اهمیت UX در موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

 
 
مقالات وستا

اهمیت UX در موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

وبسایت‌ها به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع کسب درآمد شناخته می‌شوند و به همین دلیل نیز باید در حین سرمایه‌گذاری در آن‌ها، بر تمامی جنبه‌های مؤثر بر بهبود عملکرد آن مسلط شد. در حقیقت به دلیل رشد روزانه‌ی علوم و فنون مرتبط با این حیطه، داشتن تیمی که بر آخرین پیشرفت‌های صورت گرفته مسلط باشند امر بسیار مهمی تلقی می‌شود. از طرف دیگر عوامل زیادی وجود دارند که بر رشد و پیشرفت کسب و کارهای اینترنت مؤثر هستند که شناخت آن‌ها باعث می‌شود تا احتمال موفق شدن خود را افزایش دهید. تجربه‌ی

اهمیت UX در موفقیت کسب‌وکار اینترنتی

کاربری یا UX یکی از مهم‌ترین عواملی است که به طور مستقیم بر وبسایت شما تأثیرگذار است به نحوی که هر نوع اختلال در داشتن یک تجربه‌ی کاربری مناسب منجر به کاهش ترافیک وبسایت می‌شود. شناخت دلایل اهمیت تجربه‌ی کاربری یا UX باعث خواهد شد تا با عملکرد آن بیشتر آشنا شوید. در این مقاله پس از بررسی مفاهیم مرتبط با UX به توضیح دلایل اهمیت آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

در نظر داشته باشید میتوانید مقالات نوشته در بلاگ وستا مرتبط با تجربه کاربری و رابط کاربری را از اینجا مشاهده ومطالعه نمایید.

تجربه‌ی کاربری از آغاز تاکنون

پیش از آن که به بررسی دلایل اهمیت UX در موفقیت کسب‌وکار اینترنتی بپردازیم، نیاز است که نگاهی به مفاهیم ابتدایی و اصلی آن داشته باشیم. در حقیقت استفاده از تجربه‌ی کاربری به قرن‌ها پیش و در انواع مشاغل انجام می‌شد. در آن زمان، مغازه‌داران با توجه به نیازها و سلیقه‌های مشتریان خود، اقدام به تزِئین مغازه‌ی خود می‌کردند، نوع محصولات را طبق نظر آن‌ها تعیین می‌کردند و به طور کلی، مشتری را در مرکز توجه قرار میدادند. امروزه و با توسعه‌ی انواع کسب‌وکارهای اینترنتی نیز UX جای این کارها را گرفته‌است. به هر نوع بازخورد و احساسی که مشتری از تعامل با وبسایت و همچنین خدمات شما داشته باشد، تجربه‌ی کاربری یا UX می‌گویند. در حقیقت برای افزایش میزان سوددهی وبسایت، نیاز است تا مشتریان بیشتری را به خود جذب نمایید؛ داشتن تجربه‌ی کاربری خوب برای وبسایت باعث می‌شود تا علاوه بر جذب مشتری، اقداماتی را در جهت وفادارسازی آن‌ها نیز انجام دهید. این نکته را به یاد داشته باشید که UX و UI دو مفهوم کاملا جدا از یک‌دیگر هستند که یکی به بهبود تجربه‌ی کاربری و دیگری به طراحی رابط کاربری اشاره دارد.

برای اطلاع بیشتر می‌توانید مقاله‌ی "الفبای طراحی تجربه‌ی کاربری" را از اینجا مطالعه نمایید.

 

مهم‌ترین تکنیک‌های تجربه‌ی کاربری

همانطور که ذکر شد برای آن که بتوانید بیشترین سود را از وبسایت خود به دست آورید نیاز است تا تجربه‌ی کاربری وبسایت خود را بهبود بخشید؛ با توجه به این امر، آشنا شدن با مهم‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده برای بهبود UX به شما کمک خواهد کرد تا به این هدف دست‌یابید. طوفان فکری، چیدن استراتژی، مصاحبه با کاربر، استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل، تحقیقات فرهنگی و تست کاربردپذیری، همگی از جمله تکنیک‌هایی هستند که برای داشتن تجربه‌ی کاربری بهتر باید مورد استفاده قرار گیرند. نکته‌ی بسیار مهمی که باید در ارتباط با این تکنیک‌ها به آن توجه داشته باشید آن است که داشتن ارتباط بیشتر با سایر اعضای تیم به شما کمک خواهد کرد تا اهداف خود را بهتر اجرا نمایید چرا که قدرت کار تیمی یکی از اصلی‌ترین شرایطی است که هر طراح UX باید داشته باشد.

