اهمیت استراتژی در مارکتینگ

 
 
مقالات وستا

اهمیت استراتژی در مارکتینگ

بازاریابی به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های تثبیت و توسعه‌ی هر کسب‌وکاری محسوب می‌شود. در حقیقت اهمیت بازاریابی به قدری زیاد است که مدیران مشاغل مختلف، اقدام به جذب و استخدام کارشناسان و متخصصان این حیطه می‌کنند. اگر آمار 5 سال اخیر را تنها در حوزه‌ی بازاریابی دیجیتال مرور نماییم متوجه می‌شویم که بودجه‌ی اکثر کشورها برای انجام این نوع بازاریابی چندین برابر شده و همین نکته بیانگر اهمیت بازاریابی برای مشاغل است. با توجه به آن که امروزه انواع متعددی از شیوه‌های بازاریابی به وجود آمده است،

استراتژی در مارکتینگ

دانستن اصول هر کدام از شیوه‌های ذکر شده و همچنین استفاده‌ی مناسب آن‌ها باعث خواهد شد تا عملکرد موفقیت‌آمیزی در حیطه‌ی بازاریابی داشته باشید. استراتژی به عنوان یکی از اصلی‌ترین اصول هر نوع بازاریابی شناخته می‌شود که شناخت، تسلط و کاربرد مناسب آن باعث خواهد شد تا انواع چالش‌های مختلف را با موفقیت بگذرانید. با توجه به این امر، در این مقاله به بررسی اهمیت استراتژی در مارکتینگ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

همچنین می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌‌ی دیگر مقالات دیجیتال مارکتینگ، از اینجا وارد شوید.

استراتژی چیست؟

واژه‌ی استراتژی، دارای تاریخچه‌ی بسیار عمیقی در تاریخ است. در حقیقت در گذشته‌ برای تعیین مسیرها و تاکتیک‌های جنگ‌هایی که اتفاق می‌افتاد از واژه‌ی استراتژی استفاده می‌شد؛ اما چه شد که امروز و در قرن 21، این واژه به یک اصطلاح جهانی تبدیل شد؟ پس از گذشت چندین دهه از اجرای انواع شیوه‌های بازاریابی، مدیران ارشد و صاحبان مشاغل به این نتیجه رسیدند که برای آن که بتوانند به اهداف مورد نظر خود دست یابند نیاز است تا از استراتژی در بازاریابی استفاده نمایند. با توجه به این موضوع می‌توان استراتژی را به عنوان برنامه‌ای منظم و مبتنی بر روز و ماه در نظر گرفت که در آن، تاکتیک‌ها و همچنین تکنیک‌هایی که برای رسیدن به هدف مورد نظر لازم است اجرا شوند، نوشته شده‌است. در حقیقت زمانی که از استراتژی بازاریابی سخنی گفته می‌شود منظور آن است که از چه مسیری باید گذشت که علاوه بر رسیدن به مقصد، زمان، انرژی و هزینه‌ی کمتری برای شرکت به همراه داشته باشد. با توجه به آن که تعیین استراتژی می‌تواند برابر با تعیین تمامی ادوات و شیوه‌های مورد نیاز برای اجرای بازاریابی مورد نظر باشد، دقت در یادگیری و اجرای آن امری کاملا حیاتی تلقی می‌شود.

انواع استراتژی‌های بازاریابی

تاکنون با تعریف و کاربردهای استراتژی در مارکتینگ آشنا شده‌اید اما برای آن که بتوانید با نحوه‌ی استفاده از استراتژی در بازاریابی به شیوه‌ی بهتری آشنا شوید نیاز است تا انواع آن را مورد مطالعه قرار دهید. به طور کلی دو مدل استراتژی در بازاریابی وجود دارند که هر کدام دارای انواع مخصوص به خود هستند. در ادامه این دو مدل را بررسی خواهیم کرد.

