باید و نبایدها در طراحی رابط کاربری

 
 
مقالات وستا

باید و نبایدها در طراحی رابط کاربری

امروزه کسب‌ وکارها به سمت دنیای اینترنت نقل مکان کرده‌اند. در حقیقت برای آن که کسب‎وکاری بتواند در این بازار رقابتی به موفقیت برسد باید بتواند خود را با جنبه‌های مختلف این بستر جدید همراه نماید. این نکته را در نظر داشته باشید که رسیدن به بیشترین میزان کارایی نیازمند تخصص و همچنین درک کامل مشتری است. دو عامل ذکر شده به طور مستقیم بر تعامل با مشتری و میزان فروش، تأثیرگذار هستند به همین دلیل نیز باید بتوانید خود را در هر دو

بایدها و نبایدها در طراحی رابط کاربری

فاکتور، تقویت نمایید. طراحی رابط کاربری یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در آن، تمامی ویژگی‌ها و علائق مرتبط با مشتری رعایت می‌شوند. در حقیقت رسیدن به یک رابط کاربری مناسب، نیازمند توجه به نکاتی است که دیگران از آن غافل هستند. با توجه به این موضوع در ادامه‌ی این مقاله به بررسی بایدها و نبایدها در طراحی رابط کاربری می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

همچنین می‌توانید مقالات نوشته شده در ارتباط با رابط کاربری و تجربه کاربری در بلاگ وستا را از اینجا مشاهده و مطالعه نمایید.

طراحی رابط کاربری

زمانی که وارد یک وب‌سایت می‌شوید با علائم، محتواها و لینک‌های زیادی برخورد می‌کنید. نحوه‌ی تعامل شما با تمامی آن موارد بر میزان رضایت شما از وب‌سایت تأثیرگذار است. در حقیقت تا زمانی که یک بازدیدکننده، نتواند به راحتی از منوها، لینک‌ها و دکمه‌ها استفاده نماید، سایت شما بی‌تأثیر باقی خواهد ماند. رابط کاربری نیز در حقیقت به همین موضوع اشاره دارد. زمانی که صحبت از رابط کاربری می‌شود، منظور آن است که کار کردن با تمامی ابزارها و امکانات موجود در سایت و نرم‌افزار آسان باشد. این نکته شاید در وهله‌ی اول موضوع ساده‌ای به نظر برسد اما توجه به نکات مرتبط با رابط کاربری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که میزان فروش شما، به این موضوع وابسته است.

 

چرا به رابط کاربری مناسب نیاز داریم؟

دلایل زیادی برای اهمیت رابط کاربری ذکر شده‌است. مهم‌ترین دلیل اهمیت رابط کاربری آن است که داشتن یک رابط کاربری مناسب باعث می‌شود که تجربه‌ی کاربری نیز ارتقا یابد. از طرف دیگر، رضایت کاربر یکی از مهم‌ترین اصول در طراحی رابط کاربری است به همین دلیل نیز زمانی که از یک رابط کاربری مناسب استفاده می‌کنید، تمامی نیازها و سلیقه‌های مخاطبان را مورد توجه قرار داده‌اید به همین دلیل نیز، کاربر می‌تواند به راحتی با ابزار و امکانات شما کار نماید. در نهایت، مهم‌ترین دلیل اهمیت رابط کاربری به میزان درآمد شما ارتباط دارد. از آن جایی که در یک وب‌سایت دارای رابط کاربری مناسب، کاربران می‌توانند به راحتی با امکانات و ابزار کار نمایند، تجربه‌ی کاربری مناسبی را نیز پشت سر خواهند گذاشت که این نکته به معنای افزایش احتمال تبدیل شدن آن‌ها به مشتری بالقوه خواهد بود که در نهایت، میزان فروش شما را افزایش خواهد داد.

برای مطالعه‌ی بیشتر می‌توانید مقاله‌ی "اصول طراحی تعاملی" را از اینجا مطالعه نمایید.

 

طراح رابط کاربری

طراح رابط کاربری فردی است که بر علوم و نکات متنوعی مسلط است. این فرد مانند یک مدیری است که جایگاه و نحوه‌ی کار تمامی موارد به کار گرفته در سایت را تعیین می‌کند. در حقیقت نباید کاری را که یک طراح رابط کاربری انجام می‌دهد را با کاری را که طراح تجربه‌ی کاربری انجام می‌دهد یکسان تلقی کرد. طراح رابط کاربری به شما می‌گوید که جایگاه یک تصویر در جایی باید باشد که کاربر بتواند به بهترین شیوه به آن دسترسی داشته باشد. تمامی موارد ذکرشده باعث شده‌اند تا اهمیت شغل طراح رابط کاربری افزایش یابد.

