نکات لازم در زمان سفارش طراحی سایت

 
 
مقالات وستا

نکات لازم در زمان سفارش طراحی سایت

امروزه اهمیت داشتن وب‌سایت برای کسب و کارهای مختلف، بر کسی پوشیده نبوده و صاحبان کسب و کارها، به دنبال سفارش طراحی سایت هستند. از اولین دلایل اهمیت آن، ارائه و فروش خدمات به صورت 24 ساعته است؛ به این صورت که مشتریان شما، در هر ساعت از شبانه روز، بدون وجود محدودیت زمانی و مکانی، می‌توانند محصولات شما را خریداری کنند. این مورد، تنها یکی از علت‌های اهمیت داشتن و سفارش طراحی سایت بودند؛ برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله‌ی " چرا هر کسب و کاری به وب سایت نیاز دارد؟ " نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

 

سفارش طراحی سایت

با توجه به اهمیت این موضوع، کسب و کارهای زیادی به دنبال سفارش طراحی سایت برای خود هستند؛ اما در زمان سفارش طراحی سایت، برای کسب بهترین نتیجه، باید چند نکته را مورد توجه داشت. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این نکات ضروری که در زمان سفارش طراحی سایت باید مدنظر قرار داشت می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

سفارش طراحی سایت

داشتن یک وب سایت خوب، از ایده‌آل‌ترین موارد ممکن است. البته در زمان سفارش طراحی سایت باید دقت بسیاری داشته باشید. چرا که کاربران در عرض چند ثانیه پس از ورود به وب سایت، بعد از تشخیص فعالیت شما، با توجه میزان راحت بودن دسترسی داشتن به صفحات مختلف سایت و همچنین توجه و مقایسه قیمت‌گذاری در سایت، تصمیم می‌گیرند که در وب سایت شما بمانند یا از آن خارج شوند و همین موضوع نرخ پرش وب سایت شما را مشخص می‌کند که تاثیر بسیار زیادی در سئوی سایت و جایگاه آن در گوگل دارد.

در نظر داشته باشید برای مشاهده و مطالعه‌ی مقالات مربوط به سئو، نوشته شده در بلاگ وستا، می‌توانید از اینجا وارد شوید.

زمانی می‌توان گفت یک وب سایت خوب است، که طراحی کاربردی داشته باشد، همچنین به عملکرد وب سایت شما کمک کند و محتوای شما را به طور مناسب تکمیل کند. نادیده گرفتن مواردی مانند تجربه کاربری، در زمان سفارش طراحی سایت، در جلوگیری از رشد آن، نقش چشم گیری خواهد داشت. به همین دلیل، یکی از اولویت‌هایی که باید در زمان سفارش طراحی سایت در نظر داشته باشید، طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری مناسب است. برای اطلاعات بیشتر درباره ی این موضوع، می‌توانید مقالات نوشته شده در بلاگ وستا مرتبط با آن را از اینجا مشاهده و مطالعه کنید.

یکی از مشکلاتی که صاحبان کسب و کارها و شرکت‌های طراحی وب سایت در زمان سفارش طراحی سایت با آن مواجه می‌شوند، عدم شناخت درست نیازهای کسب و کار است که در نتیجه‌ی آن، وب سایتی طراحی می‌شود که تطابق چندانی با عملکردهای کسب و کار ندارد. علت این موضوع همانطور که گفته شد، عدم شناخت و درک کامل نسبت به هر تجارت، محصولات و اهداف آن است؛ در نتیجه‌ از اولین اقداماتی که باید در زمان سفارش طراحی سایت انجام دهید، نیاز سنجی است؛ به این صورت که در قدم اول، شما چرا به وب سایت نیاز دارید و بعد از آن در وب سایت شما دقیقا باید چه ویژگی‌ها و امکاناتی داشته باشد. می‌توانید برای دریافت جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه کسب‌وکارتان به صورت رایگان با ما تماس بگیرید.

