اینماد چیست؟ شرایط دریافت اینماد (نماد الکترونیک)

 
 
مقالات وستا

هر‌آنچه درباره‌ی اینماد باید بدانید!

زندگی در قرن ۲۱ام و استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند اینترنت برای ارتباطات، باعث‌شده بسیاری از کسب و کارها بر بستر فناوری اطلاعات شکل بگیرند. به همین علت رقابت بین فروشگاه‌های آنلاین بیشتر از قبل دیده‌می‌شود و در این میان فروشگاه‌هایی با داشتن نماد الکترونیک از بقیه جلوتر هستند. برای این دسته از سایت‌ها مشتری معمولا با اطمینان بیشتری می‌تواند خرید خود را انجام دهد و وبسایت در نظر معتبرتر خواهد‌بود.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، برای تداوم کسب و کارها و افزایش اعتماد کاربران فضای دیجیتال به وب‌سایتها و اپلیکیشن‌های فروشگاهی، نماد اعتمادالکترونیک را به کسب و کارهای حقیقی و حقوقی اعطا می‌کند. این مجوز از کسب و کارهای خرد و نوپا گرفته، تا کسب وکارهای برند و معتبر بر بستر اینترنت را معرفی می‌کند. در واقع اگر کسب و کاری این نماد را دریافت کند به این معنی است که خود را ملزم به رعایت حقوق مصرف‌کننده دانسته و برای جلب اعتماد و اطمینان مشتری، نماد الکترونیک یا به‌صورت مختصر اینماد را دریافت کرده‌است. اینماد، درجه بندی متفاوت از کسب و کارها را نشان می‌دهد و در واقع بطور کلی معیاری جهت احراز صلاحیت صاحبان کسب و کار به شمار می‌آید.  

اینماد چیست؟

 


اینماد چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد در واقع نشانه یا برچسبی دیجیتالی است که توسط سازمان توسعه تجارت به کسب و کارهای مجازی و اینترنتی داده می‌شود. اینماد بعد از احراز صلاحیت حقوقی کسب و کار یا حقیقی صاحب کسب و کار و با توجه به معیارهای مسخص ارزیابی و سپس صادر می‌شود. به صورت خلاصه، منظور از معیار مشخص، بررسی امنیت و کیفیت وب سایت است که توسط کارشناسان مرکز، به لحاظ امنیتی کنترل شده و بعد از تاییدیه، اینماد به مدت دو سال اعتبار خواهد‌داشت.

 

اینماد چیست؟

 

چند نوع اینماد وجود دارد؟

نماد اعتماد الکترونیکی برای سایت‌های فروشگاهی، دارای سه نوع مختلف است:

 1. نماد اعتماد الکترونیکی موقت: در این نوع، طراحی سایت فروشگاهی با حداقل امکانات بررسی شده و نماد موقتی برای جلب اعتماد مشتریان در طی مدت زمان پروسه‌ی بررسی کسب و کار، داده می‌شود.

 2. نماد اعتماد الکترونیکی تک ستاره: بعد از دریافت نماد الکترونیک موقت، مرکز توسعه تجارت فاکتورهای ثانویه ‌ای را برای تایید صلاحیت کسب وکار، مورد سنجش قرار می‌دهد. صاحبان کسب و کارهای مجازی می‌توانند بصورت آنلاین موارد مختلف خواسته‌شده را تکمیل نمایند. طی ۷ تا ۱۰ روز به درخواست رسیدگی شده و نتیجه را ابلاغ می‌کنند. 
 3. نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره: بعد از دریافت نماد الکترونیکی و رعایت شرایط لازم جهت ستاره‌دار شدن اینماد، در صورتیکه فروشگاه آنلاین گواهی امنیت SSL را دریافت و نصب کند، می‌تواند متقاضی نماد دو ستاره شود. در این حالت، فروشگاه در واقع بالاترین سطح امنیت را برای مشتریان خود تضمین کرده‌است.

