سئوی On Page چیست؟

 
 
مقالات وستا

سئوی On Page چیست؟

یکی از مهم‌ترین اهداف هر سایتی، افزایش ترافیک ورودی است. اکثر سایت‌ها با استفاده از روش‌های مختلف بازاریابی و تبلیغات، برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند. اما در حقیقت، این دو عامل، تنها بخشی از کاری است که باید در این راستا انجام دهند؛ بدون آگاهی داشتن از نقش بهینه سازی موتور جستجو در بهبود ترافیک سایت، نمی‌توان به آن هدف اصلی رسید. بهینه‌سازی موتور جستجو به چند شیوه‌ی کلی مانند On Page و Off Page صورت می‌گیرد. در این مقاله با تمرکز بر سئوی On Page، شما را با یک شیوه‌ی رایگان و راحت برای انجام سئوی بر صفحه آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

برای مطالعه‌ی مقالات مرتبط با سئو می‌توانید از اینجا وارد شوید.

سئو On Page

سئو چیست؟

سئو یا SEO، عمل بهینه‌سازی یک وب‌سایت یا صفحه‌ی وب، برای افزایش کمیت و کیفیت ترافیک ارگانیک سایت است. مهم‌ترین مزیتی که سئو برای یک وب‌سایت به همراه دارد، افزایش ترافیک سایت به صورت رایگان است است. برای درک بهتر سئو، مفاهیم آن را به شرح زیر، تجزیه و تحلیل کرده‌ایم.

·        کیفیت ترافیک: بهینه‌سازی موتور جستجو این امکان را به شما می‌دهد که ترافیک باکیفیتی وارد سایت شما شود. ممکن است ترافیک ورودی به سایت شما بسیار زیاد باشد و سایت شما خدماتی در حیطه‌ی تولید محتوا داشته باشد، درحالیکه اکثر آن ترافیک به دنبال خدمات کشاورزی باشند. بهینه‌سازی موتور جستجو این امکان را به شما می‌دهد که کاربرانی وارد سایت شوند که خواسته‌ی آنها بیشترین تطابق را با سایت شما داشته باشد.

·        ترافیک ارگانیک: شما با رعایت اصول سئو می‌توانید، ترافیک ارگانیک که یک ترافیک رایگان است را افزایش دهید.

·        رتبه‌بندی سرچ: بهینه‌سازی موتور جستجو، تآثیر بسیار زیادی بر روی تعداد کلیک‌ها و بازدید از سایت شما خواهد داشت و رتبه‌بندی سرچ سایت شما را افزایش خواهد داد.

همانطور که ذکر شد، سئوی سایت به سه زیر شاخه‌ی اصلی: تکنیکال، On Page  و Off Page تقسیم می‌شود. در ادامه به بررسی سئوی On Page می‌پردازیم.

سئوی On Page چیست؟

سئوی On Page یا سئوی سایت، عمل بهینه‌سازی صفحه‌ی وب برای موتور جستجو و کاربران است. با استفاده از سئوی On Page، استفاده از سایت برای کاربران راحت‌تر می‌شود؛ از طرف دیگر نیز، رتبه‌بندی سایت شما در سرچ گوگل نیز افزایش می‌یابد. نحوه‌ی کار سئوی On Page معمولا شامل بهینه‌سازی عنوان‌ها، محتوا، پیوندهای داخلی و URL است که این روش‌ها با سئوی Off Page که بر بهینه‌سازی سیگنال‌های سایت مانند بک لینک کار می‌کند، متفاوت هستند. برخی از مواردی که توسط سئوی On Page مورد بررسی قرار می‌گیرند شامل موارد بهینه بودن محتوا، بهینه‌سازی تصاویر، طراحی قالب، استاندارد بودن میزان استفاده از کلمات کلیدی، بررسی متاتگ‌ها و نحوه‌ی آدرس‌دهی صفحات وب می‌شود.

 

تکنیک‌های سئوی On Page

سئوی On Page در مراحل تولید، انتشار  محتوا اجرا می‌شود و اجرای آن در تمامی این زمینه‌ها، رتبه‌بندی سایت و همچنین ترافیک سایت شما را افزایش خواهد داد. در زیر، مهم‌ترین تکنیک‌های سئوی On Page را ملاحظه می‌کنید.