در ادامه با ما همراه باشید تا قدم به قدم اقدامات لازم در زمان سفارش طراحی سایت را بررسی کنیم.

 

1.     نیازسنجی

قبل از سفارش و در زمان سفارش طراحی وب سایت، برای خودتان هدف از طراحی وب سایت را مشخص کنید. داشتن این شناخت نسبت به راه اندازی وب سایت، به موفقیت شما کمک زیادی می‌کند. از طرفی دیگر، درک هدف از وجود وب‌سایت، به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا مسیر بهتری را برای طراحی طی کنند؛ همچنین باعث شده تا در نهایت مشتری ارتباط بهتری با کسب و کار شما داشته باشد. می‌توانید از سوالاتی مانند سوالات زیر برای نیازسنجی بهتر استفاده کنید؛ آیا کسب و کار شما، به صورت مستقیم فروش محصولات خود را می‌تواند انجام دهد یا نیاز به موارد دیگری است؟ هدف شما از داشتن وب سایت، صرفا فروش بوده و آیا نیاز به بخش‌های دیگری مانند بلاگ دارید؟

 

2.     تعیین عملکرد وب سایت

پس از مشخص کردن مورد به مورد نیازهای واقعی کسب و کار و وب‌سایتتان، قدم بعدی در سفارش طراحی سایت، تعیین عملکرد وب سایت است. نگران نباشید، این مرحله را می‌توانید به سادگی و حتی با یک کاغذ و خودکار تعیین کنید. به سوالات زیر دقت داشته باشید:

 • برای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌رسانی به قشرهای مختلف مخاطبان با استفاده از وب‌سایت، به چه مواردی نیاز دارید؟
 • برای جذب مشتریان و هدایت آن‌ها به انتهای قیف فروش، چه ویژگی‌هایی لازم است؟
 • یک وب‌سایت، برای بهبود کیفیت خدمات مشتریان، باید چه خدماتی ارائه دهد؟

بهتر است در ابتدا، در جایگاه کارآفرین به چنین سوالاتی پاسخ بدهید. بعد، با همراهی مدیر یا توسعه دهندگان شرکتی که سفارش طراحی سایت خود را به آن‌ها سپرده‌اید، یکبار دیگر به سوالات به صورت کامل و مکتوب پاسخ دهید. به عنوان نمونه، عملکردهای لازم برای اطلاع رسانی به مشتریان را یادداشت کنید:

 • در یک وب‌سایت، صفحات ثابتی باید همیشه در صفحه‌ی اول نمایش داده شود: درباره ما، لیست محصولات، تماس با ما، شرایط پرداخت، ارسال و تحویل محصولات یا خدمات و ... .
 • برای عملکرد بهتر یک وب‌سایت، بهتر است صفحاتی مانند بلاگ یا یک انتشارات مفید در سایت وجود داشته باشد.
 • یکی از مواردی که این روزها، اهمیت بیشتری دارد، شبکه‌های اجتماعی کسب و کارها است. در صفحه‌ی اول وب‌سایت، لینک شبکه‌های اجتماعی‌ای که موجود مانند فیسبوک یا اینستاگرام، برای کسب وکار گذاشته شود.

می‌توانید برای آشنایی و اطلاعات بیشتر، مقاله‌ی " اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ " نوشته شده  در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

 • در انتهای صفحه‌ی اصلی سایت (بخش فوتر)، باید ضوابط و مقررات وب سایت منتشر شود.
 • همچنین می‌توان یکی از صفحات سایت را به مجوزها، گواهی‌ها، جوایزها، لیستی از مشتریان برجسته و...، اختصاص داد.

 

3.     طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری

پس از دو مرحله‌ی مهم قبل و تعیین نیازها و عملکردهای وب سایت، نوبت به یکی از مهم‌ترین مراحل سفارش طراحی سایت ، یعنی طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری، می‌رسد. همانطور که گفته شد، تجربه و رابط کاربری مناسب، علاوه بر اثرات زیادی که بر روی سئو دارد، بر روی میزان رضایت مخاطبان و کاربران نیز اثر مستقیم دارد. به همین دلیل، قبل از طراحی اصلی سایت، باید توسط طراحان تجربه کاربری و رابط کاربری، طراحی شود.

