تاثیر خبر نادرست یا خبری که سهوا اشتباه نوشته شده است

 
 
مقالات وستا

تاثیر خبر نادرست یا خبری که سهوا اشتباه نوشته شده است

پیشرفت‌ های وسیعی که در حوزه‌ی رسانه‌ صورت گرفته‌، باعث شده تا سرعت ارتباطات نیز بسیار سریع‌تر از گذشته باشد. در حقیقت، خبر اتفاقاتی که در همین لحظه در گوشه‌ی دیگری از دنیا در حال رخ دادن هستند را ممکن است تا دقایقی دیگر بخوانید. سرعت پخش اخبار به نحوی افزایش یافته که در صورت هر نوع اشتباه در اطلاع‌رسانی، هزینه‌های زیادی باید برای جبران اشتباه و تصحیح خبر، صرف شود.در حقیقت بخش عمده‌ی اطلاعاتی که هر روزه در میان مردم دست به دست می‌شوند، به طور مستقیم تحت تأثیر رسانه‌ها هستند.

تاثیر خبر نادرست یا خبری که سهوا اشتباه نوشته شده است

حال تصور کنید که اطلاع رسانی و تبلیغاتی را انجام دهید که رسانه‌ها و مردم، از آن برداشت اشتباهی داشته باشند. زمانی که ریشه‌ی این مشکلات را بررسی می‌کنیم به محتواهای متنی‌ای می‌رسیم که یا مبهم نوشته شده‌اند و یا از کلمات آن‌ها سوء استفاده شده‌است. با توجه به این موضوع، در ادامه، به بررسی تأثیر خبر نادرست و خبری که سهوا اشتباه نوشته شده‌است می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

در نطر داشته باشید برای مطالعه‌ی مقالات نوشته شده مرتبط با بازاریابی محتوایی در بلاگ وستا، میتوانید از اینجا وارد شوید. 

محتوای متنی صرف

همانطور که می‌دانید تولید محتوا، به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هرکدام دارای مزایای خاص خود است. تولید محتوای متنی همواره با چالش‌های مختلفی مواجه بوده‌است. به جز مرتبط بودن محتوا و خدمات، محتوای متنی نیازمند تعامل با سایر انواع محتواها است. در حقیقت یکی از پرخطرترین کارهایی که می‌توان در هر نوع بازاریابی و تبلیغاتی انجام داد، استفاده‌ی صرف از محتوای متنی است. همانطور که می‌دانید، بیشتر افراد، تحت تأثیر رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی هستند.

شاید شما نیز با مفهوم رسانه‌های زرد آشنا باشید. این رسانه‌ها، کانال‌هایی هستند که برای رسیدن به مقاصد خود، از تحریف و تغییر هر نوع پیام و خبر نوشتاری، ابایی ندارند. با توجه به این موضوع، زمانی که شما تنها از محتوای متنی در فعالیت‌های خود (چه در عرصه‌ی مارکتینگ و چه در عرصه‌های خبری دیگر ) استفاده می‌کنید، کسب و کار خود را در معرض هجوم چنین رسانه‌هایی قرار خواهید داد. البته استفاده‌ی صرف از محتوای متنی نیازمند موشکافی‌های دقیق‌تری است که در زیر به بررسی جنبه‌های مختلف آن می‌پردازیم.

1.    ابهام

یکی از بزرگ‌ترین دشمن‌های هر نوع کسب و کاری، وجود ابهام در آن زمینه‌ی کاری است. زمانی که شما از محتوای نوشتاری و متنی صرف برای فعالیت‌های خود در عرصه‌ی اطلاع‌رسانی استفاده می‌کنید، احتمال وجود هر نوع ابهامی در میان کلمات وجود خواهد داشت. از آن جایی که چنین نوشته‌هایی بدون تعامل با سایر انواع محتوا ساخته شده‌اند، پس هیچ منبع دیگری برای رفع ابهام وجود نخواهد داشت. این نکته را در نظر داشته باشید که بسیاری از افراد به دنبال خواندن مطالبی هستند که ذهن آن‌ها را بدون ایجاد ابهام، درگیر نماید. به همین منظور نیز نباید درگیر کردن مخاطب با محتوای خبری و مارکتینگ را با مبهم بودن نوشتار، یکی دانست.

