دکمه فراخوان اقدام به عمل طراحی دکمه CTA

 
 مقالات وستا

دکمه فراخوان به عمل Call to Action چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به عنوان مکانی برای بازاریابی انواع کسب و کارهای متفاوت به حساب می‌آید. بدیهی است که کسب و کارها در شبکه های مجازی و اینترنتی تمایل دارند تا مخاطبان بعد از مشاهده‌ی وب سایت‌شان از کالاها و خدمات آنها خریداری نمایند. سوالی که شاید ذهن شما را درگیر نماید این است که آیا کاربران با مشاهده‌ی وب سایت شما به صورت خودکار از شما خرید می‌کنند؟ به بیان دیگر، کاربران را به چه شکل و با چه ابزارهایی می‌توان سمت خود دعوت نمود؟  طراحی دکمه CTA  یا دکمه‌ی فراخوان اقدام به عمل، به عنوان یک گزینه و ابزار مهم جهت تبدیل نمودن کاربران و مخاطبان به مشتری برای ارائه خدمات و فروش کالا می‌باشد؛ تمامی اقدام های تبلیغاتی که به صورت غیر مستقیم و مستقیم صورت می پذیرد جهت انجام اقدامات مورد نظر ما توسط مخاطب می باشد. در این مقاله چگونگی استفاده از دکمه ی  Call to Action  و دکمه فراخوان عمل به صورت کامل توضیح داده‌شده‌است. امیدواریم با مطالعه این مقاله به جواب پرسش‌های خود برسید.

دکمه فراخوان اقدام به عمل

 


دکمه‌ی CTA یا فراخوان اقدام به عمل چیست؟

دکمه فراخوان عمل یا دکمه CTA که مخفف عبارت  Call to Action   است، به معنای دعوت نمودن از افراد برای انجام دادن کاری می‌باشد. در انواع روش‌های بازاریابی، مخصوصا بازاریابی دیجیتالی، دکمه CTA  به عنوان دستوری می باشد که کاربر را به سمت انجام واکنشی که از قبل طراحی شده است، هدایت کند. برای مثال: « همین حالا از ما خرید کن » یا « برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید ». در واقع طراحی دکمه CTA به این منظور است که شما درخواستی از کاربر دارید و کاربر را تشویق به انجام دادن به آن درخواست مورد نظرتان می‌نمایید. این دکمه به می‌تواند به شکل یک تصویر، یک لینک، یک پیغام خطی و یا یک دکمه باشد.

how to design call to action

 

چرا به طراحی یک دکمه  call to action حرفه ای در سایت و اپلیکشن خود نیاز دارید؟

همانطور که از اسمش پیداست، هدف از طراحی دکمه CTA افزایش ثبت نام کاربران و یا دریافت اطلاعات کاربر و فروش کالا و خدمات می‌باشد. از آن جایی که افزایش سود و مشتری و در نتیجه افزایش درآمد شما بستگی به طراحی دکمه CTA دارد و به عنوان مهمترین بخش از وب سایت شما به حساب می رود، وجود طراحی دکمه CTA مناسب به صورت جذاب و خوب باعث می شود تا کاربران زیادی جذب وب سایت شما شده و برای کار با شما ترغیب بیشتری داشته‌باشند. این موضوع موجب بهبود نرخ تبدیل شما شده و برای رسیدن به اهدافتان بسیار موثر می‌باشد. البته، علاوه‌بر نیاز کاربر به محصول و کالای شما که از کلید‌های موفقیت در طراحی دکمه CTA شما می باشد. محل قرارگیری آن نیز در کاربرد آن مهم می‌باشد، زیرا که اگر دکمه‌ی فراخوان عمل شما در محل نامناسب قرار گرفته یا جذابیت لازم را برای کاربران نداشته باشد، در این صورت کاربرد چندانی برای رسیدن شما به اهدافتان را نخواهد‌داشت. صرفا استفاده از دکمه Call to Action  فقط قرار‌دادن آن دکمه در وب‌سایت نمی‌باشد بلکه برای اینکه موفقیت لازم را در کار داشته‌باشد، باید به صورت خلاقانه و استراتژیک فکر کنید و در نظربگیرید که طراحی دکمه CTA چطور می‌تواند به شما کمک‌کند تا به اهداف خود برسید.

 

کاربرد‌های دکمه فراخوان اقدام به عمل

از جمله کاربردهای طراحی دکمه CTA  و دکمه فراخوان عمل در وب‌سایت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  افزایش در فروش

 • افزایش ثبت‌نام کاربران
 • افزایش‌یافتن اعضای خبرنامه‌های ایمیل
 • بالا‌بردن ترافیک سایت
 • تشویق‌نمودن مخاطبین برای شرکت‌کردن در نظرسنجی‌ها و مسابقه‌ها
 • برند‌سازی
 • درخواست به اشتراک نمودن مطالب توسط کاربران
 • دریافت اطلاعات
 • ارسال نسخه دمو

call to action button

نکات مهم در طراحی دکمه Call to action

در صورتی که کاربران و مخاطبین زیادی بر روی دکمه   Call to Action   شما کلیک نمی‌کنند، ممکن است مشکلی در طراحی دکمه CTA شما وجود دارد. با رعایت‌نمودن چند نکته موجب ایجاد تحول اساسی در کار شما می‌گردد. مانند محل قرار گرفتن   Call to Action  و اندازه و متن و رنگ دکمه‌ها. هدف اصلی برای طراحی دکمه CALL  Call to Action در این است که مخاطبین و کاربران زیادی را برای خود جذب نمایند، برای همین علت باید در طراحی دکمه  Call to Action جذاب و یه صورت کاملا موثر عمل‌نمایید تا مخاطبین را جذب و باعث شود که آن‌ها بر روی دکمه مورد نظر تشویق شوند تا کلیک نمایند. از جمله مهم‌ترین موارد بر این موضوع می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

·          شکل دکمه‌ی فراخوان اقدام به عمل: اکثر اشکال طراحی دکمه CTA به صورت چهار گوش می‌باشد که شما با ایجاد خلاقیت می‌توانید آن ها را به شکل چند ضلعی یا دایره دربیاورید.

