تفاوت لینک بیلدینگ و بک لینک

 
 
مقالات وستا

آیا لینک بیلدینگ همان خرید بک لینک است؟

امروزه کمتر کسب و کار اینترنتی وجود دارد که به فکر بهینه‌سازی موتور جستجو برای وب‌سایت خود نباشد. در حقیقت، رقابت در این زمینه به قدری تنگاتنگ شده که روز به روز، متخصصان بیشتری وارد این عرصه می‌شوند. از سوی دیگر، گستردگی موارد اثرگذار بر این حیطه، باعث شده که مدیران وب‌سایت، با مشکلاتی روبه‌رو شوند. یکی از شایع‌ترین و مهم‌ترین شیوه‌های بهینه‌سازی موتور جستجو، لینک بیلدینگ است. از آن جایی که لینک بیلدینگ و خرید بک لینک، در برخی از مواقع، به جای هم استفاده می‌شوند، در این مقاله تصمیم گرفتیم که به شرح هر دو مفهوم بپردازیم. با ما همراه باشید. پیشنهاد می‌شود مقالات مرتبط با سئو را از اینجا بخوانید.

تفاوت لینک بیلدینگ و بک لینک

لینک بیلدینگ چیست؟

در یک تعریف کلی، لینک بیلدینگ به معنای به دست آوردن لینک‌های پیوندی به سایت خود از سایت‌های دیگر است. در تعریفی دیگر، لینک بیلدینگ به معنای به دست آوردن هایپرلینک از وب‌سایت‌های دیگر به وب سایت خود است. اگر بخواهیم هایپر لینک را تعریف کنیم باید بگوییم که هایپرلینک، به عنوان یک راه شناخته می‌شود که کاربران در انواع وب‌سایت‌ها و صفحه‌های اینترنت، با استفاده از آن به جستجو می‌پردازند. در علوم جدید، هایپرلینک را با لینک، یکی فرض می‌کنند. همانطور که ذکر شد، لینک بیلدینگ، تأثیر به سزایی در بهینه‌سازی موتور جستجو دارد چرا که موتور جستجو برای بررسی کارایی وب‌سایت‌ها از لینک‌ها استفاده می‌کند؛ روش آن‌ها نیز واضح است و با بررسی تمامی لینک‌هایی که در وب‌سایت خود دارید و تطابق آن با تمامی سایت‌ها، دیدی جامع از تمامی لینک‌های موجود به دست می‌آورد. از آن جایی که شیوه‌های متنوع لینک بیلدینگ، باعث پیچیده شدن این علم شده‌است، بسیاری از کسب‌وکارها به دنبال استخدام برترین کارشناسان این حیطه هستند. این موضوع همچنین توانسته که تأثیر خود را بر بهینه‌سازی موتور جستجوی سایت‌ها نیز بگذارد چرا که غالبا لینک بیلدینگ، پروسه‌ای سخت و زمان‌بر است که باید با دقت فراوان انجام شود.

ساختار لینک‌ها

همانطور که می‌دانید، هر لینکی دارای یک ساختار منظمی است. در حقیقت نمی‌توان لینک‌ها را بدون هیچ اساس و پایه‌ای و صرفا بر اساس سلیقه، ایجاد کرد. با توجه به این موضوع نیاز است که با ساختار لینک‌ها آشنا شوید. در ادامه، این ساختار را بررسی می‌کنیم.

· تگ شروع لینک

در ابتدای هر لینکی، با تگ شروع مواجه می‌شوید. تگ شروع لینک را تگ انکر نیز می‌گویند. این تگ، با حرف "a" شروع می‌شود و دلیل آن نیز، نامش است. تک شروع وظیفه‌ای مانند اعلام یک خبر را دارد چرا که به موتور جستجو اعلام می‌کند که لینک و پیوند باید دنبال شود. این کار پس از باز شدن تگ لینک توسط علامت آن صورت می‌گیرد.