2.    سوء استفاده‌ی سایر رسانه‌ها

همانطور که ذکر شد، رسانه‌های زرد، عوامل پخش اخبار دروغین هستند، اما به طور کلی محتوای متنی صرف همواره در معرض سوء استفاده قرار دارد. در حقیقت تصور کنید که رقیب مستقیم، قسمتی از محتوای متنی شما را که بخشی از یک مقاله‌ یا بیانیه‌ی طولانی است را هدف قرار دهد. معمولا این هدف‌گیری شامل محتواهای متنی خاصی می‌شوند که ممکن است خواندن تنها یک جمله از آن‌ها بدون دانستن قبل و بعد آن، سوءبرداشت‌های زیادی را به همراه داشته باشد. با توجه به این موضوع، در صورتی عدم وجود محتوای دیگری که رقبا و رسانه‌ها توانایی دخل و تصرف در آن را نداشته باشند، خطر بزرگی، کسب و کار شما را تهدید خواهد کرد.

3.    اشتباهات سهوی

اشتباهات سهوی همواره وجود دارند. در حقیقت برای آن که بتوانید میزان اشتباهات سهوی هر کاری را کاهش دهید نیاز است تا فیلترها و نظارت‌های گسترده‌ای را بر روی آن اجرا نمایید. با توجه به این موضوع، زمانی که شما تصمیم داشته باشید که از محتوای متنی صرف برای فعالیت‌های خود استفاده نمایید، وجود این فیلترها و نظارت‌ها را از خود، دریغ کرده‌اید.

با توجه به این موضوع، در صورتی که نویسینده‌ی محتوا یا خبر دچار اشتباه سهوی در انتقال مفهوم شده باشد، محتوای دیگری برای جبران این اشتباه وجود نخواهد داشت. این نکته را به یاد داشته باشید که اکثر ضررهای که به شرکت‌ها وارد می‌شود به دلیل نبود فیلترهای مختلف نظارتی و اجرایی است به همین دلیل نیز استفاده‌ی هم‌زمان از چندرسانه و محتوا می‌تواند راه‌کار خوبی برای کاهش میزان اشتباهات سهوی و جبران آن‌ها به شمار آید.

 

خبر اشتباهی چه تأثیری بر سازمان‌ها دارد؟

تاکنون با نکات مرتبط با استفاده‌ی صرف از محتوای متنی و نوشتاری آشنا شده‌اید. حال تصور کنید که کسب و کاری بدون آگاه بودن از معایب این کار، اقدام به استفاده‌ی صرف از محتوای متنی کرد. در صورت وجود ابهام و اشتباه سهوی و یا سوءاستفاده قرار گرفتن توسط رسانه‌ها و رقبا، خطرهای زیادی سازمان شما را تهدید خواهد کرد. در زیر، به بررسی چند نمونه از تأثیرات مخرب خبر نادرست بر سازمان‌ها می‌پردازیم.

1.    کاهش اعتماد مخاطبان

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین آسیبی که خبرهای نادرست بر سازمان شما وارد می‌کنند، بی‌اعتمادی مخاطبان نسبت به هویت سازمان شما است. در حقیقت تصور کنید که شما به صورت سهوی، پیامی را با مضمون اشتباه، منتشر کرده باشید و هیچ نوع محتوای دیگری را همسو با آن به کار نبرده باشید. در صورتی که رسانه‌ها، اقدام به افشای این اشتباه نمایند، مخاطبان شما نسبت به نوع خدماتی که ارائه می‌دهید دچار تردید خواهند شد. این کار به معنای آن خواهد بود که بخش عمده‌ی سرمایه‌گذاری شما بر پروسه‌ی جلب اعتماد مخاطب، از بین خواهد رفت.

2.    تخریب هویت

تخریب هویت به معنای آن است که شما همواره به عنوان یک کسب و کار مشکوک، شناخته خواهید شد. شاید تصور کنید که یک پیام متنی اشتباه نمی‌تواند همچین تأثیر بزرگی داشته باشد اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که بسیاری از عوامل ورشکستگی از جزئیات کوچک شروع شده‌اند.

