کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 
 
مقالات وستا

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

هیچ شکی در این نیست که در چشم انداز عصر مدرن، بخش عظیمی از استراتژی بازاریابی شما کمپین های دیجیتال خواهد بود. کسب و کارهای گوناگون و مصرف کنندگان تقریبا همواره آنلاین هستند و شما می خواهید به آنها دسترسی داشته باشید. در این مقاله قصد داریم نمونه هایی از کمپین مارکتینگ که بازاریابان به منظور توسعه و پیشرفت روزافزون کسب و کارشان می توانند استفاده نمایند، همراه با یک مفهوم کلی و جامع از استراتژی دیجیتال مارکتینگ و کمپین بازاریابی دیجیتال ارائه نماییم، پس با ما همراه باشید.

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 


استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ در واقع مجموعه اقداماتی است که به دقت توسط کانال های بازاریابی آنلاین انتخاب شده و در رسیدن و دستیابی یک مجموعه به اهدافش کمک می‌کند. این کانالها عموما رسانه های پولی، رسانه های شخصی و رسانه های اکتسابی را شامل می شوند و همگی میتوانند کمپین های دیجیتال مشترکی در جهت پشتیبانی و حمایت از یک کسب و کار خاص باشند.

احتمالا اصطلاح “استراتژی” نخست اندکی مبهم و پیچیده به نظر برسد، اما دقت کنید که ایجاد یک استراتژی دیجیتالی موفق چندان هم دشوار نیست.

با بیانی ساده تر می توان گفت که استراتژی صرفا یک برنامه ریزی عملی جهت رسیدن به یک یا چند هدف نهایی و مطلوب است. استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما متناسب با مقیاس کسب و کارتان، ممکن است چندین استراتژی دیجیتال مختلف با اهداف متفاوت را شامل شود و این بیان ساده در مورد استراتژی می تواند شما را در نیل به اهداف و مقاصدتان یاری کند. کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ در واقع به استفاده از مدیاهای مدرن دردنیای کسب و کار و تجارت تلقی میشود که این نوع از بازاریابی با بازاریابی سنتی بسیار متفاوت بوده و عمدتا در فضای اینترنت انجام می گردد. در اصل می توان گفت به تمامی اقداماتی که جهت تبلیغ خدمات، محصولات، برندها و تحلیل رفتار مشتریان در بستر فصای مجازی و به صورت اینترنتی انجام می گردد دیجیتال مارکتینگ گفته می شود.

بیایید در ادامه ببینیم که کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

کمپین های دیجیتال مارکتینگ در واقع مجموعه ای از فعالیت های بازاریابی در فضای مجازی و آنلاین هستند که با برنامه و هدفی مشخص و به منظور انتقال پیامی واحد و جذب بازدید بالاتر، افزایش تعامل کاربران با کسب و کار مورد نظر و در نتیجه فروش هر چه بیشتر انجام می گردند. جهت اجرا و پیاده‌سازی کمپین‌های دیجیتال از انواع رسانه‌های دیجیتالی نظیر شبکه های اجتماعی، وب سایت ها، تبلیغات پوستر و بنری و مورادی از این قبیل استفاده می کنند.

 

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برتری کمپین‌های دیجیتال نسبت به سایر کمپین‌های غیر دیجیتالی روشنی و وضوح کلیه جریان های اطلاعاتی و نیز قابلیت اندازه گیری کلیه جنبه ها در این کمپین‌هاست. با بهره گیری از ابزارهای دیجیتالی به آسانی می‌توان میزان تاثیرگذاری کمپین‌های دیجیتال و درصد تعامل کاربران با محتوای مورد نظر را سنجیده و به منظور بهبود آن تلاش نمود.

کمپین تبلیغاتی خوب در حقیقت کمپینی است که بر اساس استراتژی افزایش آگاهی و شناخت از برند مربوطه و افزایش درصد فروش برنامه ریزی شده باشد. اغلب کارفرمایان معتقدند که برگزاری کمپین‌های دیجیتال به مفهوم ساختن تبلیغات است، که این طرز فکر اشتباه فاحشی می باشد.

چنانچه در پی برگزاری کمپین های دیجیتال تبلیغاتی هستید، حتما با افراد کارشناس و خبره در این حوزه که عموما آژانس‌های فعال در حوزه کمپین‌ مارکتینگ هستند، مشورت نمایید تا بودجه خود را به نحو احسنت مدیریت نموه و همچنین نتیجه موفقیت آمیزی را کسب کنید.

