راهنمای استفاده از بوم کسب و کار و توسعه ایده

 
 مقالات وستا کانتنت

توسعه ایده بر اساس بوم کسب و کارها

بوم کسب و کار معمولاً زبان مشترکی برای رابطه بین اشخاص، تصویر افکار و تدوین نظرها است. اگر شخصی از شما بخواهد که کسب و کار خود را حداقل در عرض 10 دقیقه  توضیح دهید مناسب ترین راهکار این است که بوم کسب و کار خود را بیاورید. مدل BMC یک سیستم مدیریتی، توسعه ایده و کارآفرینانه راهبردی است که به شخص این امکان را می دهد که نوع کسب و کار خود را تشریح، برنامه ریزی و اختراع نماید یا اینکه آن را به چالش بکشد و یا دگرگون نماید. بوم کسب و کار جدولی است که دپارتمان های متنوع یک کالا یا ایده مانند زیر ساخت ها، کاربران، ارزش پیشنهادی و منبع های درآمدی را نشان می دهد.

توسعه ایده بر اساس بوم کسب و کارها

 


مفهوم این بوم تحت عنوان بوم کسب و کار به این گونه تعریف شده است:  مدلی برای تهیه یک الگو برای کسب و کار جدید یا ثبت طرح کنونی مورد استفاده در کسب و کار است. بوم کسب و کار به ارگان ها این امکان را می دهد تا بتوانند با تصویر تعامل بین حیطه های گوناگون کسب و کار خویش فعالیت های خود را به بهترین شکل ممکن پیش ببرند. این مدل کسب و کار نخستین بار به وسیله الکساندر استروالدر شناسانده شد که این جدول شامل توسعه ایده و کسب و کار است.

بر اساس تعریف استرو الدر مدل BMC سیستمی مفهومی است که حاوی گروهی از عناصر و رابط بین آن ها بود و منطق کارتل در راستای در آمد زایی را مشخص می کند. این تعریف از بوم کسب و کار توسط استروالدر با توجه، استقبال  بسیاری روبرو شده است. به گونه ای که امروزه در بسیاری از کارتل های موفق دنیا و پیشامدهای مهم شرکت های نوپا از این بوم کسب و کار همانند تابلوی راهنمایی برای جهت دهی به راه و روش کسب و کار استفاده می کنند.

مدل بوم کسب و کار به روشی گفته می شود که شرکت در امور تجاری که پیش روی خود نهاده است و همچنین با روش هایی برای دست آوردن درآمد توانسته سبب حفظ ثبات خویش گردد. در این روش با دستیابی به منابع و اقتضای مشتری پیشنهادی جهت ارائه ارزش خاص مشتری  عرضه شده و در این صورت  مزایا و درآمد مناسبی نصیب شرکت می شود. به بیانی دیگر بوم کسب و کار به نحوه کسب درآمد به وسیله بنگاه را با نشان موقعیت آن در زنجیره قابلیت مشتری تفسیر می کند. در زمینه تجارت الکترونیک مخصوصاً زمانی که طرفین تجاری در پی فراهم نمودن یا خریدار کلی برای محصولات ویژه می گردند می توانند از وبسایت های معتبر که در موتور های جستجو گر ظاهر می شوند کمک بگیرند. در این وبسایت های معتبر 9 عنصر را برای بوم کسب و کار مطرح کرده اند که عبارت اند از: طبقه بندی مشتریان، ارزش پیشنهادی، شبکه های توزیع، تماس با مشتریان، جریان حجم پول و کسب درآمد منابع اصلی سازمان، امورات اصلی، شرکای کلیدی و در پایان ساختار هزینه ها.

چگونه می توان از بوم کسب و کار جهت توسعه ایده استفاده کرد

مناسب ترین راهکار برای بوم کسب و کار کاربرد توسعه ایده می باشد. ایجاد یک ایده در یک کسب و کار جدید الزاماً به مفهوم ایجاد ناگهانی کسب و کار مبتکرانه ای که تاکنون وجود نداشته نخواهد بود. فعالیت شما با تقلید از مدل های مختلف کسب و کار و تلاش در نوآفرینی در آن ها برای تولید مزایای رقابتی با سایر رقبای بازار بایستی آغاز شود. برای این حرفه، بوم کسب و کار وسیله توانایی است که امکان توسعه ایده را به شما با 4 محور اصلی یعنی منابع، ارزش، مشتری و منابع مالی می دهد.

