چطور یک کپشن اینستاگرام بنویسیم؟

 
 
مقالات وستا

چطور یک کپشن اینستاگرام بنویسیم؟

"یک تصویر ارزش هزاران کلمه را دارد"! احتمالا شما این جمله یا مشابه این مفهوم را زیاد شنیده باشید. اما در در حالیکه یک تصویر می‌تواند هزار کلمه را بیان کند، می‌توان برای فراهم کردن زمینه، انتقال بهتر مفاهیم عکس و تاثیرگذاری بیشتر، با کنار هم قرار گرفتن درست کلمات، داستانی را بسازیم که ارزش تصاویر را چندین برابر می‌کند. به همین ترتیب، کپشن‌های اینستاگرام می‌توانند تکمیل کننده‌ی عکس‌ها یا ویدیوهایی باشند که در اینستاگرام منتشر می‌کنید.

کپشن اینستاگرام

در این مقاله با هم به یادگیری اینکه کپشن اینستاگرام چیست؟ و اینکه چرا باید از آن استفاده کرد؟ می‌پردازیم و همچنین نکاتی را برای نوشتن کپشن‌های خوب اینستاگرام را با هم مرور می‌کنیم. و در آخر چند نمونه از انواع کپشن را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

همچنین می‌توانید مقالات مرتبط با بازاریابی محتوایی در بلاگ وستا را از اینجا بخوانید.

کپشن اینستاگرام چیست؟

در اپلیکیشن اینستاگرام، می‌توانید همزمان با انتشار عکس یا ویدیو، برای آن یک کپشن مناسب بنویسید. در نوشتن کپشن، می‌توانید از هشتگ‌های مرتبط با پست استفاده کنید. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که زمان نوشتن کپشن، حداکثر تا 2000 کاراکتر و 30 هشتگ می‌توانید استفاده کنید. شما می‌توانید در کپشن از ایموجی‌های مختلف، نقل قول از بزرگان و ... بنویسید. حتی می‌توانید از مخاطبانتان برای رفتن به یک لینک که در بایو پیجتان قرار دادید، درخواست کنید!

شناخت مخاطب، ضروری‌ترین کار

قبل از اینکه به نکات قابل توجه برای نوشتن کپشن اینستاگرام بپردازیم، بهتر است در مورد اهمیت شناخت مخاطب بیشتر بدانیم. قبل از اینکه هرگونه محتوایی در اینستاگرام منتشر کنید، بهتر است که مخاطبین خود را بشناسید. برای مثال، مخاطبین پیج فروشگاه آنلاین پوشاک کودکانه با مخاطبین پیج تخصصی بررسی بازارهای مالی متفاوت بوده و نمی‌توان برای هر دو، یک نوع محتوا و یک نوع سبک نوشتن در کپشن استفاده کرد. شناخت مخاطب، هم برای تولید و انتشار محتوای مناسب و مرتبط اهمیت دارد، هم اینکه نیازهای خود مخاطب به درستی شناسایی شده و در جهت رفع آن اقدام شود.

همچنین با توجه به اینکه یکی از دلایل موفقیت و پیشرفت یک پیج در اینستاگرام، میزان تعامل آن پیج با مخاطبین خود می‌باشد، با شناخت مخاطب می‌توان راه‌حل‌های مناسبی برای تعامل بیشتر پیدا کرد.

 

چگونه یک کپشن اینستاگرام بنویسیم؟

 

1. از مخاطبین خود سوال یا درخواست داشته باشید.

