ویدیو‌ ‌مارکتینگ‌ ‌چیست؟‌ ‌

 
 
مقالات وستا

ویدیو‌ ‌مارکتینگ‌ ‌چیست؟‌ ‌

ویدیو مارکتینگ یکی از موثرترین شیوه‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن، علاوه بر آن که مخاطب بیشتری را جذب خود نمایید، اعتبار کسب و کار خود را نیز بالا ببرید. با توجه به گسترش شیوه‌های مارکتینگ و به خصوص ویدئو مارکتینگ، افراد زیادی در این حیطه پیش از هرگونه دانش تخصصی در این زمینه، اقدام به استفاده از ویدیو مارکتینگ می‌کنند. در این مقاله با بررسی انواع جنبه‌های مرتبط با ویدیو مارکتینگ به شما کمک خواهیم کرد تا با این شیوه‌ی مارکتینگ آشنا شوید. با ما همراه باشید. در نظر داشته باشید که برای خواندن مقالات مرتبط با دیجیتال مارکتینگ می‌توانید از اینجا وارد شوید. برای دیدن همه‌ی مقالات از اینجا وارد شوید.

ویدیو‌ ‌مارکتینگ‌ ‌چیست؟‌ ‌

ویدیو مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال دارای شاخه‌ها و زیرمجموعه‌های متنوعی است که استفاده از هرکدام بسته به نیاز شما دارد. در مواقعی نیاز است تا از چندین شیوه، برای تبلیغات و بازاریابی سایت، اپلیکیشن و سایر موارد مرتبط با کسب و کار، استفاده نمایید. در همین راستا نیز ویدیو مارکتینگ به عنوان یکی از شیوه‌های نوظهور و بسیار تأثیرگذار معرفی شده‌است. به طور کلی بهره‌گیری از انواع فیلم و ویدیو برای انجام تبلیغات و انتشار آن به شیوه‌های متنوع در بسترهای مختلف، به عنوان ویدیو مارکتینگ شناخته می‌شود. محتوای ویدیویی که برای مارکتینگ ساخته می‌شود، دارای محتواهای فراوانی است که بسته به نوع استراتژی و مخاطب هدف، تعیین می‌شود. 

بسیاری از ویدیوها برای معرفی به خصوص یک موضوع و خدمات مشخص استفاده می‌شوند. در این نوع ویدیوها با تمرکز بر تعیین ویژگی‌های کلی خدمات ارائه شده توسط آنان، به بررسی مزیت‌های خود می‌پردازند. همچنین برخی از ویدیوهای دیگر به معرفی تاریخچه‌ی خود می‌پردازند چرا که همانطور که می‌دانید، به هر میزانی که شما بتوانید خود را ریشه‌دارتر و اصیل تر معرفی نمایید، وجهه‌ی شما نیز در نزد مخاطب، افزایش خواهد یافت. 

برخی دیگر از افراد به شیوه‌ی غیر مستقیم اقدام به تبلیغات از این طریق می‌کنند؛ این شیوه‌ها می‌تواند مانند ارائه‌ی انواع آموزش‌ها در قالب ویدیو برای مخاطب باشد که البته در صورت نتیجه دادن این روش، آن‌ها می‌توانند علاوه بر کسب و کار اصلی خود، به عنوان یک مرجع و منبع اطلاعاتی نیز فعالیت داشته باشند که همین کار نیز بستر مناسبی برای کسب درآمد خواهد بود. پس از تعیین استراتژی برای ساخت انواع ویدیوها، شیوه‌ی انتشار آن‌ها مطرح می‌شود که در ادامه‌ی مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. این نکته را به یاد داشته باشید که ساخت ویدیو باید به نحوی باشد که شرایط فرهنگی، اجتماعی، روانشناختی و سیاسی جامعه به طور کامل در آن رعایت شده باشد چرا که شما برای تبلیغات آمده‌اید و نباید اثر ضد تبلیغ از کسب‌و‌کار خود در ذهن مخاطب بر جای بگذارید.

نحوه‌ی ساخت ویدئوهای تبلیغاتی

ساخت ویدئوهای تبلیغاتی دارای مراحل متعددی است که توجه و التزام به آن‌ها باعث خواهد شد که بهترین نتیجه را از ویدئو مارکتینگ بگیرید. در ادامه، تمامی این مراحل به طور کامل توضیح داده شده‌اند.

استراتژی و هدف را تعیین کنید.