1.    استراتژی بازاریابی کسب‌و‌کار به کسب‌وکار (B2B)

منظور از بازاریابی کسب‌وکار به کسب‌وکار، شیوه‌ای از بازاریابی است که در آن محصولات و خدمات را به یک شرکت دیگر به فروش می‌رسانند. این نوع بازاریابی دارای شیوه‌های متعدد استراتژی است. بازاریابی پرداختی، بازاریابی شفاهی، بازاریابی سببی، بازاریابی معاملاتی و بازاریابی اینترنتی، همگی از جمله شیوه‌های استراتژی بازاریابی کسب‌وکار به کسب‌وکار هستند. در بازارایبای پرداختی، استراتژی به نحوی چیده می‌شود که از تبلیغات پولی مانند تبلیغات تلویزیونی و یا تبلیغات گوگل استفاده شود. در بازاریابی شفاهی نیز، انواع بازاریابان با مراجعه کردن به شرکت‌های مختلف سعی می‌کنند تا خدمات و محصولات خود را به فروش برسانند. در بازاریابی معاملاتی نیز، استراتژی به نحوی چیده می‌شود که بازاریابان بتوانند با استفاده از انواع پیشنهادهای تخفیفاتی و خدماتی، مشتریان را به سمت خدمات و محصولات شرکت جذب نمایند.

2.    استراتژی بازاریابی از تجارت به مصرف‌کننده (B2C)

در این شیوه‌ی بازاریابی برخلاف شیوه‌ی قبلی، به جای فروش محصولات و خدمات به شرکت‌های مختلف، آن‌ها را به طور مستقیم به خود مشتریان می‌فروشید. برخی از مهم‌ترین استراتژی‌هایی که می‌توانید برای این نوع بازاریابی استفاده کنید را در زیر مشاهده می‌کنید.

  • سئوی سایت: در این شیوه نیاز است تا سئوی سایت خود را با استفاده از انواع شیوه‌های مرتبط بهبود بخشید. برای این کار نیاز است تا متخصصان این حیطه را استخدام کنید.

برای مطالعه‌ی مقالات سئو، می‌توانید از اینجا وارد شوید.

  • پیشنهادات:  این شیوه‌ی استراتژی به عنوان یکی از شیوه‌های مؤثر در جذب مشتری عمل می‌کند به نحوی که با دادن انواع پیشنهادات جذاب و بعضا دارای تخفیف، مشتری را به انجام خرید وسوسه می‌کنند.

  • شبکه‌های اجتماعی: این شیوه، به عنوان یکی از شیوه‌هایی شناخته می‌شود که طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به خود جذب خواهد کرد چرا که امروزه کم‌تر کسی وجود دارد که از این شبکه‌ها استفاده ننماید.

  • بازاریابی پنهانی: این شیوه نیز در عین حالی که بر افزایش فروش محصولات تمرکز دارد اما به نحوی عمل می‌کند که مشتریان از هدف اصلی بی‌اطلاع هستند. استفاده از فایل‌های آموزشی و پادکست از شیوه‌های اجرای این نوع استراتژی هستند.

 

دلایل اهمیت استراتژی در بازاریابی

حال که با تعاریف و انواع استراتژی‌ها در بازاریابی آشنا شدید نیاز است تا دلایل اهمیت داشتن یک استراتژی مناسب را بررسی کنیم. چرا کسب‌وکارها برای هر نوع مارکتینگ که قصد اجرای آن را دارند، هزینه‌های زیادی را خرج می‌کنند؟ چرا تیم طراح استراتژی و سند آن باید زمان زیادی را صرف جمع‌آوری اطلاعات متفاوت نمایند؟ در حقیقت برای نوشتن یک سند استراتژی نیاز است تا تیم مورد نیاز انجام این کار، دارای دانش‌های تخصصی در زمینه‌های مختلفی باشد تا بتواند انواع شیوه‌های بازاریابی را مورد تحلیل قرار داده و بهترین آن‌ها را برای اجرا انتخاب کند. تعیین شیوه‌، زمان و بسیاری دیگر از موارد مرتبط با اجرای این نوع استراتژی نیز جزئی از مسئولیت‌های این تیم است. با توجه به موارد ذکر شده در زیر به بررسی دلایل اهمیت استراتژی در بازاریابی خواهیم پرداخت.

1.    توسعه‌ی فروش محصول

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود اکثر مشاغل از استراتژی در بازاریابی استفاده کنند آن است که استراتژی باعث می‌شود تا توسعه‌ی فروش یک محصول به شیوه‌های کاملا آسان‌تری انجام شود. در حقیقت برای آن که منظور این حرف را متوجه شوید نیاز است که به شیوه‌ی عملکرد استراتژی مراجعه نماییم. استراتژی مناسب باعث می‌شود تا شما با استفاده از شیوه‌هایی که مناسب مخاطبان اصلی محصولات شما هستند، اقدام به مارکتینگ نمایید. در حقیقت خود شیوه‌ی اجرای بازاریابی نیز بر همین اصل به پیش خواهد رفت. با توجه به این موضوع و قرار دادن مخاطب در مرکز بازاریابی شما خواهید توانست در سریع‌ترین زمان ممکن، فروش محصولات خود را توسعه دهید.

