چرا باید سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟

 
 
مقالات وستا

چرا باید سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

سایت‌ ریسپانسیو به گونه‌ای طراحی می‌شود که بدون توجه به اندازه صفحه نمایش، در همه دستگاه‌ ها از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها گرفته تا لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی قابل دسترسی هستند. با طراحی ریسپانسیوِ سایتِ خود، آن را برای همه قابل دسترسی خواهید کرد. طراحی سایت ریسپانسیو باعث می‌شود که سایت شما در دستگاه‌ ها و سایز های مختلف صفحه نمایش کاملا کاربردی و مفید باشد. جالب است بدانید که Google ترجیح می‌دهد یک سایت واحد را فهرست بندی کند، از طرفی طراحی سایت ریسپانسیو باعث می‌ شود که سایت شما دارای URL ها و محتوای مشابه باشد، بنابراین با طراحی سایت ریسپانسیو شما ازین موضوع سود خواهید برد. بازدیدکنندگان سایت شما که با دستگاه های مختلف شان از سایتتان بازدید کرده اند تجربه مشابه خواهند داشت و از طرفی نویسندگان شما فقط مجبور به چاپ یک نسخه واحد از مطالب هستند.

طراحی سایت ریسپانسیو

چرا طراحی ریسپانسیو مهم است؟

با اختراع بیشتر فناوری ‌ها و گجت ‌های جدید، مشتریان مایل به استفاده از بهترین و جدیدترین گجت‌ها هستند. در گذشته همه فقط از رایانه‌های رومیزی استفاده می‌کردند. بنابراین برای طراحان مهم نبود که روی طراحی وب ریسپانسیو کار کنند. بعدا لپ تاپ‌ها، تبلت‌ها و غیره آمدند.

واقعیت این است که امروزه کاربران مایلند که به راحتی و به سرعت وب را مرور کنند. این بدان معنی است که طراحی سایت ریسپانسیو به نحوی ساخته شده که کاربران بتوانند با هر نوع دستگاهی که در دست دارند، وب گردی کنند. طراحان وب باید چنین وب سایت‌هایی را طراحی کنند که اطلاعات را در اندازه‌های مختلف صفحه نمایش و با وضوح مختلف، اطلاعات را به کاربران ارائه می‌دهد. وب سایت شما باید آنقدر متنوع باشد که بتواند از طریق تلفن همراه یا صفحه نمایش LCD با اندازه بزرگ قابل بازدید باشد.

قبل از طراحی سایت ریسپانسیو، طراحان مجبور بودند نسخه های زیادی از وب سایت خود را طراحی کنند که واقعا کار سختی بود اما این تنها راه حل بود که این راه حل قدیمی به این دلیل که کاربران لازم است برای صفحه نمایش های مختلف بسیاری از طرح ها و کدهای اضافی را دانلود کنند، خوب نیست و همه این‌ها باعث می‌شود که کاربر از بازدید سایت یک تجربه کاربری بد داشته باشد. این دلیل اصلی این است که چرا ایجاد طراحی وب ریسپانسیو اینقدر محبوب و با اهمیت است.

چرا طراحی سایت ریسپانسیو مهم است؟

مقایسه طراحی سایت ریسپانسیو با طراحی سایت سنتی

نمونه ای از یک صفحه طراحی سایت غیر ریسپانسیو، اینگونه است که در مرورگرهای دسک تاپ به خوبی خوانده می شود، اما غالبا به دلیل داشتن ستون‌های زیاد یا تصاویر بسیار بزرگ که باید در عرض کم صفحه نمایش جاسازی شود، در صفحه نمایش تلفن های هوشمند دارای متن بسیار کوچک و غیرقابل خواندن است.

در مقابل، با طراحی ریسپانسیو، توسعه دهندگان وب مجبور نیستند روی اندازه‌های خاص نمایشگر تمرکز کنند. در عوض، کد وب ریسپانسیو آنها برای انطباق با طیف وسیعی از اندازه های صفحه نمایش طراحی شده است و طرح‌های مختلفی را بر اساس اندازه صفحه نمایش و قابلیت های دستگاه تلفن همراه یا رایانه شخصی ارائه می دهد.

