روابط عمومی دیجیتال چیست؟

 
 مقالات وستا

روابط عمومی دیجیتال چیست؟

روابط عمومی دیجیتال، دقیقاً مانند بازاریابی دیجیتال، فعالیتی را که قبلاً آفلاین بود؛ به دنیای آنلاین منتقل کرده است. آژانس‌های روابط عمومی دیجیتال برای رفع مخاطرات موجود در کسب‌و‌کارهای مشتریان خود و رشد رد پای دیجیتالی خود کار می کنند. این امر از طریق طیف وسیعی از تکنیک‌ها از جمله ارسال مهمان، ایجاد روابط با روزنامه نگاران و تأثیرگذاران، مشارکت در شبکه‌های اجتماعی و با ترکیب ابعاد مرتبط با روابط عمومی در SEO به دست می‌اید. در این مقاله به بررسی جامع دیجیتال pr می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اگر می‌خواهید مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ را بخوانید، از اینجا وارد شوید.

دیجیتال pr

 روابط عمومی دیجیتال چیست ؟

روابط عمومی دیجیتال یا Digital Public Relations، استراتژی مورد استفاده برای افزایش آگاهی از نام تجاری شما با استفاده از روش‌های آنلاین است. از بسیاری جهات، به روابط عمومی سنتی شباهت دارد، اما این فرصت را برای دسترسی به مخاطبان را در بستری بسیار گسترده‌تر فراهم می‌کند که با روش‌های آفلاین نمی‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد. برای تأثیرگذاری بیشتر، روابط عمومی دیجیتال به استراتژی‌های مبتنی بر اینترنت مانند بهینه‌سازی موتورجستجو، بازاریابی محتوا، دسترسی به اینفلوئنسر و رسانه‌های اجتماعی متکی است. روابط عمومی دیجیتال یک استراتژی قدرتمند است که می‌تواند حضور و دید آنلاین یک برند را بهبود بخشد. اطلاعات ساکن را می‌توان به مکالمه تبدیل کرد و شرکت‌ها می‌توانند در هر ساعت از شبانه روز با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنند. با برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری با مخاطب هدف، می‌توانید گفتگویی را شروع کنید که تمرکز شما را روشن کند و خیلی سریعتر از گذشته، اخبار و اطلاعات را پخش کنید.

 

 

روابط عمومی دیجیتال و روابط عمومی سنتی

روابط عمومی سنتی شامل برقراری ارتباط با روزنامه نگاران برای معرفی شدن در نشریات چاپی است. زمانی، هدف یک روزنامه نگار که در روابط عمومی سنتی تخصص داشت، این بود که مشتریان خود را در روزنامه‌ها، مجلات، رادیو و تلویزیون وارد کند. اکثر افرادی که در روابط عمومی سنتی تخصص دارند، تمرکز خود را برای استفاده از روابط عمومی دیجیتال معطوف کرده اند - که معمولاً نسبت به حالت آفلاین، مخاطبان یا تماشاگران بیشتری را در محتوای آنلاین پیدا می‌کنند - اگرچه برخی از اشکال سنتی روابط عمومی هنوز هم ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.

با رشد اینترنت راه‌های بیشتری وجود دارد که می‌توان از آنها برای ارتقای تجارت استفاده کرد. روابط عمومی دیجیتال شامل امکانات گسترده‌ی بازاریابی از جمله مصاحبه با انتشارات آنلاین، افزایش حضور آنلاین شما و استفاده از قدرت تعاملی رسانه‌های اجتماعی برای رشد و شناخت بیشتر است.

 روابط عمومی دیجیتال شامل چه مواردی می‌شود ؟

امکانات تبلیغات آنلاین تقریباً بی‌پایان است. مشاغل باید فراتر از فرصت‌های چاپی نگاه کنند و با مخاطبان هدف خود به صورت آنلاین تعامل داشته باشند. آژانس‌های روابط عمومی دیجیتال بهترین روابط عمومی سنتی را با تمرکز بر روند جدید در بازاریابی محتوا، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر ترکیب می‌کنند.

