چگونه تحقیق کلمه کلیدی را انجام دهیم؟

 
 
مقالات وستا

چگونه تحقیق کلمه کلیدی را انجام دهیم؟

تحقیق کلمه کلیدی مناسب یکی از اصول اولیه برای جذب مخاطب در فضای اینترنت است. این کلمات باعث ایجاد پیوند و اتصال بین مخاطب و وب سایت خواهند شد. استفاده درست از این کلمات می تواند وب سایت شما را در میان وب سایت های بیشماری که در حیطه کاری شما فعالیت می کنند، یونیک و منحصر به فرد کند.

روزانه افراد کلمات و عبارات بسیار زیادی را در گوگل و سایر موتور های جستجو سرچ می کنند. گوگل بر اساس اطلاعات بسیار دقیقی که در مورد وب سایت های موجود در فضای اینترنت دارد، چندین وب سایت را به کاربران پیشنهاد می دهند.

تحقیق کلمه کلیدی و استفاده درست و بهینه از آن در متون و مقالات یک وب سایت، سبب می شود گوگل و سایر موتور های جستجو وب سایت شما را به عنوان اصولی ترین و بهترین وب سایت در صفحه اول و حتی در سطر اول خود نمایش دهند.

در ادامه بیشتر با اهمیت تحقیق کلمه کلیدی آشنا می شویم.

تحقیق کلمه کلیدی

 


اهمیت تحقیق کلمه کلیدی و نوشتن مقالات و محتوا برای وب سایت ها تا جایی اهمیت دارد که بسیاری از شرکت ها نویسندگان خبره ای را در این زمینه استخدام می کنند. وظیفه این افراد صرفا تحقیق کلمه کلیدی عالی و استفاده درست و تیزهوشانه از آنها درون محتوا های متنی یک وب سایت است.

یک محتوای متنی می تواند شامل یک کلمه کلیدی اصلی و یک یا چند کلمه هم خانواده و فرعی باشد. همچنین یک نویسنده خبره باید ضمن حفظ کیفیت و روانی متن، از کلمات کلیدی به طور اصولی در متن خود استفاده کند.

تحقیق کلمه کلیدی

چرا تحقیق کلمه کلیدی مهم است؟

هیچ فرد یا سازمانی دوست ندارد وب سایت خود را در صفحه چهارم، دهم یا بیستم گوگل ببیند. افراد و ارگان ها وب سایت ها را طراحی می کنند تا بتوانند در صفحه اول و حتی در سطر اول گوگل قرار بگیرند تا مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کنند.

اینجاست که تحقیق کلمه کلیدی بسیار اهمیت پیدا می کند!

بعضی افراد فکر می کنند با نوشتن متنی که دستور زبان فارسی در آن به خوبی رعایت شده باشد و نگارش آن بسیار قوی و گیرا باشد،می توانند خود را در صفحه اول گوگل ببینند و از این طریق بازدید وب سایت آنها بالا رود.

کاربران ابتدا باید وب سایت شما را ببینند تا پس از آن شما به کمک بازاریابی محتوایی بتوانید آنها را به سمت استفاده از خدمات خود سوق دهید. کاربران معمولا نیاز خود را در صفحه اول یا دوم گوگل و سایر موتور های جستجو برطرف می کنند. تمام تلاش شما باید در جهت قرار گرفتن در این صفحات باشد.

کلمات کلیدی همان کلماتی هستند که من و شما در گوگل سرچ می کنیم تا گوگل بتواند وب سایت های مورد نظر ما را پیدا کند. کلمات یا عباراتی که در یک بازه زمانی توسط افراد زیادی جستجو می شوند، به کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی معروف هستند.

با تحقیق کلمه کلیدی مناسب در حیطه کاری خود و قرار دادن آنها در محتوا های موجود در وب سایتتان، باعث می شوید که گوگل شما را به عنوان یکی از سایت های اصلی در صفحه اول خود به کاربران پیشنهاد دهد.

البته استفاده از تعداد مناسب کلمه کلیدی در فواصل درست و مشخص شده، ضروری است تا وب سایت شما به یک وب سایت استاندارد تبدیل شود.

تحقیق کلمه کلیدی برای سئو 

تحقیق کلمه کلیدی یا یافتن عبارات کلیدی برای سئو پروسه پیچیده ای ندارد. مهم این است که پس از یافتن آنها، بتوانید به طور اصولی و هدفمند از آنها در متون و محتوا های وب سایت خود استفاده کنید. همچنین استفاد از کلمات هم خانواده نیز می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

برای تحقیق کلمه کلیدی شیوه ها و ابزار های بسیار مناسبی وجود دارد که در ادامه قصد داریم برخی از مهمترین ها را به شما معرفی کنیم.

یک; از بخش سرچ گوگل استفاده کنید

یکی از ساده ترین و در عین حال بهترین روش هایی که شما را در یافتن کلمه کلیدی یا همان تحقیق کلمه کلیدی یاری می دهد، استفاده از بخش سرچ یا جستجو در گوگل است. با استفاده از یک مثال ساده، بهتر با این شیوه آشنا خواهید شد.

فرض می کنیم که شما یک وب سایت اینترنتی راه اندازی کرده اید و شیرآلات بهداشتی در آن به فروش می رسانید. حال شما می خواهید زمانی که کاربران به دنبال شیرآلات بهداشتی هستند، به سایت شما مراجعه کنند.

اولین قدم این است که گوگل را مجاب کنید وب سایت شما در این زمینه فعالیت می کند و محصولاتی از این قبیل را به فروش می رساند.