همانطور که پیشتر گفته شد، تعامل با مخاطب یا نرخ اینگیجمنت، یکی از عوامل مهم در میزان رشد یک پیج می‌باشد. طبق آمارها، در اینستاگرام پست‌هایی با بیشترین میزان تعامل، پست‌هایی بودند که از مخاطب سوال یا درخواستی داشته‌اند. این سوالات می‌تواند با توجه به نوع پیج و نوع مخاطبان متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر شما یک پیج فروش آنلاین پوشاک داشته باشید، می‌توانید در کپشن سوالاتی استفاده کنید که مقایسه بین دو یا چند موضوع است. مثلا شما "کدوم رنگ تی شرت رو دوست دارید؟" و یا می‌توانید درخواست کنید که "دوستاتون رو که این مدل لباس رو دوست دارند منشن کنید". برای انتخاب لحن کپشن، با توجه به مخاطبین خود لحن رسمی یا خودمانی را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از درخواست کلیک بر روی لینک موجود در بایو، مخاطبان را به سایت فروشگاهی خود منتقل کنید و احتمال فروش خود را افزایش دهید.

2. از نوشتن متن‌های طولانی در کپشن خودداری کنید.

اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام، بیشترین کاربرد خود را برای سرگرمی دارند. و معمولا افرادی که به طور روزانه از اینستاگرام استفاده می‌کنند، برای تفریح و سرگرمی بوده و تمرکز و حوصله‌ی چندانی برای خواندن کپشن‌های خشک و طولانی ندارند. پس بهتر است که از اضافه گویی در کپشن جلوگیری کنید و مطالب را به بیان ساده‌تر ارائه کنید. حتی بهتر است اگر که نمی‌توانید کپشن را خلاصه‌تر بنویسید، آن را در چندین پست منتشر کنید.

 

3. از جملات ابتدایی بیشترین استفاده را کنید.

با توجه به محدودیت اولیه‌ی نمایش کپشن در اینستاگرام، اگر کپشن شما بیشتر از چندین جمله بود، بهتر است که کلمات و جملات کلیدی‌ را ابتدا قرار بدهید. مقصود از این کار، ترغیب بیشتر مخاطب برای کلیک گزینه‌ی more  می‌باشد. اگر کپشن شما به گونه‌ای نوشته شده است که نمیتوان جملات کلیدی و مهم را در ابتدای آن قرار داد، بهتر است که کپشن را با جملاتی شروع کنید که مخاطب خود به خود به خواندن ادامه‌ی کپشن ترغیب بشود.

 

4. از هشتگ‌ها به طور هوشمندانه استفاده کنید.

یکی از روش‌های که باعث افزایش بازدید پست‌ها در اینستاگرام می‌شود، استفاده از هشتگ‌ها است. تعداد زیادی از افراد مطالب مورد نظر خود در اینستاگرام از طریق جست‌وجو در بین هشتگ‌ها پیدا می‌کنند. از این رو استفاده‌ی درست از هشتگ‌ها می‌تواند تاثیر به سزایی در رشد و موفقیت پیج داشته باشد. اما این نکته را هم مد نظر داشته باشید که نباید هشتگ‌ها  را بیش از حد از به‌کار برد. نکته‌ی مهم در استفاده از هشتگ‌ها، مرتبط بودن آن‌ها با موضوع کپشن و پست می‌باشد. حتما قبل از هشتگ گذاری، زمانی را برای جستجوی کلمات کلیدی بگذارید. می‌توانید برای بهتر دیده شدن پست و کپشن در اینستاگرام، هشتگ‌ها را بلافاصله بعد از کپشن، نگذارید. بعد از منتشر کردن پست، هشتگ‌های مورد نظرتان را در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

 

5. استفاده از ایموجی‌ها را دست کم نگیرید.

چندین سال است که استفاده از ایموجی‌ها محبوبیت چندانی پیدا کرده است و رد پای آن‌ها را در همه جا می‌توان به چشم دید. یکی از دلایل محبویبت استفاده از ایموجی‌ها، راحت تر بیان شدن احساسات و عواطف در لحظه است. به کاربردن ایموجی‌‌ها در کپشن اینستاگرام باعث افزایش جذب مخاطب شده و مخاطب راحت تر لحن متوجه لحن و مقصود شما میشود. اما نباید با استفاده‌ی بیش از حد از آنها، اجازه بدهید که کابرد خود را از دست بدهند.

