هرآنچه درباره‌ی کلاب هاوس باید بدانید!

 
 
مقالات وستا

هرآنچه درباره‌ی کلاب هاوس باید بدانید!

در ماه‌ های اول سال 2021، به طور دقیقتر در آوریل 2021، اپلیکیشن کلاب هاوس به طور عمومی معرفی شد. این اپلیکیشن که راه جدیدی از ارتباطات جمعی را در شبکه‌های اجتماعی عرضه کرده بود، با استقبال زیادی از سوی انواع کاربران مواجه شد. این اپلیکیشن ابتدا صرفا برای دارندگان گوشی‌های آیفون در دسترس بود، اما چندی پیش با انتشار نسخه‌ی رسمی اندروید آن، اکنون همه می‌توانند از این اپلیکیشن استفاده کنند. با توجه به گسترش روز افزون استفاده از این اپلیکیشن، ما در این مقاله هرآنچه درباره‌ی کلاب هاوس باید بدانید را جمع آوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

 

هرآنچه درباره‌ی کلاب هاوس باید بدانید!

همچنین در نظر داشته باشید که می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات مرتبط با بازاریابی محتوایی در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

کلاب هاوس چیست؟

مدت زمان نسبتا زیادی بود که اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی جدیدی معرفی نشده بود و کاربران از شبکه‌های اجتماعی موجود مثل تلگرام، اینستاگرام، لینکدین و ... استفاده می‌کردند. و با شیوع ویروس کرونا استفاده از این شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات مجازی افزایش یافته بود.

البته چندی پیش به علت اخباری که مبنی بر مشکلات امنیتی واتساپ (WhatsApp) منتشر شد، اسم اپلیکیشن سیگنال (Signal Private Messenger) بعد از گذشت مدت‌ها از زمان انتشار خود، بر سر زبان‌ها افتاده و با افزایش چشم‌گیر کاربران خود مواجه شد. البته که حرف‌ها و توییت‌های جنجالی ایلان ماسک در گسترش استفاده از این اپلیکیشن بی‌تاثیر نبود! اما با این وجود، این اپلیکیشن، به جز امنیت بالایی که برای اطلاعات کاربران فراهم می‌کرد، قابلیت جدیدی برای ارائه نداشت. از این رو، بعد از گذشت مدت زمانی، تقریبا می‎توان گفت که اکنون جزء اپلیکییشن‌های فراموش شده محسوب می‌شود.

اساس اپلیکیشن کلاب هاوس بر ارتباط صوتی آنلاین و برخط کاربران، بدون محدودیت تعداد افراد می‌باشد. قبل از معرفی کلاب هاوس ، راه‌های ارتباط صوتی، از طریق دیگر اپلیکیشن‌ها فراهم بود اما محدودیت تعداد افراد و دیگر مشکلاتی که با خود به همراه داشت، اینگونه ارتباط، کاربرد چندانی نداشت.

علاوه بر آن، این اپلیکیشن زمانی معرفی شد که با شیوع ویروس کرونا و قرنطینه‌های سراسری، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات مجازی به بیشترین میزان خود رسیده بود. همچنین به همین علت (شیوع ویروس کرونا)، بسیاری از کنفراس‌ها و محافلی که قبلا به صورت حضوری برگزار می‌شد، تعطیل شده بودند. با برگزاری این محافل و کنفرانس‌ها مردم عادی این فرصت را داشتند که با بزرگان و افراد مهم هر حوزه ارتباط داشته و از سخنان آنان استفاده کنند؛ البته که این امکان برای همه‌ی مردم عادی فراهم نمی‌شد و مشکلات خاص خود را به همراه داشت!

همانطور که گفته شد، اپلیکیشن کلاب هاوس تنها بر اساس ارتباط صوتی و آنلاین است و  بر اساس ویژگی‌های خود اپلیکیشن کلاب هاوس ، امکان ضبط و دخیره‌ی گفت‌وگوها وجود ندارد.

در این اپلیکیشن بدون محدودیت تعداد نفرات، افراد می‌توان با تشکیل یک Room و انتخاب یک موضوع، به صورت زنده، به صحبت و گفت‌وگو در مورد موضوع انتخاب شده بپردازند. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باعث استقبال بیشتر از اپلیکیشن کلاب هاوس شده است، حضور افراد مهم و سرشناس حوزه‌های مختلف مانند  ایلان ماسک، مارک زاکربرگ، دریک و کوین هارت و...، در روم‌های مختلف این اپلیکیشن می‌باشد.

