تاثیر تایپوگرافی در جذب مخاطب

 
 
مقالات وستا

تاثیر تایپوگرافی در جذب مخاطب

طراحی وبسایت باید با توجه به تمامی نکات جزئی صورت گیرد. در حقیقت کوچک‌ترین جزئیات می‌توانند بر موفقیت وبسایت تأثیرگذار باشند به همین دلیل نیز طراحی سایت باید به صورت دست جمعی و با تکیه بر اطلاعات چندین متخصص صورت گیرد چرا که هر کدام از حیطه‌های طراحی سایت نیازمند دانش مخصوصی است. از طرف دیگر یکی از شروط اساسی در موفقیت هر کسب و کاری آن است که آن شرکت بتواند بر نکات مؤثری تمرکز کند که سایر رقبا از آن‌ها غافل هستند. با توجه به این موضوع می‌توان چنین برداشت کرد که اجرای

تاثیر تایپوگرافی در جذب مخاطب

مؤثر طراحی سایت می‌تواند منجر به سوددهی بیشتر کسب و کار شما شود. یکی از مهم‌ترین نکات طراحی سایت، مسئله‌ی تایپوگرافی است. این دانش که قدمت آن به چندین دهه‌ی پیش نیز بازمی‌گردد امروزه کاربردهای بسیار زیادی در طراحی سایت دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه به بررسی مفاهیم مرتبط با تایپوگرافی وبسایت و تأثیر آن در جذب مخاطب خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

در نظر داشته باشید میتوانید مقالات نوشته در بلاگ وستا مرتبط با دیجیتال مارکتینگ را از اینجا مشاهده ومطالعه نمایید.

تایپوگرافی چیست؟

تایپوگرافی دانشی است که از نیاکان به ارث رسیده‌است. در حقیقت زمانی که صنعت چاپ ظهور کرد، مسئله‌ی فونت حروف و ظاهر آنان مطرح شد. به طور کلی، تایپوگرافی به عنوان یکی از روش‌های مؤثر در ارتباط تصویری به حساب می‌آید که در آن نوع، اندازه، رنگ و هر چیز دیگری که مرتبط با فونت خطوط باشد مطرح می‌شود. زمانی که در حال مطالعه‌ی کتابی هستید یکی از مواردی که باعث می‌شود که نسبت به مطالعه‌ی آن، رغبت بیشتری از خود نشان دهید، تایپوگرافی آن است. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که کتاب بسیار خوبی را تنها به دلیل آن که ظاهر خطوط به کار رفته در آن بسیار ناخوش‌آیند است را نخریده باشید. با توجه به این موضوع، مراکز چاپ و توزیع کتب و مجلات به تدریج با اهمیت تایپوگرافی آشنا شدند و همین نکته باعث شد تا تمامی تمرکز خود را بر بهبود تایپوگرافی و شناخت سلیقه‌های مخاطبان به کار گیرند.

 

تایپوگرافی در طراحی سایت

همانطور که ذکر شد، تایپوگرافی کاربردهای متعددی در زمینه‌ی چاپ دارد اما این علم، به صنعت چاپ محدود نشده است. در حقیقت با پیشرفت تکنولوژی و ابداع انواع کامپیوترها و گوشی هوشمند، تایپوگرافی نیز دچار تحولات گسترده‌ای شد. از آن جایی که کاربران وبسایت‌ها، به وفور با جملات مختلفی در وبسایت‌ها مواجه می‌شوند، تایپوگرافی نیز حائز اهمیت است. به طور کلی، منظور از تایپوگرافی در طراحی وبسایت، فونت‌هایی است که در آن سایت به کار گرفته می‌شوند. منظور ما از فونت، تمامی حالت خطوط، اعم از رنگ، انحنا، اندازه و نوع است. معمولا این فونت‌ها توسط CSS و HTML تعریف می‌شوند. تعریف فونت‌های مناسب باعث می‌شود تا علاوه بر خواناتر شدن محتوای وبسایت، مخاطب نیز بتواند با سرعت بیشتری محتوای مورد نظر خود را مطالعه نماید. به طور کلی دو عامل کلی در موفقیت محتوای سایت وجود دارد؛ عامل اول، به جنبه‌های درونی سایت و موضوعات و لحن بیان محتوا بازمی‌گردد اما عامل دوم، ظاهر سایت است به همین دلیل نیز تایپوگرافی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. چرا که در صورت هر نوع اهمال در تایپوگرافی، ممکن است که مانند آن کتاب خوبی شده که به دلیل خطوط ناخوانا، خوانده نمی‌شود.