مزیت داشتن نماد الکترونیک چیست؟

همانطور که لازمه‌ی توسعه تجارت الکترونیکی، اعتماد است داشتن نماد اعتمادالکترونیکی نیز عامل مهمی برای جلب اعتماد مشتریان محسوب می‌شود. به همین علت مرکز توسعه تجارت الکترونیک با داشتن قوانینی درباره کسب و کار اینترنتی، برای کسانی که آن قوانین را رعایت کنند برچسب نماد الکترونیکی می‌زند. در واقع داشتن اینماد باعث ساماندهی و قانونمندی بیشتر فروشگاه‌های آنلاین می‌شود و مزایای زیادی نیز دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

 • داشتن اینماد به سایت امنیت بیشتری در دیدگاه عام می‌دهد.
 • وجود برچسب اینماد به کسب و کار آنلاین وجه‌‌ی معتبر و رسمی می‌دهد.
 • با داشتن نماد اعتمادالکترونیکی می‌توانید برای سایت خود درگاه بانکی دریافت کنید.
 • باعث می‌شود که مشتریان در خریدهای اینترنتی قوانین مربوطه را رعایت کنند.
 • داشتن اینماد باعث می‌شود که حریم شخصی کاربران محفوظ بماند و از طرفی اطلاعات مالی و فروش کسب و کارهای آنلاین نیز امنیت بالاتری داشته‌باشد.

در واقع می‌توان گفت که داشتن اینماد برای سایت علاوه بر نظام‌مند کردن فروشگاه، امنیت و ضریب اطمینان مشتریان را بالا می‌برد و از طرفی باعث افزایش سطح کیفیت فروش کالا و همچنین نظارت بیشتری برای تعدیل قیمت ها می‌شود.


مقاله پیشنهادی: چرا هر کسب و کاری به وب سایت نیاز دارد؟


دستور العمل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی (مراحل دریافت اینماد)

تنها راه برای اخذ نماد الکترونیکی مراجعه به سامانه‌ی نماد اعتماد الکترونیک است که تمامی مراحل آن بصورت غیرحضوری و از طریق سایت قابل انجام است. بعد از دریافت اینماد توجه داشته‌باشید که اعتبار این گواهی دو سال بوده و باید بعد از پایان هر دوره با پرداخت هزینه مربوطه، مجدد آنرا تمدید‌کنید. لازم به ذکر‌است که کسب و کارهای آنلاین که تنها از طریق تلفن سفارش می‌گیرند و یا فقط کار تبلیغات انجام می‌دهند، نیازی به دریافت اینماد ندارند. در ادامه مراحل اخذ اینماد را مختصرا توضیح خواهیم داد.

 1. وارد سامانه نماد اعتمادالکترونیکی شده و شناسه کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. در صورتی‌که قبلا عضو این سایت نبودید باید آنرا ایجاد کرده و بعد از ورود به سایت، روی گزینه درخواست نماد کلیک کنید.
 2. بعد از ورود به سامانه باید اطلاعات هویتی، اطلاعات محل سکونت و اطلاعات تماس فردی خود را وارد‌کرده و تأیید‌کنید.
 3. در این مرحله باید تصویر صفحه اول شناسنامه، کارت ملی، همچنین عکس پرسنلی و در صورت لزوم کارت پایان خدمت خود را بارگزاری کنید. توضیح اینکه از میان مدارک بالا تنها تصویر شناسنامه الزامی بوده و مابقی مدارک اختیاری هستند.
 4. در این مرحله باید اطلاعات تماس خود را تایید کنید که برای تلفن همراه از راه پیامک و برای تلفن ثابت از طریق تماس با شماره اعلام شده، به راحتی انجام می‌شود.
 5. بعد از تأیید شدن اطلاعات تماس باید بر روی گزینه‌ی افزودن کسب‌وکار کلیک کنید. با کلیک‌کردن روی این گزینه، فرمی برای شما باز خواهد‌شد که باید اطلاعات آن را تکمیل کنید. بعد از تأیید‌کردن اطلاعات می‌توانید وارد قسمت مدیریت کسب‌و‌کار شوید.
 6. در ادامه روند دریافت نماد الکترونیکی لازم است که تاییدیه فنی از سوی کارشناسان اینماد را دریافت کنید و بعد از آن تک تک موارد مربوط به مدیریت کسب و کار را طبق موارد خواسته شده، انجام دهید. نهایتا بعد از پر‌کردن چک لیست اقدامات ضروری کسب و کار و تایید نهایی، مراحل اخذ اینماد به پایان رسیده و کد اینماد را دریافت خواهید‌کرد.

