بررسی علت‌های شکست کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ

 
 
مقالات وستا

بررسی علت‌های شکست کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ

امروزه بسیاری از مدیران مشاغل متوجه شده‌اند که در محیط کار امروز، باید کمپین دیجیتال مارکتینگ موثرتری برای دستیابی به اهداف تجاری خود داشته باشند. با این حال، بسیاری از کمپین های دیجیتال مارکتینگ آن‌ها به اهداف تجاری خود نمی‌رسند یا به عبارتی شکست می‌خورند، و مدیران در تلاش هستند تا دلیل شکست تلاش‌های خود را تعیین کنند. ما در این مقاله تجربیات خوبی در رابطه با تلاش‌های کمپین مارکتینگ‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌دهیم با ما همراه باشید.

بررسی علت‌های شکست کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ

کمبود مهارت و تجربه

اکثر شرکت‌ها مشکل بزرگی در کمپین دیجیتال مارکتینگ خود دارند؛ زیرا افرادی با مهارت‌های کافی را برای تیم بازاریابی جمع نمی‌کنند. مشکل دیگر این است که آن‌ها ممکن است منابع مناسب را به کمپین مناسب اختصاص ندهند. همچنین، برای پایین نگه داشتن بودجه، ممکن است افراد تازه کار را به جای بازاریابان خبره و تحصیل کرده استخدام کنند.

برای حل این مسئله پیشنهاد میشود هنگام ایجاد تیم خود به دنبال این مجموعه مهارت‌ها باشید:

 • علم داده
 •  سئو
 • تولید محتوا
 • استراتژی محتوا
 • عملیات بازاریابی

همچنین، اگر به هر دلیلی نمی‌توانید همه این مهارت‌ها را در سطح عالی دریافت کنید، بهتر است یک بازاریاب خبره و تحصیل کرده استخدام کنید تا مسئول تیم بازاریابی شما باشد. بازاریاب ارشد می‌تواند تیم شما را در مسیر درست هدایت کند، از دیدگاه‌های مختلف به کمپین‌ها نگاه کند و سایر اعضا را راهنمایی کند.

 

اشتباه گرفتن تاکتیک‌ها با استراتژی

بیایید با تعریف تاکتیک‌ها و استراتژی شروع کنیم. استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ، در واقع همان برنامه شما برای دستیابی به یک هدف از پیش تعیین شده است. به عنوان مثال، هدف شما این است که 40 درصد مشتریان جدید جذب کنید. استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ شما برای دستیابی به این هدف افزایش دید آنلاین در سه بازار کلیدی است که در آن سهم قوی در بازار ندارید.

پس از تعیین استراتژی، باید تاکتیک‌های مناسب را اجرا کنید. این تاکتیک‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • SEO  (بالابردن رتبه بندی برای کلمات کلیدی مرتبط در جستجوی اینترنتی)
 • PPC  (برای به دست آوردن ترافیک در صفحه اول گوگل در جستجوی اینترنتی)
 • تبلیغات شبکه اجتماعی (برای تبدیل افراد در بستر شبکه‌های اجتماعی به مشتری)
 • بازاریابی مجدد (برای بازگرداندن بازدیدکنندگان به سایت پس از ترک سایت)

 

گاهی اوقات برخی افراد تاکتیک‌های خود را با استراتژی اشتباه می‌گیرند. این مسئله منجر به اجرا خوب تاکتیک‌هایی می‌شود، مانند رتبه بندی عالی یا تبلیغات بنری خلاقانه، که هیچ تاثیری بر هدف کسب‌وکار ندارند.

برای داشتن یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق، بایستی استراتژی دیجیتال مارکتینگ را رعایت کنید. برخی از این استراتژی‌ها عبارتند از:

 • بودجه
 •  روش بازاریابی و فروش
 • بازاریابی محتوا
 •  بازاریابی و فناوری فروش
 • تخصص دیجیتال مارکتینگ
 • رهبری و مدیریت
 •  

بیایید در مورد هر یک از این زمینه‌ها بیشتر صحبت کنیم تا بدانیم مشکلاتی که باعث شکست کمپین دیجیتال مارکتینگ میشوند چیست و چگونه می‌توانید آنها را حل کنید.

