5 ابزار تحلیل سایت که باید استفاده کنید

 
 
مقالات وستا

5 ابزار تحلیل سایت که باید استفاده کنید

زمانی که کسب ‌وکارهای مختلف وارد دنیای دیجیتال می‌شوند و برای خود سایت راه‌اندازی می‌کنند؛ این نکته را باید در نظر داشته باشند که در نکته‌ی قابل اهمیت عملکرد آن‌ها در دنیای واقعی نیست؛ بلکه چیزی که اهمیت زیادی داشته و باید به آن توجه ویژه‌ای شود، رتبه‌ بندی سایت بر اساس فاکتورهای سئو و گوگل است. یکی از روش‌هایی که سنجش رتبه‌ی سایت، استفاده از ابزار الکسا بوده که برای آشنایی بیشتر با آن می‌توانید از اینجا مقاله‌ی "5 روش برای بهبود رتبه الکسای سایت" نوشته شده در بلاگ وستا را مطالعه کنید.

 

5 ابزار تحلیل سایت

در نتیجه، تحلیل سایت به طور مداوم از موارد مهم در دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. به همین دلیل در این مقاله در ابتدا به بررسی کلی تحلیل سایت و اهمیت آن پرداخته و سپس 5 ابزار تحلیل سایت که باید از آن‌ها استفاده کنید را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

تحلیل سایت

یکی از مواردی که در رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال اهمیت دارد، تجزیه و تحلیل سایت است؛ چرا که اینکار باعث به دست آوردن گزارش‌ها و تحلیل‌های واقعی در مورد رفتار بازدید کنندگان مانند سن، جنسیت، محل زندگی، منبع ترافیک (نحوه ورود کاربران به سایت)، محبوب‌ترین محتوای موجود در سایت و....، می‌شود. صاحبان کسب‌وکارها با در دست داشتن این اطلاعات مفید و کاربردی، می‌توانند استراتژی‌‌های تجاری کامالا آگاهانه‌ای را تدوین کرده و کسب‌وکار خود را هرچه سریعتر توسعه دهند. در ادامه 4 دلیل اهمیت تحلیل سایت را با هم مرور می‌کنیم.

 

1.      شناخت بیشتر بازدیدکنندگان و افزایش تجربه کاربری

همانطور که گفته شد یکی از دلایل اهمیت تحلیل سایت، شناخت بازدید کنندگان است. باید با شناخت افرادی که به طور روزانه به سایت شما سر می‌زنند، سعی در بهبود تجربه کاربری کاربران کرده و علاوه بر آن، بتوانید باعث افزایش بازدید سایت از طریق کاربران جدید، شوید که این مورد را باید با تحقیقاتی که برای شناخت مخاطبانتان انجام می‌دهید، به دست آورید.

می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی مقالات مرتبط با تجربه کاربری نوشته در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

 

2.      شناسایی بهترین محتواهای موجود در سایت و تمرکز بر روی آن‌ها

با استفاده از ابزارهای تحلیل سایت که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد، می‌توان به طور دقیق تشخیص داد که کدام یک از محتواهای موجود در سایت بیشترین بازدید، نرخ بازگشت و بیشترین زمان ماندن کاربران در صفحه را داشته و بر این اساس می‌توان برای تعامل بهتر و تولید محتوای بهتر برنامه ریزی کرد.

3.      بهبود سئوی سایت

از مهم‌ترین جنبه‌ها در تعیین رشد کسب‌وکارها، بهینه سازی موتور جست وجو و یا همان SEO است. هرچه که یک سایت بتواند ترافیک ارگانیک بیشتری دریافت کند، باعث افزایش سرنخ‌ها (Leads) و تعامل بیشتری کسب می‌کند. تجزیه و تحلیل سایت به روش‌های مختلفی کمک کننده برای بهبود سئو سایت است. با شناخت دقیق بازدیدکنندگان و علائق آن‌ها، می‌توان محتوای هدفمند تولید کرده و جایگاه بهتری در موتورهای جست وجو داشته و بهتر دیده شوید. همچنین با استفاده از ابزارهای تحلیل سایت، اطلاعات واقعی کل کلیک‌ها، تعداد نمایش، میانگین نرخ کلیک (CTR) و...، در اختیار شما قرار گرفته که می‌توان از آن‌ها برای بهبود سئو سایت کمک گرفت.