انواع کمپین های دیجیتال

کمپین‌های دیجیتال انواع مختلفی دارند که به شکل زیر قابل طبقه‌بندی می باشند:

کمپین مسئولیت اجتماعی

 امروزه برندها و کسب و کارهای گوناگون بر روی مسئولیت اجتماعی برند خود تمرکز می کنند و فعالیت‌های خیرخواهانه اجتماعی هسته‌ ی اصلی عملکرد خود معرفی می‌کنند. در عصر رقابتی امروز تنها توجه به بازاریابی برای برانگیختن احساسات مخاطب کافی نیست و بایستی اهمیت ویژه ای به فعالیت های اجتماعی و در واقع پذیرش یک مسئولیت اجتماعی انجام شود. کمپین مسئولیت اجتماعی  در انگلیسی مفهومی از بازاریابی است که باور دارد یک شرکت یا سازمان می بایست تصمیمات بازاریابی خود را نه فقط با مد نظر قرار دادن خواسته‌های مخاطب، بلکه با در نظر گرفتن نیازها و منافع شرکت و همچنین منافع طولانی مدت جامعه تعیین نماید. همچنین باید جنبه‌های رفاهی جامعه و مشتری را حفظ کند و آنها را در حد توان بهبود بخشد. دیدگاه بازاریابی با مسئولیت اجتماعی یکی از جدیدترین موضوعات در مدیریت بازاریابی است.

کمپین فروش

 هدف از طراحی کمپین فروش شناسایی فعالیت های مختلف بازاریابی و افزایش میزان درگیری کاربران با برند و محصولات یک کسب و کار و میزان تاثیر گذاری آن بر روی مشتریان توسط کانال ها و رسانه های مختلف است. یک کمپین فروش موثر کمپینی است که برنامه ریزی های کاربردی جهت افزایش نرخ تبدیل باشد به طوری که هر فرد بازدیدکننده کمپین شما را با افراد دیگری نیز به اشتراک بگذارد. این امر میسر نخواهد شد مگر با اجرای کمپین‌های دیجیتال توسط رسانه های اجتماعی و ابزارهای دیجیتالی آنلاین و آفلاین. هدف از تشکیل کمپین فروش جذب مخاطب است و نیازمند یک برنامه ریزی اساسی می باشد. کمپین تخفیف محور و کمپین جایزه محور از جمله کمپین های دیجیتال دیگری هستند که هر یک اهداف خاصی را دنبال میکنند، در ادامه به برخی از اهداف این کمپین ها اشاره خواهیم کرد.

اهداف کمپین‌های دیجیتال

بهتر است ابتدا اهداف خود را از طراحی و ایجاد کمپین های دیجیتال مشخص نمایید. به طور مثال آیا می‌خواهید وب سایت کسب و کارتان، فالوور و لایک‌هایتان رتبه نخست را در جستجوی گوگل کسب کنند؟ برای این منظور گزینه‌های موجود در بازاریابی دیجیتال فراوان می‌باشند، اما بهتر است ابتدا تصمیم گیری کنید که قرار است هدف اصلی شما در کمپین های دیجیتال چه باشد؟ چنانچه هم میخواهید ایمیل ارسال کنید و هم در موتور گوگل و سایر پلت‌فرم‌های اجتماعی برای کسب و کار خود تبلیغ کنید، نماینده ای را جهت ایجاد کمپین های دیجیتال استخدام نمایید تا در رسیدن به هدف شما را یاری کند، زیرا این کار برای دارندگان کسب ‌وکارهای کوچک کار نسبتا دشواری است.

 

اهداف کمپین دیجیتال مارکتینگ

کدام دسته از افراد در دایره هدف شما قرار دارند؟ اگر هم اکنون یک وب‌سایت برای کسب و کار خود دارید می‌توانید گزارشاتی را ارائه دهید تا متوجه شوید که چه افرادی خریدار و طرفدار محصولات و خدمات شما هستند. در صورتی که آماتور هستید و کار خود را تازه شروع کرده‌اید بایستی کمی تحقیق نمایید. رقابت کسب و کار خود را با سایر رقبا بررسی کنید تا ببینید چه افرادی مورد هدف و طرفدار آن‌ها هستند، اما تنها قشر مخاطبین رقبا را مورد هدف قرار ندهید. شما بایستی یک بازار ویژه‌ای  را برای هدف خود بیابید که از چشم رقبایتان پنهان مانده است. برای آگاهی از روند رشد کسب و کارتان می توانید از مشتریان اخیر محصولات خود نظرسنجی کنید و یا یک طراح کمپین‌های دیجیتال استخدام کنید تا تحقیقات لازم را برای شما انجام دهد.