برای اطلاع از تفاوت تفاوت طراحی تجربه کاربری با رابط کاربری، می‌توانید مقاله‌ی "تفاوت طراحی تجربه کاربری با رابط کاربری در چیست؟" نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

 

نکات طراحی رابط کاربری

همانطور که ملاحظه کردید طراحی رابط کاربری باید با احتیاط زیادی صورت گیرد چرا که تمامی مواردی که رابط کاربری به آن می‌پردازد، تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. این نکته باعث شده تا بایدها و نبایدهای بسیاری برای طراحی رابط کاربری تعریف شوند. توجه و به کارگیری این نکات باعث می‌شود تا موفقیت وب‌سایت شما نیز تضمین شود. در زیر به معرفی این نکات می‌پردازیم.

1.    الگوهای رایج را به هم نریزید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در حین طراحی رابط کاربری به آن توجه داشته باشید، آن است که الگوهای اصلی و مهمی که در میان عموم به عنوان یک اصل شناخته می‌شود را نباید به هم ریخت. این نکته کمک به سزایی به نزدیک‌تر شدن شما به مخاطب می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها با این هدف که بتوانند خود را به عنوان یک شرکت منحصربه فرد معرفی نمایند، اقدام به برهم زدن الگوهای رایج می‌کنند. این کار علاوه بر آن که وجهه‌ی شما را مثبت نشان نخواهد داد، منجر به سردرگمی مخاطب و درنهایت ترک کردن سایت توسط او خواهد شد. به عنوان مثال، فرض کنید که بخواهید فرآیند ثبت سفارش که در تمامی سایت‌ها به یک شیوه صورت می‌گیرد را به هم بزنید. این کار باعث خواهد شد تا مشتریانی که از تمامی مراحل قیف فروش رد شده‌اند و به مرحله‌ی خرید رسیده‌اند، به دلیل عدم توانایی ثبت سفارش به شیوه‌ی مرسوم، از خرید خود منصرف شوند.

همچنین مقاله‌ی "هر آنچه درباره‌ی قیف فروش باید بدانید!" را می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قیف فروش، از اینجا مطالعه کنید.

 

2.    اهمیت تصویر

تصاویر در طراحی رابط کاربری از جایگاه بالایی برخوردار هستند. در حقیقت زمانی که تصمیم می‌گیرید که اثر انگشتی از خود در حافظه‌ مشتری برجای گذارید، تصاویر، نقش سازنده‌ای را ایفا می‌کنند. اما این موضوع همزمان تأثیر مستقیمی نیز بر نحوه‌ی چیدمان محتوا می‌گذارد. همانطور که می‌دانید زمانی که کلمه‌ای بزرگ‌تر نوشته می‌شود، توجه ما را به خود جلب می‌کند. این قانون برای تصاویر نیز صدق می‌کند. البته منظور ما صرفا بزرگ‌تر بودن تصاویر نیست، بلکه بازی کردن با رنگ‌ها نیز می‌تواند به شما کمک کند تا توجه مخاطبان را به تصاویر خاصی جلب نمایید. برای آن که بتوانید در این زمینه به موفقیت برسید نیاز است تا تسلط کافی و مناسبی را بر تئوری رنگ‌ها در طراحی سایت داشته باشید. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که تصاویر به کار گرفته باید با روحیات مخاطبان نیز سازگار باشند.

 

3.    کاربر شما کیست؟

یکی از ساده‌ترین و مهم‌ترین نکاتی که بسیاری از افراد از توجه به آن غافل هستند، شناخت کاربر است. در حقیقت بخش عمده‌ی طراحی رابط کاربری به این موضوع می‌پردازد که باید از چه شیوه‌هایی در طراحی استفاده شود تا کاربر بتواند تعامل ساده‌تر و جذاب‌تری را پشت سرگذراند. این موضوع خود نیازمند اصول متنوعی است که مهم‌ترین آن، نیازهایی است که کاربر دارد. در حقیقت برای آن که بتوانید در طراحی رابط کاربری خود به موفقیت برسید باید نیازها و توانایی‌هایی که کاربران اصلی شما دارند را به عنوان یک الگوی مهم در نظر بگیرید. سعی کنید با تعیین پرسوناهای مختلف و تحقیق کردن بر روی آن‌ها، تمامی مشخصات و ویژگی‌های مخاطبان هدف را شناسایی نمایید. این کار در دو فاز زیر به شما کمک خواهد کرد.

