دکمه فراخوان اقدام به عمل طراحی دکمه CTA

 
 مقالات وستا کانتنت

دکمه فراخوان به عمل یا CALL TO ACTION چیست؟

طراحی دکمه CTA، از آنجایی که امروزه با پیشرفت علم در زمینه ی تکنولوژی, شبکه های اجتماعی و اینترنت به عنوان مکانی برای بازاریابی انواع کسب و کارهای متفاوت به حساب می آید. و بدیهی است که کسب و کارها در شبکه های مجازی و اینترنتی تمایل دارند تا مخاطبان بعد از مشاهده ی وب سایتشان از کالاها و خدمات آن ها خریداری نمایند.  یک سوالی که شاید ذهن شما را درگیر نماید این است که آیا کاربران با مشاهده ی وب سایت شما به صورت خود به خود از شما خرید می کنند؟ یا این که آن ها را به چه شکل و با چه ابزارهایی می توان سمت خود دعوت نمود.  طراحی دکمه CTA یا دکمه فراخوان اقدام به عمل به عنوان یک گزینه و ابزار مهم جهت تبدیل نمودن کاربران و مخاطبان به مشتری جهت ارائه خدمات و فروش کالا می باشد. در این مقاله چگونگی استفاده از این ابزار طراحی دکمه CTA  یا همان دکمه ی call to action و دکمه فراخوان عمل به صورت کامل توضیح داده شده است. امیدواریم با مطالعه این مقاله به جواب پرسش های خود برسید. تمامی اقدام های تبلیغاتی که به صورت غیر مستقیم و مستقیم صورت می پذیرد  جهت انجام اقدامات مورد نظر ما توسط مخاطب می باشد.

دکمه فراخوان اقدام به عمل

 


دکمه CTA یا فراخوان اقدام به عمل چیست؟

دکمه فراخوان عمل یا دکمه CTA که مخفف عبارت call to action  می باشد, به معنای ساده می توان گفت دعوت نمودن از افراد برای انجام دادن کاری. در بازاریابی ها متفاوت مخصوصا بازاریابی های دیجیتالی طراحی دکمه CTA  به عنوان دستوری می باشد تا کاربر را برای انجام نمودن واکنشی که از قبل طراحی شده است وادارد. برای مثال: « همین حالا از ما خرید کن » یا « برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید », در واقع طراحی دکمه CTA برای این است که شما درخواستی از مخاطب دارید و کاربر را برای انجام دادن به آن درخواست تشویق می نمایید. این دکمه به صورت یک تصویر و یا یک لینک و یا یک پیغام خطی و یا یک دکمه می باشد.

how to design call to action

 

چرا به طراحی یک دکمه  call to action حرفه ای در سایت و اپلیکشن خود نیاز دارید؟

هدف از طراحی دکمه CTA یا همان فراخوان عمل همان گونه که از اسمش پیداست به منظور افزایش ثبت نام کاربران و یا دریافت نمودن اطلاعات کاربر و فروش کالا و خدمات می باشد. از آن جایی که سود شما و افزایش مشتری و در نتیجه افزایش درآمد شما بستگی به طراحی دکمه CTA دارد و به عنوان مهمترین بخش از وب سایت شما به حساب می رود وجود مناسب طراحی دکمه CTA به صورت جذاب و خوب باعث می شود تا کاربران زیادی جذب وب سایت شما شده و برای کار با شما ترغیب بیشتری داشته باشند. این موضوع موجب بهبود نرخ تبدیل شما شده و  برای رسیدن به اهدافتان خیلی موثر می باشد. البته علاوه بر نیاز کاربر به محصول و کالای شما که از کلید های موفقیت در طراحی دکمه CTA شما می باشد. محل قرار گیری آن نیز در کاربرد آن مهم می باشد, چون اگر دکمه ی فراخوان عمل شما در محل نامناسب قرار گرفته یا جذابیت لازم را برای کاربران نداشته باشد, در این صورت کاربرد چندانی برای رسیدن شما به اهدافتان را نخواهد داشت. صرفا استفاده از دکمه call to action فقط قرار دادن آن دکمه در وب سایت نمی باشد بلکه برای این که موفقیت لازم را در کار داشته باشد, باید به صورت خلاقانه و استراتژیک فکر کنید و ببینید طراحی دکمه CTA چطور می تواند برای شما کمک کند تا به اهداف خود برسید.