 

فومو و کلاب هاوس!

اپلیکیشن کلاب هاوس در ابتدا به گونه‌ای معرفی شد که در اکثریت باعث ایجاد این احساس شد که داشتن این اپلیکیشن برتری خاصی به آن‌ها می‌دهد؛ داشتن دعوتنامه برای حضور در این شبکه‌ی اجتماعی و در دسترس بودن فقط برای گوشی‌های آیفون، آن دو ویژگی بودند!

این موضوع را می‌توان به چندین علت، یکی از استراتژی‌های اصلی این استارتاپ برای افزایش جذب مخاطب دانست. یک اینکه ممکن بود اگر کلاب هاوس همانند دیگر شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها معرفی می‌شد، افراد زیادی را جذب خود نکند. اما همانطور که اشاره شد، سازندگان کلاب هاوس، با ایجاد احساس برتری و القای این حس در مخاطبانی که گوشی آیفون دارند که داشتن و نصب اپلیکیشن کلاب هاوس، یک ویژگی مثبت است که همه نمی‌توانند آن را داشته باشند ولی "من آن را دارم"، باعث افزایش کاربران خود شده‌اند.

دومین علت که ارائه‌ی اینگونه کلاب هاوس را می‌توان جزء استراتژی‌های این استارتاپ دانست، ایجاد فومو است. به طور کلی فومو را می‌توان در ترس از دست دادن و ترس جا ماندن تعریف کرد. خب تعداد زیادی از کاربران فضای مجازی، از تلفن‌های اندرویدی استفاده می‌کنند و زمانی که در معرفی کلاب هاوس عنوان شد که فقط دارندگان گوشی‌های آیفون می‌توانند استفاده کنند، کاربران اندرویدی دچار فومو شده و نگران این شدند که مبادا اطلاعات مهمی را از دست بدهند و از بقیه افراد جا بمانند. این موضوع تا حدی پیش رفت که حتی قبل از معرفی نسخه‌ی رسمی اندروید از طرف سازندگان کلاب هاوس ، نسخه‌ی غیر رسمی آن طراحی و در اختیار کاربران اندرویدی قرار گرفت! همین موضوع باعث استقبال هرچه بیشتر این افراد شد و طبق اعلام رسمی خود کلاب هاوس ، با وجود گذشت تنها یک ماه از معرفی نسخه‌ی رسمی اندروید، تعداد کاربران کلاب هاوس در اندروید از مرز ۲ میلیون نفر گذشته است!

 

ایلان ماسک و کلاب هاوس!

در چندین سال اخیر، به ویژه در یکسال گذشته اسم ایلان ماسک در اینترنت و فضای مجازی، بسیار تکرار شده است. احتمالا شما هم با شنیدن اسم ایلان ماسک، به یاد توییت‌های جنجالی او در ارتباط با ارزهای دیجیتال و تاثیر زیادی که در این حوزه گذاشته است، می‌افتید. اما می‌توان گفت او علاوه بر حوزه‌ی ارزهای دیجیتال، در موفقیت و افزایش مخاطبان کلاب هاوس نیز اثر چشم گیری داشته است! ایلان ماسک در روزهای ابتدایی شروع استفاده کاربران از کلاب هاوس ، با حضور  ناگهانی در یکی از روم‌ها و صحبت کردن در آنجا، باعث استقبال بیشتر افراد از این اپلیکیشن شد.

 

کلاب هاوس و انتخابات 1400

چند روزی است که انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای دوم مجلس خبرگان رهبری برگزار، و نتایج آن نیز اعلام شده است. اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم امکان تجمع افراد در مکان‌های مختلف برای سخنرانی کاندیداها، در این دوره برای تبلیغات انتخابات، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مختلف، بیشترین کاربرد و استفاده را برای کاندیداها داشتند. و از آنجایی که در زمان انتخابات، بیشترین روشی که انتخابی کاندیداها سخنرانی و ارائه‌ی برنامه‌ها و نظراتشان می‌باشد و با توجه به عدم امکان تجمع مردم، اپلیکیشن کلاب هاوس ، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاندیداها می‌باشد.

همچنین به علت امکان ایجاد گفت‌وگوهای چند جانبه در کلاب هاوس ، فضای مناسبی را هم برای خود کاندیداها و هم برای طرفداران و مخالفان فراهم می‌سازد تا به مباحثه بپردازند. علاوه بر آن در این فضا امکان گفت‌وگوی آزادتر نیز فراهم می‌باشد.