  • آغاز

فاز اول زمانی است که می‌خواهید طراحی رابط کاربری ابتدایی را انجام دهید که در این حالت تمامی باکس‌ها، محتواها، تصاویر و نحوه‌ی کار کردن با تمامی موارد ذکر شده، طبق نیازها و توانایی‌های کاربران تعیین خواهند شد.

  • دوراهی

یکی از مواردی که در طراحی رابط کاربری به آن برخورد خواهید کرد آن است که دچار سردرگمی در انتخاب بین گزینه‌ها خواهید شد. در چنین مواقعی با استفاده از ابزارهای مختلف تجزیه و تحلیل و همچنین تمرکز بر ویژگی‌های پرسونا، می‌توانید با حذف گزینه، بهترین انتخاب را انجام دهید.

 

4.    تاپیوگرافی

محتوا، بخش اعظم کار شما را تشکیل می‌دهد. در حقیقت برای آن که بتوانید محتوایی تولید کنید که بیشترین تأثیر را بر مخاطب بر جای گذارد نیاز است تا هم عوامل درونی و هم عواملی بیرونی را همسو با هم انتخاب نمایید. در وهله‌ی اول نیاز است که محتوای شما برحسب نیاز مخاطب یا استراتژی‌های جذب کردن او نگاشته شود که این مورد به تیم تولید محتوای شما وابسته‌است. اما عوامل بیرونی تحت اختیار تیم طراحی رابط کاربری خواهند بود. تایپوگرافی یکی از مهم‌ترین نکات مرتبط با عوامل بیرونی است. به طور کلی تایپوگرافی شامل تمامی تکنیک‌هایی است که مرتبط با فونت و خط هستند. نوع فونتی که در متن‌ها استفاده می‌شود، بزرگی و کوچک بودن آن‌ها و راحتی مطالعه‌ی خطوط در دستگاه‌های مختلف همگی باید در حین طراحی رابط کاربری مورد توجه قرار گیرند.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی تایپوگرافی را از اینجا می‌توانید به دست آورید.

 

5.    رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری

همانطور که ذکر شد، رابط کاربری دارای ارتباط تنگاتنگی با تجربه‌ی کاربری است. در حقیقت یکی از مهم‌ترین اهداف استفاده از طراحی رابط کاربری آن است که بتوانید تجربه‌ی کاربری را بهبود بخشید. با توجه به این موضوع نیاز است که تیم طراحی رابط کاربری ارتباط متقابل و تنگاتنگی با تیم طراحی تجربه‌ی کاربری داشته باشد. برخی از کارفرمایان برای کاهش هزینه‌های خود اقدام به ادغام این دو تیم می‌کنند در حالیکه این کار اشتباه است چرا که وظایف هر کدام از آن‌ها با یک‌دیگر متفاوت است و ادغام این دو وظیفه منجر به بی‌نظمی‌ها و طولانی‌تر شدن فرآیند اجرای پروژه‌ها خواهد شد.

 

6.    سادگی

آخرین موضوعی که به بررسی آن می‌پردازیم سادگی است. این نکته را در نظر داشته باشید که به هر میزانی که طرح‌ها و شیوه‌های استفاده از امکانات سایت به صورت پیچیده طراحی شده باشند، به همان میزان نیز شانس از دست دادن کاربر بیشتر می‌شود. رعایت سادگی باعث می‌شود تا کاربر بتواند در سریع‌تر زمان ممکن به اهداف خود در سایت دست‌یابد و همین نکته عاملی برای بازگشت مجدد او به سایت خواهد بود.

 

سخن آخر

طراحی رابط کاربری نیازمند تسلط بر نکات متعددی است. زمان و هزینه‌ای را که صرف انجام این کار می‌کنید تأثیر خود را با گذشت زمان، به صورت بهبود میزان نرخ تبدیل و همچنین افزایش میزان فروش نشان خواهد داد. در این مقاله با بررسی بایدها و نبایدهای طراحی رابط کاربری سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی نماییم. از همراهی شما متشکریم.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-