 

چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

وب‌سایت‌هایی که متقاضی اخذ نماد الکترونیکی هستند طی یک چک لیست در سه مرحله، توسط کارشناسان اینماد ارزیابی می‌شوند و نتیجه این بررسی از طریق پنل کاربر در سامانه قابل مشاهده است که اصطلاحا به چک لیست اقدامات در سامانه شناخته می‌شود:

1. محتوای وب‌سایت و مرتبط بودن محتوا با مدل کسب‌و‌کار و خدمات ارائه شده

کسب و کارهای اینترنتی موظف به رعایت قوانین و مقررات جاری کشور هستند. به همین دلیل در این مرحله موارد مختلفی اعم از محتوای سایت، نحوه بازاریابی، نبود تبلیغات غیر قانونی و کالاهای بدون مجوز، عدم فروش کالاهای غیرقانونی و همچنین عدم استفاده از نشانه‌های دولتی در سایت، بررسی می‌شوند.

2. فرآیند فروش و ثبت سفارش

مشخصات فنی محصولات یا خدماتی که در فروشگاه آنلاین برای فروش گذاشته می‌شوند باید حتما داخل وب‌سایت درج شده‌باشند. علاوه‌برآن لازم است مبلغ محصول و هزینه‌های جانبی آن به‌طور کامل در سایت قرار داده‌شود. از طرفی امکان صدور پیش فاکتور قبل از ثبت نهایی برای هر خرید باید در سایت موجود باشد و نهایتا باید کاربر بتواند با کد رهگیری بعد از خرید، فرآیند سفارش خود را پیگیری کند.

3. استاندارد صفحات وب‌سایت

وب‌سایت‌های متقاضی باید اطلاعات مربوطه را کاملا دقیق و بصورت واضح در اختیار کاربران قرار دهند. درج اطلاعات لازم در قسمت درباره‌ی ما و تماس با ما الزامی است. قسمت "درباره‌ی ما" باید دارای اطلاعات هویتی مالک و مجوزهای اخذ شده‌باشد. قسمت "تماس با ما" نیز باید حاوی اطلاعات کامل تماس و آدرس باشد. چنانچه قوانین و مقررات خاصی برای فروش کالا دارید، باید این اطلاعات را قبل از فرآیند ثبت سفارش در اختیار مشتری قرار دهید.

آیا همه‌ی سایت‌ها باید نماد الکترونیکی داشته‌باشند؟

از آنجایی‌که داشتن اینماد سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نشان می‌دهد، تمامی کسب و کارهای آنلاین می‌توانند با اخذ آن مشتریان بیشتری را جلب نمایند. اما لازم است بگوییم که کسب و کارهایی که تنها از طریق تلفن سفارش می‌گیرند و یا صرفا تبلیغاتی مانند سایت‌های شرکتی هستند، نیازی به دریافت اینماد ندارند. از طرفی نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای فعال در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مجاز نیز تعلق می‌گیرد.

نماد الکترونیک

 

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

 • شرط لازم برای دریافت نماد الکترونیکی داشتن یک فروشگاه اینترنتی است که برای سفارشات خود بصورت آنلاین از مشتری پول دریافت می‌کند.
 • مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست متقاضیان حقیقی: 
 1.  تصویر پروانه و یا مجوز فعالیت شرکت (در صورت لزوم)
 2. اطلاعات هویت متقاضی شامل: تصویر شناسنامه، کارت ملی و در صورت آقا بودن مدرک وضعیت نظام وظیفه.

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری)

 •  تصویر آگهی روزنامه رسمی
 •  تصویر اصل اساسنامه
 •  آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
 • تصویر پروانه یا مجوز فعالیت (در صورت لزوم)

متقاضیان دولتی

برای این دسته از کسب و کارها لازم است که تعلق وب سایت به دستگاه دولتی مربوطه تایید شده باشد. برای این منظور لازم است که طی یک نامه نماینده دستگاه دولتی معرفی شده و در پرونده اینماد قرار گیرد. توجه داشته‌باشید که امضای مقام مسئول سازمان بعنوان تاییدیه حتما در نامه موجودباشد.

به طور کلی باید گفت که داشتن نماد الکترونیک برای کسب و کار به نوعی هویت آنرا نشان می‌دهد و درنتیجه مشتریان می‌توانند به آنها اعتماد‌کرده و با خیال راحت خرید آنلاین خود را انجام‌دهند.

 

 

 

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-