تعیین بودجه برای کمپین های دیجیتال

برای راه اندازی کمپین های دیجیتال شما بایستی بودجه لازم را در دست داشته باشید. توجه داشته باشید که ارزانترین و در عین حال تاثیرگذارترین تبلیغات، تبلیغات دیجیتالی است. اگر باور ندارید می‌توانید روش بازاریابی دیجیتالی را با بازاریابی سنتی مقایسه نموده و به وضوح برتری آن را ببینید.

در صورتی که شما یک شرکت یا فردی را برای بازاریابی دیجیتال کسب و کارتان استخدام نموده اید به خاطر داشته باشید که بایستی برای پرداخت هزینه‌ های تبلیغات گوگل و فیسبوک و سایر پلت فرم های اجتماعی بودجه کافی داشته باشید. لذا اینجا باید یک هدف خاص مشخص کنید. اگر یک کمپین تبلیغاتی را در فیسبوک اداره می کنید و قصد دارید ماهانه 20.000 دلار درآمد داشته باشید و قیمت محصول شما 100 دلار می باشد، باید 200 فروش از این کمپین بازاریابی بدست آورید.

با داشتن این ذهنیت شما می‌توانید بودجه خود را مطابق با حاشیه سودی که می خواهید به آن دست یابید تعیین کنید. همواره این نکته را به یاد داشته باشید که ایجاد بودجه، تاثیر به سزایی در موفقیت کمپین های دیجیتال شما دارد. در صورتی که از میزان بودجه لازم برای ایجاد این کمپین ها اطلاعی ندارید، بهتر است زمانی را برای صحبت و مشورت درباره آن با یک فرد خبره و کارشناس در این زمینه اختصاص دهید.

ترسیم آینده کسب و کار با کمپین های دیجیتال

سخن این است که شما می خواهید به کجا برسید و این یعنی دقیقا ترسیم و تصور آینده کسب و کارتان. اکنون که دیگر گام نخست را گذرانده اید و به خوبی از اهداف تشکیل کمپین های دیجیتال آگاه هستید، میتوانید به آسانی و واقع بینانه آینده کسب و کار خود را تصور کنید. همواره واقع بین باشید ، دو سال بعد را تصور نمایید، هدف معین است، قابلیت ها و توانایی ها به وضوح روشن هستند، بنابراین با دقت می توانید جایگاه خود در آینده ببینید. با دقت متصور شوید که موقعیتتان در میان کسب و کارهای رقبایتان چگونه خواهد بود، درصد جذب مشتریان، طرفدار کدام محصولات یا خدمات بیشتر خواهد بود و ...

 

کمپین دیجیتال مارکتینگ

هر میزان که در برنامه ریزی های خود دقت بیشتری به خرج دهید و با آگاهی و تجربه بیشتری اقدام به تشکیل کمپین های دیجیتال کسب و کار خود کنید، آینده ای که برای برندتان ترسیم کرده اید واضح تر و به واقعیت نزدیکتر خواهد بود.

شناخت استراتژی برندهای رقیب جهت موفقیت کمپین های دیجیتال شناخت استراتژی های برند رقبا در حوزه کمپین های دیجیتال و این که چه روندی را در پیش گرفته اند نقش بسیار مهمی در موفقیت شما خواهد داشت. همواره به خاطر داشته باشید که شناخت مشتریان و بازار روز از مهم ترین علل موفقیت در دنیای مارکتینگ می باشد. داشتن شناختی دقیق از استراتژی کمپین های دیجیتال رقبا میتواند ایده ها و خلاقیت های جالبی را در ذهن شما بسازد و شروع یک کسب و کار موفق باشد.

خوبی و مزیت دنیای دیجیتال مارکتینگ و کمپین‌های دیجیتال را می توان گستردگی حجم اطلاعات و واضح بودن فعالیت ها دانست. به آسانی میتوانید با بهره گیری از فضای مجازی نظیر صفحات اینستاگرام، فعالیت رقبایتان و مخاطبین آن ها را آنالیز کنید. حتی در این زمینه آنالیزورهای مختلفی نیز می توانند به شما کمک کنند تا بتوانید از جزئیات کار رقبایتان مطلع گردید.

