اینماد چیست؟ شرایط دریافت اینماد (نماد الکترونیک)

 
 مقالات وستا کانتنت

شرایط دریافت اینماد

بودن در قرن 21 و استفاده از تکنولوژی هایی مثل اینترنت برای ارتباطات، باعث شده بسیاری از کسب و کارها بر بستر فناوری اطلاعات شکل بگیرند. برای همین رقابت بین فروشگاه های آنلاین بیشتر از قبل دیده می‌شود و در این میان بعضی ها با داشتن نماد الکترونیک از بقیه جلوتر هستند. برای این دسته از سایت ها مشتری معمولا با اطمینان بیشتری می‌تواند خرید خود را انجام دهد و وبسایت از نظرش معتبر خواهد بود.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، برای تداوم کسب و کارها و همچنین اطمینان به مشتریان درباره خرید های مجازی، نماد اعتمادالکترونیک را به کسب و کارهای حقیقی و حقوقی می‌دهد. این مجوز از کسب و کارهای خرد و نوپا گرفته، تا کسب وکارهای برند و معتبر بر بستر اینترنت را معرفی می‌کند. در واقع اگر کسب و کاری این نماد را دریافت کند به این معنی است که خود را ملزم به رعایت حقوق مصرف کننده دانسته و برای جلب اعتماد و اطمینان مشتری، نماد الکترونیک یا بصورت مختصر اینماد را دریافت کرده است. این نماد، درجه بندی متفاوت از کسب و کارها را نشان می‌دهد و در واقع بطور کلی معیاری جهت احراز صلاحیت صاحبان کسب و کار به شمار می‌آید.  

اینماد چیست؟

 


اینماد چیست؟

نماد الکترونیک یا اینماد در واقع نشانه یا برچسبی دیجیتالی است که توسط سازمان توسعه تجارت برای کسب و کارهای مجازی و اینترنتی داده می‌شود. اینماد بعد از احراز صلاحیت حقوقی کسب و کار یا حقیقی صاحب کسب و کار و با توجه به معیاری خاص ارزیابی و سپس صادر می‌شود. منظور از معیار خاص، بررسی درگاه وب سایت است که توسط کارشناسان مرکز، به لحاظ امنیتی کنترل شده و بعد از تاییدیه، اینماد به مدت یکسال اعتبار خواهد داشت.

 

اینماد چیست؟

 

چند نوع اینماد وجود دارد؟

نماد اعتمادالکترونیک برای سایت های فروشگاهی، دارای سه نوع مختلف است:

 1. نماد اعتمادالکترونیک موقت: در این نوع، طراحی سایت فروشگاهی با حداقل امکانات بررسی شده و نماد موقتی برای جلب اعتماد مشتریان کسب و کارهای نوپا و کوچک داده می‌شود.

 2. نماد دائم تک ستاره: بعد از دریافت نماد الکترونیک موقت، مرکز توسعه تجارت فاکتورهای ثانویه ای را برای تایید صلاحیت بهتر کسب وکار قرار می‌دهد. صاحبان کسب و کارهای مجازی می‌توانند بصورت آنلاین موارد مختلف خواسته شده را تکمیل نمایند و بعد از آن تنها کافیست مطمئن باشید که لبخند مشتری از سوی شما، تجربه تکرار خرید و همچنین اعتماد برای استفاده از فروشگاه آنلاین را نشان می‌دهد.
 3. نماد دائم دوستاره: بعد از دریافت نماد الکترونیک و رعایت شرایط لازم جهت ستاره دار شدن اینماد، در صورتیکه فروشگاه آنلاین گواهی امنیت ssl  را نصب کند می‌تواند متقاضی نماد دو ستاره باشد. در این حالت، فروشگاه در واقع بالاترین سطح امنیت را برای مشتریان خود تضمین کرده است.

مزیت داشتن نماد الکترونیک چیست؟

همانطور که عامل اصلی توسعه تجارت الکترونیک، اعتماد است داشتن نماد اعتمادالکترونیک نیز عامل مهمی برای جلب اعتماد مشتریان محسوب می‌شود. برای همین مرکز توسعه تجارت الکترونیک با داشتن قوانینی درباره کسب و کار اینترنتی، برای کسانی که آنرا رعایت کنند برچسب نماد الکترونیک می‌زند. در واقع داشتن اینماد باعث ساماندهی و قانونمندی بیشتر فروشگاه های آنلاین می‌شود و مزایای زیادی دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

 • داشتن اینماد به سایت امنیت بیشتری در دیدگاه عام می‌دهد.
 • وجود برچسب اینماد به کسب و کار آنلاین جنبه معتبر و رسمی می‌دهد.
 • با داشتن نماد اعتمادالکترونیک می‌توانید برای سایت خود درگاه بانکی دریافت کنید.
 • باعث می‌شود که مشتریان در خریدهای اینترنتی قوانین مربوطه را رعایت کنند.
 • داشتن اینماد باعث می‌شود که حریم شخصی کاربران محفوظ بماند و از طرفی اطلاعات مالی و فروش کسب و کارهای آنلاین نیز امنیت بالاتری دارد.

