چک لیست نهایی سئو 2021

 
 
مقالات وستا

چک لیست نهایی سئو 2021

این چک لیست نهایی سئو(SEO) ۲۰۲۱ برای دارندگان وب‌سایت است. اگر به دنبال یک چک لیست جامع برای پیگیری و بهینه‌سازی وب سایت خود در گوگل هستید، این لیست برای شما مناسب است. در این لیست به ۶۶ مورد اشاره شده است که در نوع خودش کاملترین و به روزترین چک لیست سئو در سال۲۰۲۱ است. همه مواردی که در لیست زیر گنجانده شده است به طور مفصل در دوره‌های مربوط به سئو کامل توضیح داده شده‌اند، و ما به اختصار به این موارد  می‌پردازیم. توصیه من این است که از هیچ موردی صرف نظر نکنید، حتی اگر چندان مهم به نظر نرسد.

چک لیست نهایی سئو 2021

وقتی صحبت از سئو به میان می‌آید، گاهی اوقات بسیاری از چیزهای کوچک در کنار هم می‌توانند در رتبه‌بندی گوگل شما تغییر ایجاد کنند.

همچنین می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات نوشته شده مرتبط با سئو در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

چگونه می‌توان از این چک لیست استفاده کرد؟

 بهترین راه این است که آن را چاپ کنید (در انتهای این راهنما یک نسخه قابل چاپ از چک لیست وجود دارد) و شروع کنید و تک تک می‌آید را انجام دهید. اگر که این کار را برای اولین بار انجام می‌دهید سعی نکنید همه مشکلات را برطرف کنید، ابتدا کل لیست را مرور کرده و موارد را به صورت زیر گروه بندی کنید: 

 • تکمیل شده: این آیتم را قبلاً انجام دادید.

 • در حال مرور: قبل از اینکه تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا این چیزی است که باید در وب سایت خود پیاده سازی کنید یا خیر، به اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارد یا خیر؟

 • در انتظار: باید منتظر بمانید تا تمام دستورالعمل‌ 

 • در حال پیشرفت: تمام مراحل را تا اینجای کار انجام داده‌اید. 

برنامه‌های ایجاد کنید و زمان برنامه‌ریزی روی همه موارد در حال بررسی یا معلق را مشخص کنید. مواردی مانند:

سئو مقدماتی (SEO BASICS)، سئو فنی(TECHNICAL SEO)، سئو داخلی(ON-PAGE SEO)، سئو تحقیق کلمات کلیدی (KEYWORD RESEARCH)، سئو خارجی(OFF-PAGE SEO)، سئو محلی(LOCAL SEO)، سئو موبایل (MOBILE SEO)

 

چک لیست مقدماتی سئو(SEO BASICS):

برای استفاده از این چک لیست و استفاده موثر از آن برای بهبود سئو خود، باید اجزای مختلف تشکیل دهنده بهینه‌سازی موتور جستجو یا SEO را که به طور گسترده‌ای شناخته شده است، درک کنید.

چک لیست

 • مفاهیم اولیه سئو و اصطلاحات کلیدی 

 •   راه‌اندازی کنسول سرچ گوگل

 •  راه‌اندازی ابزار Bing Webmaster 

 • تنظیم Google Analytics و نحوه استفاده از گزارشات اولیه سئو

 • بررسی محدودیت‌های گوگل 

 

سئو و اصطلاحات کلیدی

سئو چیست؟

 سئو فرآیندی است که دارای مجموعه‌ای از قوانین است و می‌توانید برای وب‌سایت خود، از آن استفاده کنید تا موتورهای جستجو بتوانند بدون مشکل به محتوای شما دسترسی پیدا کرده و فهرست بندی کنند. هدف کلی شما از سئو، ایجاد وب‌سایت‌های بهتر از نظر محتوا و قابل استفاده است که هم کاربران و هم موتورهای جستجو را راضی نگه دارد. موتورهای جستجو تحت الگوریتم‌های پیچیده‌ای اداره می‌شوند که قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام وب سایتها در بالای نتایج جستجو نمایش داده شوند، از تعدادی پارامتر استفاده می‌کنند.