هر کسب و کاری که در این حوزه بتواند موفق تر عمل کند، می تواند برنامه ریزی و استراتژی مربوط به کمپین های دیجیتال خود را طوری رقم بزند که بتواند آوازه ی برند خود را در بین سایر برندهای رقیب بلندتر کرده و مخاطبان بیشتری جذب کند و در نتیجه وضعیت تجاری کسب و کار خود را ارتقا ببخشد. به خاطر داشته باشید که مشتریان رقبایتان میتوانند  در آینده مشتریان شما نیز باشند، پس بهتر است اهمیت خاصی برای شناخت آن ها قائل شده و بر آن باشید که شخصیت و خصوصیات آن ها را به درستی بشناسید. شناخت مخاطبان و مشتریان یکی از مهم ترین اصل های کسب و کار موفق و تحقیقات بازاری میباشد.

تعریف پرسوناهای خریدار

یک پرسونای ایده آل برای خریدار بایستی به قلب اهداف اصلی خریداران نفوذ کند و در قالب استراتژی اصلی کمپین های دیجیتال شما عمل نماید.

با شناخت اهداف و چالش‌هایی که در مارکتینگ خود با آن ها مواجه هستید، می‌توانید گام به گام به صورت زیر پیش بروید:

قالب های عمده ای که می‌توانید از آنها در قالب عنوان اصلی جهت تولید محتوا برای کمپین خود استفاده کنید.

کلمات کلیدی اصلی که تاثیرگذاری محتوای شما را تقویت می‌کنند.

دقت در انتخاب کانال ها(توئیتر، ppc و...)، به سادگی می توانید یک ایده بکر برای کمپین های دیجیتال خود را با انتخاب کانال اشتباه تباه کنید. این یک اشتباه ساده در فرایند بازاریابی دیجیتال می باشد. اما در صورتی که شناخت دقیقی از اهداف و مخاطبان خود داشته باشید به درستی می توانید بر این مشکل غلبه کنید.

تولید محتوا

هنگامی که یک استراتژی برای کمپین‌های دیجیتال خود دارید، ضروری است که با بخش منحصر به فردی از مخاطبان هدف به چالش کشیده شوید. به منظور شفاف سازی این امتیاز، بازاریابی محتوایی کمپین‌های دیجیتال شما بایستی در ۳ دسته گروه بندی شوند:

  • محتوای اطلاع از برند
  • محتوای تبدیلی
  • محتوای پرورش

هر یک از این مطالب مخاطبین خاص خود را در مراحل گوناگون دارند و در هر مرحله ضروری است که تعاملات ویژه ای برای برقراری ارتباط با این مخاطبین انجام گیرد.

محتواهای اطلاع از برند بایستی بر این اساس که توسط چه کسی به اشتراک گذاشته می شوند توسعه یابند

محتوای تبدیلی باید پاسخگوی چالش هایی که پرسونای شما مواجه می گردد باشد. چنانچه ارزش ایجاد ‌نمی کند پس نباید به عنوان یک استراتژی ترفیعی از آن استفاده نمایید.

و اما محتوای پرورشی با این عنوان طراحی می گردد که یاری رسان، موثر و مناسب و ایده آل برای مخاطبان شما مناسب و ایده آل باشد.

راهکارهای موثر دیجیتال مارکتینگ برای استارتاپ ها

در این روزها که بازار دیجیتال مارکتینگ و استارتاپ خیلی داغ شده، یافتن یک مسیر مطمئن و تضمینی برای دستیابی به هدف دشوارتر شده است. همچنین علاوه بر دیجیتال مارکتینگ، عنوان های جدیدی نظیر هک رشد، پرفورمنس مارکتینگ و ... نیز به ادبیات بازاریابی افزوده شده اند که ممکن است سبب سردرگمی بیشتر مخاطبان شوند. می دانید که حتی بهترین محصولات و خدمات نیز بدون بازاریابی اصولی و درست به فروش چندان خوبی نمی رسند. از سوی دیگر، استارتاپ ها در پی رشد و پیشرفت سریع و در عین حال اقتصادی هستند. با فرض این که محصول و یا خدمات شما نیاز بازار بوده باشد و مشکلات بیزینسی نیز نداشته باشید، کمپین های دیجیتال مارکتینگ روش بسیار امیدوارکننده ای می باشد. در اینجا می خواهیم به روزترین و موثرترین متد بازاریابی یعنی بازاریابی جاذبه ای یا کششی را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم.

