تاثیر رابط کاربری بر رضایت کاربران از سایت

 
 
مقالات وستا

تاثیر رابط کاربری بر رضایت کاربران از سایت

 در این مقاله ابتدا به توضیح رابط کاربری سایت و اهمیت تأثیر آن بر رضایت کاربر از سایت می‌پردازیم، و با ذکر مثال این موضوع را توضیح می‌دهیم. سپس رابطه‌ی، رابط کاربر و تجربه کاربری، و نقش آن‌ها در سئوی سایت همچنین، تأثیر آنها در بهبود فروش و افزایش بازدید از سایت را بررسی می‌کنیم.

تجربه کاربری

هدف فروشگاه‌های اینترنتی همچنین سایت‌هایی که در راستای فروش و مارکتینگ ایجادشده‌اند، درنهایت فروش محصولات است. اینکه کاربر با ورود به سایت بتواند به‌راحتی و آسانی از آن استفاده کند و درنهایت تبدیل به مشتری شده و خرید انجام دهد. این فرآیند اگرچه آسان به‌نظر می‌رسد؛ ولی شامل رعایت کردن مجموعه‌ای از قوانین و اصول می باشد. قوانین و راه‌حل‌هایی که بازدید سایت را بالابرده، استفاده‌ی کاربر از سایت را آسان تر کرده، درنهایت فروش را افزایش می‌دهد. یکی از این اصول رابط کاربر نام دارد. رابط کاربر، عامل تعامل میان کاربر و سایت است. به این صورت که اگر کاربر را یک مسافر فرض کنیم و مقصد را فروش محصول در نظر بگیریم، جاده و تمامی اجزای جاده، مثل آسفالت، موانع، تابلوها، علائم راهنمایی‌ورانندگی و تمامی جزئیاتی که باعث راحتی و آسان شدن مسیر و دسترسی راحت به مقصد می‌شود، رابط کاربری می‌گوییم.

 

طراحی تجربه کاربری

رابط کاربری سایت چیست؟

همان‌طور که تاحدودی در مثال قبل متوجه‌شده‌اید، رابط کاربری باعث استفادۀ راحت، سریع، و دسترسی آسان به سایت می‌شود. رابط کاربر سایت متشکل از تمامی اجزای به نمایش گذاشته‌شده‌ی یک سایت است، تا با استفاده از آن‌ها به‌راحتی از سایت استفاده کنیم. تمامی اجزای تشکیل‌دهنده ی سایت مانند، طرح‌های گرافیکی، رنگ‌ها، آیکون‌ها، عکس‌ها، نوشته‌ها، فونت‌های نوشته ها، علائم و علامت‌ها، تابلوها و جدول‌ها رابط کاربری سایت را شکل می‌دهند.

رابط کاربری سایت کاربران را راهنمایی می‌کند و برای استفاده از سایت به آن‌ها دسترسی راحت تر می‌دهد. رابط کاربری سایت به کاربر مسیری راحت، سریع و مطمئن برای استفاده از سایت می‌دهد و به میزان آسان بودن و در دسترس ‌تر بودن رابط کاربر، استفاده از سایت لذت‌بخش‌تر می‌شود و کاربر را بیشتر ترغیب به استفاده از سایت می‌کند.

 

تأثیر رابط کاربر سایت بر رضایت مشتری از سایت

رابط کاربری سایت با برقراری تعامل عمیق با کاربر و تسهیل ارتباط کاربر با بخش‌های مختلف سایت نقش عمیقی در میزان رضایت کاربر از سایت را دارد. در بازاریابی امروزی، حفظ مشتریان فعلی هزینه کم‌تری نسبت به جذب مشتری جدید دارد؛ بنابراین تمامی اعمال باید درجهت ارتقای کیفیت عملکرد سایت، که همان رابط کاربری است، برنامه‌ریزی شود؛ تا رضایت کاربر جلب شده و او را تبدیل به مشتری کند. حال اگر رابط کاربری بسیار منظم و دقیق طراحی‌شده باشد، علاوه بر اینکه از کاربر یک مشتری می‌سازد؛ می‌تواند او را به مشتری دائم و وفادار تبدیل کند.

رابط کاربری می‌تواند رضایت کاربر را جلب کند‍‍؛ زمانی که زیبایی درعین سادگی، سرعت، دسترسی آسان، و استفادۀ راحت از سایت را، در اختیار کاربر می‌گذارد. این اقدامات باعث جذب کاربر و افزایش مدت‌زمان استفاده از سایت می‌شود؛ که درنهایت او را ترغیب به خرید از سایت می‌کند. به هر میزان که رابط کاربری سایت از کارآیی بالاتری برخوردار باشد، استفاده از سایت راحت‌تر و مفیدتر است؛ درنتیجه میل کاربر برای ماندن و استفاده از سایت بیشتر شده و اعتماد او را جلب می‌کند و احتمال خرید، بیشتر خواهد شد.

رضایت کاربر از سایت نتیجه اطمینان به رابط کاربری است. که این فاکتور را می‌توان با محاسبه‌ی زمان صرف‌شده کاربر در سایت، عملیات خرید، میزان بازگشت او به سایت، و خرید مجدد او به‌دست آورد. حال با ذکر یک مثال اهمیت رابط کاربر بر رضایت کاربر از سایت را بیشتر توضیح می‌دهیم.

