نقش سئو در موفقیت یک وب سایت

 
 
مقالات وستا

نقش سئو در موفقیت یک وب سایت

فضای اینترنت بستری کاملا مناسب برای توسعه‌ی هر کسب و کاری است. با توجه به آن که عرصه‌ی رقابت در این فضا تنگاتنگ است، توجه به همه‌ی اصول و قوانینی که سبب رشد و موفقیت کسب و کار شما در اینترنت می‌شود امری حیاتی است. داشتن یک سایت مناسب که مطابق اولویت های کاربران باشد، چیزی است که هدف هر مدیر سایتی است. سئو، یکی از مواردی است که رعایت قواعد آن می‌تواند سکوی پرشی برای بیشتر دیده‌شدن سایت شما باشد. در این مقاله با بررسی نقش سئو در موفقیت یک وب سایت، شما را با کارکردهای آن آشنا خواهیم کرد.در نظر داشته باشید که برای خواندن مقالات با موضوع مرتبط با سئو می‌توانید از اینجا وارد شده و برای دیدن همه‌ی مقالات از اینجا وارد شوید. با ما همراه باشید.

نقش سئو در موفقیت یک وب سایت

سئو (SEO) چیست؟

سئو در حقیقت مخفف عبارت Search Engine Optimization است؛ معنای این عبارت، بهینه‌سازی موتور جستجو است. به طور کلی سئو شامل رعایت الگوریتم‌ها و قواعدی است که نتیجه‌ی آن دیده شدن بیشتر سایت شما خواهد بود. وظیفه‌ی سئو در حقیقت بهبود رتبه‌ی شما در سرچ گوگل است که هر اندازه رتبه‌ی شما بالاتر باشد، سایت شما در هنگام سرچ شدن موضوع مرتبط، در رتبه‌هایی بالاتری ظاهر خواهد شد. می‌توان گفت که سئو شامل روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید اهداف و استراتژی‌های سایت کسب‌و‌کار خود را تعیین نمایید. با توجه به گستردگی سئو و قواعد آن، این موضوع هر روز دچار تغییراتی می‌شود و گوگل، الگوریتم‌های جدیدی را برای آن پی‌ریزی می‌کند که این کار باعث شده که وب‌سایت‌های کسب‌و‌کارها به یک متخصص سئو برای اجرای فرآیند بهینه سازی موتور جستجو نیاز داشته باشند. 

 

نحوه‌ی کار سئو به بیان ساده

برخلاف تبلیغات غیررایگانی که باید برای سایت خود انجام بدهید، برای داشتن رتبه‌بندی بالاتری در سرچ ارگانیک، نمی‌توانید به سازمان یا مؤسسه‌ای هزینه‌ای پرداخت کنید. موتورهای جستجو مانند گوگل، برای بررسی محتوای وب‌سایت‌ها و صفحات در اینترنت، از روبات‌ها استفاده می‌کنند. این روبات‌ها، اطلاعات مربوط به آن صفحات را جمع‌آوری کرده و فهرست‌بندی می‌کنند. در مرحله‌ی بعد، الگوریتم‌ها اقدام به رتبه‌بندی این صفحات با توجه فاکتورهایی می‌کنند که از قبل تعیین شده‌اند. این رتبه‌بندی تعیین خواهد کرد که صفحات به چه ترتیبی در جستجوها نمایش داده شوند. 

برای مثال کیفیت محتوا و تحقیق در مورد کلمات کلیدی از عوامل اصلی بهینه‌سازی محتوا و در نتیجه سایت است. الگوریتم‌های جستجو برای شناسایی صفحات معتبر و مرتبط طراحی شده‌اند تا در نهایت تجربه‌ی جستجوی مفید و کارامدی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. با توجه به این مطالب، بهینه‌سازی سایت و محتوای شما، با در نظر گرفتن این فاکتورها می‌تواند کمک زیادی در موفقیت سایت شما بکند.

سئو سایت

سئو و بازاریابی دیجیتال

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که در بین افراد در این زمینه وجود دارد آن است که تصور می‌کنند که سئو و بازاریابی یک مقوله هستند. سئو در حقیقت یک فرآیند است که شما می‌توانید به وسیله‌ی آن، یک بازاریابی کاملا سودمندی برای سایت و خدمات خود انجام بدهید که نتیجه‌ی آن موفقیت سایت شما خواهد بود. البته این نکته را در نظر بگیرید که سئو، تنها یکی از عواملی است که بر روی بازاریابی دیجیتال شما تأثیرگذار است و عوامل متعدد دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که رعایت آن‌ها سبب رشد بازاریابی اینترنتی شما می‌شود. اما به هرحال تقویت سئوی سایت، سبب موفقیت شما در امر بازاریابی دیجیتال خواهد شد. 