بحث مهمی که در ابتدای این مسیر با آن مواجه می‌شوید، هدفگذاری یا تعیین اهداف برای اجرای فرآیند ویدیو مارکتینگ است. شما به عنوان یک مدیر و حتی ایده‌پرداز موظف هستید که این نکات را تعیین کنید که با ساخت ویدیو به دنبال رسیدن به چه اهدافی هستید. دلیل اصرار ما بر تعیین هدف آن است که ویدیوهای تبلیغاتی دارای انواع مختلفی هستند (در ادامه‌ی مقاله با آن‌ها آشنا خواهید شد) و هرکدام به شیوه‌ی مخصوص به خود اجرا می‌شوند. برای مثال اگر شما دارای یک سایت فروشگاهی هستید و تازه سایت خود را راه اندازی کرده‌اید، باید بتوانید ویدیوهایی را بسازید که افراد را با کسب‌و‌کار و برند شما آشنا کند؛ از سوی دیگر اگر یک سایت فروش معروف هستید باید به دنبال ساخت ویدیوهایی باشید که خدمات جدید شما و نحوه‌ی خرید را به نمایش بگذارد. به طور کلی سایت‌هایی که دارای قدمت و اعتبار هستند برای معرفی خود به کاربران جدید، از شیوه‌های ساده‌تری استفاده می‌کنند چرا که شهرت آن‌ها از طریق قدمت و اعتبارشان تضمین شده‌است.

 

ریتم و لحن ویدیو، اولین عوامل تأثیرگذار بر مخاطب هستند.

 مثالی که شرح داده شد، دال بر آن است که باید مارکتینگ شما بر اساس موقعیت برند شما تعیین شود. تعیین موقعیت کمک بسیار زیادی را به شما در تعیین ریتم کلی مسلط بر ویدیو خواهد کرد. این ریتم می‌تواند شامل مواردی مانند ویدیوی توصیفی، روایی، تصدیقی معرفی، سرگرمی و بسیاری دیگر از ویدیوها باشد. 

از طرف دیگر، شما در این مرحله اولین تأثیرگذاری را بر روی مخاطب با تعیین نوع لحن ویدیو، خواهید گذاشت. لحن شما می‌تواند کمدی، درام، خبری، سرگرم‌کننده و انواع دیگر ژانرهایی که اکثر افراد با آن‌ها آشنا هستند باشد. پیشنهاد ما این است که تعیین لحن را با در نظر گرفتن سلیقه‌ی اکثریت مخاطبانتان انجام دهید؛ برای انجام این کار می‌توانید پرسشنامه‌هایی را برای کاربران و مشتری‌های خود قرار داده و از آن‌ها بخواهید به سؤالات مرتبط در این زمینه پاسخگو باشند. همچنین بهره‌گیری از کارشناسان امور اجتماعی و روانشناختی نیز کمک زیادی در تعیین لحن به شما خواهد کرد.

ویدیو مارکتینگ

نوع ویدیو

تعیین نوع ویدیو یکی از موارد مهم دیگری است که باید با توجه به اهداف شما تعیین شود. ویدیوهای شما می‌تواند به چندین صورت ساخته شوند. استفاده از بازیگر و نابازیگر، انیمیشن، مستند و استفاده از راوی تصاویر، از جمله‌ی مهم‌ترین شیوه‌هایی است که در زمینه‌ی ویدیو مارکتینگ از آن‌ها بهره می‌برند. به جز موارد ذکر شده، مهم‌ترین انواع ویدیوهای تبلیغاتی را در زیر مشاهده می‌کنید.

 • ویدیوهای توضیح محصول: ویدیویی است که توضیحات مربوط به آن محصول و علت نیاز مخاطب به محصول را شرح می‌دهد. 

 • ویدیوهای زنده: ویدیوهایی هستند که اخیرا بسیار رواج یافته‌اند و به شرح رویدادهایی که درون خود شرکت رخ می‌دهد می‌پردازد. این ویدیوها برگرفته از Reality show هایی که در آمریکا پخش می‌شوند، هستند.

 • ویدیوهای انیمیشنی: استفاده از انیمیشن برای تبلیغ برند، کار هوشمندانه اما هزینه‌بری است که باید متخصصان ساخت انیمیشن را برای ساخت انیمیشن استخدام نمایید.

 • ویدیوی معرفی: به معرفی کسب‌و‌کار و برند با استفاده از روش‌های متنوع می‌پردازد.

 • ویدیوهای مصاحبه‌ای: در این نوع ویدیوها که از ژانر مستند اقتباس شده‌است، شما اقدام به مصاحبه به کاربران و در برخی مواقع نیز با متخصصان مرتبط به برند خود می‌کنید تا اعتبار را در ذهن مخاطب را افزایش بدهید.

 • ویدیوهای آموزشی: این نوع از ویدیوها همانطور که ذکر شد، شیوه‌ای غیرمستقیم برای تبلیغات هستند که می‌توانند از پلتفرم شما (وب‌سایت، صفحه‌ی شما در شبکه‌های اجتماعی) یک منبع آموزشی برای مخاطب بسازند.

 • لایو اکشن: این ویدیوها ترکیبی از انیمیشن و دنیای واقعی است که همانطور که ذکر شد، هزینه و تخصص مخصوص به خود را می‌طلبد.

 

بستر انتشار ویدیو، زمان و فیلمنامه به هم وابسته هستند.