حکایت کلیه کار آفرینان اکثرا با این جمله شروع می شود: ( من ایده ای دارم). این جمله اگرچه شروعی برای حکایت هزاران کارآفرین موفق و بسیاری کارآفرین که در کار خود موفق نبوده اند، است اما این عاقبت ساعت ها، روزها.... و گاهی سال ها سر و کله زدن و سعی و کوشش شخص است که معمولاً حرفی از آن به وسط نمی آید.

بوم کسب و کار

چگونه می توان برای بوم کسب و کار یک ایده جدید خلق نمود؟

این سؤالی است که احتمالاً بتوان از دیدگاه های گوناگون به آن پاسخ داد و در این بخش ما ایده آفرینی را همانند یکی از مراحل مدون کارآفرینی و بر اساس مدل کسب و کار شناسایی می نماییم.

برای توسعه ایده در کسب و کار جدید می توان از  خط مشی های زیر تبعیت نمود:

 • بر طبق منبع

نوآفرینی بر طبق منبع ریشه در زیر بناها و شرکای کلیدی حاضر دارد. در این راهبرد، ایده اساسی خلق فرصتی نو و یا بهره گیری از فرصتی موجود برای پیشرفت عملکرد و افزایش سود در روند های کسب و کار است. نوآفرینی در این محور را می توان با شیوه های گوناگون تولید نمود. این سیاست ها سبب افزایش سود شده و به پیروی از آن برای شما مزایای رقابتی با دیگر رقبای موجود در بازار را ایجاد خواهد کرد.

 • بر طبق ارزش پیشنهادی

نوآفرینی بر پایه پیشنهاد دربردارنده ابداع ارزش های پیشنهادی نو است که دیگر بخش های سازنده را تحت تأثیر قرار می دهد. این نوآفرینی می تواند به مفهوم عرضه یک ارزش نو، برجسته و جهشی بوده و یا امکان دارد عرضه ارزش های حاضر در بازار با نگرش بعضی خصوصیات متفاوت باشد.

 • بر طبق مشتری

نوآفرینی بر طبق مشتری بر اساس خواسته های مشتری و سهولت در دستیابی و افزایش آرامش صورت می گیرد.

 • بر طبق تأمین مالی

نوآفرینی های که پیشبرد آن‌ها مسیرهای نوین درآمدی، مکانیسم قیمت گذاری یا فرم های هزینه کم شده است در این بخش قرار می گیرند.

 چرا برای توسعه ایده اپلیکیشن به یک بوم مدل تجاری نیاز دارید

برای توسعه ایده اپلیکیشن باید قبل از هر چیزی بوم تجاری آن را رسم نمایید. بدین معنی که هدف خود را مشخص نمایید اینکه اپلیکیشنی که می خواهید طراحی کنید در چه زمینه ای باشد بازی، آموزشی یا ابزار؟ پس از اینکه هدف را تعیین نمودید می توانید با توجه به نیاز از آن ها بهره بگیرید.  طراحی یک بوم مدل تجاری ویژه می تواند برای کسب و کار شما به نسبت رقبای شما  باعث ایجاد فضای رقابتی می شود. اگر کسب و کار شما بتواند کالاها یا خدمات مناسب تری از سایر کمپانی ها در بازار ایجاد و عرضه نماید یک مزیت رقابتی به حساب می آید که این بوم کسب و کار به توسعه ایده نیاز دارد.

مراحل پیاده سازی اپلیکیشن

تعیین موفقیت: مقصود از موفقیت چیست؟ میزان دانلود، شمار استفاده کنندگان فعال یا مقدار هزینه پرداختی

مشخص نمودن مقدار بودجه:  با توجه به هدف می توان میزان بودجه را تعیین نمود.

پلتفرم برنامه: باید بررسی های لازم را برای اینکه بدانید کدام پلتفرم مناسب است انجام دهید.

خصوصیت اپلیکیشن: اپلیکیشن باید هم تخصصی هم سطح کیفی بالایی داشته باشد تا کاربران به بهره وری از آن تشویق شوند.

هدف این اپلیکیشن پس از منتشر شدن: کالا بایستی بازاریابی و تبلیغاتی برای معرفی داشته باشد.