 • متن خلاقانه و واضح: متنی واضح و ساده را برای تعامل خود با کاربر انتخاب نمایید و از کلیشه‌ها دور‌بمانید.
 • آماده‌سازی ذهن مخاطب: مخاطب بدون مقدمه بر روی دکمه کلیک نمی‌کند و باید آمادگی این را داشته‌باشد که بعد از کلیک‌کردن انجام درخواست بعدی چه منافعی را برای آن دارد.
 • فرم‌ها را تا جایی که ممکن است ساده طراحی نمایید: فرم‌ها را جهت دریافت‌نمودن اطلاعات ضروری آماده‌نمایید.
 • به شبکه‌های اجتماعی حواستان باشد: دکمه‌ی به اشتراک گذاری در شبکه‌های مجازی را در محیطی مناسب قرار‌دهید.
 • از هدیه به مخاطبین غافل نشوید: در ازای درخواستی که از مخاطبان برای انجام‌دادن کاری مشخص دارید، به آن ها هدیه بدهید.

 

مکان مناسب قرار دادن دکمه CTA

یکی از مهم ترین نکات در مورد طراحی دکمه CTA این است که دکمه   Call to Action  را در کجا قرار دهید و مکان مناسب قرار گیری آن جهت دریافت بازخورد بیشتر کجا می باشد؟ طبیعتا باید طراحی دکمه CTA به صورتی باشد که هم بهتر دیده شده و هم این که دارای دسترسی ساده ای باشد, در مورد مکان مناسب برای قرار گیری دکمه فراخوان اقدام به عمل حواستان باشد که مبادا منجر به ایجاد نتیجه منفی شود و مخاطب را اذیت نماید. به صورتی که کلا قید کلیک کردن بر روی آن را بزند، بهترین مکان برای قرار‌دادن و طراحی دکمه CTA  می‌توان به‌:

 • ساید بار
 • بنرهای تبلیغاتی
 • انتهای پست یا صفحه ی اصلی
 • پیام های پاپ آپ
 • اسلاید‌ها
 • صفحه محصول
 • منوهای چسبان

اشاره نمود. تا هر موقع تمایل به کلیک بر‌روی آن را داشت اقدام به عمل نماید. با انتخاب یکی از محل‌های قرارگیری که در بالا ذکر شد موجب بازخورد بهتر دکمه فراخوان خود می‌شوید.

design call to action

چطور یک دکمه CTA  حرفه‌ای طراحی کنیم؟

همان گونه که استفاده درست از طراحی دکمه فراخوان اقدام به عمل ممکن‌است، به نفع شما باشد ولی در صورت استفاده نادرست از آن باید انتظار نتیجه‌های مخربی را نیز داشت. برای این که بتوان یک دکمه CTA به صورت حرفه‌ای طراحی نمود باید برخی نکات را رعایت‌نمود که عبارت است از:

 •  دقت در موقعیت دکمه فراخوان اقدام به عمل: بهترین حالت در دکمه CTA این است که در وسط یا بالای صفحه قرار بگیرد.
 • در طراحی دکمه CTA فضاهای خالی دارای اهمیت می‌باشند: هر اندازه فضای اطراف دکمه‌ی CTA خالی باشد توجه اکثر مردم را به سمت خود و آن دکمه جلب می‌نماید، به همین علت علاوه بر موقعیت  CTA فضای کناری آن نیز دارای اهمیت زیادی می‌باشد.
 • از قدرت رنگ‌ها استفاده نمایید: تضاد رنگ‌ها به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزار برای جلب توجه افراد می‌باشد در صورت استفاده از رنگ تضاد آن با محیط موجب خوب دیده شدن و جدی کاربر می گردد.
 • تمرکز خود را بر روی ارزش افزونه‌هایی که می خواهید به کاربر ارائه دهید، متمرکز کنید: به این صورت که برای پاسخ دهی مخاطب و مشتری برای دعوت شما، ابتدا باید به خدمات شما نیازمند باشد. پس ابتدا با تبلیغ نمودن آگاهانه یعنی مطرح نمودن نیاز و شناسایی آن بعد از معرفی محصول و در انتها با رفع نمودن آن نیاز، اقدام به کمک به مشتریان خود نمایید.
 • در ابتدای ساخت و طراحی دکمه CTA باید توجه لازم را به پرسش‌های مخاطبین را داشته باشید: چون کاربران برای این که قرار است اطلاعات خود را در دکمه فراخوان اقدام به عمل بیاورند برای حس اعتماد بیشتر باید به سوال‌هایی که ممکن است ذهن آنها را مشغول ساز پاسخ داده شود.
 • پراکندگی و تعداد دکمه‌های فراخوان باید کنترل گردد: در صورت استفاده بیش از اندازه‌ی دکمه های فراخوان اقدام به عمل موجب گیج‌شدن و در نهایت فراری شدن آن ها می شود.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : پنج شنبه ۵ تیر ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • #
 • لینکدین وستا سیستم
 • #
 • #

Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-