 

اهمیت سئو در بازاریابی

با توجه به پیشرفت علم بازاریابی و ورود آن به دنیای اینترنت، از یک طرف و اهمیت سئو به عنوان یک بخش اساسی در بازاریابی دیجیتال از طرف دیگر، می‌توان نتیجه گرفت که سئو، یک بخش اساسی در کسب و کار شما به حساب می‌آید چرا که هر ساله میلیاردها سرچ در گوگل با هدف یافتن اطلاعاتی درباره‌ی محصولات و خدمات، توسط افراد جهان صورت می‌گیرد. با در نظر گرفتن این نکته، دیده شدن بیشتر سایت شما در نتایج جستجو، باعث برتری شما نسبت به سایر رقبایتان خواهد شد. به هر حال، نتایج جستجو در سال‌های اخیر در حال تکامل بوده‌اند تا کاربران بتوانند پاسخ‌های مناسب و سریع‌تری برای سؤال‌های خود بیابند به همین دلیل نیز الگوریتم‌ها هر روزه در حال ارتقا هستند و در نتیجه قواعد سئو نیز در حال تغییر هستند.

 

کاربرد سئو در وب سایت

همانطور که تاکنون نیز متوجه شده‌اید، رعایت اصول سئو در وب سایت، باعث موفقیت سایت شما خواهد شد. از آن جایی که سئو، دارای کاربردهای متعددی در وب سایت است، شناسایی این کاربردها باعث خواهد شد تا بتوانید با گوشه‌ای از نقش سئو در موفقیت وب سایت، آشنا شوید. در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره می‌کنیم.

 • افزایش فروش

بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کاربردی که سئو در موفقیت هر وب سایتی ایفا می‌کند، افزایش فروش محصولات و خدمات سایت شما است. از آن جایی که بهبود سئو، سبب افزایش ترافیک ورودی و افزایش تعداد بازدید سایت شما می‌شود و شما لید بیشتری را به قیف فروش وارد می‌کنید، تعداد مخاطبان افزایش یافته و در نتیجه، احتمال خریدار شدن آنان نیز بیشتر خواهد شد.

 

 • برندسازی

شاید تعجب کرده باشید اما رعایت اصولی قواعد سئو یکی از مواردی است که شما می‌توانید با استفاده از آن، یک برند معتبر و قابل اعتماد برای سایت خود ایجاد کنید. جایگاه بهتر سایت شما در هنگام جستجو، به کاربر این پیغام را می‌دهد که سایت شما دارای اعتبار بالاتری است که اهمیت نقش سئو در موفقیت سایت را نشان می‌دهد.

 

 • افزایش ترافیک سایت

بدیهی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین نقشی که سئو در موفقیت یک وب سایت دارد آن است که بهینه‌سازی موتور جستجو باعث می‌شود تا شما بتوانید ترافیک سایت خود را بالاتر ببرید. بهبود رتبه‌ی شما در سرچ، باعث می‌شود تا تعداد کاربر بیشتری وارد سایت شما شوند. برای مطمئن شدن از این ویژگی کافی است تا از ابزارهای متعددی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول بهره ببرید تا از تأثیر رعایت اصول سئو بر ترافیک سایت خود آگاه شوید.

 

 • افزایش درصد تبدیل بازدیدکننده به مشتری

همانطور که ذکر شد، بهینه‌سازی موتور جستجو باعث می‌شود تا ترافیک سایت شما افزایش یابد اما سئو در همین جا متوقف نمی‌شود. یکی از کاربردهای مهمی که سئو در موفقیت سایت دارد آن است که سئو تلاش می‌کند که بازدید از وب سایت شما را به صورتی افزایش دهد که زمانی که کاربر وارد سایت شما می‌شود کاری را انجام بدهد که شما از او انتظار دارید. در حقیقت این کار باعث می‌شود که درصد تبدیل کاربر به مشتری افزایش یابد.