تایپوگرافی و  UX

حال که با مفهوم تایپوگرافی در طراحی سایت آشنا شدید، نیاز است که به بررسی ارتباط آن با UX بپردازیم. همانطور که می‌دانید UX یا تجربه‌ی کاربری، به معنای تمامی احساسات و بازخوردهایی است که کاربران، در حین و پس از استفاده از وبسایت، نسبت به آن دارند. از آن جایی که راحتی کاربرد در اولویت اساسی UX قرار می‌گیرد، به همین دلیل نیز باید تمامی تلاش شما در جهت رسیدن به این هدف باشد. تایپوگرافی به عنوان یکی از عناصر اساسی و کلیدی UX شناخته می‌شود؛ چرا که به طور مستقیم بر احساسات و تفکرات کاربر تأثیر می‌گذارد. زمانی که وارد وبسایتی می‌شوید که دارای فونت‌های ناخوانا و کوچک است، ابتدا از طریق ضمیر خودآگاه احساس بدی خواهید داشت، اما به مطالعه و جستجو در آن ادامه می‌دهید. اما زمانی که کار شما با آن سایت تمام شد تصمیم می‌گیرید که دیگر محتواهای مشابه را از طریق سایت‌های دیگری دنبال نمایید. البته مثال اخیر، حالت خوشبینانه‌ای را بررسی کرد چرا که تحقیقات نشان داده که در صورت داشتن تایپوگرافی نامناسب، احتمال ترک سایت توسط کاربران بسیار بالا خواهد بود و همین موضوع نرخ پرش سایت را افزایش می‌دهد.

همچنین می‌توانید برای مطالعه‌ی بیشتر، مقالات نوشته با موضوعات تجربه کاربری و رابط کاربری در بلاگ وستا را از اینجا مشاهده و مطالعه کنید.

تایپوگرافی مناسب در طراحی سایت

با توجه به آنکه تایپوگرافی تأثیر بسیار زیادی در ارتقای تجربه‌ی کاربری و اثرگذاری بر مخاطب دارد نیاز است تا در حین طراحی سایت نسبت به استفاده از امکانات مناسب برای بهبود آن تلاش کرد. تعداد زیادی از طراحان سایت و حتی کارفرمایان تصور می‌کنند که با تولید محتوای مناسب می‌توانند موفقیت خود را تضمین نمایند؛ در حالیکه توجه به موارد بسیار مهم اما جزئی مانند تایپوگرافی را نادیده می‌گیرند. تحقیقات نشان داده که یکی از عوامل تأثیرگذار بر زمان ماندن در صفحه، تایپوگرافی است. این موضوع نشان می‌دهد که تاپیوگرافی می‌تواند به طور غیرمستقیم، تأثیر بسیار زیادی بر سئوی سایت داشته باشد به همین دلیل نیز در زیر به بررسی نکاتی که باعث می‌شود تایپوگرافی سایت، مناسب باشد می‌پردازیم.

1.        اندازه و فاصله

یکی از عوامل مهمی که باید در تایپوگرافی سایت به آن توجه داشته باشید، اندازه حروف و فاصله‌ی آن‌ها از هم است. اگر جمله‌ای را با حروف بزرگ‌تری نوشته‌اید، باید علت واضح و مشخصی پشت این کار باشد. از طرف دیگر شاید سایت‌هایی را دیده باشید که تمامی جملات آن پشت هم آمده‌اند بدون آن که فاصله‌ای بین خطوط و حتی حروف آن باشند. چنین سایت‌هایی باعث می‌شوند تا مطالعه‌ی متن، خسته‌کننده به نظر برسد به همین دلیل نیز باید دو فاکتور اندازه و فاصله را به صورت توأمان بهینه‌سازی نمایید.

2.        رنگ فونت

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم بر تایپوگرافی وبسایت، رنگی است که برای فونت خود انتخاب می‌کنید. همانطور که می‌دانید مطالعه‌ی جملاتی که با رنگ‌های گرم مانند قرمز نوشته شده‌اند، بسیار سخت است؛ چرا که باعث خستگی چشم می‌شوند. به همین دلیل نیز باید به تئوری و هارمونی رنگ‌ها در حین تعیین رنگ فونت توجه داشته باشید. برای ایجاد ابتکار و نوآوری نیز می‌توانید عبارات مخصوص یا مهم را با رنگ‌های گرم مشخص نمایید.