 یک متخصص روابط عمومی دیجیتال از طیف گسترده‌ای از تاکتیک‌ها برای بهبود حضور وب مشتری استفاده می‌کند:

 • آماده سازی بیانیه‌های مطبوعاتی آنلاین
 •  ایجاد ارتباط با روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان آنلاین برای ایجاد پوشش مطبوعاتی آنلاین
 •  تنظیم مشخصات کسب و کار
 • سازماندهی بررسی‌ها و مصاحبه‌های آنلاین
 • اطمینان از بهینه سازی انتشار مطبوعات با پیوندهای مربوط به وب سایت شما؛ با استفاده از پیوندهایی به اطلاعات بیشتر به خوانندگان سود می‌بخشد و با ایمن سازی پیوندهای دارای اعتبار بالا به وب‌سایت شما از وبلاگ‌های پربازدید و سایت‌های خبری به رتبه‌بندی جستجوی شما می‌افزاید.
 • بازاریابی تأثیرگذار و تبلیغات وبلاگ نویسان برای دستیابی به موارد ذکر شده در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ‌های تأثیرگذار
 • انتشار محتوای آنلاین برای شهرت بیشتر و بک لینک با کیفیت بالا

اهداف روابط عمومی دیجیتال

روابط عمومی دیجیتال و روابط عمومی سنتی یک هدف مشترک دارند که کمک به بهبود اعتبار مشتری و افزایش دید آنها در میان مخاطبان هدف آنها است. هر دو استراتژی شناخت بیشتر برند هستند. تفاوت اصلی بین آنها انتخاب روش‌هایی است که برای تحقق این هدف استفاده می‌شود. روابط عمومی دیجیتال با استفاده از ابزارهای دیجیتالی ارزش تجاری را ایجاد می‌کند. ایجاد یک برند قدرتمند در عصر دیجیتال که در آن رقبا به طور مداوم در حال رشد هستند، می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما روش‌های بسیار متنوعی وجود دارد که می‌تواند برای افزایش دید و رقابت باقی بماند. چشم اندازها فقط در مورد انتخاب‌های نامحدودی است که درمورد اینکه با چه کسی تجارت می‌کنند، است و اگر از روابط عمومی دیجیتال استفاده نکنید، به راحتی در رقابت غرق می‌شوید. یک برند کاملاً مشخص باید ایجاد شود و ارتباط برقرار شود تا بتوانید خود را از رقبا جدا کنید و در خیابان‌های آنلاین که بازارهای هدف اطلاعات خود را در آن می‌گیرند و راه‌حل‌های درد خود را جستجو می‌کنند، قابل مشاهده باشد.

همیشه مهم است که روندها و فرصت‌های ظهور و همچنین صنعت و رقبا را دنبال کنید. شما می‌خواهید از هر تغییری که ممکن است بر تجارت شما تأثیر بگذارد، آگاه باشید، بنابراین می‌توانید فعال باشید و از یک بحران احتمالی جلوگیری کنید. در انتها، هر متخصص روابط عمومی دیجیتال باید تلاش کند تا بین یک کسب‌وکار یا یک سازمان و عموم مردم آن هم افزایی ایجاد کند. به دست آوردن درک عمیق‌تر از مخاطبان هدف خود و ایجاد اعتماد، باعث افزایش صحبت در فضای آنلاین و نام‌های تجاری و همچنین بازدید از وب‌سایت می‌شود.

 

چه کسانی به روابط عمومی دیجیتال احتیاج دارند؟

 • اشخاص حقیقی (Individuals)

 اعتبار افراد باید در نتایج دیجیتالی کنترل شود. اگر شما یک مدیر اجرایی، افراد مشهور یا فقط یک فرد عادی هستید که نمایندگی واقعی کمی دارد، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم.