استراتژی بازاریابی موثر

در این روش که به اینباند مارکتینگ معروف است، هدف اصلی شما، شناخت مخاطب و تبدیل افراد غریبه به کاربر و تبدیل کاربران به مشتری و در نهایت مشتری دائمی ساختن وی با استفاده از سوخت افول ناپذیر و همواره سبز محتوا می باشد. سئو یا بهینه سازی سایت و تشکیل کمپین های دیجیتال و نیز تولید سرنخ های فروش از جمله ابزارهای مورد استفاده و از ملزومات بازاریابی کششی یا به اصطلاح اینباند می باشند. در این نوع بازاریابی جای اینکه شما پیوسته خود را به مشتری و مخاطبتان یادآوری کنید، روشی را برمی گزینید که مخاطب خود به سراغ شما آید و از این رو تفاوت های فاحشی با متدهای سنتی بازاریابی و تبلیغات دارد.

رفتار کاربر در روند تبدیل شدن به مشتری دائمی شما خطی نمی باشد یعنی این گونه نیست که پروسه تبدیل شدن او از فردی غریبه به کاربر و در نهایت به مشتری به صورت کاملا منظم پیش برود. پس دقت داشته باشید که احتمال دارد کاربران شما روش تعامل متفاوتی با محصولات شما داشته باشند و لذا لازم است که در این روش ها حتما حضور فعالی داشته باشید و به خوبی دیده شوید تا مخاطب بتواند شما را در تایم درست و به جایی پیدا کند.

نمونه کمپین بازاریابی

کمپین شیر گرفتی؟

در اوایل دهه 1990، فروش شیر کاهش یافت و مصرف‌کنندگان دیگر شیر نمی‌خریدند و از آن طرف رقابت بر فروش نوشیدنی‌هایی همانند نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا رو به افزایش بود. در طی تحقیقات یک شرکت تبلیغاتی متوجه شد که در حالی که هیچ‌کس برای خرید یک لیتر شیر علاقه‌ای ندارد، اما هنوز برخی افراد، شیر یکی از خوراکی‌های اصلی آن‌ها است و مصرف‌کنندگان در هر شرایطی این نوشیدنی را تهیه می‌کنند.

که این شرکت تبلیغاتی، کمپینی با نام "شیر گرفتی؟" تولید کرد که ویدئو آن به این صورت بود که فردی در حال خوردن نان تست با کره بادم زمینی بود و به آن تماسی گرفته می‌شود و از آن یک سؤال بی‌ربط می‌پرسند که این فرد در صورتی که به این سؤال پاسخ ندهد، کشته می‌شد. فرد جواب این پاسخ را می‌دهد اما چون دهان آن پر از کره بادم‌زمینی بود پاسخ آن مشخص نبوده و می‌خواست با خوردن شیر دهان خود را از کره بادم زمینی پاک کند. متأسفانه در هنگام ریختن شیر متوجه می‌شود شیری در پاکت نیست و فرد موفق به پاسخ‌دادن به این سؤال نمی‌شود.

شعار "شیر گرفتی؟" در سال 1995 توسط هیئت ملی پردازش شیر (MilkPEP) برای استفاده از شهرت تبلیغاتی خود مجوز دریافت کرد که از آن زمان تاکنون از افراد مشهور ورزش، رسانه، سرگرمی و همچنین شخصیت‌های داستانی تلویزیون، بازی‌های ویدئویی و فیلم‌هایی مانند سیمپسون‌ها، بتمن استقبال کرده است. ماریو، دختران پاورپاف، در صفحات تبلیغاتی که با "سبیل شیری" مزین شده است، ژست می گیرند و از شعار "سبیل "تو کجاست؟" استفاده کردند.

شیر گرفتی؟

کمپین چالش سطل یخ

یکی دیگر از موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی، چالش سطل یخ است. چالش این بود که یک سطل آب یخ را روی سر خود بریزید، ویدیویی از آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و از دوستان خود بخواهید همین کار را انجام دهند. اگر چالش را در 24 ساعت کامل نکنید، 100 دلار به تحقیقات ALS اهدا کرده اید. این ویدیو نه تنها محتوای بسیار محبوبی را در سال 2014 تولید کرد، بلکه نشان داد که چگونه «چالش‌ها» می‌توانند تعامل گسترده‌ای را با استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی درست ایجاد کنند.

چالش آب یخ

سخن آخر

 اینکه هیچ وقت نمی توان دید که کمپین های دیجیتال مارکتینگ بتوانند با انتخاب‌هایی کاملا طبیعی به موفقیت دست یابند. اگر شکست را بپذیرند، میمیرند. اما اگر کار و تلاش را برگزینند، رشد کرده و در نهایت به اهداف خود دست می یابند. یک برنامه ریزی خوب دیجیتال مارکتینگی بهترین راه برای رشد و پیشرفت کمپین‌ های دیجیتال و زنده ماندن آن ها و پیشرفت روزافزون در عصر دیجیتال می باشد.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-