 

دلایل اهمیت UX

کسب‌وکارهای اینترنتی با توجه به مزایای که تجربه‌ی کاربری یا UX برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد، می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن به سود دریافتی خود را افزایش دهند. در حقیقت همین موضوع باعث شده تا امروزه، استخدام یک فرد یا تیم متخصص طراحی تجربه‌ی کاربری به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر کارفرمایی تبدیل شود. از آن جایی که بیشتر افرادی که در این حیطه قرار دارند، به انواع ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها مسلط هستند، در نتیجه چیدن استراتژی توسط آن‌ها، براساس داده‌های معتبری رخ خواهد داد. تمامی این نکات باعث می‌شوند تا اهمیت UX در موفقیت کسب‌وکار اینترنتی بیش از پیش شود. در زیر، به بررسی دلایل اهمیت استفاده از تجربه‌ی کاربری در کسب‌وکارهای اینترنتی می‌پردازیم.

1.    فروش بیشتر محصولات

یکی از مهم‌ترین اهداف هر کسب‌وکار، افزایش میزان فروش محصولاتش است. در حقیقت سالانه هزینه‌های زیادی برای رسیدن به این امر صرف می‌شود و اکثر این هزینه‌ها نیز، هیچ نوع ضمانتی برای افزایش میزان فروش ندارند. بهبود UX سایت، یکی از روش‌هایی است که به دلیل ویژگی‌های مهمی که دارد منجر به افزایش میزان فروش می‌شود. در حقیقت از آن جایی که بهبود تجربه‌ی کاربری منجر به افزایش مخاطب و رضایت او می‌شود، در نتیجه رسیدن به میزان فروش بیشتر نیز یکی از مهم‌ترین مزایای آن تبدیل شده‌است که باعث شده تا تیم UX به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی وبسایت شناخته شود.

2.    کاهش هزینه‌ها

یکی دیگر از از دلایل اهمیت UX آن است که شما می‌توانید با داشتن تجربه‌ی کاربری مناسب از بسیاری از هزینه‌های اضافی پیش‌گیری نمایید. بسیاری از افرادی که اقدام به بازاریابی می‌کنند، در صورتی که پروژه‌ی مارکتینگ خود را در معرض شکست ببینند دیگر زمانی برای بازگشت و بهتر کردن شرایط را دارا نیستند. استفاده از UX باعث می‌شود تا هزینه‌هایی که باید در بازاریابی خرج نمایید به حداقل میزان ممکن کاهش یابد و همزمان نیز از روش‌های مختلف بازاریابی بهره‌مند شوید؛ دلیل این مزیت آن است که با بهبود تجربه‌ی کاربری، مخاطب شما به صورت ناخودآگاه جذب وبسایتتان خواهد شد و همین نکته در کاهش هزینه‌های مرتبط با بازاریابی کمک به سزایی خواهد کرد.

3.    افزایش میزان رضایت مخاطبان

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین خاصیت UX آن است که می‌تواند به طور مستقیم بر کاربران وبسایت، اثرگذار باشد. از آن جایی که تجربه‌ی کاربری در نهایت باعث می‌شود تا کاربران شما با رضایت خاطر، وبسایت را ترک کنند در نتیجه میزان فروش و ترافیک وبسایت نیز افزایش می‌یابد. دلیل این رضایت آن است که یکی از مهم‌ترین معیارهای بهبود تجربه‌ی کاربری آن است که باید مخاطبان را در مرکز توجه و ایده‌های مورد استفاده در تدوین سند استراتژی قرار داد. این نکته باعث می‌شود تا تمامی نکاتی که منجر به رضایت و آسودگی مخاطب می‌شوند، در طراحی وبسایت دخیل باشند و همچنین مواردی که کاربران از آن‌ها خوششان نمی‌آید نیز جایی در طراحی نداشته باشند.