 

کاربردهای دکمه فراخوان اقدام به عمل

از جمله کاربردهای طراحی دکمه CTA  و دکمه های فراخوان عمل در وب سایت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش در فروش

 • افزایش ثبت نام کاربران
 • افزایش یافتن اعضای خبرنامه های ایمیل
 • بالا بردن ترافیک سایت
 • تشویق نمودن مخاطبین برای شرکت کردن در نظرسنجی ها و مسابقه ها
 • برند سازی
 • درخواست به اشتراک نمودن مطالب توسط کاربران
 • دریافت اطلاعات
 • ارسال نسخه دمو

call to action button

نکات مهم در طراحی دکمه Call to action

در صورت این که کاربران و مخاطبین زیادی بر روی دکمه  call to action  شما کلیک نمی کنند ممکن است یک مشکلی در طراحی دکمه CTA شما وجود دارد. با رعایت نمودن چند نکته موجب ایجاد تحول اساسی در کار شما می گردد. مانند محل قرار گرفتن   call to action و اندازه  call to action و متن و رنگ دکمه ها. هدف اصلی برای طراحی دکمه CALL TO ACTION در این است که مخاطبین  و کاربران زیادی را برای خود جذب نمایند, برای همین علت باید در طراحی دکمه CALL TO ACTION جذاب و یه صورت کاملا موثر عمل نمایید تا مخاطبین را جذب و باعث شود که آن ها بر روی دکمه مورد نظر تشویق شوند تا کلیک نمایند.  از جمله مهم ترین موارد بر این موضوع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  شکل دکمه فراخوان اقدام به عمل: اکثر اشکال طراحی دکمه CTA به صورت چهار گوش می باشد که شما با ایجاد خلاقیت می توانید آن ها را به شکل چند ضلعی یا دایره در بیاورید.

 • متن خلاقانه ولی واضح: متنی واضح و ساده  را برای تعامل خود با کاربر انتخاب نمایید. و از کلیشه ها دور بمانید.
 • آماده سازی ذهن مخاطب: مخاطب بدون مقدمه بر روی دکمه کلیک نمی کند و باید آمادگی این را داشته باشد که بعد از کلیک کردن انجام درخواست یعدی چه منافعی را برای آن دارد.
 • فرم ها را تا جایی که ممکن است ساده طراحی نمایید: فرم ها را جهت دریافت نمودن اطلاعات ضروری آماده نمایید.
 • به شبکه های اجتماعی حواستان باشد: دکمه ی به اشتراک گذاری در شبکه های مجازی را در محیطی مناسب قرار دهید.
 • از هدیه به مخاطبین غافل نشوید: در ازای درخواستی که از مخاطبان برای انجام دادن کاری مشخص دارید  به آن ها هدیه بدهید.

 

مکان مناسب قرار دادن دکمه CTA

یکی از مهم ترین نکات در مورد طراحی دکمه CTA این است که دکمه  CALL TO ACTION  را در کجا قرار دهید و مکان مناسب قرار گیری آن جهت دریافت بازخورد بیشتر کجا می باشد؟ طبیعتا باید طراحی دکمه CTA به صورتی باشد که هم بهتر دیده شده و هم این که دارای دسترسی ساده ای باشد, در مورد مکان مناسب برای قرار گیری دکمه فراخوان اقدام به عمل حواستان باشد که مبادا منجر به ایجاد نتیجه منفی شود و مخاطب را اذیت نماید. به صورتی که کلا قید کلیک کردن بر روی آن را بزند, بهترین مکان برای قرار دادن و طراحی دکمه CTA  می توان به :