 

کنسول سرچ گوگل

کنسول جستجوی گوگل یک سرویس رایگان است که توسط گوگل ارائه می‌شود و به مدیران وب سایت امکان دسترسی به تعدادی ابزار و گزارش برای بهینه‌سازی وب‌سایت آنها در جستجوی گوگل را می‌دهد. می‌توانید با استفاده  از کنسول جستجوی گوگل مطلع شوید که:

 

 • تجزیه و تحلیل رتبه‌بندی‌های گوگل

 • شناسایی خطاهای مربوط به فهرست‌بندی 

 

 GSC مهمترین ابزاری است که می‌توانید برای بهینه‌سازی سئو وب سایت خود استفاده کنید.


 

ابزار Bing Webmaster

بینگ اگرچه به اندازه گوگل محبوب نیست، اما دومین موتور جستجوی پرکاربرد است و ارزش بررسی دارد. بینگ مجموعه‌ای از ابزارها را دارد که می‌توانید از آنها برای  بهینه‌سازی ظاهر وب سایت خود در جستجوی بینگ استفاده کنید. این ابزارها Bing Webmaster نامیده می‌شوند و عملکردهای مشابهی مانند GSC دارند.

استفاده از  Google Analytics   

برای نظارت بر عملکرد SEO ، به کمک ابزارهای تجزیه و تحلیل و گزارش‌ دهی نیاز دارید و  Google analytics بهترین ابزار برای استفاده است (رایگان است). اولین قدم این است که کد Google Analytics را در وب سایت خود نصب کرده و با گزارشات اولیه SEO آشنا شوید.

 

محدودیت گوگل

یکی از بررسی‌های اساسی SEO که باید از ابتدا انجام دهید این است که مطمئن شوید وب‌سایت شما خلاف قوانین گوگل نباشد. گوگل قوانین مختلفی (دستی و الگوریتمی) دارد که به عنوان نوعی ضوابط برای وب سایتهایی که وب‌سایت آنها را نقض می‌کنند، اعمال می‌شود. اگر وب سایت شما برخلاف قوانین گوگل باشد، ممکن است مجبور شوید مسیر متفاوتی را دنبال کنید تا ابتدا (در صورت امکان) دچار محدودیت‌های گوگل نشوید و سپس با چک لیست SEO ادامه دهید. 

 

 

سئو فنی(TECHNICAL SEO)

 هدف از SEO فنی این است که به موتورهای جستجو کمک کنید وب سایت شما را بدون هیچ مشکلی ببینند، دسترسی پیدا کنند و فهرست بندی کنند. به آن "سئو فنی" یا "سئو تکنیکال" هم می‌گویند زیرا هیچ ارتباطی با محتوای واقعی وب سایت یا ارتقاء وب سایت ندارد. 

 

چک لیست

 • ساختار لینک دائمی (permalink) خود را بررسی کنید وURL های خود را با SEO سازگار کنید.

 •  SSLرا نصب کنید و مطمئن شوید که وب سایت شما https است.

 • "Coverage Report"را در کنسول جستجوی گوگل برای خطاها بررسی کنید .

 • فایل robots.txt خود را بررسی و بهینه‌سازی کنید.

 • تنظیمات قابلیت مشاهده (visibility)وردپرس را بررسی کنید. 

 • تنظیمات کامنت را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه لینک های بخش کامنت"nofollow" هستند.

 •  منو و ساختار سایت خود را بهینه کنید.

 • XML sitemap خود را بهینه کرده و به موتورهای جستجو ارسال کنید.

 • خطاهای sitemap را در کنسول سرچ گوگل بررسی کنید.

