با هاتجر آشنا شوید

 
 
مقالات وستا

با هاتجر آشنا شوید

با پیشرفت‌ های صورت گرفته در حیطه‌ های مختلف فناوری، کسب و کارهای زیادی، به دنیای اینترنت مهاجرت کردند. تحقیقات صورت گرفته بر میزان عملکرد مشاغل در یک دهه‌ی اخیر نشان داده که برای تضمین موفقیت هر کسب و کاری در قرن جاری نیاز است تا آن شغل، در فضای دیجیتال نیز فعالیت داشته باشد. با توجه به نکته‌ی اخیر، امروزه شاهد انفجار اطلاعات و خدمات در اینترنت هستیم؛ اما چگونه باید در این عرصه‌ی شدیدا رقابتی به موفقیت رسید؟ در

با هاتجر آشنا شوید

حقیقت با توجه به تعداد بالای وبسایت‌های فروشگاهی، خدماتی، تبلیغاتی و مواردی از این قبیل، موفق شدن ممکن است در نگاه اول کار دشواری به نظر برسد. تجزیه و تحلیل داده‌ها، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید برای پیشرفت هر وبسایتی انجام شود. در حقیقت، ابزارها و روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارند اما در این مقاله به معرفی یکی از معروف‌ترین آن‌ها یعنی هاتجر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

همچنین می‌توانید مقالات مرتبط با دیجیتال مارکتینگ در بلاگ وستا را اینجا مشاهده و مطالعه نمایید. 

نقشه حرارتی یا هیت مپ

شاید پس از دیدن یک مسابقه‌ی ورزشی، نقشه‌ای را دیده باشید که با رنگ‌های مختلف، مسیر حرکت بازیکنان را نشان داده‌است. این نقشه یکی از جمله مثال‌هایی است که می‌توان برای نقشه‌ی حرارتی زد. در حقیقت اگر بخواهیم تعریف واضحی از هاتجر داشته باشیم نیاز است تا پیش از آن با هیت مپ یا نقشه‌ی حرارتی آشنا شوید. همانطور که در مثال ذکر شده نیز متوجه شدید، نقشه‌ی حرارتی شامل داده‌هایی است که به صورت گرافیکی و با رنگ‌های مختلف ترسیم شده‌اند تا شما بتوانید نحوه‌ی رفتار کاربران و بازدیدکنندگان را مشاهده نمایید. به توجه به آن که نقشه‌ی حرارتی، رفتار کاربران را به صورت گرافیکی و تصویری، ترسیم می‌کند در نتیجه شما می‌توانید هر نوع خللی را که در کسب و کار خود موجود است را مشخص کرده و با استفاده از تجربیات کارشناسان، آن‌ها را رفع نمایید.

 

ابزارهای تجزیه و تحلیل

همانطور که ذکر شد، هر کسب و کاری برای آن که بتواند در دنیای اینترنت به موفقیت برسد نیاز دارد تا انواع داده‌های مرتبط با رفتار کاربران را به دست آورده و سپس اقدام به تجزیه و تحلیل آن‌ها نماید. در حقیقت ابزارها و روش‌های مختلفی برای جمع‌آوری چنین داده‌هایی وجود دارند؛ شاید بتوان گفت که معروف‌ترین این ابزار، گوگل آنالیتیکس است که شما می‌توانید با استفاده از امکاناتی که در آن وجود دارد، نکاتی مانند زمان ماندن در صفحه، ترافیک وبسایت و مواردی از این قبیل را در دوره‌های مختلف زمانی شناسایی نمایید اما آیا داشتن تنها یک ابزار برای انجام این کار کافی است؟ قطعا جواب این سؤال خیر است. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی حلقه‌ی گمشده‌ی ابزارهای تجزیه و تحلیل یعنی هاتجر خواهیم پرداخت.