همچنین می‌توانید برای آشنایی بیشتر با سئو، از اینجا وارد شده و مقالات نوشته شده مرتب با سئو را در بلاگ وستا مشاهده و مطالعه نمایید.

 

4.      افزایش فروش

همه‌ کسب‌وکارها به دنبال راهکارهای هستند که منجر به افزایش فروش محصولات یا خدمات آن‌ها شود. یکی از دلایل دیگر اهمیت تحلیل سایت، افزایش فروش است! چرا که می‌توان با استفاده از ابزارهای تحلیل سایت و تحلیل گزارش‌های فروش، در جهت بهبود مواردی که می‌تواند باعث افزایش فروش شود، اقدام کرد.

 

5 ابزار تحلیل سایت

بعد از مرور دلایل اهمیت تجزیه و تحلیل، 5 مورد از کاربردی‌ترین ابزارهای تحلیل سایت که باید از آن‌ها استفاده کنید را معرفی و بررسی می‌کنیم. خوشبختانه ابزارهای زیادی وجود دارند که می توانند تمام اطلاعات جمع آوری شده‌ی بازدیدکنندگان را به یک گزارش قابل فهم تبدیل کنند. همانطور که گفته شد، با در اختیار داشتن این اطلاعات، می‌توانید اقدامات و تغییرات لازم برای بهتر شدن سایتتان را انجام دهید.

 

1.      گوگل آنالیتیکس ( Google Analytics. )

از بهترین ابزارهای تحلیل سایت که رایگان بوده و همه‌ی کسانی که سایت دارند می‌توانند از آن برای ردیابی و تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به ترافیک وب استفاده کنند، Google Analytics است. برای مثال با استفاده از این ابزار رایگان، می‌توانید ببنید که چه کلمات کلیدی باعث ورود بازدیدکنندگان بیشتری به سایت شده‌اند و چه جنبه‌هایی از در طراحی سایت شما، مورد علاقه‌ی کاربران نبوده است.

گوگل آنالیتیکس، برای سایت شما گزارشی شامل اطلاعات مربوط به بازدیدکنندگان، منابع ترافیک، اهداف، محتوا و...، ایجاد می‌کند. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این ابزار، از اینجا وارد شده و مقاله‌ی "آموزش گوگل آنالیتیکس به زبان ساده " را مطالعه کنید.

2.      اسپرینگ متریکس ( Spring Metrics. )

Spring Metrics. یکی از ابزارهای تحلیل سایت بوده که به علت سادگی کار کردن با آن، تحلیل سایت را راحت‌تر می‌کند. همه‌ی افراد می‌توانند با این ابزار کار کرده و نیازی نیست که یک تحلیل‌گر حرفه‌ای باشید. با به کارگیری Spring Metrics. می‌‌توانید موارد مختلفی چون تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی، بهترین منابع تعاملی سایت، تجزیه و تحلیل لندینگ پیج‌ها، گزارش و عملکرد ایمیل و ...، را به دست آورید.

این ابزار بر خلاف دیگر ابزارهای تحلیل مسیر بازدیدکنندگان را در وب سایت شما از زمانی که وارد سایت شده تا زمانی که آنجا را ترک می کنند، دنبال می‌کند. البته این ابزار فقط برای 14 روز اول رایگان بوده و برای استفاده ماهانه از آن باید 49 دلار پرداخت کنید. سادگی این ابزار باعث شده تا بسیاری از صاحبان سایت آن را به گوگل آنالیتیکس ترجیح دهند.

