باشگاه مشتریان چگونه مخاطب شما را وفادار می‌کند؟

 
 
مقالات وستا

باشگاه مشتریان چگونه مخاطب شما را وفادار می‌کند؟

امروزه اکثر کسب‌وکارها به استفاده از دنیای اینترنت و فضای دیجیتال روی آورده‌اند. در حقیقت برای موفق شدن در بازار به شدت رقابتی موجود نیاز است که از تمامی بسترهای نوینی که به وجود آمده‌اند استفاده شود. همچنین بسیاری از مشاغل به طور مستقیم به انواع بسترهای فضای مجازی و دنیای اینترنت وابسته هستند و همین نکته نیز اهمیت بررسی نکات مرتبط با این دسته از مشاغل را دوچندان برابر کرده‌است. در این راستا، امکانات متعددی وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد در دنیای اینترنت و فضای دیجیتال به موفقیت برسید.

باشگاه مشتریان چگونه مخاطب شما را وفادار می‌کند؟

باشگاه مشتریان یکی از مهم‌ترین ابزاری است که در این زمینه کمک‌رسان شما خواهد بود. از آن جایی که میزان موفقیت باشگاه مشتریان به نحوه‌ی راه‌اندازی و نگهداری آن وابسته است در این مقاله به بررسی تمامی نکات مرتبط با آن خواهیم پرداخت. با بلاگ وستا همراه باشید.

می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات بازاریابی محتوایی در بلاگ وستا از اینجا وارد شوید.

باشگاه مشتریان چیست؟

همانطور که ذکر شد، برای تضمین موفقیت کسب‌وکارهای اینترنتی نیاز است تا از ابزارهای متعددی استفاده شود. در حقیقت بدون تسلط به تمامی ابزاری که در این مسیر وجود دارند، دستیابی به موفقیت کار سختی خواهد بود. باشگاه مشتریان به عنوان یکی از مهم‌ترین شیوه‌هایی تلقی می‌شوند که به شما کمک می‌کنند تا مشتریان خود را به یک مشتری وفادار تبدیل نمایید. برای آن که بتوانید از چنین ویژگی مهمی بهره‌مند شوید نیاز است تا در وبسایت خود بخشی به عنوان باشگاه مشتریان داشته باشید. از طرف دیگر، باشگاه مشتریان به دلیل جایگاه بسیار خاصی که در افزایش میزان سود دارا است باید به صورت اصولی مدیریت شود؛ به همین دلیل نیز داشتن یک استراتژی مناسب برای انجام این کار، بسیار مهم تلقی می‌شود.

 

باشگاه مشتریان و قیف فروش

باشگاه مشتریان همواره جایگاه بسیار مهمی را در قیف فروش به خود اختصاص داده‌است. در حقیقت باشگاه مشتریان زیرمجموعه‌ی بخش تحت عنوان وفادارسازی است که به شما کمک می‌کند تا سود کار خود را افزایش دهید. برای توضیح باشگاه مشتریان یک مشتری را در نظر داشته باشید. او پس از طی کردن تمامی مراحل قیف فروش به مرحله‌ی خرید می‌رسد و پس از انجام خرید، وب‌سایت شما را ترک خواهد کرد. اگر تمامی مشتریانی را که به سختی توانسته‌اید به این مرحله برسانید را تنها تا همین مرحله همراهی کنید، کسب و کار خود را با ریسک بزرگی مواجه می‌نمایید. با توجه به این موضوع نیاز است تا از انواع ترفندها و شیوه‌‌های متنوع استفاده کرده تا تعامل خود را با مشتریان، حتی پس از خرید، حفظ نمایید. باشگاه مشتریان در این مرحله وارد عمل شده و با ارائه‌ی قابلیت‌های خود، زمینه‌ساز تعامل شما با مشتریان می‌شود.

شما می‌توانید برای مطالعه‌ی مقاله‌ی "هر آنچه باید درباره‌ی قیف فروش بدانید" در بلاگ وستا از اینجا وارد شوید.