 • داده های ساخت یافته (data structure) را به صفحه اصلی خود اضافه کنید

 • نشانه‌گزاری داده‌ها‌

 • فعالسازی منوهای Breadcrumb را در تمام صفحات 

 • بررسی Breadcrumb صحیح روی طرح مدنظر

 • معرفی  صفحات روی یک canonical URL

 • پیاده‌سازی اپ Hreflang روی سایت چندزبانه

 • بررسی و بهینه‌سازی صفحه 404 

 • بررسی و بهبود سرعت بارگذاری وب سایت

 • استفاده از از بارگذاری کند (Lazy Load) برای تصاویر و فیلمها

 • بهینه کردن لوگو و آیکن سایت 

 

ساختار لینک دائمی (permalink) خود را بررسی کنید URL های خود را با SEO سازگار کنید:

پرمالینک، آدرس اینترنتی یا URL صفحه وب است. این آدرس دائمی است و انتظار نمی‌رود در طول عمر صفحه تغییر کند. برای اهداف SEO ، باید بررسی کنید و مطمئن شوید که همه صفحات وب‌سایت دارای URL های مناسب SEO هستند.

 

ویژگی‌های URL های مناسب با SEO 

 • آنها کوتاه و توصیفی هستند.

 • از کلمات یا اختصارهای با معنی و مفهوم تشکیل شده‌اند.

 • شامل کلمات کلیدی فارسی یا انگلیسی هستند.

 • از خط تیره (-) برای جدا کردن کلمه استفاده می‌کنند.

 

 SSL را نصب کنید و مطمئن شوید که وب سایت شما https است 

SSL نصب شده بر روی وب‌سایت یکی از عوامل مهم رتبه‌بندی است. یک SSL تضمین می‌کند که هرگونه اطلاعاتی که بین وب‌سایت و سرور به اشتراک گذاشته می‌شود، ایمن است. اگر از این پروتکل امن استفاده نکنید، گوگل از ورود کاربران به سایتتان جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر هنوز وب سایت خود را به https منتقل نکرده اید، این یکی از اولویتهای اصلی در لیست کارهای شماست. افزودن SSL به وب سایت شما برای اهداف SEO کافی نیست، باید مطمئن شوید که این کار را به درستی انجام می‌دهید تا از دست دادن رتبه فعلی خود جلوگیری کنید. در صورتی که قصد فعالسازی آن را دارید؛ از پشتیبانی هاستینگ خودتان راهنمایی بگیرید، همینطور می‌توانید از مقالات رایگان آموزشی سطح وب کمک بگیرید.

 

"Coverage Report "را در کنسول جستجوی گوگل برای خطاها بررسی کنید 

اگر در فاز کراول و ایندکسینگ مشکلی وجود داشته باشد، این برای SEO مضر است و میتواند مشکلات بزرگی در رتبه‌بندی شما ایجاد کند، بنابراین یکی از بررسی‌هایی که باید مرتباً انجام دهید این است که از گزارش Coverage در کنسول سرچ گوگل دیدن کرده و خطاها را بررسی کنید. 

robots.txt خود را بررسی و بهینه سازی کنید

 فایل robots.txt یک فایل متنی ساده است که به خزنده‌ها و ربات‌های گوگل فرمان می‌دهد که به چه نحوی وب‌سایت را مشاهده و در موتور جستجو ثبت و ایندکس کنند. این فایل معمولاً در مسیر روت یا همان فولدر اصلی که محتویات وب‌سایت در آن قرار دارد، آپلود می‌شود. پیکربندی نادرست در فایل robots.txt می‌تواند باعث خطاهای بزرگ در نتایج موتورهای جستجو شود.

 

تنظیمات قابلیت مشاهده (visibility) وردپرس را بررسی کنید

اگر از وردپرس به عنوان CMS خود استفاده میکنید، علاوه بر بررسی فایل robots.txt ، باید تنظیمات نمایان بودن(visibility) در وردپرس را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که به طور تصادفی، دسترسی موتورهای جستجو به محتوای خود را مسدود نمی‌کنید. این تنظیم در SETTINGS / READING یافت می‌شود.