 

 • افزایش سرعت وب سایت

یکی از مزیت‌هایی که سئو به صورت غیرمستقیم بر هر وب سایتی دارد آن است که باعث بهبود سرعت لود صفحات می‌شود. در واقع یکی از مراحل سئو کردن وب سایت، بهینه کردن حجم محتوای هر صفحه و ریکوئست‌های هر صفحه، به منظور کاهش مدت زمان لود یا بارگیر سایت است. داشتن وب سایتی با سرعت بالا باعث می‌شود که کاربر با اشتیاق بالاتری از سایت استفاده کند و به مرور زمان نیز تعداد مراجعات بیشتری به سایت داشته باشد که خود باعث وفادار شدن او به سایت و کسبٰ‌و‌کار شما می‌شود.

 

 • افزایش زمان ماندن کاربر در سایت

یکی دیگر از مزیت‌های غیر مستقیمی که استفاده از  فرآیند سئو برای سایت شما به همراه خود می‌آورد،  آن است که زمان ماندن کاربر در سایت شما افزایش می‌یابد. یک فاکتور مهم دیگر که از سمت گوگل برای رده بندی سایت شما مورد بررسی قرار می‌گیرد، مدت زمانی است که مخاطب در هر صفحه می‌ماند؛ هر اندازه که شما بتوانید کیفیت محتوای خود را بهبود ببخشید، خواندن و دیدن مطالب برای کاربر نیز بهتر خواهد بود که نتیجه‌ی آن زمان بیشتر ماندن وی در وب سایت شما است.

سئو وب سایت

مزایایی که سئو برای وب سایت دارد

بهینه‌سازی موتور جستجو، مزایای فراوانی علاوه بر آنچه گفته شد، برای سایت شما به همراه دارد. علاوه بر کاربردهای ذکر شده در موفقیت سایت، سئو می‌تواند که در قسمت‌های دیگر کسب و کار شما نیز تأثیرگذار باشد. برخی از مزایای سئو را در زیر مشاهده می‌کنید.

 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها

اولین مزیتی که استفاده از سئو برای سایت شما به همراه دارد آن است که شما در بسیاری از هزینه‌ها، صرفه‌جویی خواهید کرد. شاید با توجه به استفاده از نیروی متخصص سئو و یا هزینه کردن برای یادگیری اصل آن، تصور کنید که رعایت قواعد سئو، هزینه‌های گزافی به همراه خود دارد اما نکته‌ی مهمی را که باید در این زمینه در نظر بگیرید آن است که سئوی سایت دارای کاربردهای متعددی است که پیش‌تر نیز به آن‌ها اشاره شد و این کاربردها از بازاریابی گرفته تا افزایش سرعت سایت، همگی بخشی از هزینه‌های اضافی را پوشش می‌دهند.

 • پیشرفت دائمی

از آن جایی که الگوریتم‌های گوگل هر روز در حال پیشرفت هستند، اگر فردی باشید که به دنبال تقویت سایت خود از طریق رعایت اصول سئو است، شما نیز خود را با این پیشرفت‌ها همراه خواهید کرد و به عبارتی همیشه آپدیت خواهید بود.

 

 • قابلیت آنالیز کردن آن فراهم است

یکی از مزیت‌هایی که سئوی سایت برای شما دارد آن است که می‌توانید با استفاده از ابزار متعددی اقدام به بررسی مهم‌ترین ویژگی‌هایی کنید که کاربر به دنبال آن است و یا از آن فراری است. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید استراتژی‌های شرکت خود را همسو با انتظارات کاربران، بچینید.

 

 • ماندگاری رتبه

زمانی که با سئوی خوب توانستید به جایگاه خوبی در صفحه نتایج جستجو برسید، پیشرفت و آپدیت بودن شما باعث خواهد شد که این رتبه برای شما ماندگار شود و با تلاش بیشتر بتوانید به رتبه‌های بهتری نیز دست یابید. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید آن است که زمانی که شما در رتبه‌های بالا قرار دارید تعداد کاربر بیشتری به سایت شما وارد می‌شوند که همین ویژگی باعث می‌شود که شما بتوانید این رتبه را برای مدت زمان بیشتری حفظ نمایید.

 

سخن آخر

بهینه‌سازی موتور جستجو یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در جهت موفقیت وب سایت خود انجام بدهید. در این مقاله سعی شد با توضیح مفاهیم مرتبط با سئو و همچنین کاربردها و مزایای آن، شما را با مهم‌ترین بحث‌های سئوی سایت آشنا کنیم. امید است که با بهره‌گیری از این ویژگی‌ها بتوانید خود را در بازار شدیدا رقابتی دنیای اینترنت تقویت نمایید.

برای خواندن مقالات با موضوع مرتبط با سئو می‌توانید از اینجا وارد شده و برای دیدن همه‌ی مقالات از اینجا وارد شوید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-