 

نحوه‌ی کار باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان به شما کمک می‌کنند تا ارتباط خود را با مشتریان خود حفظ نمایید. برای انجام این کار نیاز است که در بخشی از سایت خود، صفحه‌ای را به این کار اختصاص دهید. در این صفحه، انواع مشتریان اقدام به پر کردن فرمی می‌کنند که در آن، انواع مشخصات مانند نام و نام خانوادگی، جنسیت، سن، شهر، شماره‌ی موبایل یا آدرس ایمیل تعبیه شده‌است. داشتن چنین مشخصاتی به شما کمک خواهد کرد تا با توجه به مشخصاتی که از مشتریان خود دارید اقدام به تعیین نحوه‌ی برقراری ارتباط، نمایید. با توجه به مشخصات ثبت شده شما می‌توانید انواع پیشنهادهای متنوع را به مشتریان خود در قالب شیوه‌های مختلف ارسال نمایید.

 

مثال عملی نحوه‌ی کار باشگاه مشتریان

برای آنکه بتوانید با نحوه‌ی کار باشگاه مشتریان بیشتر آشنا شوید اقدام به شرح مثالی می‌نماییم. برای مثال ممکن است که اکثر مشتریان شما ساکن شهر تهران باشند. در این صورت شما می‌‌توانید با برگذاری انواع کمپین‌های مرتبط با این شهر، اقدام به ارائه‌ی تخفیف‌های مختلف بر محصول یا ارسال آن، برای ساکنین شهر تهران نمایید. پس از آن شما می‌توانید این طرح را در قالب ایمیل یا پیام کوتاه برای مشتری خود ارسال کنید. با ارسال چنین پیشنهادهایی به مشتریان خود، او را در جریان انواع خبرهای مرتبط با کسب و کار خود می‌کنید. در صورتی که پیشنهادهای شما مناسب باشند و آن‌‌ها را با استفاده از محتوای مناسب و در زمان خوبی ارسال کرده باشید، تعداد مشتری وفادار شده نیز افزایش خواهد یافت.

 

تأثیر باشگاه مشتریان بر کسب و کارها

داشتن باشگاه مشتریانی با اصول درست، یکی از نکاتی که برخی از مدیران کسب و کارهای اینترنتی به آن بهای کمی می‌دهند و همین نکته باعث شده تا نتوانند پیشرفت چندان زیادی را در کسب و کار خود نمایند. باشگاه مشتریان به شما کمک می‌کند که تعداد دفعات خرید هر مشتری را افزایش دهید و همین نکته باعث می‌شود که در طول زمان، سود بیشتری را از فروش داشته باشید. از طرف دیگر در صورتی که وفادارسازی مخاطب، توسط باشگاه مشتریان صورت گیرد، او به عنوان سفیر شما شناخته خواهد شد؛ در این حالت زمانی که وی در محیطی قرار گیرد که بر سر محصولات یا خدمات مشابه شما بحث می‌شود، جانب شرکت شما را خواهد گرفت و حتی سایت شما را پیشنهاد خواهد داد. نکته‌ی یاد شده، باعث افزایش میزان بازدیدکنندگان و در نهایت سود خواهد شد.

 

راه‌اندازی باشگاه مشتریان

برای آن که شما نیز بتوانید باشگاه مشتریان مخصوص به کسب و کار خود را داشته باشید نیاز است که سه طرح کلی زیر را با استفاده از نظرات کارشناسان و توسط متخصصان پیاده‌سازی نمایید.

1. ایجاد صفحه‌ی باشگاه مشتریان

اولین مرحله برای آغاز به کار باشگاه مشتریان ایجاد صفحه‌ای مخصوص به آن در وبسایت یا اپلیکیشن شما است. برای این کار نیاز است تا مشخصاتی را که برای انجام تحقیقات و تعامل با مشتری و مخاطبان نیاز دارید را در آن صفحه، تحت عنوان ثبت اطلاعات، قرار دهید. همانطور که ذکر شد این اطلاعات باید به صورتی باشند که شما بتوانید با استفاده از آن‌ها اهداف و استراتژی‌های مناسب را تعیین نمایید.

2. جمع‌آوری اطلاعات

دومین مرحله برای انجام این کار آن است که تمامی اطلاعات به دست آمده را طبقه‌بندی نمایید. این اطلاعات، اعم از جنسیت و شهر محل سکونت، همگی برای تعیین استراتژی شما، عاملی تأثیرگذار تلقی می‌شوند. از طرف دیگر شما می‌توانید از داده‌های دیگری مانند میزان فروش محصولات، محصولات پرتقاضا، میانگین هزینه‌های پرداختی و سایر نکات مرتبط دیگر نیز استفاده نمایید.