3.      ووپرا ( Woopra. )

ابزار تحلیل سایت دیگری که ردیابی تجزیه و تحلیل را در سریعترین زمان، ممکن می‌سازد، Woopra. است. ووپرا که یک برنامه ویژه‌ی دسکتاپ بوده، اطلاعات کاربردی از جمله بازدیدکنندگان فعلی سایت، صفحه‌ای که در حال استفاده از آن هستند، محل زندگی آن‌ها و صفحاتی که از سایت شما دیده‌اند را در اختیار شما قرار می‌دهد.

از دیگر امکانات این ابزار، امکان چت کردن به صورت زنده با کاربران بوده که به علت ایجاد تعامل بیشتر با کاربران، یک ویژگی عالی برای سایت‌های کسب‌وکارهای مختلف است. این ابزار هم نسخه‌ی رایگان داشته و هم امکان استفاده از امکانات بیشتری را با پرداخت‌های ماهیانه فراهم کرده است.

 

4.      GTMetrix

به طور کلی GTMetrix ابزاری است که سرعت و عملکرد سایت شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این ابزار رایگان که برای تست عملکرد سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای بار اول در کانادا عرضه شد.  GTMetrix روش‌های متعددی را برای این کار در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار، گزارش‌هایی درباره‌ی انواع جنبه‌های عملکرد سایت خود را دریافت نمایید. 

علاوه بر تعیین این گزارش‌ها، ابزار GTMetrix پیشنهادهایی را برای بهبود برخی از خلل‌های وارد بر عملکرد سایت به شما می‌دهد. همچنین GTMetrix این امکان را به ما می‌دهد که داده‌های را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. همچنین شما می‌توانید گزارش‌ها را بر اساس شیوه‌ی مورد نظرتان که می‌تواند روزانه، هفتگی و ماهانه باشد، تقسیم‌بندی نمایید. همچنین تمامی تغییرات ایجاد شده در سایت و یا در GTMetrix به صورت هشدار به ادمین سایت و وردپرس اعلام می‌شوند.

می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این ابزار، مقاله‌ی "آموزش کار با GTMetrix " را اینجا مطالعه کنید.

 

5.      پینگ‌دام ( Pingdom )

یکی از مهم‌ترین جنبه‌هایی که در سئوی سایت موثر است، زمان لود شدن سایت بوده و مقدار آن نباید از 3 ثانیه بیشتر شود؛ چرا که بر اساس تحقیقات بسیاری از کاربران در صورت بیشتر شدن این زمان، صفحه را ترک می‌کنند. اما عوامل مختلفی ممکن است باعث کاهش سرعت و کند شدن سایت شما شود؛ Pingdom ابزاری است که می‌تواند این عوامل را شناسایی کرده و آزمایش کند. همچنین می‌تواند سایت و سرور شما را از نظر مشکلات تاخیر در لود شدن را بررسی کند. صاحبان سایت‌ها می‌توانند عملکرد سایت خود، تعاملات کاربران و آپ‌تایم (مدت زمانی که سایت قابل دسترسی است.) را با استفاده از این ابزار مدیریت کنند.

سخن آخر

تجزیه و تحلیل سایت، یکی از موارد مهمی است در تحلیل داده در دیجیتال مارکتینگ اهمیت دارد. (برای مطالعه‌ی مقاله‌ی "تحلیل داده چیست و چه کاربردی در بازاریابی دیجیتال دارد؟ " از اینجا وارد شوید.) در حقیقت راه اندازی سایت برای کسب‌وکارها اولین قدم برای پیشرفت و رشد ان‌ها بوده و برای طی کردن درست ادامه‌ی مسیر باید موارد مختلف آن، که تحلیل سایت یکی از آن موارد است، را به خوبی رعایت کرد.

در این مقاله سعی داشتیم با مروری بر دلایل اهمیت سایت، مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای آن را معرفی کنیم. از همراهی شما متشکریم.

همچنین در نظر داشته باشید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات نوشته شده مرتبط با دیجیتال مارکتینگ در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

 

 

 

 

 

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-