در واقع می توان گفت که داشتن اینماد برای سایت علاوه بر نظام مند کردن فروشگاه، امنیت و ضریب اطمینان مشتریان را بالا می‌برد و از طرفی باعث افزایش سطح کیفیت فروش کالا و همچنین نظارت بیشتری برای تعدیل قیمت ها می‌شود.


مقاله پیشنهادی: چرا هر کسب و کاری به وب سایت نیاز دارد؟


دستور العمل اعطای نماد اعتماد الکترونیک (مراحل دریافت اینماد)

تنها راه برای اخذ نماد الکترونیک مراجعه به سامانه نماد اعتماد الکترونیک است که تمامی مراحل آن بصورت غیرحضوری و از طریق سایت قابل انجام است. بعد از دریافت اینماد توجه داشته باشید که اعتبار این گواهی یک سال بوده و باید پایان هر سال با پرداخت هزینه مربوطه، مجدد آنرا تمدید کنید. لازم به ذکر است که کسب و کارهای آنلاین که تنها از طریق تلفن سفارش می‌گیرند و یا فقط کار تبلیغات انجام می‌دهند، نیازی به دریافت اینماد ندارند. در ادامه مراحل اخذ اینماد را مختصرا توضیح خواهیم داد.

 1. وارد سامانه نماد اعتمادالکترونیک شده و شناسه کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. در صورتیکه قبلا عضو این سایت نبودید باید آنرا ایجاد کرده و بعد از ورود به سایت، روی گزینه درخواست نماد کلیک کنید.
 2. بعد از ورود به سامانه باید اطلاعات هویتی، اطلاعات محل سکونت و اطلاعات تماس فردی خود را وارد کرده و تأیید کنید.
 3. در این مرحله باید تصویر صفحه اول شناسنامه، کارت ملی، همچنین عکس پرسنلی و در صورت لزوم کارت پایان خدمت خود را بارگزاری کنید. توضیح اینکه از میان مدارک بالا تنها تصویر شناسنامه الزامی بوده و مابقی مدارک اختیاری هستند.
 4. در این مرحله باید اطلاعات تماس خود را تایید کنید که برای تلفن همراه از راه پیامک و برای تلفن ثابت از طریق تماس با شماره اعلام شده، به راحتی انجام می‌شود.
 5. بعد از تأیید شدن اطلاعات تماس باید بر روی گزینه‌ی افزودن کسب‌وکار کلیک کنید. با کلیک کردن روی این گزینه، فرمی برای شما باز خواهد شد که باید اطلاعات آن را تکمیل کنید. بعد از تأیید کردن اطلاعات می‌توانید وارد قسمت مدیریت کسب‌و‌کار شوید.
 6. در ادامه روند دریافت نماد الکترونیک لازم است که تاییدیه فنی از سوی کارشناسان اینماد را دریافت کنید و بعد از آن تک تک موارد مربوط به مدیریت کسب و کار را طبق موارد خواسته شده انجام دهید. نهایتا بعد از پر کردن چک لیست اقدامات ضروری کسب و کار و تایید نهایی، مراحل اخذ اینماد به پایان رسیده و کد اینماد را دریافت خواهید کرد.

 

چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

وب‌سایت‌هایی که متقاضی اخذ نماد الکترونیک هستند طی یک چک لیست در سه مرحله، توسط کارشناسان اینماد ارزیابی می‌شوند و نتیجه این بررسی از طریق پنل کاربر در سامانه قابل مشاهده است که اصطلاحا به چک لیست اقدامات در سامانه شناخته می‌شود:

1. محتوای وب‌سایت و مرتبط بودن آن با مدل کسب‌و‌کار و خدمات ارائه شده

کسب و کارهای اینترنتی موظف به رعایت قوانین و مقررات جاری کشور هستند. به همین دلیل در این مرحله موارد مختلفی اعم از محتوای سایت، نحوه بازاریابی، نبود تبلیغات غیر قانونی و کالاهای بدون مجوز، عدم فروش کالاهای غیرقانونی و همچنین عدم استفاده از نشانه‌های دولتی در سایت، بررسی می‌شوند.