 • ساید بار

 • بنرهای تبلیغاتی
 • انتهای پست یا صفحه ی اصلی
 • پیام های پاپ آپ
 • اسلاید ها
 • صفحه محصول
 • منوهای چسبان

اشاره نمود. تا هر موقع تمایل به کلیک بر روی آن را داشت اقدام به عمل نماید. با انتخاب یکی از محل های قرارگیری که در بالا ذکر شد موجب بازخورد بهتر دکمه فراخوان خود می شوید.

design call to action

چطور یک دکمه CTA حرفه ای طراحی کنیم؟

همان گونه که استفاده درست از طراحی دکمه فراخوان اقدام به عمل ممکن است به نفع شما باشد ولی در صورت استفاده نادرست از آن باید انتظار نتیجه های مخربی را نیز داشت. برای این که بتوان یک دکمه CTA به صورت حرفه ای طراحی نمود باید برخی نکات را رعایت نمود که عبارت است از:

 • دقت در موقعیت دکمه فراخوان اقدام به عمل: بهترین حالت در طراحی دکمه CTA این است که در وسط یا بالای صفحه قرار بگیرد.

 • در طراحی دکمه CTA فضاهای خالی دارای اهمیت می باشند: هر اندازه فضای اطراف دکمه ی CTA خالی باشد توجه اکثر مردم را به سمت خود و آن دکمه جلب می نماید, برای همین علت علاوه بر موقعیت  CTA فضای کناری آن نیز دارای اهمیت زیادی می باشد.
 • از قدرت رنگ ها استفاده نمایید: تضاد رنگ ها به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزار برای جلب توجه افراد می باشد در صورت استفاده از رنگ تضاد آن با محیط موجب خوب دیده شدن و جدی کاربر می گردد.
 • تمرکز خود را بر روی ارزش افزونهای که می خواهید به کاربر ارائه دهید متمرکز کنید: به این صورت که برای پاسخ دهی مخاطب و مشتری برای دعوت شما, ابتدا باید به خدمات شما نیازمند باشد. پس ابتدا با تبلیغ نمودن آگاهانه یعنی مطرح نمودن نیاز و شناسایی آن بعد از معرفی محصول و در انتها با رفع نمودن آن نیاز, اقدام به کمک به مشتریان خود نمایید.
 • در ابتدای ساخت و طراحی دکمه CTA باید توجه لازم را به پرسش های مخاطبین را داشته باشید: چون کاربران برای این که قرار است اطلاعات خود را در دکمه فراخوان اقدام به عمل بیاورند برای حس اعتماد بیشتر باید به سوال هایی که ممکن است ذهن آنها را مشغول ساز پاسخ داده شود.
 • پراکندگی و تعداد دکمه های فراخوان باید کنترل گردد: در صورت استفاده بیش از اندازه ی دکمه های فراخوان اقدام به عمل موجب اعصاب خوردی و در نهایت فراری شدن آن ها می شود.

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : پنج شنبه ۵ تیر ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


» شرکت دانش بنیان وستا در سال 90 فعالیت خود را در قالب راه انداز استارت‌آپ شروع کرد و توانست با بکارگیری نیروی خبره و مناسب، خود را به عنوان یکی از اولین استارت‌آپ ها در حوزه خرید گروهی (شیرازبُن) در استان فارس مطرح کند ، پس از آن با بهره‌گیری از علوم جدید و تجربیات به دست آمده و استخدام نیروی متخصص با حمایت دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز ، وارد عرصه تولید نرم افزارهای مبتنی بر وب و موبایل شد تا در کنار کسب درآمد از زیست بوم استارت‌آپ ایران بتواند خدمات گسترده تری ارائه نماید. در سال 97 این شرکت با مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شد ، در حال حاضر افتخار داریم با ارائه خدمات در 10 لاین کاری به صورت تخصصی خدمات دیجیتال مارکتینگ خود را به عنوان یک شرکت Digital Enterprise در اختیار مشتریان عزیز قرار دهیم ، امیدواریم این روند رو به رشد موجب ارائه خدمات بهتر گردد.


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • #
 • لینکدین وستا سیستم
 • #
 • #

Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-