ویژگی‌های بهترین طراحی سایت ریسپانسیو کدامند؟

برای سایت ریسپانسیو ایده آل ویژگی‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند برای همه مفید باشید. در ادامه بعضی از رایج ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

·        Less Effort

با کمک یک طراحی سایت ریسپانسیو عالی، شما فقط لازم است یکبار اطلاعات را در وب سایت خود به روز کنید. این موضوع قطعا تلاش‌های شما را که باید در به روزرسانی بسیاری از نسخه‌های وب سایت خود استفاده کنید، کم می‌کند.

·        Smooth User Experience

طراحی سایت ریسپانسیو باعث می‌شود که کاربران تجربه‌ای بسیار روان و بهینه در مورد دستگاهی که در دست دارند، داشته باشند.

·        Mobile Segment

همچنین یک ویژگی بسیار خوب سایت ریسپانسیو این است که می‌توانید همه اطلاعات مفید در مورد تعداد ترافیک وب سایت خود را بدست آورید. این نیاز به هیچ چیز ندارد، فقط کافی است یک بخش برای موبایل درست کنید و به این ترتیب دید کاملی از ترافیکی که به وب سایتتان می‌آید، خواهید داشت. به روزرسانی‌های ترافیک برای توجه به عملکرد وب سایت شما بسیار مهم هستند. همچنین به شما کمک می‌کند تا در وب سایت خود تغییراتی برای افزایش ترافیک انجام دهید.

·        Accumulated Sharing

با سایت ریسپانسیو شما می‌توانید تمام لینک‌های اجتماعی را با یک آدرس اینترنتی جمع کنید. این به شما کمک می‌کند تا برای یک وب سایت عالی و کاربرپسند، مشارکت خوبی داشته باشید.

·        Search Engine Optimization (SEO)

روز به روز موتورهای جستجو بسیار هوشمند می‌شوند و متوجه می شوند که چگونه ارتباط وب سایت‌های تلفن همراه را با دسک تاپ پیدا کنند و موتورهای جستجو سایت ریسپانسیو را در بالای صفحات خود قرار می‌دهند یعنی در بالای لیست نشان می‌دهند و به آن‌ها رتبه بالاتری می‌دهند.

·        No Redirects

همچنین یکی از بهترین مزایای طراحی سایت ریسپانسیو این است که دیگر لازم نیست در مورد تغییر مسیرها نگران باشید زیرا با این طراحی دیگر کاربر متوجه تغییر مسیرها نمی شود. بنابراین، اگر کمی غیر مسئول در مراقبت از کاربران هدفمند و تغییر مسیرها هستید، این برایتان خیلی خوب است.

·        Less Maintenance

با ساخت نسخه‌های مختلف سایت خود برای دستگاه‌های مختلف، شما کاری جز افزایش بار کار انجام نمی‌دهید، زیرا شما باید در بیشتر از یک سایت تغییراتی ایجاد کنید. اما اگر وب سایت شما یک سایت ریسپانسیو باشد شما فقط یک بار باید آن را حفظ کنید، زیرا فقط یک طرح وجود دارد که برای همه نوع دستگاه‌ها کار می‌کند. این کار باعث کاهش تلاش و بار کاری شما خواهد شد.

·        Free of Device-Alternating Issues

یک مشکل بسیار جدی در طراحی سایت هم برای موبایل و هم برای دسک تاپ، کاربرانی هستند که آدرس URL سایتتان را برای دیگران به اشتراک می‌گذارند، بدین ترتیب افرادی که آدرس را در نوار آدرس خود کپی کرده و آن را باز می‌کردند، همیشه در همان گجت‌هایی که سایت به اشتراک گذاشته شده است، جستجو نمی‌کنند. این نقص با طراحی سایت ریسپانسیو می‌تواند به طور موثر حذف شود.

·        It’s Not About The Device Only

بهترین طراحی سایت ریسپانسیو فقط مربوط به دستگاه نیست. اگر شما یک وب سایت را روی یک صفحه خیلی بزرگ باز می‌کنید، شما همیشه تمام صفحه پنجره مرورگر وب را تجربه نمی‌کنید. اما اگر در حال باز کردن بهترین سایت ریسپانسیو هستید، پس شما نباید نگران اندازه صفحه نمایش باشید. بهترین طراحی سایت ریسپانسیو هرگز به شما امکان نمی‌دهد که پیمایش افقی وحشتناک داشته باشید.