 • شرکت‌ها (Companies)

ممکن است شرکت‌ها ندانسته اجازه دهند موج دیجیتال شهرت و نام تجاری خود را به‌صورت آنلاین کنترل کند. روابط عمومی دیجیتال می‌تواند به شما در کنترل دارایی های‌دیجیتالی شما کمک کند.

 • آژانس‌های مشارکتی (Agency Partnerships)

 شرکت‌های روابط عمومی سنتی به یک شریک در روابط عمومی دیجیتال نیاز دارند. Digital PR می‌تواند یک راه حل شفاف برای کمک به تسلط بر بازار دیجیتال ارائه دهد.

 • برندها (branding)

هنگامی که خریداران در اینترنت برای کسب اطلاعات مرتبط با صنعت شما جستجو می‌کنند، مارک تجاری از طریق مکانیزم‌های دیجیتالی می‌تواند برند شما را به عنوان یک رهبر فکری در حیطه‌ی شغلی شما جا بیندازد.

 

ابزارهای روابط عمومی دیجیتال

هدف از ابزارها و معیارهای روابط عمومی دیجیتال اندازه گیری و پیگیری اثربخشی تلاش‌های روابط عمومی است. اندازه گیری ارتباط آنها با رتبه بندی وب سایت، بازدید و تبدیل فروش برند از جنبه مهم دیگر است

 

 • گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

از Google Analytics برای اندازه گیری مراجعه و ترافیک جستجوی ارگانیک به وب سایت خود و همچنین تبدیل برای هدایت و فروش استفاده کنید.

 •  سرچ کنسول گوگل (Google Search Console )

برای اندازه گیری KPI های بازاریابی دیجیتال مانند کلیک ها، نمایش‌ها، رتبه بندی موقعیت‌ها و جستجوهای نام تجاری، کنسول جستجوی گوگل راهی برای انتخاب است.

 • جستجوی عکس گوگل (Google Reverse Image Search )

برای شناسایی محلی که محتوای بصری شما مانند تصاویر و اینفوگرافیک ها به صورت آنلاین نمایش داده می‌شود، از جستجوی عکس معکوس Google استفاده کنید.

 

مزایای روابط عمومی دیجیتال

اکنون که از زیر‌و‌بم‌های روابط عمومی دیجیتال مطلع شده‌اید، ببینیم دقیقاً چگونه می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید؟

1.انتشار اخبار و اطلاعات سریع‌تر و موثرتر

رسانه‌های تحت مالکیت مانند وب سایت، وبلاگ و رسانه‌های اجتماعی کسب‌و‌کار شما بدان معنی است که برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات ارزشمند نیازی به اطمینان از اینکه روزنامه نگاری داستان شما را منتشر خواهد کرد، ندارید. وجود یک استراتژی به این معنی که شما همچنین می‌توانید اطمینان حاصل کنید که ارتباطات آنلاین شما یک هدف مشخص، موثر و هدفمند برای مخاطبان مناسب دارد.

2. ایجاد روابط قوی و طولانی مدت با مخاطبان هدف

ایجاد رابطه با عموم مردم برای اعتماد سازی ضروری است. طبق گفته On Brand  ایجاد مخاطب برای بیش از 70٪ از مدیران برند از فروش مستقیم ارزش بیشتری دارد. و چه راهی بهتر از ارائه‌ی مداوم دلایل مهم برای ارتباط با مشتریان و پیگیری فعالیت های برند شما؟

3.ایجاد مرجع آنلاین

سازگاری و کیفیت کلیدی است. با تولید مداوم محتوای مرتبط و با کیفیت بالا و حضور در مقالات، رسانه‌ها و سایر رسانه‌ها، مردم شروع به درک شما به عنوان یک متخصص در زمینه‌ی تخصص شما می‌کنند. به محض ایجاد چنین تصویری و ایجاد اعتماد و اعتبار، تمام جنبه‌های تجارت شما فقط می‌تواند از آن رشد کند.