3. تعیین استراتژی

برای آن که بتوانید از باشگاه مشتریان، استفاده‌ی بهینه‌ای داشته باشید نیاز است که استراتژی خود را به شیوه‌ی مناسبی تعیین نمایید. در حقیقت این مرحله باید توسط کارشناسانی صورت گیرد که متخصص دیجیتال مارکتینگ و زمینه‌های مشابه هستند. تعیین استراتژی تعامل با مشتری می‌تواند شامل شیوه‌های متعددی شود. ساده‌ترین آن، قرار دادن تخفیف برای محصولات و خدمات است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که استراتژی باید به نحوی چیده شود که قابلیت پیاده‌سازی عملی را نیز داشته باشد.

4. ارتباط با مشتری و مخاطب

در مرحله‌ی آخر نیاز است که استراتژی خود را پیاده نمایید. در این مرحله شما می‌توانید با استفاده از شماره‌ تلفن، آدرس ایمیل و یا سایر راه‌های ارتباطی دیگری که مشتری در هنگام ثبت‌نام ذکر کرده‌است، اقدام به ارسال پیامی که حاوی پیشنهادات، تخفیفات و یا حتی یادآوری مناسبات متفاوت است نمایید.

 

مزایای استفاده از باشگاه مشتریان

همانطور که تاکنون نیز متوجه شده‌اید، داشتن باشگاه مشتریانی که به صورت اصولی مدیریت شود، تأثیر بسیار زیادی بر کسب و کار شما خواهد گذاشت. برای آن که اهمیت این موضوع را متوجه شوید می‌توانید به پیام‌های صندوق ورودی ایمیل خود مراجعه کرده و میزان ایمیل‌هایی که سایت‌هایی که قبلا شما در آن‌ها ثبت‌نام کرده‌اید را مشاهده نمایید. مزیت‌های باشگاه مشتریان به قدری است که اکثر کسب و کارها، زمان قابل توجهی را به آن اختصاص می‌دهند. در ادامه به شرح برخی از مزیت‌های باشگاه مشتریان می‌پردازیم.

1. افزایش فروش

اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلیل آغاز هر کسب و کاری رسیدن به سود است. باشگاه مشتریان نیز در همین راستا به شما کمک می‌کند تا به بهترین صورت، به هدف خود برسید. در حقیقت باشگاه مشتریان با تمرکز بر مشتریانی که قابلیت خرید دوباره را دارا هستند باعث می‌شود تا میزان فروش محصولات را افزایش دهید.

2. تأثیر باشگاه مشتریان بر سایر انواع بازاریابی‌ها

از آن جایی که در باشگاه مشتریان، از اطلاعات بسیار مهمی مطلع می‌شوید، شما می‌توانید تا از این اطلاعات در تعیین استراتژی‌های سایر روش‌های بازاریابی اینترنتی استفاده نمایید. در حقیقت شما می‌توانید با یک تیر، چند نشان را هدف بگیرید.

3. برندینگ

یکی از شیوه‌های برندینگ، استفاده از باشگاه مشتریان است. البته نیاز است که ذکر کنیم که میزان موفقیت باشگاه مشتریان به پیشنهادات شما، کیفیت محصولات و هزینه‌ی آن‌ها بستگی دارد. با توجه به این نکته سعی کنید تا در مرحله‌ی استراتژی از نیروهای متخصصی استفاده نمایید.

4. هزینه

هزینه‌ی اجرای باشگاه مشتریان بسیار مقرون به‌صرفه است و همین نکته باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال استفاده از این شیوه باشند. با توجه به آن که سود ناشی از اجرا و مدیریت صحیح باشگاه مشتریان بسیار زیاد است، مقرون به‌صرفه بودن آن مزیت بزرگی خواهد بود.

در نظر داشته باشید که می‌توانید با استفاده از خدمات طراحی وب‌سایت وستا، به بهترین نتیجه‌ی دلخواه برسید. می‌توانید برای دریافت مشاوره از اینجا وارد شده و همچنین می‌توانید نمونه کارهای طراحی وب‌سایت توسط وستا را از اینجا مشاهده کنید.

سخن آخر

از آن جایی که خرید دوباره باعث افزایش سود شما می‌شود، توجه به ارتباط و تعامل با مشتریان بسیار مهم است. باشگاه مشتریان به عنوان یکی از مهم‌ترین شیوه‌های انجام چنین فعالیتی، بستری را برای شما فراهم می‌کند تا از مزیت‌های متعددی بهره‌مند شوید. در این مقاله سعی کردیم تا با توضیح تمامی نکات مرتبط با باشگاه مشتریان، شما را در این زمینه راهنمایی نماییم.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-