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

اکثر شرکت‌ها و حتی آژانس‌های تشکیل کمپین دیجیتال مارکتینگ، قبل از اینکه در رابطه با تلاش‌های بازاریابی خود تحقیق کنند، یک استراتژی جامع دیجیتال مارکتینگ ایجاد نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها به سرعت کمپین دیجیتال مارکتینگ را راه اندازی می‌کنند تا ببینند چه کار می‌کند. حتی اگر بهترین شیوه‌ها را بدانید و از آن استفاده کنید، بدون یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ موثر، فقط زمان و پول خود را هدر خواهید داد.

یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ موثر باید شامل موارد زیر باشد:

 •  ارزیابی بازاریابی فرآیندها، ابزارها، منابع و عملکرد فروش شما
 •  اهداف هوشمند (قابل اندازه گیری، قابل دستیابی)
 •  تحلیل رقابتی
 • تجزیه و تحلیل تقاضای بازار
 •  توسعه خریدار
 • توسعه ارزش‌ها
 •  استراتژی و برنامه ریزی در رابطه با بازاریابی محتوا
 • طرح بهینه سازی وب سایت
 • روش بازاریابی سفارشی
 • استراتژی کانال دیجیتال
 • طرح پروژه دیجیتال مارکتینگ

بدون یک استراتژی موثر برای کمپین دیجیتال مارکتینگ، به احتمال زیاد از اهداف خود کوتاه خواهید آمد.

 

بررسی بودجه

بسیاری از مدیران اهداف والایی دارند، اما عموماً می‌خواهند حداقل بودجه لازم را برای رسیدن به آن هزینه کنند. بنابراین، آن‌ها برای راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ، در یک آژانس ثبت می‌کنند یا تیم بازاریابی داخلی خود را برای رسیدن به اهداف درآمد و رشد مشتری تحت فشار قرار می‌دهند. اما بسیاری اوقات، آن‌ها برای دستیابی به اهداف بازار تهاجمی با حداقل بودجه تلاش می‌کنند. این به این دلیل است که مدیران ارشد معمولاً فاقد دانش اساسی در مورد دیجیتال مارکتینگ هستند.

 

یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ موفق نه تنها اهداف مشخصی را در مورد دستیابی به اهداف کلی تعیین میکند، بلکه منابع تخمینی مورد نیاز برای دستیابی به این اهداف را نیز مشخص می‌کند. اهداف درآمد تهاجمی باید بودجه واقعی و منابع لازم برای دستیابی به هدف مورد نظر را داشته باشد.

علاوه بر این، گفته میشود که، شرکت‌ها 25 درصد از بودجه کلی بازاریابی خود را بایستی به کمپین دیجیتال مارکتینگ اختصاص دهند. فناوری بازاریابی، که به شدت تحت تأثیر دیجیتال مارکتینگ است، 29 درصد دیگر از بودجه بازاریابی را به خود اختصاص می دهد.

بنابراین، کمپین دیجیتال مارکتینگ 54 درصد از کل بودجه بازاریابی را به خود اختصاص می‌دهد. در حقیقت، این تعداد بسته به محصول یا خدمات شما و میزان بازاریابی که می‌خواهید انجام دهید یا انجام نمی‌دهید بستگی دارد، این بودجه می‌تواند بسیار بیشتر باشد. در حالی که این اعداد تخمینی هستند، هیچ فرمول محرمانه‌ای برای نتایج عملکرد بهتر یک کمپین دیجیتال مارکتینگ وجود ندارد. بودجه برای هر نوع ازکمپین مارکتینگ متفاوت است. شما باید در تعیین اهداف و بودجه دیجیتال مارکتینگ خود واقع بین باشید تا به اهداف تجاری خود برسید.

بازاریابی و روش فروش

واقعیت برای اکثر مشاغل این است که روش بازاریابی و فروش برای رسیدن به اهداف شما در این عصر دیجیتال تغییر کرده است و همچنان تغییر خواهد کرد. بازاریابی سرنخ‌هایی ایجاد می‌کند و آنها را به تیم فروش می‌سپارد. تیم‌های فروش عجله می‌کنند تا معاملات را به سرعت ببندند و فرصت‌ها یا معاملات را با این کار از دست می‌دهند؛ زیرا ممکن است چشم اندازهای آینده را در نظر نگیرند.

روزهایی که تیم بازاریابی و فروش در تیم‌های جداگانه کار می‌کردند، به پایان رسیده است. شما به یک روش بازاریابی و فروش هماهنگ برای کمپین مارکتینگ خود نیاز دارید که با خریداران احتمالی شما مطابقت داشته باشد در این اکوسیستم دیجیتالی 24 ساعته و 7 روزه در رقابت هستید.