 

هاتجر

تاکنون با مفاهیم هیت مپ و لزوم استفاده از چند ابزار تجزیه و تحلیل آشنا شدید اما این دو مورد چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ همانطور که متوجه شدید، نیاز است تا ابزار دیگری در کنار گوگل آنالیتیکس به کار رود تا شما بتوانید از طریق آن، رفتار کاربر را زیر نظر داشته باشید. در حقیقت شما با استفاده‌ی صرف از یک ابزار نمی‌توانید متوجه شوید که کاربر در صفحه‌ی وبسایت شما با چه مشکلی برخورد کرده یا آن که در چه قسمت‌هایی اسکرول کرده. هاتجر در این جا به کمک شما خواهد رسید. در حقیقت هاتجر ابزاری است که با استفاده از قابلیت‌های مانند هیت مپ، رفتار کاربران را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. با توجه به آن که هاتجر دارای قسمت‌ها و ابزار مختلفی است، در ادامه‌ی مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

هیت مپ‌های موجود در هاتجر

برای آن که بتوانید به شیوه‌ی مناسبی از این ابزار کاربردی استفاده کنید نیاز است تا با انواع نقشه‌هایی که در هاتجر استفاده می‌شوند آشنا شوید. در حقیقت هاتجر، بستری را برای کسب و کارهای مختلف فراهم کرده که در آن می‌توانند با توجه به اهداف و استراتژی‌هایی که دارند، از هیت‌مپ‌های مختلفی استفاده کنند. نقشه‌های مختلف هاتجر را در زیر بررسی می‌کنیم.

1. هیت مپ حرکتی

هیت مپ حرکتی یکی از نقشه‌هایی است که در هاتجر می‌توانید از آن استفاده کنید. در حقیقت زمانی که این نقشه را برای تجزیه و تحلیل داده‌ها انتخاب می‌کنید متوجه خواهید شد که کاربران، نشانگر موس خود را در چه نقاطی از سایت شما به حرکت درآورده و قرار داده‌اند. نکته‌ای که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید آن است که این نوع نقشه‌ی حرارتی هاتجر، ربطی به کلیک کردن ندارد و صرفا محل نشانگر موس را به صورت گرافیکی به نمایش می‌گذارد.

2. اسکرول مپ

دومین هیت مپ هاتجر که مورد بررسی قرار می‌دهیم، اسکرول مپ است. در حقیقت هر کسب وکار اینترنتی برای پیشرفت خود نیاز دارد تا بداند کاربران وبسایتش تا چه میزان اقدام به اسکرول کردن کرده‌اند. این نوع هیت مپ به صورت داده‌های رنگی به نمایش در می‌آید؛ به هر میزانی که کاربران، هر صفحه را تا انتها اسکرول کرده باشند، از رنگ‌های گرم‌تری استفاده می‌شود و در غیر این صورت با رنگ‌های سردتر مواجه خواهید شد. این کار کمک می‌کند تا میزان علاقه‌مندی کاربران به قسمت‌های مختلف هر صفحه را متوجه شوید و در صورتی که آمار اسکرول هر قسمت، پایین باشد، اقدام به رفع مشکلات آن قسمت از وبسایت خود نمایید.

3. هیت مپ کلیکی

یکی دیگر از نقشه‌های پرکاربرد هاتجر، هیت مپ کلیکی است. در حقیقت می‌توان گفت که این هیت مپ، به عنوان یکی از ابزاری شناخته می‌شود که می‌تواند کارنامه‌ی دقیقی برای نشان دادن عملکرد سایت شما باشد. این نقشه‌ی هاتجر، بر اساس تعداد نقاط و محل‌هایی است که کاربران وبسایت، بر روی آن‌ها کلیک کرده‌اند. این نقشه می‌تواند در زمانی که شما به دنبال یافتن محل قرار دادن بنرها و لینک‌های جدید هستید، کمک به سزایی نماید.

 

ویدئوهای ضبط شده در هاتجر

شاید بتوان گفت یکی از امکانات خلاقانه‌ای که در هاتجر وجود دارد، ویدئوهای ضبط شده در آن هستند. در حقیقت توسعه‌دهندگان هاتجر برای پیشرفت ابزار خود اقدام به فیلم گرفتن از فعالیت‌های کاربر، از زمانی که وارد سایت می‌شوند تا زمانی که وبسایت را ترک می‌کنند، می‌نمایند. این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید به طور دقیق، تمامی کارهایی که کاربر انجام می‌دهد را مشاهده کرده و سپس اقدام به تجزیه و تحلیل آن نمایید. استفاده از ویدئوهای ضبط شده، مزایای دیگری نیز دارد. در حقیقت شما می‌توانید به صورت کاملا بصری و دقیق، با باگ‌های سایت خود آشنا شوید. از طرف دیگر، هاتجر با استفاده از این ابزار به شما کمک می‌کند تا واکنش‌های مختلف کاربر را نیز مورد تحلیل قرار دهید؛ در حقیقت شما می‌توانید علت اصلی ترک وبسایت توسط کاربر را درک نمایید.