 

6. استفاده از نقل قول‌ها، اقدامی دیگر برای جذاب‌تر شدن کپشن‌ها

شاید شنیدن کلمه‌ی نقل قول، برای شما تداعی کننده جملات و شعارهای کلیشه‌ای باشد که استفاده‌ی بیش از حد آنها باعث از بین رفتن اثرشان شده است. مقصود از نقل قول، جملاتی است که توسط افراد مختلف بیان شده است. این نقل قول‌ها می‌توانند از افراد مرتبط با فعالیت شما باشد. به عنوان مثال، اگر در حوزه‌های بازارهای مالی فعالیت می‌کنید، از نقل قول های وارن بافت (Warren Buffett) استفاده کنید!

 

7.آخرین مرحله نوشتن کپشن، ویرایش و بازنویسی!

آخرین و یکی از مهم‌ترین مراحل نوشتن کپشن، ویرایش و بازنویسی آن می‌باشد. به ویژه اگر کپشن شما از چند خط بیشتر شده باشد.

چندین بار کپشن‌های نوشته شده را بخوانید و بازبینی کنید. مطمئن شوید که کلماتی که انتخاب کرده‌اید، پیام مورد نظرتان را به درستی منتقل می‌کنند. در کپشن کلماتی که چندین بار تکرار شده‌اند را حذف کنید یا اگر می‌شود با کلمات مناسب دیگر جایگزین کنید. همچنین برای اطمینان بیشتر، بهتر است کپشن‌های نوشته شده توسط افراد مختلف، بازبینی بشوند. زیرا که ممکن است بعد از مدت زمان بازنویسی، نکته‌ای از چشم فردی که کار بازنویسی را انجام می‌دهد، دور مانده باشد!

 

انواع کپشن

بر اساس اینکه پیج شما از چه نوعی باشد، کپشن‌های متفاوتی می‌توانید بنویسید. کپشن‌ها را بر اساس نوع محتوایشان، به چندین نوع می‌توان دسته بندی کرد. در اینجا پرکاربردترین کپشن‌هایی که نوشته می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

کپشن‌های آموزشی

بر اساس الگورتیم‌های جدید اینستاگرام، یکی از عوامل رشد و موفقیت رشد پیج، میزان ذخیره یا سیو(save) شدن پست‌ها می‌باشد. بسیاری از افراد در جست‌وجوی محتواهایی هستند تا مواقع گوناگون از آن استفاده کنند؛ در نتیجه پست‌های آموزشی با کپشن‌هایی که موارد مختلفی را آموزش می‌دهند، در بین انواع پست‌های دیگر، بیشترین میزان سیو شدن را دارند.

 

کپشن‌های تاکیدی بر پست

گاهی چیزی که بیشترین اهمیت را دارد، توجه و دیده شدن خود محتوای ویدیویی یا تصویری پست می‌باشد. در این موارد، نیازی به نوشتن کپشن‌هایی با جزییات بالا ندارد. تنها نکته‌ای که باید نوشته بشود؛ جمله‌ای کوتاه برای برگرداندن توجه به محتوای پست اینستاگرام است.

 

کپشن‌های Call to Action

کپشن‌های CTA، برای انواع مختلفی از کاربران اینستاگرام به خوبی کار می‌کند و بیشتر اوقات مخاطبان را به انجام نوعی عمل و  اقدام ترغیب می‌کنند. فروشگاه‌های آنلاین، از آن برای هدایت کاربران به سایت خود استفاده می‌کنند تا محصول جدیدی را که به تازگی رونمایی کرده‌اند را ببینند یا محصولی خریداری کنند. وبلاگ نویسان با راهنمایی مخاطبان، آن‌ها را برای دیدن پست جدید وبلاگ خود و تبلیغات برندهای تجاری جدید، ترغیب می‌کنند تا به پروفایل خود سر بزنند. در مواقع نیاز، بسیاری دیگران را به کمک به بنیادی خاص در لینک موجود در بایو خود ترغیب می‌کنند.