 

C:\Users\PEJVAK\Downloads\seo-checklist-2021 (2)\image-015.png

 

بررسی تنظیمات کامنت و اطمینان از "nofollow"  بودن همه لینک‌های بخش کامنت

یکی از روش‌های بهبود بخشیدن به رتبه سایت در موتورهای جستجو اضافه کردن پیوندها به سایت می‌باشد. ولی در برخی مواقع این پیوندها به سئو سایت آسیب می‌رسانند. راهکار جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل ساخت لینک nofollow  است.

زمانی که شما مطلبی را بر روی سایت منتشر می‌کنید قطعا از چندین لینک خارجی برای کامل‌تر کردن محتوای خود نیز استفاده کرده‌اید .در صورتی که منبع لینک مورد استفاده، سایتی باشد که اعتبار کمتری نسبت به سایت شما داشته باشد گوگل امتیاز سایت شما را با سایت مقصد شریک می‌شود و بخشی از ارزش و اعتبار شما را به آن سایت انتقال می‌دهد و مشکلی که وجود دارد این است که امکان دارد سایت مقصد توسط گوگل مسدود یا اسپم شده باشد و به دلیل لینک دادن به این سایت‌ها از سمت گوگل جریمه شوید و به اعتبار سایت شما لطمه وارد شود.

منو و ساختار سایت خود را بهینه کنید

 

C:\Users\PEJVAK\Downloads\seo-checklist-2021 (2)\image-016.jpg

XML sitemap خود را بهینه کرده و به موتورهای جستجو ارسال کنید

نقشه سایت  XML یا XML sitemap فایلی است که تمام صفحات سایت شما را که موتورهای جستجو باید در مورد آنها بدانند فهرست می‌کند. شما باید بررسی کنید که نقشه سایت XML شما به درستی بهینه شده و معتبر است و سپس نقشه سایت خود را به Google و Bing ارسال کنید. همچنین خطاهای نقشه سایت را در Google Search Console بررسی کنید. 

 

خطاهای sitemap را در Google Search Console بررسی کنید

ارسال نقشه سایت یا سایت مپ به گوگل پایان داستان نیست. باید دائم کنسول جستجوی گوگل را از نظر خطاهای نقشه سایت بررسی کنید.

 

داده‌های ساخت یافته (data structure) را به صفحه اصلی خود اضافه کنید 

استراکچر دیتا (data structure) در واقع یک کد با آرایشی خاص است، که به وسیله آن تمام اجزای یک صفحه نظیر عکس، ویدیو، متن و… به صورت واضح مشخص می‌شود. بدین وسیله موتورهای جستجو از اینکه هر صفحه دارای چه نوع محتوایی است به صورت مستقیم مطلع می‌‎شوند و در نتایج جستجو به شکل بهتری سایت را نمایش می‌دهند. استفاده از استراکچر دیتا مثل صحبت کردن با گوگل است و تمام جزئیات را در اختیار این جستجوگر قرار می‌‌دهد.

 

فعالسازی منوهای Breadcrumb را در تمام صفحات 

منوی Breadcrumb یک منوی کوچک است که معمولاً در بالای صفحه قرار دارد و به عنوان راهنما استفاده می‌شود‌. مسیری را نشان می‌دهد که از صفحه فعلی به صفحه اصلی برگردید. منوهای Breadcrumb برای تجربه کاربر خوب هستند. بنابراین  می‌کنند که در کدام قسمت از سایت هستند، بلکه به موتورهای جستجو مانند گوگل هم کمک می‌کنند که ساختار سایت شما را درک کنند. این منوها برای SEO بسیار مفید هستند. گوگل عاشق Breadcrumb است و توصیه  می‌کند از آنها در سایت خود استفاده کنید. 

.

 

 

بررسی Breadcrumb صحیح روی طرح مدنظر

یکی از مزایای استفاده از منوهای Breadcrumb این است که آنها ارائه قطعات جستجویتان را در نتایج جستجوی تلفن همراه افزایش می‌دهند. گاهی اوقات گوگل از نام Breadcrumb به جای URL در قطعه جستجو استفاده می‌کند، بنابراین باید مطمئن شوید که اطلاعات ورودی مربوطه برای Breadcrumb شما اضافه شده است. اگر از افزونه Yoast SEO برای Breadcrumb استفاده می‌کنید، به طور خودکار طرح و کد داده را اضافه می‌کند.