 

آنالیزگر فرم

یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید از طریق آن تعامل خود را با کاربر افزایش دهید، استفاده از انواع فرم‌های ثبت نام است؛ اما مشاهده شده که برخی از وبسایت‌ها با وجود داشتن بهترین فرم‌های ثبت نام اما باز هم تعداد کاربر ثبت‌نام‌کرده‌ی آن‌ها کم است. برای فهمیدن دلیل این مشکل، استفاده از هاتجر کار مفیدی خواهد بود. در حقیقت وجود ابزار آنالیزگر فرم در هاتجر باعث می‌شود تا روند ثبت نام هر کاربر به صورت نمودار به نمایش درآید. در صورتی که قسمتی از فرم ثبت نام دارای مشکلی باشد، تعداد دفعات تکراری ثبت نام نیز بیشتر خواهد شد که در این صورت شما متوجه آن مشکل می‌شوید.

 

پرسشنامه

یکی دیگر از امکانات موجود در هاتجر آن است که شما می‌توانید با استفاده از ابزار موجود در آن اقدام به ایجاد پرسشنامه‌های دقیق نمایید. استفاده از پرسشنامه‌ی موجود در هاتجر باعث می‌شود تا شما بتوانید امکانات جدیدی را به وبسایت خود اضافه نمایید به نحوی که نیازها و علائق کاربر در آن‌ها دخیل بوده‌است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تهیه‌ی پرسشنامه‌ی مناسب نیز نیاز به جمع‌آوری داده‌های مختلف است که هاتجر با استفاده از هوش مصنوعی مناسبی که دارد می‌تواند این کار را انجام دهد.

 

مزایای استفاده از هاتجر

استفاده از هاتجر باعث می‌شود تا شما بتوانید سود ناشی از کسب و کار خود را افزایش دهید. در زیر به بررسی مزایای مختلف استفاده از هاتجر می‌پردازیم.

  • هزینه‌ی کم

یکی از مزایای استفاده از هاتجر آن است که شما می‌توانید با صرف هزینه‌های کم‌تر، سود بیشتری را به دست آورید. در حقیقت استفاده از هاتجر، هیچ‌گونه هزینه‌ای به جز هزینه‌های ناشی از استخدام نیروی انسانی نخواهد داشت.

  • طراحی مناسب وبسایت

یکی دیگر از مزایای استفاده از هاتجر آن است که شما می‌توانید بر اساس داده‌هایی که از رفتار مخاطب به دست آورده‌اید، نسبت به بهبود انواع نکات مرتبط با طراحی وبسایت خود اقدام نمایید.

  • افزایش فروش

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از هاتجر آن است که شما بتوانید نقاط ضعف وبسایت خود را پیدا کرده و نسبت به رفع آن‌ها اقدام نمایید. این کار باعث می‌شود تا درصد تبدیل کاربر به مشتری نیز افزایش یابد.

  • مشاهده‌ی رفتار مشتری

دیدن رفتار مشتری یکی دیگر از مزایای استفاده از هاتجر است. در حقیقت زمانی که شما بتوانید به صورت واقعی، رفتار مشتری را مشاهده نمایید، در این صورت می‌توانید نقاط قوت خود را بهبود بخشیده و نقص‌ها را برطرف کنید.

 

سخن آخر

هاتجر به عنوان ابزاری شناخته می‌شود که عمدتا به صورت مکمل گوگل آنالیتیکس شناخته می‌شود. با توجه به امکانات مختلفی که این ابزار دارد، شناخت و تسلط بر آن، یکی از کارهای ضروری برای هر نوع کسب و کار اینترنتی تلقی می‌شود.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-