· آدرس ارجاع و اشاره به لینک

در این قسمت از لینک، با کلمه‌ای به نام href مواجه می‌شوید. این کلمه مخفف واژه‌ی hyperlink referral است. در ادامه‌ی این واژه، متنی وارد می‌شود که شامل آدرس صفحه‌ای است که قرار است به آن، لینک انجام شود. در این بخش می‌توان به جز آدرس صفحات، از آدرس انواع فایل‌ها و تصاویر نیز استفاده کرد. به طور کلی متنی که در جلوی واژه href نوشته می‌شود، نشان‌دهنده‌ی آن است که URL قرار است به کدام لینک اشاره کند. اگر آغاز این نوشته‌ها با علامت # همراه بود، متوجه این موضوع خواهید شد که این لینک، آدرس ارجاع محلی در درون خود صفحه است.

· متن قابل مشاهده از لینک

این متن را به دفعات تاکنون دیده‌اید. در حقیقت متن این قسمت از لینک، به رنگ آبی است و دقیقا همان چیزی است که کاربران، در حین کلیک کردن بر روی لینک برای ورود به یک وب‌سایت، با آن موجه می‌شوند. این متن بسیار مهم است چرا که مستقیما در معرض دید کاربر قرار دارد. یکی از ویژگی‌های متن قابل مشاهده لینک آن است که به رنگ آبی است که این رنگ، نوشته را از سایر متن متمایز کرده و قابل کلیک خوردن است.

· تگ پایان لینک

این تگ نیز مانند تگ شروع، دارای یک حرف مشخص است که نشان‌دهنده‌ی آن است که متن لینک شما به پایان رسیده‌است. به دفعات مشاهده شده که برخی از افراد این قسمت از لینک را فراموش کرده و وارد نمی‌کنند و به همین دلیل نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند. تگ پایان لینک نیز از حرف a تشکیل شده‌است. پیشنهاد ما آن است که تمامی لینک را پس از ایجاد کردن، به همین ترتیب چک نمایید.

 

انواع لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ، دارای انواع مختلفی است که آشنایی با هر کدام باعث می‌شود که استراتژی خود را به شیوه‌ی مناسبی انتخاب نمایید. در زیر، سه نوعه مختلف لینک بیلدینگ را مشاهده می‌کنید.

· لینک طبیعی

شیوه‌ی این نوع از نامش پیدا است. در این شیوه به جای آن که از سایت‌ها و شبکه‌های دیگر برای قرار دادن لینک خود استفاده کنید، با استفاده از یک محتوای هوشمند و جالب، علاقه‌مندان را به سمت استفاده از محتوای خود سوق داده و بک لینک دریافت کنید. (بک لینک را در ادامه بررسی خواهیم کرد.)

. گسترش دستی

یکی از شایع‌ترین تکنیک‌های لینک بیلدینگ، گسترش دستی آن‌ها است. برای این کار نیاز است که با مدیران وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی ارتباط برقرار کرده و پس از توافق بر سر هزینه، لینک خود را در سایت آن‌ها قرار دهید.

· لینک بیلدینگ توسط شما

این روش، یکی از روش‌هایی است که تأثیر بسیار منفی بر سئوی سایت می‌گذارد چرا که امروزه، الگوریتم پنگوئن، آن‌ها را بی‌ارزش به حساب می‌آورد. در این روش، شما اقدام به قرار دادن لینک خود در قسمت‌های مختلفی از سایت دیگران قرار می‌دهید؛ برای مثال می‌توانید لینک‌ها در قسمت نظرات سایت‌های دیگر قرار دهید.

بک لینک چیست؟

بک لینک، یکی از شایع‌ترین شیوه‌هایی است که مدیران وبسایت‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند. بک لینک به معنای پروسه‌ی دریافت و به دست اوردن لینک از صفحات اینترنتی سایت‌های دیگر برای سایت خود است. این نوع لینک‌ها را به مرور دیده‌اید؛ برای مثال زمانی که وارد سایتی می‌شوید، در هنگام کلیک کردن بر روی یک تصویر، مستقیما وارد سایت دیگری می‌شوید. این مثال نشان‌دهنده‌ی آن است، که شیوه‌ی دریافت لینک از سایت‌های دیگر می‌تواند به صورت‌های متنوعی صورت گیرد.

 

شیوه‌ی تعیین سایت برای گرفتن بک لینک

برای آن که بیشترین بازخورد را از بک لینک‌های دریافتی به دست آورید، نیاز است که بهترین سایت را برای این کار انتخاب نمایید. ویژگی‌هایی که باید در حین انتخاب در نظر بگیرید، به شرح زیر هستند.