 

نصب اپلیکیشن کلاب هاوس و حضور در آن

همانطور که گفته شد، ابتدا اپلیکیشن کلاب هاوس در دسترس کاربرانی بود که گوشی‌های آیفون داشتند اما مدتی است که نسخه‌ی اندروید آن منتشر شده است. نکته‌ی قابل توجه که نیز پیش‌تر گفته شد، برای حضور در اپلیکیشن کلاب هاوس باید دعوتنامه داشت. شما می‌توانید این دعوتنامه را از دوستان خود یا افراد دیگر بگیرید. بعد از عضویت در کلاب هاوس با دعوتنامه، شما نیز 5 دعوتنامه خواهید داشت که می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

در ابتدای معرفی کلاب هاوس ، آنقدر تمایل افراد برای حضور در این اپلیکیشن زیاد بود که بعضی از افراد اقدام به فروش دعوتنامه کرده و در کمال ناباوری افرادی هم خریداری می‌کردند. حتی در سایت eBay دعوتنامه‌هایی با قیمت 89 دلار نیز به فروش رفته است! و در نمونه‌ی داخلی آن، در اپلیکیشن‌هایی مثل دیوار هنوز هم آگهی‌های فروش دعوتنامه وجود دارد!

برای نصب نسخه‌های IOS و اندروید کلاب هاوس ، هم میتوان از سایت کلاب هاوس  اقدام کرد و هم از گوگلی پلی و اپ استور آن را نصب کرد.

 

 

فعالیت در کلاب هاوس

بعد از اینکه با دریافت دعوتنامه، در کلاب هاوس عضو شدید، می‌توانید موضوعات مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید تا بر اساس الگورتیم‌های کلاب هاوس ، روم‌های پیشنهادی بر اساس علاقه‌ی شما، برایتان نمایش داده شود. بعد از این مرحله، مانند شبکه‌های اجتماعی دیگر، از شما اجازه دسترسی به مخاطبانتان را برای نشان دادن مخاطبان فعال شما، می‌خواهد. و بعد باید پروفایل خود را تکمیل کنید. اگر قصد فعالیت به صورت جدی کلاب هاوس را دارید، با دقت بیشتری پروفایلتان را تکمیل کنید. همچنین شما می‌توانید علاوه بر ارائه‌ی یک بیوگرافی کوتاه از خود، به شبکه‌های اجتماعی دیگر خود مثل توییتر و اینستاگرام، لینک بدهید.

 

لوگوی غیر معمول کلاب هاوس و تغییرات آن

زمانی که اپلیکیشن کلاب هاوس به صورت عمومی ارائه شد، در مقایسه با دیگر اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی تفاوت زیادی داشت و همین موضوع نیز باعث بیشتر مطرح شدن کلاب هاوس شد. روندی که تا کنون کلاب هاوس داشته است برای انتخاب لوگوی اپلیکیشن خود، استفاده از عکس‌های واقعی اشخاص تاثیرگذار است.

اولین عکسی که در لوکوس کلاب هاوس استفاده شد، عکس espree devora می‌باشد. او به خاطر پادکست‌هایش در مورد موضوعات صنعت و فناوری شناخته شده است. با این حال، شرکت او در زمینه‌ی تولید محتوای دیجیتال برای ارتباط گیری افراد مختلف در زمینه‌های فناوری است، فعالیت می‌کند.

 

کلاب هاوس در آخرین و جدیدترین تغییر لوگوی خود، از عکس Dandara Pagu استفاده کرده است. او یک فعال اجتماعی، یک رهبر در جنبش مثبت نگری به بدن و یک مبارز حقوق بشر به ویژه برای زنان سیاه پوست است.

 

 

 

سخن آخر

کلاب هاوس نیز مانند دیگر شبکه‌های اجتماعی، جایی است برای ارتباطات با دیگران و استفاده از آن کار سختی نخواهد بود. کلاب هاوس را نصب کنید و با عضویت در روم‌های مورد علاقه‌تان، از گفت‌وگوی موجود لذت ببرید. در این مقاله سعی کردیم هر آنچه درباره‌ی کلاب هاوس لازم است بدانید را بیان کنیم. از همراهی شما متشکریم.

در نظر داشته باشید که می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی همه‌ی مقالات نوشته شده در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید. 

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : چهار شنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-