رعایت UI و UX در هر وب‌سایت، مزایای بسیاری دارد؛ وفادارسازی مشتریان، که آخرین مرحله‌ی قیف فروش است، یکی از مزیت‌های آن است. چرا که در صورتی که کاربران در زمان استفاده از سایت، تجربه‌ی خوبی را داشته باشند، احتمال بازگشت مجدد آن‌ها، افزایش می‌یابد.

 

4.     انتخاب سیستم مدیریت محتوا (CMS)

در زمان سفارش طراحی سایت ، با توجه به نیاز کسب و کار شما و همچنین میزان بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، باید تعیین کنید که می‌خواهید از قالب‌های آماده طراحی سایت مانند ورد پرس استفاده کنید یا به صورت اختصاصی، برای شما طراحی و کد نویسی شود؟! استفاده از هر کدام، مزایا و معایب خاص خود را دارد؛ البته مشخص است که طراحی هر وب سایت به صورت اختصاصی مزایای زیادی داشته و باعث کسب نتایج بهتر و بازدهی بیشتر می‌شود؛ می‌توانید برای آشنایی با مزایا و معایب قالب‌های آماده‌ی طراحی وب سایت، مقاله‌ی " معایب استفاده از قالب‌های آماده طراحی سایت " را از اینجا مطالعه کنید.

5.     توافق با توسعه دهندگان در مورد ویژگی‌های اضافه وب سایت

وب سایت شما باید پاسخگوی نیازهای مخاطبان و الزامات فنی موتورهای جستجو باشد و این موضوع نیازمند یک سری ویژگی‌ها و مشخصات اضافه است که باید در مورد آن‌ها با توسعه دهندگان در زمان سفارش طراحی سایت و عقد قرارداد توافق کنید. از جمله این موارد مانند:

 • نمایش درست در مرورگرهای محبوب
 • سازگاری برای دستگاه‌های تلفن همراه ( داشتن قابلیت ریسپانسیو )
 • نقشه سایت و فایل robots.txt به درستی پیکربندی شده است.
 • سرعت بارگذاری قابل قبول وب‌سایت
 • بدون صفحات تکراری از توسعه‌دهندگان بخواهید که برای بستن صفحه از برچسب‌ها، دسته‌ها و بایگانی‌ها، کانون‌سازی URL را ارائه دهند.
 • توانایی بهینه‌سازی متا داده‌های یک صفحه
 • امکان بهینه‌سازی محتوای گرافیکی: تغییر اندازه عکس‌ها، اضافه کردن عنوان، عنوان و ویژگی alt.
 • امنیت منابع: محافظت در برابر دسترسی غیرمجاز، ایجاد نسخه‌های پشتیبان، مسدود کردن نظرات هرزنامه.

 

سخن آخر

سفارش طراحی سایت، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که مشاغل مختلف برای رشد و پیشرفت خود انجام می‌دهند؛ از این رو انتخاب درست شرکت طراحی وب‌سایت نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. در زمان سفارش طراحی سایت، برای انتخاب شرکت طراحی سایت، باید به موارد مختلفی مانند سابقه‌‌ای که شرکت طراحی وب سایت دارد، پشتیبانی‌های که بعد از طراحی سایت ارائه می‌دهد، میزان هزینه‌ای که دریافت می‌کنند و ...، توجه داشته باشید.

وستا، ارائه دهنده‌ی خدمات مختلف طراحی سایت و پشتیبانی آن بوده و تلاش می‌کند با به کارگیری تیم جوان، خلاق و با دانش بالا، بهترین خدمات را در این زمینه ارائه دهد. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در این زمینه، با ما تماس بگیرید.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستا
 • لینکدین وستا
 • توئیتر وستا
 • فیسبوک وستا
 • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-