توسعه ایده اپلیکیشن هایی که سبب ایجاد افزایش کسب و کار می شوند شامل: ارتباطی، مذهبی، آموزشی، کتابی، آب و هوا، پزشکی، اپلیکیشن کاربردی و...

بوم مدل کسب و کار

معرفی بلوک های بوم ناب برای توسعه اپلیکیشن های تلفن همراه

به منظور اینکه عملکرد بوم کسب و کار را به خوبی درک کنید در شکل یک مثال بخش های گوناگون بوم را با همدیگر کامل می کنیم.

کسب و کاری که می خواهیم به ترسیم بوم کسب و کارش بپردازیم، کافه بازار، نخستین فروشگاه اپلیکیشن های اندروید در کشور عزیزمان ایران است. بدون شک شما اگر یک گوشی هوشمند و تجهیز شده به سیستم اندروید داشته باشید اطلاعاتی درمورد این نرم افزار دارید. کافه بازار مکانی است که برنامه نویسان به ارائه نرم افزار های محلی موبایل خواهند پرداخت و کاربران هم در کالبد این بستر نرم افزار های ضروری خویش را خریداری یا دانلود می کنند.

بی شک این نوع کسب و کار در کافه بازار از اجزای پیچیده تر و مفصل تری ساخته شده است که در اینجا  به صورت خلاصه، به آموزش بوم کسب و کار و بخش های مختلف آن را می پردازیم.  در این بخش به تحلیل 9 عناصر سازنده بوم کسب و کار در کافه بازار می پردازیم:

 • طبقه بندی مشتریان

نخستین قسمت از بوم کسب و کار طبقه بندی مشتریان است. کافه بازار شامل چندین قسمت مشتری جداگانه است. اولین بخش اشخاصی هستند که دارای تجهیزات هوشمند اندرویدی هستند، بخش دیگر برنامه نویسان این اپلیکیشن هستند که در پی درآمد و سوددهی هستند، و بخش دیگر نیز مالکان  کسب و کارها می باشند که تمایل دارند روی کالاهای خود تبلیغاتی با برنامه داشته باشند.

 • ارزش پیشنهادی

در اینجا سؤالی که پیش می آید این است که پیشنهاد کافه بازار برای هر کدام از بخش های مربوط به مشتریان چیست؟ به عنوان مثال کسی که گوشی اندروید دارد به چه دلیل این اپلیکیشن را نصب می کند... یکی از دلایل نصب این نرم افزار بومی بودن آن است و اینکه توانایی دستیابی به انواع تجهیزات و آپ های ایرانی را فراهم می سازد. از روی پلتفرمی که این نرم افزار مهیا نموده دستیابی به مضمون فارسی، آپ های فارسی و قابلیت پرداخت های آنلاین و...میسر می سازد. اما از دیدگاه برنامه نویسان کافه بازار این فرصت را برای آن‌ها فراهم ساخته تا اپلیکیشن  خود را در دسترس استفاده کنندگان ایرانی قرار دهد و این موضوع نیز سبب ایجاد درآمد آن‌ها شده است.

 • شبکه ها

تاکنون با طبقه بندی مشتریان و ارزش پیشنهادی بوم کسب وکار آشنا شدید. بایستی برای هر قسمت از مشتریان ارزش پیشنهادی را یادداشت نمایید، بنابراین برای هر قسمت یک رنگ را انتخاب کنید تا استنباط مدل BMC بیشتر شود. در این اینجا سؤالی که پیش می آید این است که کافه بازار چگونه و به چه روشی ارزش پیشنهادی را به کاربران خود می رساند؟ یا اینکه به عنوان یک استفاده کننده چگونه به محتوای فارسی و آپ ایرانی می توان دسترسی داشت؟ جواب این سؤال کاملاً مشخص است به وسیله نرم افزار کافه بازار این مشکل رفع خواهد شد.

برنامه نویسان به واسطه API های که اپلیکیشن بازار در اختیار آن ها قرار می دهد و هم اینکه به وسیله پنل وب سایت می توانند به این عوامل دستیابی داشته باشند.