1.    تگ عنوان

به طور کلی تگ عنوان، یکی از نکات بسیار مهمی است که باید در حین سئوی On Page به آن توجه داشته باشید چرا که در هنگام سرچ گوگل، این عنوان در بالای سایت شما قرار خواهد گرفت؛ به همین دلیل نیز پیشنهاد اکثر کارشناسان آن است که از کلمات کلیدی در تگ عنوان استفاده شود. علاوه بر آن گوگل نیز برای شناسایی موضوع محتوا از آن استفاده می‌کند.

2.    تگ Alt تصاویر

تگ Alt، شامل متنی است که در پایین تصاویر وجود دارد که به کاربر این امکان را می‌دهد که اگر تصاویر به علت قطعی یا کند بودن اینترنت لود نشدن، از محتوای آن‌ها مطلع شود. همچنین گوگل نیز محتوای تصویری را از این طریق شناسایی می‌کند.

3.    تگ توضیحات متا

تگ توضیحات متا، شامل یک متن خلاصه‌شده‌ است که شما توسط آن، محتوای سایت خود را بیان می‌کنید. از آن جایی که این متن در حین سرچ گوگل نمایان می‌شود، باید از کلمات کلیدی در آن استفاده شود. همچنین یادتان باشد که نباید نمونه‌ی کاملا مشابه تگ توضیحات متا در سایر سایت‌های موجود در صفحه نتایج موجود باشد.

4.    تگ هدینگ

تگ هدینگ‌ها از دیگر موارد مهمی است که باید در حین سئوی On Page به آن توجه داشته باشید. برای این کار برای عنوان‌های اصلی از هدینگ 1 استفاده کنید و برای زیرعنوان‌ها از هدینگ 2؛ به همین نحو تا هدینگ 6 می‌توانید استفاده نمایید.

5.    کلمات کلیدی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که نه تنها موفقیت سئوی On Page که حتی موفقیت کل سایت شما به آن وابسته است، استفاده از کلمات کلیدی مناسب است. برای این کار می‌توانید با استفاده از ابزاری مانند گوگل ترندز، کلمات کلیدی هر موضوع را پیدا کرده و در محتوای خود به کار ببرید. از آن جایی که رقابت در میان استفاده از کلمات کلیدی بسیار تنگاتنگ است، پیشنهاد می‌شود که این کلمات را به صورت هوشمند انتخاب کنید؛ برای مثال می‌توانید کلماتی که احتمال می‌رود در آینده، بیشتر از آن‌ها استفاده شود را استفاده کنید.

6.    حجم محتوا

حجم محتواهای موجود در سایت شما باید به میزان مناسبی باشد؛ این میزان اگر بسیار پایین باشد، باعث می‌شود که سایت شما در نتایج جستجو، رتبه‌ی بسیار پایینی را کسب کند. معمولا حداقل میزان حجم یک محتوا، ارتباط مستقیمی با موضوع آن دارد.

7.    حذف محتوای تکراری

یکی از مواردی که ضربه‌ی زیادی به عمل بهینه‌سازی موتور جستجو می‌زند، وجود محتوای تکراری در سایت است. برخی از افراد با هدف افزایش چگالی کلمات کلیدی مرتبط با یک موضوع، اقدام به استفاده از یک متن در صفحات دیگر سایت خود می‌کنند و یا در یک حالت دیگر، اقدام به جا به جا کردن پاراگراف‌ها می‌کنند. این کارها که ضرر زیادی به سئوی سایت وارد می‌کنند، با حذف متن‌های تکراری، قابل حل شدن هستند.

دلایل اهمیت سئوی On Page

همانطور که متوجه شدید، سئوی On Page یکی از روش‌های مطمئن و ارزان برای افزایش ترافیک سایت و رتبه‌بندی سایت شما در سرچ گوگل است. با توجه به آن که این کار بر موارد زیاد دیگری نیز تأثیر گذار است، آشنایی با مفاهیم مرتبط با سئوی On Page، به بحث مهمی تبدیل شده‌است. در ادامه به بررسی دلایل اهمیت سئوی On Page می‌پردازیم.

