپس شروع به تبلیغ کنید. معمولاً از هر پستی که در اینستا بارگذاری می‌کنید، چهار تا را به پست‌های ارزشمند اختصاص دهید.

  • بخشی از تولیدِ محتوا در اینستاگرام را به نقل قولِ افراد حرفه‌ای در زمینه کاریتان اختصاص دهید. مردم از حرف‌های آدم‌های موفق انگیزه می‌گیرند. در واقع این بخش، جزء همان محتوای ارزشمند است.

  • پرسنل خود را در اینستاگرام معرفی کنید. در هنگام تولید محتوا در اینستاگرام، به این نکته توجه داشته باشید که پرسنل و کارکنان شما از ارزشمندترین دارایی‌های شما هستند. وقتی برای آن‌ها ارزش قائل شوید، آن‌ها هم برای کاری که در شرکت شما انجام می‌دهند، ارزش قائل می‌شوند. 

  • برای تولید محتوا در اینستاگرام، از تصاویر حرفه‌ای و با کیفیت استفاده کنید. اگر هنوز بودجه استخدامِ یک عکاس را ندارید، از تصاویر سایت‌ها‌‌یی مثل pixels استفاده کنید. به این نوع عکس‌ها‌ stock می‌گویند.

  • کپشن‌های قدرتمند بنویسید و نکات لازم در مورد کپشن نوشتن را بیاموزید.

  • سعی کنید کاربران را به تعامل و مشارکت بیشتر دعوت کنید. مسابقه بگذارید و تخفیف دهید. افزایش تعامل، به افزایش رتبه پیج شما کمک می‌کند. در نهایت می‌بینید که تولید محتوا در اینستاگرام به صورت اصولی برای شما درآمد بیشتری به ارمغان می‌آورد. فراموش نکنید که بهترین حالت یک معامله حالت برد-برد است.

  • استفاده از تکنیک UGC (User Generated Content) یا همان محتوای تولید شده توسط کاربر، می‌تواند یکی از موثرترین روش‌ها برای افزایش تعامل مخاطبان با برند شما شود. به طور مثال بنویسید که حس خود را بعد از استفاده از دریافت این محصول بیان کنید یا آیا از محصول راضی بودید؟ یا از کاربران بپرسید که دوست دارید در آینده چه محصول و خدماتی را ارائه دهیم؟ این طور مخاطبان شما می‌توانند به راحتی برای شما در کامنت‌ها محتوا تولید کنند. بدین ترتیب هم به دلیل مشارکت بالا کاربران، رتبه شما در اینستاگرام بهبود پیدا می‌کند، هم از سلیقه و نیازمندی‌های مخاطبانتان آگاهی پیدا می‌کنید و هم اعتماد آنها را جلب می‌کنید.

یکی از خدماتی که شرکت دانش بنیان وستا به مشتریان خود ارائه می‌دهد، سوشال مارکتینگ است. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در این زمینه، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۱ آذر ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-