 

فرض کنید وارد یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی شده‌اید. در این فروشگاه راهرو و قفسه‌ای وجود ندارد. تمام مواد غذایی و بهداشتی روی زمین انباشته‌شده است؛ که باعث می‌شود شما با عصبانیت از فروشگاه خارج‌شده و از خریدکردن منصرف شوید. درمقابل شما وارد فروشگاهی می‌شوید، که دارای راهروهای متعدد پرشده از قفسه‌های زیاد، با نظم و ترتیبی زیبا درجای خود قرار گرفته اند و  تعدادی تابلو،با نوشته هایی خوانا شما را به قفسه‌ی محصول موردنظرتان می‌رساند. نوشته‌های این تابلوها بزرگ و خوانا و با رنگ‌های زیبا شما را هرچه بهتر و آسان تر راهنمایی می‌کند؛ تا راحت‌تر عمل خرید، انجام شود حتی با رنگ‌ها و نوشته‌های متفاوت، توضیحاتی در قفسه‌های محصولات نوشته‌شده، مثل نام برند، قیمت محصول، تخفیف و...که سریع و راحت شما را راهنمایی می‌کنند تا خرید، هرچه بهتر انجام شود. حال در این مثال فروشگاه همان سایت هست و تمامی راهروها، قفسه‌ها، نوشته‌ها، رنگ‌ها، تابلوها و شکل محصولات که باعث شده‌اند تا فرایند خرید برای شما آسان،و سریع تر شود، رابط کاربری می‌گویند.

 

رابطه‌ی بین رابط کاربر و تجربه کاربری و تأثیر آن در سئو سایت و بهبود فروش

 

از آنجاکه در مثال بالا متوجه عملکرد رابط کاربری شده‌اید؛ تجربه کاربری، به‌تمامی تصمیم‌گیری‌ها درخصوص قرارگرفتن رابط کاربری در محل مناسب خود می‌گویند. درنتیجه اینکه تجربه کاربری حس خوب و رضایت‌بخش را به مشتری می‌دهد. مثلاً در مثال بالا اینکه تصمیم گرفته شود چند راهرو و قفسه وجود داشته باشد، یا این قفسه‌ها در چه مکانی قرار گیرد  تا به کاربر حس بهتری منتقل شود یا از چه رنگ‌ها و نوشته‌هایی استفاده شود تا تجربه راحت‌تری به او داده شود را، تجربه کاربری می‌نامیم.

بنابراین، بااینکه رابط کاربر زیرمجموعه‌ی تجربه کاربری می‌باشد؛ ولی این دو در کنار هم باید به بهترین شکل ظاهر شوند و خلأ در هریک باعث ضعف در عملکرد دیگری می‌شود.

تجربه کاربری مانند ستون و شالوده، و رابط کاربری مانند آجرها، رنگ ساختمان، و دیگر اجزای آن است. این دو در کنار هم‌معنا پیدا می‌کنند. رابط کاربری دسترسی راحت به کاربر داده، و تجربه کاربری حس خوب دسترسی راحت را به کاربر می‌دهد. عملکرد تجربه کاربری و رابط کاربری به بهترین شکل  درنهایت تجربۀ نهایی استفاده از محصول را فراهم می‌کند.  به هر میزان که این تجربه بهتر باشد، استفاده از سایت راحت‌تر شده و نرخ استفاده از آن افزایش می‌یابد؛ درنتیجه ترافیک سایت بیشتر شده، نرخ پرش کمتر می‌شود، و با افزایش نرخ بازگشت به سایت، درنهایت سئوی سایت بهبود پیدا می‌کند و صفحۀ ما در موتور جستجوگر گوگل عملکرد بهتری خواهد داشت.

رابط کاربری

کلام آخر

رابط کاربری نقش مهمی در جذب کاربر و رضایت کاربر از سایت دارد. رابط کاربری باعث در دسترس و راحت بودن استفاده از سایت می‌شود و اگر درست طراحی‌شده باشد، نقش مهمی در افزایش بازدید از سایت ایفا می‌کند. رابط کاربر زیرمجموعه تجربه کاربری می‌باشد؛ ولی عدم استفادۀ درست از هریک باعث کاهش عملکرد سایت می‌شود. رابط  کاربر در فراهم نمودن اسباب راحتی استفاده از سایت و تجربه کاربری در قراردادن رابط کاربری درجای مناسب خود درجهت القای حس خوب به کاربر به‌کاربرده می‌شوند؛ درنهایت اگر مدیر یک سایت یا فروشگاه اینترنتی هستید باید رابط کاربری را تا جایی که امکان دارد ارتقاء دهید؛ چون درنهایت رابط کاربری مناسب تعیین می‌کند که کاربر به چه میزان از سایت شما رضایت دارد یا مایل به استفاده از آن است.همچنین با رعایت این قوانین، سئوی سایت بهبود پیدا می‌کند و این امر منجر به بیشتر دیده شدن سایت شما و فروش بیشتر می شود.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-