2.    صرفه‌جویی در هزینه‌ها

تمامی کسب و کارها به دنبال کاهش هزینه‌های اجرایی هستند. در حقیقت به هر اندازه که بازاریابی بتواند کار خود را در عین حالی که بیشترین بهره‌ی ممکن را دارد با هزینه‌ی کم‌تری انجام دهد، بیشتر به هدف اصلی مدیران ارشد نزدیک می‌شود. داشتن استراتژی مناسب باعث می‌شود تا شما بتوانید با شیوه‌های کاملا علمی و براساس داده‌های ناشی از تجزیه و تحلیل‌های مختلف، روش‌هایی را برای اجرای بازاریابی تعیین کنید که کم‌ترین هزینه را برای آن داشته باشند. در حقیقت شما با داشتن یک استراتژی مناسب دیگر لازم نیست نگران هر نوع اتفاق غیرمترقبه‌ای باشید، چرا که در حین نوشتن استراتژی، تمامی حالات مختلف در نظر گرفته می‌شود.

3.    افزایش فروش

هدف اصلی هر بازاریابی چیست؟ این سؤال، پرسشی است که هر بازاریابی نیاز است در برخی از اوقات از خود بپرسد تا بتواند بهترین تصمیمات را برای مارکتینگی که در حال اجرای آن است بگیرد. جواب این سؤال ساده‌است؛ افزایش فروش. با توجه به این نکته نیاز است تا هر نوع شیوه‌ی بازاریابی که قصد اجرای آن را دارید در نهایت به این هدف برسد اما رعایت کردن چه نکاتی باعث رسیدن به این هدف می‌شود؟ داشتن استراتژی در بازاریابی باعث می‌شود تا شما بتوانید با استفاده از شیوه‌هایی که براساس نیازهای مشتری و بودجه‌ی شرکت تعیین می‌شوند، بیشترین میزان فروش را به دست آورید. در حقیقت استفاده از این روش منجر به افزایش جامعه‌ی هدف و همچنین معرفی جذاب‌ (و بعضا همراه با پیشنهادات مختلف) خدمات شرکت شما از طریق کانال‌های ارتباطی مختلفی می‌شود که نتیجه‌ی آن، افزایش فروش خواهد بود.

4.    نظم و مدیریت

زمانی که قصد دارید که یکی از انواع شیوه‌های بازاریابی را اجرا کنید ممکن است با گذشت زمان، با انبوهی از داده‌های مختلف مواجه شوید. از طرف دیگر، به دلیل گسترده بودن هر کدام از شیوه‌های بازاریابی، تعداد مسئولیت‌هایی که هر کدام از نیروهای شما برعهده دارند نیز بیشتر می‌شود. تمامی این موارد باعث می‌شود تا مدیریت داده‌ها و نیروهای انسانی سخت‌تر شود. داشتن یک استراتژی مناسب باعث می‌شود تا خودتان را پیش از رخ دادن فاجعه، آماده نمایید. در حقیقت، یک استراتژی مناسب، نظم را وارد کار شما خواهد کرد که این مسئله به مدیریت بهتر منجر می‌شود.

5.    افزایش قدرت در بازار

یکی دیگر از دلایل اهمیت استفاده از استراتژی در بازاریابی آن است که باعث می‌شود تا محصولات و خدمات شرکت شما به صورت تدریجی به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای موجود در انواع بازارها شناخته شوند. البته شایان ذکر است که برای رسیدن به چنین هدفی نیاز است که علاوه بر داشتن استراتژی مناسب، شرایط دیگری مانند داشتن کالای باکیفیت را نیز فراهم نمایید.

 

سخن آخر

در این مقاله به بررسی مفاهیم مرتبط با استراتژی در مارکیتنگ پرداختیم. همانطور که متوجه شدید، برای رسیدن به اهداف مهمی که در کسب‌وکار خود دارید نیاز است تا از شیوه‌های مناسبی برای اجرای بازاریابی استفاده کنید. داشتن تیمی که هم استراتژی‌های مناسب را برای شما پی‌ریزی کنند و هم آن‌ها را به بهترین شیوه اجرا کنند، باعث می‌شود تا بتوانید به این هدف، دست‌یابید.

برای مشاهده و مطالعه‌ی همه‌ی مقالات نوشته شده در بلاگ وستا نیز می‌توانید از اینجا وارد شوید. 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-