 4. افزایش گاهی از برند

آگاهی از برند بسیار مهم است. این نیروی محرک درک و نگرش‍ تصمیم گیری مبتنی بر مصرف‌کننده و حتی خریدهای مکرر است. مصرف‌کنندگان عاشق خرید از مارک‌هایی هستند که با آن‌ها آشنایی دارند و روابط عمومی دیجیتال این امکان را برای شما فراهم می کند تا در کانال‌هایی که از قبل استفاده می‌کنند با آنها ارتباط برقرار کنید. در نتیجه، شما نه تنها روابط ایجاد می کنید بلکه وفاداری به برند را نیز القا می‌کنید.

 5. تاثیر مثبت بر شهرت برند 

با توجه به نام تجاری، مدیریت اعتبار آنلاین شما می تواند برند تجاری شما را به یک آهنربای سرب تبدیل کند. به عنوان مصرف کننده، همه‌ی ما تمایل داریم قبل از شروع خرید، کمی تحقیق کنیم. اگر به طور مداوم در معرض یک برند تجاری و محتوای آن قرار داشته‌باشید، و سپس علاوه بر این موارد، چندین مورد بررسی مثبت داشته باشید، احتمالاً تمایل به خرید چیزی دارید.

6. برای افزایش اعتماد، محتوای تولید‌شده توسط کاربر را شناسایی و استفاده‌کنید

رسانه‌های اجتماعی تولید محتوای تولید شده توسط کاربر را برای افراد عادی بسیار آسان می‌کند. این فقط ممکن است موثر‌ترین راه (و مقرون به‌صرفه‌ترین) برای رسیدن به مخاطب باشد. این نوع محتوای دارای برند معتبر و اصلی محسوب می شود. با پیگیری نام تجاری خود، می‌توانید UGC مربوطه را شناسایی کرده و از آن به نفع خود استفاده کنید.

7. بهبود سئو و افزایش بازدید وب سایت

اگر فرایند بهینه‌سازی موتورهای جستجو به خوبی انجام شود، روابط عمومی دیجیتال بر رتبه بندی وب‌سایت در Google تأثیر مثبت می‌گذارد. از آن به بعد، این مانند یک اثر گلوله برفی است. هرچه رتبه بندی بهتری داشته باشید، افراد بیشتری متوجه برند شما می‌شوند و از آن صحبت می‌کنند. تبلیغات بیشتر به این معنی است که مخاطبان جدید توسط برند شما آمده و از وب سایت شما بازدید می‌کنند. بازدید بیشتر وب‌سایت احتمالاً منجر به آگهی‌های جدید می‌شود. 

برای مطالعه‌ی مقالات سئو از اینجا وارد شوید.

8. تاثیر به طور مستقیم بر میزان فروش و درآمد

سرانجام، اگر همه‌ی توصیه‌ها را به‌کار بگیرید و حداقل برخی از این مزایا را تجربه کنید، ممکن است تیم فروش شما از اقدامات دیجیتال روابط عمومی شما بسیار استقبال کنند. با افزایش بازدید از وب‌سایت، حضور همه‌جانبه‌ی آنلاین و ایجاد علاقه به محصولات یا خدمات خود با محتوای ارزشمند و قابل اعتماد، می‌توانید شرط بندی کنید که این روند در نهایت منجر به فروش بیشتر خواهد شد.

 

سخن آخر

ما در این مقاله به شرح مواردی همچون اصول دیجیتال روابط عمومی، استراتژی‌ها، ابزارها، معیارها و حتی مشاوره‌های تخصصی برای داشتن مزیت‌هایی در رقابت، پرداختیم. اگر امروز از خواندن این مقاله لذت بردید و نکته‌ی جدیدی یاد گرفتید، با ما در میان بگذارید. همچنین، در صورت تمایل آن را برای دوستان و همکاران خود ارسال کنید - به اشتراک گذاشتن کاری مهم است!

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • #
 • لینکدین وستا سیستم
 • #
 • #

Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-