4.    بهبود سئو سایت

زمانی که صحبت از UX می‌شود، اولین چیزی که به ذهن هر فردی می‌رسد، رضایت کاربر است. در حقیقت همین ویژگی، زمینه‌ساز یکی از دلایل مهم بهبود تجربه‌ی کاربری برای هر کسب‎وکار اینترنتی است. بهبود UX باعث می‌شود میزان تعامل کاربران با وبسایت افزایش یابد. همین ویژگی منجر به افزایش تعداد افرادی می‌شود که وارد سایت می‌شوند و این نکته منجر به بهبود سئوی سایت می‌شود. از طرف دیگر به هر میزانی که بتوانید تجربه‌ی کاربری وبسایت خود را بهبود بخشید، به همان میزان نیز کاربران در سایت شما خواهند ماند که این ویژگی نیز به طور مستقیم بر سئوی سایت شما تأثیرگذار خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که شما می‌توانید با کم‌ترین هزینه و بدون نیاز به روش‌های پیچیده و تنها از طریق بهبود UX، سئوی وبسایت خود را افزایش دهید.

5.    افزایش نرخ تبدیل

افزایش نرخ تبدیل، یکی از فاکتورهایی است که باعث می‌شود تمامی سرمایه‌گذاری‌های شما به هدف ارزشمندی که داشتید برسند. در حقیقت بخش عمده‌ی هزینه‌هایی که کسب‌وکارهای اینترنتی در هرسال انجام می‌دهند، در راستای افزایش نرخ تبدیل است. زمانی که UX وبسایت خود را بهبود می‌بخشید عملا باعث افزایش این نرخ خواهید شد. همانطور که ذکر شد، تعداد افرادی که پس از بهبود UX در وبسایت شما باقی می‌مانند و از مطالب آن استفاده می‌کنند بسیار زیاد است. این نکته باعث می‌شود تا با داشتن محتوا و خدمات مفید و مرتبط، احتمال تبدیل شدن کاربران عادی به خریدار، بیشتر شود.

6.    برندینگ

ساخت برند معتبر برای هر کسب‌وکاری، یکی از نکاتی است که رسیدن به آن، ماه‌ها و حتی سال‌ها ممکن است طول بکشد. این امر باعث شده تا کسب‌وکارهای اینترنتی از هر روشی که می‌توانند استفاده کنند تا بتوانند به این هدف برسند. معمولا روش‌های بسیار زیادی برای برندینگ وجود دارد که اغلب کسب‌وکارها، تا جای ممکن از تمامی آن‌ها استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های مؤثر برای برندینگ، بهبود UX وبسایت است. از آن جایی که داشتن اعتبار، یکی از فاکتورهای مؤثر بر برندینگ است، شما می‌توانید با داشتن یک تجربه‌ی کاربری مناسب، این فاکتور را ارتقا داده و بر برندینگ وبسایت خود اثرگذار شوید.

7.    وفادارسازی

معمولا وفادارسازی را آخرین مرحله‌ی قیف فروش به حساب می‌آورند؛ زیرا در صورتی که نتوانید خریداران خود را ترغیب به خرید مجدد ننمایید، ممکن است که نرخ بازگشت سرمایه کاهش یابد و این نکته تأثیر منفی بر کسب‌وکار اینترنتی شما خواهد داشت. زمانی که UX وبسایت شما به قدری خوب باشد که کاربران را ترغیب به مطالعه‌ی مطالب و دنبال کردن آن‌ها نماید، احتمال بازگشت مجدد آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت. در حقیقت تصور کنید که خدمات یک رستوران، خوب باشد در این صورت احتمال خرید مجدد شما از آن رستوران نیز بیشتر خواهد بود. تجربه‌ی کاربری خوب نیز، تقریبا چنین تأثیر بر وفادارسازی می‌گذارد.

 

سخن آخر

برای آن که بتوانید UX وبسایت خود را ارتقا دهید نیاز است تا در ابتدا با دلایل اهمیت آن آشنا شوید. در چند سال اخیر، اکثر کسب‌وکارهای اینترنتی معتبر، پس از آشنا شدن با مزایای UX خوب، اقدام به استخدام برترین طراحان تجربه‌ی کاربری کرده‌اند؛ با توجه به این موضوع در این مقاله به بررسی مهم‌ترین دلایل اهمیت UX در موفقیت کسب‌وکارهای اینترنتی پرداختیم.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-