3.    شکست مارکتینگ و کاهش سود

شاید شما استراتژی‌های متفاوتی برای موفقیت کسب و کار خود داشته باشید. زمانی که تنها از یک نوع محتوا و خبر برای رساندن مفهوم به مخاطب استفاده می‌کنید، تمامی فعالیت‌های خود را محدود خواهید کرد. در صورت وقوع هر کدام از مشکلاتی که پیش از این ذکرشد، میزان سود و درآمد شما نیز کاهش خواهد یافت. دلیل آن، کاهش اقبال عمومی نسبت به برند شما خواهد بود. همچنین این کار بر سایر استراتژی‌های شما نیز تأثیر خواهد گذاشت به نحوی که احتمال شکست مارکتینگ شما نیز وجود خواهد داشت.

 

محتوای بصری، ناجی محتوای متنی

همانطور که ملاحظه کردید، استفاده‌ی صرف از محتوای متنی، منجر به افزایش خطرات سوءاستفاده از محتوا خواهد شد. در حقیقت زمانی که خبری به صورت سهوی اشتباه نوشته شود، احتمال مبهم شدن یا سوءبرداشت از آن بیشتر خواهد بود. برای آن که بتوانید از وقوع چنین مشکلی جلوگیری نمایید، استفاده از محتوای بصری راه‌کار ایده‌آلی خواهد بود. در حقیقت تا زمانی که نتوانسته باشید اخبار و محتواهایی تولید کنید که در آن، محتوای بصری و متنی، همسو و موازی هم استفاده نشده باشند، محتوای شما همواره در معرض سوءبرداشت خواهد بود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا محتوای بصری به عنوان ناجی محتوای متنی شناخته شود، آن است که مانند یک توضیح اضافه‌ی بصری تلقی می‌شود که امکان دخل و تصرف در آن بسیار پایین است.

 

مزایای استفاده از محتوای بصری

محتوای بصری، مانند همان ناظرها و فیلترهایی عمل می‌کند که پیش‌تر نیز به آن‌ها اشاره کردیم. وجود چنین محتوایی در کنار محتوای متنی منجر به افزایش احتمال انتقال کامل مفهوم به مخاطب، بدون هیچ ابهامی می‌شود. از آن جایی که استفاده از محتوای بصری منجر به کاهش سوءبرداشت و سوءاستفاده از محتوای متنی می‌شود، نیاز است تا برای آشنایی بیشتر با آن، مزایایش را بررسی کنیم. در زیر، مزایای استفاده از محتوای بصری را ذکر خواهیم کرد.

  • کاهش ابهام

زمانی که محتوای تصویری، (اعم از عکس، ویدئو، اسلاید و اینفوگرافیک) در کنار محتوای متنی به کار گرفته می‌شود، تمامی ابهام‌ها رفع خواهند شد. دلیل این ادعا آن است که تصاویر، همواره گویاتر هستند به همین دلیل نیز در صورتی که محتوای تصویری مرتبط با متن مورد استفاده قرار گرفته باشد، تمامی ابهام‌ها، رفع خواهند شد.

  • دست بردن در آن دشوار است

دست بردن در انواع مختلف محتوای بصری کار بسیار دشواری است. در حقیقت استفاده از چنین محتوایی باعث می‌شود تا یک نگهبان بسیار قدرتمند برای سایر محتواهای خود داشته باشید، چرا که دخل و تصرف در محتوایی مانند ویدئو نسبتا تخصصی است.

  • محتوای عامه‌پسند

یکی دیگر از مزایای استفاده از محتوای بصری آن است که بخش عمده‌ی جامعه، این نوع محتواها را می‌پسندند. در حقیقت بسیاری از افراد، به جای مطالعه‌ی اخبار و محتواهای متنی، محتوای بصری آن مانند تصاویر و ویدئو را مشاهده می‌کنند چرا که این نوع محتوا، پیام را با سرعت بیشتری منتقل می‌کند.

با توجه به اینکه شرکت وستا سیستم ارائه دهنده انواع خدمات تولید محتوای متنی و تصویری می‌باشد، اگر در این زمینه نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید از طریق این لینک اقدام کنید. 

سخن آخر

همانطور که ذکر شد، استفاده از محتوای متنی صرف باعث می‌شود تا کسب و کار خود را در معرض خطر بزرگی قرار دهید. از آن جایی که تولید هر نوع محتوایی نیازمند دانش و تخصص بالایی است، توجه به معیارهای این کار و آشنا شدن با آسیب‌هایی که ممکن است کسب و کار شما را تهدید کنند، امر بسیار مهمی تلقی می‌شود.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۷ تیر ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-