3.        نوع فونت

نوع فونت، فاکتور تأثیرگذاری بر تایپوگرافی سایت است. فونتی که در وبسایت شما استفاده می‌شود باید قابل خواندن باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که در طراحی سایت باید به قابل استفاده بودن وبسایت توسط تمامی کاربران، توجه شود به همین منظور نیز باید در حین تعیین فونت، نوعی را انتخاب نمایید که خواندن آن آسان باشد. با وجود تمامی محدودیت‌هایی که در فونت‌های فارسی وجود دارند اما شما می‌توانید نوعی  فونت را برای وبسایت انتخاب کنید که سایت شما را نسبت به رقبا، متمایز نماید.

 

تایپوگرافی و مخاطب

همانطور که ذکر شد، تایپوگرافی مناسب می‌تواند سئوی سایت شما را بهبود بخشد؛ دلیل این کار را می‌توان در تأثیرات مثبتی که تایپوگرافی بر مخاطبان می‌گذارد جستجو کرد. در حقیقت از آن جایی که تایپوگرافی خوب منجر به بهبود UX سایت می‌شود در نتیجه احساسات و بازخوردهای مخاطبان نسبت به وبسایت شما نیز بهتر خواهد شد. برای آن که بیشتر با این موضوع آشنا شوید، در زیر به بررسی تأثیراتی که تایپوگرافی بر مخاطبان می‌گذارد می‌پردازیم.

·        جلب توجه

یکی از مهم‌ترین تأثیراتی که تایپوگرافی بر مخاطبان دارد آن است که می‌تواند توجه آنان را نسبت به محتوای وبسایت شما جلب نماید. زمانی که فونت‌های به کاررفته در وبسایت شما با توجه به نکات ذکر شده بهینه شوند، بخش‌هایی از محتوا را با فونت‌ها و رنگ‌های متفاوتی طراحی خواهید کرد. این نکته باعث می‌شود تا مخاطبان وبسایت در همان نگاه اول، متوجه مهم‌ترین نکاتی شوند که شما می‌خواهید به آن‌ها منتقل نمایید. در حقیقت استفاده‌ی هوشمندانه از تایپوگرافی می‌تواند به شما کمک کند که مسیر انتقال پیام به مخاطب را با سرعت بیشتری طی نماید.

·        منحصر به فرد بودن

یکی دیگر از تأثیرات تایپوگرافی بر مخاطبان آن است که به آن‌ها نشان می‌دهد که وبسایت و طراحی‌ها شما تا چه میزان نسبت به رقبایتان متمایز است. در حقیقت یکی از شرط‌های موفقیت هر کسب‌وکاری آن است که بتواند ویژگی‌های منحصر به فرد خود را پیدا کرده و آن‌ها را برجسته نماید. زمانی که از فونتی استفاده می‌کنید که تبدیل به اثر انگشت شما در وبسایت می‌شود با این کار اولین قدم در راستای متمایز بودن را برداشته‌اید. این نکته را در نظر داشته باشید که وجود هر نوع خلاقیتی می‌تواند ذهنیت مشتری را نسبت به وبسایت شما عوض کرده و او را به سمت خرید و استفاده از خدمات، تشویق نماید.

·        تشویق به مطالعه‌ی بیشتر

زمانی که فونت به کارگرفته شده در وبسایت شما یک فونت مناسب باشد، مخاطب نسبت به مطالعه‌ی متون و محتواهای موجود در سایت، احساس هیجان بیشتری خواهد کرد. در حقیقت به هر میزانی که بتوانید به مخاطبان خود این نکته را القا نمایید که شما برای آنان بستر مناسب و راحتی برای استفاده کردن از خدمات فراهم کرده‌اید، به همان میزان نیز می‌توانید آن‌ها را نسبت به مطالعه‌ی مطالب وبسایت تشویق نمایید که این کار زمان ماندن در صفحه را افزایش خواهد داد.

 

سخن آخر

تایپوگرافی تأثیر بسزایی در موفقیت وبسایت دارد. زمانی که تمامی زمینه‌های مرتبط با تایپوگرافی را به صورت مناسبی اجرا نمایید، ترافیک طبیعی وبسایت و زمان ماندگاری کاربر را نیز افزایش خواهید داد که نتیجه آن افزایش سود خواهد بود.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-