1.    یک بار برای همیشه؟!

یکی از مواردی که سئوی On Page را به یک امر مهم تبدیل کرده‌است، دوام اجرای آن است. اگر به صورت تئوری بخواهید این موضوع را بررسی کنید باید بگوییم که اگر شما یک بار عمل سئوی On Page را در سایت خود پیاده کنید، دیگر نیازی به مراجعه‌ی مداوم به سایت و انجام این کار را نخواهید داشت. البته قوانین سئو، همواره با اصلاحیه‌هایی همراه می‌شوند که در این صورت تنها نیاز به بازگشت برای انجام یک ویرایش را خواهید داشت. در نظر داشته باشید که انتشار محتوا باید به صورت مستمر و منظم پیش برود. 

2.    اسپم نمی‌شوید!

استفاده از سئوی On Page باعث می‌شود که کلمات کلیدی سایت شما اسپم نشوند. در حقیقت، بهینه‌سازی موتور جستجو یکی از ایمن‌ترین روش‌هایی است که کمک به سزایی به سایت شما می‌کند تا توسط موتورهای جستجو، جریمه نشوید. همانطور که می‌دانید سایت‌های زیادی به دلیل استفاده از روش‌های غیرقانونی مانند خرید لینک‌های غیرمجاز، توسط موتورهای جستجو بن شدند؛ برای جلوگیری از توقیف سایت خود و همزمان افزایش ترافیک، سئوی On Page، یکی از گزینه‌ها خواهد بود.

3.    افزایش کارآیی کل سئوی سایت

متأسفانه مشاهده شده که برخی از افراد، تنها بر یک جنبه از سئوی سایت خود متمرکز می‌شوند و فعالیتی در سایر بخش‌ها نمی‌کنند. برای مثال، اگر تمام وقت خود را تنها صرف لینک بیلدینگ کنید و سئوی On Page نادیده بگیرید، کارآیی کل سئوی سایت شما کاهش خواهد یافت و در نتیجه ترافیک ارگانیک ورودی نیز کم‌تر خواهد شد. اما رعایت تمامی جنبه‌های سئو و متمرکز شدن بر سئوی On Page به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر رسیدن به رتبه‌ی بالا در موتورهای جستجو، کارایی کل سئوی سایت خود را نیز افزایش دهید.

4. ترافیک

شاید بتوان گفت که افزایش ترافیک سایت، جزو مهم‌ترین دلایلی است که باید با سئوی On Page آشنا شوید. از آن جایی که سالیانه هزینه‌های زیادی برای افزایش ترافیک از راه تبلیغات در کانال‌های ارتباطی مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های مشابه می‌شود، استفاده از سئوی On Page این امکان را به شما می‌دهد که با کم‌ترین هزینه، ترافیک سایت خود را افزایش دهید. به طور خلاصه، این کار علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، باعث افزایش تعداد بازدیدکنندگان خواهد شد.

5. افزایش رضایت کاربران

با توجه به نحوه‌ی عملکرد سئوی On Page، شما می‌توانید با رعایت کردن اصول آن، رضایت کاربران را به سادگی به دست آورید؛ دلیل این رضایت نیز در نوع کار این نوع سئو نهفته است چرا که برای مثال، سئوی On Page با حذف موارد تکراری، ایجاد جلوه‌ی بصری عالی و ساده‌سازی صفحات وب، تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای را به کاربران، در حین استفاده از سایت می‌بخشد.

سخن آخر

امروزه استفاده از وب‌سایت‌ها، به یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر کسب‌وکاری تبدیل شده‌است. به همین دلیل نیز برای آن که بتوانید کسب‌وکار خود را توسعه دهید، نیاز است که به سئوی سایت توجه کنید. در این مقاله با تمرکز بر سئوی On Page سعی کردیم که شما را با یکی از مهم‌ترین انواع سئو، آشنا کنیم. برای مطالعه‌ی مقالات دیجیتال مارکتینگ نیز می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : یک شنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-