 

معرفی  صفحات روی یک canonical URL

تگ Canonical یا کانونیکال  (Canonical tag)یک مفهوم SEO پیشرفته است، روشی برای اعلام به موتورهای جستجو است مبنی بر اینکه یک URL، کپی از یک صفحه اصلی دیگر است. برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند محتوای تکراری که در بین تعدادی URL وجود دارد و استفاده می شود،حجم زیادی از محتوای تکراری رتبه سایت را کاهش  می‌دهد.

C:\Users\PEJVAK\Downloads\seo-checklist-2021 (2)\image-019.jpg

 

 

استفاده از تگ Hreflang در وب سایت های چند زبانه

اگر محتوای سایت به بیش از یک زبان موجود است، باید از برچسب Hreflang استفاده کنید تا نسخه های محلی شده صفحه خود را به اطلاع دهید. تگ Hreflang به گوگل  می‌گویدکه کدام زبان و کشور را برای صفحه خاصی هدف قرار می‌دهید. 

 

صفحه 404 خود را بررسی و بهینه سازی کنید.

 وقتی یک صفحه در سایت شما پیدا نشد، صفحه 404 نشان داده  می‌شود. این امر همیشه به دلیل نقص صاحب وب‌سایت نیست، می‌تواند به دلیل تایپ اشتباه آدرس سایت در نوار آدرس نیز باشد. صفحه ای از سایت شما حذف شده است و دیگر در دسترس نیست. برای بهبود در تجربه کاربر، باید سعی کنید صفحه 404 را به شکلی طراحی کنید که کاربر از صفحه شما خارج نشود بلکه گزینه‌های جایگزینی را که شما در اختیار کاربران قرار می‌دهید را انتخاب کند مثل صفحه اصلی یا صفحه تماس با ما یا هر گزینه که کاربر را ترغیب کند تا دکمه بازگشت را فشار ندهد.

 

بررسی و بهبود سرعت بارگذاری وب سایت

به عنوان بخشی از بررسی فنی SEO، باید سرعت بارگذاری سایت خود را تا آنجا که ممکن است بررسی کرده و بهبود بخشید. سرعت بارگذاری یک عامل رتبه‌بندی گوگل شناخته شده و یک عامل بسیار مهم در تجربه کاربر است.

 

استفاده از بارگذاری کند (Lazy Load) برای تصاویر و فیلم‌ها 

یکی از راههای عملی برای افزایش سرعت بارگذاری سایت به ویژه در تلفن همراه، استفاده از بارگذاری کند برای تصاویر و فیلم‌ها است. بارگذاری کند مکانیزمی است که تصاویر یا فیلم‌ها را تنها در زمانی که در نمای دید کاربر هستند بارگذاری می‌کند. بارگذاری کند را می‌توان به راحتی پیاده‌سازی کرد. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید از WP ROCKET  یا افزونه Native Lazy Load توسط استفاده کنید تا این ویژگی را در وب سایتتان فعال کنید.

 


بهینه کردن لوگو و آیکون سایت

مطمئن شوید که لوگوی شما یک تصویر است و متن نیست. ممکن است گوگل، تصویر لوگوی شما را در نتیجه‌ی سرچ نشان دهد. نام صحیح را به لوگوی خود بدهید، فقط از کلمه لوگو استفاده نکنید بلکه از نام وب سایت خود + لوگو استفاده کنید.

 

در این مقاله با متد‌های مختلف بهینه سازی سئو آشنا شدیم. با بهره گیری از این نکات، می‌ توانیم  به راحتی یک وب سایت ایده آل را در گوگل معرفی کنیم و با استفاده از هر کدام از این قوانین چقدر می‌تواند وب سایت ما را در رتبه اول گوگل قرار دهد. برای ادامه شناخت این قوانین نیز می‌توانید یه مقاله‌ی چک لیست نهایی سئو 2021 - قسمت دوم مراجعه کنید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : یک شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-