 • تماس با مشتریان

نرم افزار کافه بازار چگونه می تواند مشتریانی خود را حفظ و باعث افزایش آن ها شود، چه نظرات و ایده هایی برای افزایش خشنودی کاربران دارد؟

کافه بازار شامل یک بخش حمایت قوی می باشد افزون براین با تخفیفات و فستیوال هایی که عرضه می کند خشنودی کاربران را فراهم می نماید و در پایان یک رابطه مطلوبی بین کاربر و سرویس ایجاد می شود. کافه بازار برای برنامه نویسان نیز یک بخش حمایتی دارد و از سویی سالانه یک برنامه منحصربه فرد به نام پنجشنبه بازار ارائه می شود که در این درپروگرام از برنامه نویسان که با این گروه همکاری دارند دعوت می شود. مکان های آموزشی و سخنرانی های اختصاصی در امتداد ترقی سطح علمی صورت می گیرند و از برنامه های برگزیده قدردانی می شود. کلیه این موارد در رضایت این جز از مشتریان نقش به سزایی دارد.

 • جریان درآمدی

این اپلیکیشن یک نوع پلتفرم می باشد و طرح اساسی درآمد آن به این صورت است که از فروش اپلیکیشن های گوشی همراه درصدی را دریافت می کند.

 • منابع کلیدی

کافه بازار برای اینکه بتواند همیشه برقرار بماند به چه منابعی نیاز دارد؟ مهم‌ترین منابع نرم افزار کافه بازار عبارتند از: نیروهای انسانی،مسئولین، برنامه نویس ها، بخش حمایتی، بازاریابان

منبع دیگر، حقوق پرسنل، پول، تبلیغات،

 • فعالیت های کلیدی

کدام فعالیت های کلیدی برای استراتژی مدل BMC کافه بازار مورد نیاز است؟ استخدام نیروی انسانی متبحر و مسئولیت آن ها، گسترش پلتفرم نرم افزاری وب و اپلیکیشن ، بهسازی سرورها

مسئولیت بازار، تبلیغات و ریشه یابی منش مصرف کننده، آماده سازی محیطی براز راحتی کار گروهی، فراهم آوری ابزار سخت افزاری و نرم افزاری مطلوب، وارسی موضوعات حقوقی کسب و کار و خودداری از چالش ها.

 • شرکای کلیدی

شریک به کسی گفته می شود که برخی از فعالیت های کلیدی را خیلی بهتر از شما انجام می دهد یا بعضی از منابع را سریع‌تر می تواند تأمین نماید‌. به عنوان مثال احتمالاً رسانه هایی که در حیطه  شناساندن اپلیکیشن های گوشی همراه با کافه بازار همکاری می کنند از شریکان کلیدی محسوب شوند. یا اینکه اگر یک کمپانی سرمایه ای را برای کافه بازار تأمین کند نیز یکی از شریکان کلیدی به شمار می آید.

 • ساختار هزینه

کلیه موارد گفته شده در بالا به پول و هزینه نیاز دارد. در کافه بازار دو گروه هزینه اساسی وجود دارد: هزینه های ثابت مانند هزینه اجاره و حقوق پرسنل که همیشه این هزینه ها هستند.

هزینه های متغیر که بستگی به بزرگ شدن اندازه کافه بازار دارد به عنوان مثال با توسعه دانلودها هزینه ها افزایش می یابد این هزینه ها بستگی به مقدار بهره وری و تعداد استفاده کنندگان کافه بازار دارد.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


» شرکت دانش بنیان وستا در سال 90 فعالیت خود را در قالب راه انداز استارت‌آپ شروع کرد و توانست با بکارگیری نیروی خبره و مناسب، خود را به عنوان یکی از اولین استارت‌آپ ها در حوزه خرید گروهی (شیرازبُن) در استان فارس مطرح کند ، پس از آن با بهره‌گیری از علوم جدید و تجربیات به دست آمده و استخدام نیروی متخصص با حمایت دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز ، وارد عرصه تولید نرم افزارهای مبتنی بر وب و موبایل شد تا در کنار کسب درآمد از زیست بوم استارت‌آپ ایران بتواند خدمات گسترده تری ارائه نماید. در سال 97 این شرکت با مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شد ، در حال حاضر افتخار داریم با ارائه خدمات در 10 لاین کاری به صورت تخصصی خدمات دیجیتال مارکتینگ خود را به عنوان یک شرکت Digital Enterprise در اختیار مشتریان عزیز قرار دهیم ، امیدواریم این روند رو به رشد موجب ارائه خدمات بهتر گردد.


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • #
 • لینکدین وستا سیستم
 • #
 • #

Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-