تعیین زمان ویدیو، به بستر انتشار آن بستگی دارد. بسترهای انتشار ویدیوها شامل انواع سایت‌های معروف، اینستاگرام، ویدیوهای پیش از شروع فیلم در سایت‌های پخش آنلاین فیلم، پیش از شروع انواع بازی‌ها، گوگل، تلویزیون و بسیاری دیگر هستند. اما ذکر این نکته لازم که در فرآیند ویدیو مارکتینگ، هر جایگاه و پلتفرمی که ویدیو را بر روی آن پخش می‌کنید، زمان پخش منحصر به خود را دارد و این زمان با توجه به حضور اکثریت مخاطبان بر روی آن پلتفرم مشخص می‌شود. 

عامل تأثیرگذار دیگر در تعیین زمان، نوع محتوای ویدیو است. اگر ویدیوی شما از نوع معرفی است، زمان بیشتری را نسبت به یک ویدیوی زنده نیاز خواهید داشت. همچنین، نوشتن فیلمنامه‌ی دقیق و با جزئیات، عامل بسیار مهمی است که باید برای آن از افراد خبره بهره ببرید. یادتان باشد که فیلمنامه‌ی شما بسته به نوع ویدیو باید از سه بخش شروع، میانه و پایان تشکیل شده باشد و مخاطب را با خود همراه بکند. همچنین فیلمنامه‌ها در ویدیو مارکتینگ باید با توجه به مدت زمان از پیش تعیین شده نوشته شوند تا خللی در دو طرف ایجاد نگردد.

 

اول استوری بورد، سپس تولید.

استوری بورد عبارت است از شرح رویدادهای ویدیو در قالب تصاویر. یادتان باشد که از استوری بوردها، پیش از تولید استفاده نمایید تا علاوه بر آن که بتوانید نواقص خود را پیدا کنید، در حین تولید نیز، دید واضحی از آن چه می‌خواهید داشته باشید. تولید را با توجه به فیلمنامه و پس از گرفتن مجوزها، قرارداد با بازیگران و نابازیگران، استخدام تیم صدابرداری، فیلمبرداری، تدوین، طراحی لباس و سایر عوامل مؤثر بر صحنه، استخدام انواع تولیدکننده‌های انیمیشن (در صورت استفاده از انیمیشن) و استخدام دوبلور و گوینده در صورت نیاز، شروع نمایید. کار تولید را با مشاوره‌ی تیم‌ها و افراد حرفه‌ای پیش ببرید.

 

مزایا و معایب استفاده از ویدیو مارکتینگ

مهم‌ترین مزایای استفاده از ویدیو مارکتینگ به شرح زیر است.

 • خدمات شما به طور واضح برای کاربر نمایش داده می‌شوند.

 • باعث افزایش سئوی سایت شما می‌شوند.

 • ویدیو مارکتینگ باعث درگیری بیشتر مخاطب با موضوع برند شما می‌شود.

 • تصاویر، اثر بسیار زیادی در ماندگاری در ذهن مخاطب می‌گذارند.

 • از آن جایی که بسیاری از کاربران علاقه‌ای به مطالعه کردن متن‌های تبلیغاتی ندارند، استفاده از ویدیو، جایگزین مناسبی می‌تواند باشد.

معایب ویدئو مارکتینگ را نیز در زیر مشاهده می‌کنید.

 • هزینه‌ی آن با توجه به اهداف ویدیو مارکتینگ، متغیر است.

 • زمان رسیدن از مرحله‌ی تولید به پخش ویدیوها، تقریبا زیاد است.

 • از آن جایی که تماشای ویدیوها ارتباط مستقیمی با مصرف اینترنت دارد، برخی از کاربران برای صرفه جویی در مصرف حجم اینترنت، آن را مشاهده نمی‌کنند.

 • برای ساخت ویدیو، نیاز به جمع‌آوری تیم متخصص دارید که این نکته علاوه بر هزینه‌ها، ریسک‌هایی را با خود به همراه خواهد داشت.

 

سخن آخر

استفاده‌ی درست و مناسب از انواع روش‌های بازاریابی و تبلیغات، نشان‌دهنده‌ی هوش مدیریت هر کسب‌و‌کاری است. در این مقاله سعی شده تا با تمرکز بر ابعاد مهمی که باید در زمینه‌ی ویدیو مارکتینگ از آن‌ها مطلع باشید، تمامی ابعاد مرتبط را زیر ذره‌بین ببریم. با توجه به گسترش ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی و روی آوردن مردم به استفاده از بستر اینترنت، ویدیو مارکتینگ یکی از گزینه‌های بسیار جذاب در زمینه‌ی بازاریابی و تبلیغات است که می‌تواند بازخورد خوبی داشته باشد.

 

برای خواندن مقالات مرتبط با دیجیتال مارکتینگ می‌توانید از اینجا وارد شوید. برای دیدن همه‌ی مقالات از اینجا وارد شوید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-