·        Media Display Issues

طراحی سایت ریسپانسیو نه تنها برای تصاویر و محتوا اندازه‌ها را مجدد تنظیم می‌کند، بلکه برای رسانه‌ها مانند فیلم‌ها، متن‌های متحرک و غیره هم این کار را می‌کند و مطابق با اندازه دستگاهی که در اختیار دارید سایز آن‌ها را تنظیم می‌کند.

مثال هایی از طراحی سایت ریسپانسیو:

در ادامه نمونه‌هایی از سایت هایی که بصورت ریسپانسیو طراحی شده‌اند، آورده شده است.

 

·        Madame Gautier

طراحی ریسپانسیو

 

 

 

·        Modo Design Group

طراحی سایت ریسپانسیو

·        Greenbelt Festival

 

طراحی وب سایت ریسپانسیو

·       

نحوه ترکیب طراحی سایت ریسپانسیو در توسعه وب

برای ایجاد وب سایت‌های ریسپانسیو می‌توان از انواع مختلف تکنیک های طراحی ریسپانسیو استفاده کرد، اما بیشتر اوقات توسعه دهندگان وب نقاط برش اصلی و جزئی عرض را بر اساس برچسب viewport و نمایشگرهای رسانه CSS تعیین می‌کنند و سپس کد نویسی می کنند تا طرح و متن مطلوب و بهینه سازی شده ای را با توجه به اندازه صفحه نمایش ارائه دهند.

یکی دیگر از کلیدهای مهم در طراحی سایت ریسپانسیو استفاده از مقادیر نسبی تا حد ممکن  است تا خصوصیات ثابت مانند عرض را تنظیم کرد. این موضوع باعث می شود که محتوا بر اساس اندازه روی دستگاه و پلت فرمی که کاربر صفحه سایت را در آن لحظه می‌خواند، خود را متناسب و به اصلاح مقیاس پذیر کند.

فرم ورک های طراحی سایت ریسپانسیو

اگر برنامه نویس هستید و یا با برنامه نویسی آشنایی دارید و مایلید که سایت خودتان را به بصورت ریسپانسیو طراحی کنید باید گفت که کتابخانه ‌ها و فریم ‌ورک‌ های مختلفی برای این طراحی وجود دارند که می توانید سایتتان را با آن توسعه دهید. در ادامه چند مورد را که معروف تر هستند و بیشتر توسعه دهندگان از آن ها استفاده می کنند، معرفی کرده ایم:

·        Bootstrap: محبوب ترین چارچوب HTML ، CSS و JS برای توسعه پروژه های ریسپانسیو است.

·        Foundation: این فریم ورک یک پروژه منبع باز است که بطور رسمی توسط شرکت ZURB نگهداری می شود.

·        Gumby: یک فریم ورک CSS قابل انعطاف و ریسپانسیو است که توسط SASS ساخته شده است.

·        Skeleton: یک فریم ورک سبک CSS است که توسط Dave Gamache ایجاد شده است.

 

نتیجه‌گیری

طراحی سایت ریسپانسیوِ کامل، دارای بسیاری از ویژگی‌ ها است که برای طراحان وب و توسعه دهندگان وب بسیار سودمند است. با اختراع فن آوری ‌های جدید، ساخت نسخه ‌های متفاوت از وبسایت برای طراحان وب دشوار است اما طراحی سایت ریسپانسیو تمام نیاز های آن‌ها را برآورده می ‌کند.

با توجه به ویژگی‌ هایی که در بالا به آن ‌ها اشاره شد، باید بپذیرید که داشتن یک وب سایتی واحد که می‌تواند در هر دستگاه یا هر اندازه صفحه نمایشی استفاده شود، یک معامله بسیار خوب است. استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو نه تنها تلاش‌های شما را کاهش می‌دهد بلکه به شما کمک می‌کند که ترافیک زیادی را روی سایت خود، افزایش دهید. به این ترتیب درآمد بالایی از وب سایت خود کسب خواهید کرد.

اگر به موضوعات مرتبط با وب‌سایت علاقه دارید، برای خواندن مقالات می‌توانید از اینجا وارد شوید. برای دیدن همه‌ی مقالات از اینجا وارد شوید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۱ دی ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-