2. فرآیند فروش و ثبت سفارش

مشخصات فنی محصولات یا خدماتی که در فروشگاه آنلاین برای فروش گذاشته می‌شوند باید حتما داخل وب‌سایت درج شده باشند. علاوه برآن لازم است مبلغ محصول و هزینه‌های جانبی آن باید به‌طور کامل در سایت قرار داده شود. از طرفز امکان صدور پیش فاکتور قبل از ثبت نهایی برای هر خرید باید در سایت موجود باشد و نهایتا باید کاربر بتواند یا کد رهگیری بعد از خرید، فرآیند سفارش خود را پیگیری کند.

3. استاندارد صفحات وب‌سایت

وب‌سایت‌های متقاضی باید اطلاعات مربوطه را کاملا دقیق و بصورت واضح در اختیار کاربران قرار دهند. درج اطلاعات لازم در قسمت درباره‌ی ما و تماس با ما الزامی است. قسمت "درباره‌ی ما" باید دارای اطلاعات هویتی مالک و مجوزهای اخذ شده باشد. قسمت "تماس با ما" نیز باید حاوی اطلاعات کامل تماس و آدرس باشد. چنانچه قوانین و مقررات خاصی برای فروش کالا دارید باید این اطلاعات را قبل از فرآیند ثبت سفارش در اختیار مشتری قرار دهید.

آیا همه ی سایت ها باید نماد الکترونیک داشته باشند؟

از آنجاییکه داشتن اینماد سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نشان می‌دهد، تمامی کسب و کارهای آنلاین می‌توانند با اخذ آن مشتریان بیشتری را جلب نمایند. اما لازم است بگوییم که کسب و کارهایی که تنها از طریق تلفن سفارش می‌گیرند و یا صرفا تبلیغاتی هستند نیازی به دریافت اینماد ندارند. از طرفی نماد اعتمادالکترونیک به کسب و کارهای فعال در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مجاز نیز تعلق می‌گیرد.

نماد الکترونیک

 

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیک

 • شرط لازم برای دریافت نماد الکترونیک داشتن یک فروشگاه اینترنتی است که برای سفارشات خود بصورت آنلاین از مشتری پول دریافت می‌کند.
 • مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست متقاضیان حقیقی
 •  تصویر پروانه و یا مجوز فعالیت شرکت(در صورت لزوم)
 • اطلاعات هویت متقاضی شامل:تصویر شناسنامه، کارت ملی و در صورت آقا بودن مدرک وضعیت نظام وظیفه.

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری)

 •  تصویر آگهی روزنامه رسمی
 •  تصویر اصل اساسنامه
 •  آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت(در صورت وجود)
 • تصویر پروانه یا مجوز فعالیت (در صورت لزوم)

متقاضیان دولتی

برای این دسته از کسب و کارها لازم است که تعلق وب سایت به دستگاه دولتی مربوطه تایید شده باشد. برای این منظور لازم است که طی یک نامه نماینده دستگاه دولتی معرفی شده و در پرونده نماد قرار گیرد. توجه داشته باشید که امضای مقام مسئول سازمان بعنوان تاییده حتما در نامه موجود باشد.

به طور کلی باید گفت داشتن نماد الکترونیک برای کسب و کار به نوعی هویت آنرا نشان می‌دهد و درنتیجه مشتریان می‌توانند به آنها اعتماد کرده و با خیال راحت خرید آنلاین خود را انجام دهند.

 

 

 

 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


» شرکت دانش بنیان وستا در سال 90 فعالیت خود را در قالب راه انداز استارت‌آپ شروع کرد و توانست با بکارگیری نیروی خبره و مناسب، خود را به عنوان یکی از اولین استارت‌آپ ها در حوزه خرید گروهی (شیرازبُن) در استان فارس مطرح کند ، پس از آن با بهره‌گیری از علوم جدید و تجربیات به دست آمده و استخدام نیروی متخصص با حمایت دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز ، وارد عرصه تولید نرم افزارهای مبتنی بر وب و موبایل شد تا در کنار کسب درآمد از زیست بوم استارت‌آپ ایران بتواند خدمات گسترده تری ارائه نماید. در سال 97 این شرکت با مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شد ، در حال حاضر افتخار داریم با ارائه خدمات در 10 لاین کاری به صورت تخصصی خدمات دیجیتال مارکتینگ خود را به عنوان یک شرکت Digital Enterprise در اختیار مشتریان عزیز قرار دهیم ، امیدواریم این روند رو به رشد موجب ارائه خدمات بهتر گردد.


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • #
 • لینکدین وستا سیستم
 • #
 • #

Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-