بازاریابی فرایندی است که به شما کمک می‌کند مشتریان احتمالی خود را از طریق کانال های کلیدی دیجیتالی با استفاده از محتوا به دست آورید، نیازها یا چالش‌های آن‌ها را برطرف کنید و در نهایت آن‌ها را جذب کنید. محتوای با کیفیت شما می‌تواند آن‌ها را به بسترهای دیجیتالی شما مانند وب‌سایت شما جذب کند.

با ایجاد محتوایی که خریداران جست‌وجو می‌کنند، و بالا بردن آن‌ها، برای کسب‌وکار خود اعتماد و اعتبار ایجاد می‌کنید.

 

فناوری بازاریابی

اغلب اوقات بازاریابان بهترین ابزار و فرایندها را برای اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ موثر ندارند. بازاریابان نمی‌توانند تمام کمپین‌های دیجیتالی را به صورت دستی اجرا کرده و به طور  موثر در کانال‌های دیجیتال پرمصرف مشارکت داشته باشند.

شما باید یک پلتفرم فناوری و اتوماسیون بازاریابی قوی داشته باشید که فرآیندهای بازاریابی و فروش شما را کارآمدتر کند. برای داشتن یک تیم بازاریابی قوی، داده‌ها را جمع آوری کرده و بینش‌های کلیدی را در مورد تجربه کاربران، مشتریان احتمالی ارائه دهید:

 • مشتریان احتمالی را بهتر بشناسید
 • خودکارسازی فرایندها برای کارآمدتر شدن در مدیریت زمان
 • ارائه تجربیات بهتر برای کاربران
 • کسب مزیت رقابتی
 • مدیریت بهتر عملیات بازاریابی و فروش
 • ایجاد سرنخ ها و فرصت‌های فروش بیشتر

 

الزامات رهبری در کمپین مارکتینگ

مدیران و تیم‌های رهبری کمپین دیجیتال مارکتینگ به طور قابل توجهی با دانش دیجیتالی مورد نیاز برای رشد و موفقیت نهایی کسب‌وکار به چالش کشیده می‌شوند.

از هر 10 شغل با مهارت متوسط ​​(اشاره به دیجیتال مارکتینگ) 8 مورد نیاز به مهارت‌های دیجیتالی دارند. با این حال، شکاف مهارت‌های دیجیتال فراتر از مهارت‌های فنی است. این مسائل همچنین بر مهارت‌های تجاری، بازاریابی و رهبری تأثیر می‌گذارند.

بسیاری از کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ موفق، توسط رهبران باهوش که از فرصت فناوری دیجیتال برای ایجاد اختلال در صنعت استفاده کردند، پیشرفت کرده است. این رهبران با استفاده از فن آوری روز، رقبای تجاری سنتی را به چالش می‌کشند و در نهایت شرکت‌های خود را به شرکت‌های پیشرو در صنعت خود سوق می‌دهند.

اینکه شما چگونه تحول دیجیتالی را در صنعت و شرکت خود مدیریت می‌کنید، تعیین کننده‌ی این است که آیا شرکت شما پیشرفت می‌کند یا نه. موفقیت نهایی و آینده، به شرکت‌هایی متعلق است که مدیران و رهبرانی دارند که حداقل دارای دانش و مهارت دیجیتال اولیه هستند.

رهبرانی که اهل دیجیتال نیستند ممکن است فکر کنند "خوب این کار من نیست و افرادی دارم که این چیزها را می‌دانند." با این حال ، یک رهبر یا مدیر اجرایی فاقد مهارت‌های اولیه دیجیتال، نیروی کار خود را محدود می‌کند.

 

سخن آخر

برای جلوگیری از شکست کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ شما به متخصصان بازاریابی دیجیتالی آموزش دیده و با تجربه نیاز دارید تا به اهداف تجاری دست یابید.

در حالی که تخصص در یک کانال بازاریابی دیجیتال مانند SEO ، رسانه‌های اجتماعی، ایجاد محتوا و غیره سودمند است، اما این مسئله به تنهایی شما را به یک حرفه‌ای در کمپین مارکتینگ تبدیل نمی‌کند. شما به تیم‌های بازاریابی و فروش نیاز دارید که با هم از یک روش و فرایند یکپارچه و منسجم استفاده کنند. همچنین برای کارآمد و موثر بودن ، باید از مجموعه ابزار فناوری مناسب استفاده کنید.

در نظر داشته باشید می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات نوشته شده مرتبط با دیجیتال مارکتینگ نوشته شده در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-