· محتوای مرتبط 

نکته‌ی بسیار مهمی که موتور جستجو به آن بسیار حساس است آن است که بک لینک‌ها باید از یک سایت مرتبط با محتوای سایت شما برسند. اگر وب‌سایت شما در ارتباط با طراحی سایت است، باید لینک را از طریق وب‌سایتی با محتوای مشابه به دست آورده باشید.

· بک لینک فالو و نوفالو

بک لینک‌ها شامل دو دسته‌ی فالو و نوفالو هستند. در بک لینک نوفالو، تگ این عنوان بر روی لینک قرار گرفته و اسپانسرینگ آن مشخص می‌شود. غالبا این دسته از بک لینک‌ها ارزشی برای موتور جستجو ندارند اما اگر تمامی بک لینک‌های دریافتی را از نوع فالو به دست آورده باشید، این کار باعث شک کردن موتور جستجو می‌شود به همین دلیل می‌توانید از وبسایت‌های معروف، بک لینک نوفالو داشته باشید که حداقل ترافیک ارجاعی سایت را بالا ببرید.

· اعتبار

نکته‌ی بسیار مهمی که باید در این کار به آن توجه داشته باشید آن است که بک لینک‌ها باید از سایت‌های معتبر دریافت شوند. وبسایت‌های معتبر به شما این امکان را می‌دهند که اعتبار و کیفیت لینک‌های سایت خود را بهبود بخشید.

گوگل و بک لینک

برای آن که بتوانید سئوی سایت خود را با استفاده از بک لینک‌ها بهبود بخشید، نیاز است که با مواردی که گوگل به آن‌ها اهمیت می‌دهد آشنا شوید. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

·       اعتبار صفحه

به هر میزان که اعتبار صفحه بیشتر باشد، اعتبار بک لینک نیز افزایش می‌یابد. اعتبار صفحه به دو مورد بک لینک‌های آن سایت و لینک‌سازی داخلی آن صفحه، بستگی دارد.

·       اعتبار دامنه

مواردی مانند عمر دامنه، میزان بک لینک‌های دریافتی، میزان فعال بودن در انواع شبکه‌های اجتماعی و تعداد لینک‌های خروجی، بر اعتبار دامنه تأثیرگذار هستند. اعتبار دامنه نیز به طور مستقیم بر بک لینک اثر گذاشته و ارزش آن را بالاتر می‌برد.

·       تعداد لینک خروجی

یکی از نکاتی که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند، آن است که باید به دنبال سایت‌های باشند که تعداد لینک خروجی از آن‌ها کم‌تر باشد. سایت‌های زیادی وجود دارند که تنها کارآیی آن‌ها، ساختن بک لینک است؛ پس خروجی زیادی دارند. بک لینک از این نوع سایت‌ها، ارزش بسیار پایینی داشته و تأثیر مثبتی بر روی سئوی سایت شما نخواهد داشت.

 

تفاوت لینک بیلدینگ و بک لینک

بک لینک و لینک بیلدینگ، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. همانطور که از مفاهیم آن‌ها متوجه شدید، در هنگام خرید بک لینک، شما اقدام به استفاده از سایت‌های دیگر کرده و هنگامی که کاربر بر تصویر یا متنی کلیک کند، به سایت شما وارد می‌شود؛ این کار اگر به شیوه‌ی صحیحی صورت نگیرد، سئوی سایت شما را کاهش خواهد داد. اما استفاده از لینک بیلدینگ، باعث بهبود سئوی سایت شما می‌شود و شما می‌توانید با ساختن لینک خود و بهبود محتوای صفحه و سایت، اقدام به بهبود سئوی سایت خود نمایید.

 

سخن آخر

از آن جایی که دو موضوع لینک بیلدینگ و بک لینک، دارای مواردی مشابهی با یکدیگر هستند، نیاز است که تفاوت آن‌ها درک نمایید. با توجه به این موضوع در این مقاله سعی کردیم با آشنا کردن شما با مفاهیم مرتبط با هر کدام، تفاوت‌های آن‌ها از یکدیگر را شرح نماییم. . پیشنهاد می‌شود مقالات بیشتری مرتبط با سئو را از اینجا بخوانید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : یک شنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-