کپشن‌های حاوی CTA را می‌توان بهترین نوع کپشن‌ها نامید. زیرا شما می‌توانید با استفاده از آن، از اینستاگرام خود به هر جایی که انتخاب می‌کنید ترافیک منتقل کنید. با توجه به استفاده‌ی مداوم و گسترده‌ی مردم از اینستاگرام، شما می‌توانید به طور موثری از این نوع Call to Action استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که اگر هنوز برای کسب‌وکار خود وب‌سایت ندارید، می‌توانید از خدمات طراحی وب‌سایت وستا سیستم استفاده کنید. می‌توانید برای دریافت مشاوره از اینجا وارد شده و همچنین می‌توانید برای مشاهده‌ی نمونه کارهای طراحی وب‌سایت از اینجا وارد شوید.

کپشن‌های روایت کننده

یکی دیگر از انواع کپشن‌های پرطرفدار، کپشن‌هایی است که داستان یا روایتی را بیان می‌کنند. این داستان‌ها می‌توانند، توسط نویسندگان نوشته شده باشند و با اسم ایشان منتشر شوند و یا داستان‌ها و روایت‌های واقعی از دل جامعه باشند که توسط خود مردم بیان می‌شوند. این گونه داستان‌ها میزان بازخورد و تعامل بیشتری را دارد.

 

چک لیست نهایی برای نوشتن کپشن

هرچیزی که به شبکه‌های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام، خود اضافه می‌کنید باید در راستای هدف مد نظرتان باشد. زمان نوشتن کپشن‌ها، مطمئن شوید که آن‌ها را با همان هدف یا قصد ایجاد کرده‌اید. یک‌بار کپشن خود را بخوانید و خود را به جای مخاطب قرار دهید. بعد از خواندن کپشن، به این سوال فکر کنید که چه کاری می‌خواهید انجام بدهید و در مورد پاسخ آن فکر کنید. می‌توانید هنگام نوشتن کپشن، سوالات زیر را از خود بپرسید تا نتیجه‌ی بهتری داشته باشید:

  •  آیا کپشن شما آموزنده است؟ آیا اطلاعات یا جزئیات مربوط به محصول، تبلیغات یا به طور کلی شرکت شما را ارائه می‌دهد؟
  •  آیا کپشن شما دارای Call to Action می‌باشد؟ آیا در پایان متن، فراخوان مشخصی برای اقدام وجود دارد که به کاربران بگوید اقدامی انجام دهند؟
  •  آیا کپشن شما مرتب نوشته شده است؟ آیا متن، ایموجی، هشتگ‌های استفاده شده در کپشن از نظر زیبایی شناسی جالب به نظر می‌رسد؟
  •   کپشن شما الهام بخش است یا باعث ارزش آفرین؟! آیا کاربر چیزی از پست دریافت خواهد کرد؟ اعم از اطلاعات جدید یا حتی فرصتی برای ارتباط با دیگران مخاطبانی که نظرات خود را در بخش کامنت‌ها نوشته‌اند. در هر صورت کپشن شما باید چیزی را به زندگی کاربر اضافه کند. احتمال اینکه یک مخاطب پیج شما را آنفالو (unfollow) کند به دلیل اینکه هیچ ارزش افزوده‌ای برایش نداشته است، زیاد می‌باشد.       

سخن آخر

نوشتن کپشن‌های اینستاگرام، کاری مهم و زمان بر است. پس توصیه می‌شود با توجه به زمانی که می‌خواهید پست را منتشر کنید، از چندین روز قبل، حتی یک هفته قبل کپشن خود را بنویسید و در زمان باقی مانده تا انتشار پست، به ویرایش و بازنویسی آن بپردازید. سعی کردیم در این مقاله کاربردی‌ترین نکاتی که می‌توان برای نوشتن هرچه بهتر کپشن اینستاگرام استفاده کرد، را ساده ‌ترین زبان بیان کنیم. از اینکه تا اینجا همراه ما بودید، متشکریم.

می‌توانید برای مطالعه‌ی مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ در بلاگ وستا از اینجا وارد شوید.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-