در این شیوه برای تحقیق کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی باید عبارت شیرآلات بهداشتی را در بخش جستجوی گوگل سرچ کنید. پس از اینکه دکمه اینتر را فشار دادید، به پایین صفحه اول گوگل مراجعه کنید. می بینید که گوگل پر بازدید ترین کلمات کلیدی در این حیطه را برای شما به نمایش درآورده است.

با تحقیق کلمه کلیدی به این روش میبینید که «پرفروش ترین شیرآلات»، «قیمت شیرآلات ارزان»، «بهترین شیرآلات ایرانی»، «قیمت شیرآلات لوکس»، «حراج شیرآلات» و... برخی از کلمات کلیدی مهمی هستند که موتور جستجوگر گوگل به شما پیشنهاد داده است.

بنابراین شما باید سعی کنید در محتوا های موجود در وب سایت خود از این کلمات به طور جداگانه یا همزمان و البته به طور اصولی استفاده کنید.

دو; استفاده از ابزار keyword tool

تحقیق کلمه کلیدی به روش اول کاملا می تواند به شما در یافتن بهترین و پر بازدید ترین کلماتی که توسط کاربران جستجو می شود، کمک کند. اما روش ها و ابزار های دیگری هم در این میان وجود دارند که می توانند به شما یاری برسانند.

ابزار کیورد تولز

keyword tool یکی از این ابزار پر کاربرد است که در حال حاضر توسط افراد و تیم های مختلفی برای یافتن و تحقیق کلمه کلیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای استفاده از آن می توانید عبارت keyword tool را در گوگل سرچ کنید و به طور مستقیم وارد صفحه آن شوید.

در اینجا شما می توانید کلمات کلیدی را به هر زبانی که تمایل دارید، جستجو کنید. برای جستجوی کلمه یا عبارت کلیدی فارسی، ابتدا زبان فارسی را انتخاب کنید. سپس کلمه یا عبارت مورد نظر خود را وارد کنید.

مانند مثال بالا، یک بار دیگر عبارت شیرآلات بهداشتی را وارد و دکمه اینتر را فشار دهید. خواهید دید که لیستی از عبارات و کلمات کلیدی برای شما ظاهر خواهند شد.

به همین سادگی می توانید به تحقیق کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی مورد نظر خود بپردازید و محتوا های جذابی را بر اساس آن بر روی وب سایت خود قرار دهید.

ابزار مختلفی وجود دارند که مشابه keyword tool عمل می کنند. برای نمونه ابزار wordtracker یکی دیگر از ابزاری است که همین امکان را فراهم می کند.

دو شیوه ای که در بالا معرفی شدند از مهمترین و پر کاربرد ترین ابزار ها و شیوه هایی هستند که باعث یافتن کلمه کلیدی مناسب می شوند.

مقایسه دو روش بالا به شما کمک می کند که بهترین شیوه برای تحقیق کلمه کلیدی را انتخاب کنید.

مسلما در روش دوم شما از یک ابزار مناسب استفاده کرده اید که مختص یافتن کلمات و عبارات کلیدی است. معمولا تعداد کلماتی که با استفاده از ابزار keyword tool برای شما به نمایش در میایند، بیشتر از تعداد کلمات روش اول است.

همچنین استفاده از keyword tool مزایای دیگری هم دارد. شما با پرداخت یک حق عضویت ماهانه یا سالانه، می توانید اطلاعات بسیار کاربردی و جذابی را از این ابزار دریافت کنید.

به عنوان مثال می توانیدعلاوه بر تحقیق کلمه کلیدی، ببینید که چه حجمی از افراد کلمات کلیدی مختلف را جستجو کرده اند تا بتوانید بر این اساس تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

همچنین در تحقیق کلمه کلیدی با ابزار keyword tool، قادر خواهید بود تا کلمات کلیدی مختلف را با هم مقایسه کنید.

در نهایت پیشنهاد می کنیم از هر دو روش اول و دوم به طور همزمان برای یافتن کلمه کلیدی مورد نظر خود بهره ببرید. گاها دیده شده است که برخی از کلماتی که در این دو شیوه به دست آمده اند، با هم یکسان نیستند.

سه; مقایسه سایت های رقیب

به غیر از دو روش بالا، از سایت های رقیب نیز برای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید. به طور کلی تمام وب سایت هایی که در صفحه اول یا دوم موتور های جستجو قرار دارند، می توانند سایت رقیب شما باشند.

وب سایت هایی که در صفحه اول موتور های جستجو و به ویژه گوگل قرار دارند، مسلما از بهترین کلمات کلیدی بهره می برند. تمام سایت های رقیب را چک کنید و کلماتی که بیشتر از همه به آنها پرداخته شده است را استخراج کنید.

کدام کلمه کلیدی را انتخاب کنیم؟

در حین تحقیق کلمه کلیدی مناسب متوجه می شوید که کلمات بسیار زیادی ممکن است در لیست کلمات کلیدی شما قرار بگیرند. حال شما باید از میان این کلمات مختلف، یک یا چند کلمه که کاربردی تر هستند را انتخاب کنید و در محتوا های خود بر روی آنها مانور دهید.

یک; شاخص KEI را محاسبه کنید

KEI مخفف Keyword Efficiency Index یا همان شاخص بازدهی کلمات است. شما با محاسبه این شاخص می توانید تعیین کنید که از هر یک از کلمات کلیدی تا چه اندازه انتظار داشته باشید. در واقع این شاخص تخمین می زند که هر کلمه کلیدی در حال حاضر چند ورودی را از گوگل یا سایر موتور های جستجو به همراه دارد.

پس از اینکه شاخص KEI را برای کلمات مختلف محاسبه کردید، آنهایی که عدد بیشتری را نشان می دهند در اولویت خود قرار دهید.

پس از تحقیق کلمه کلیدی، حتما از این شیوه برای اندازه گیری اثربخشی کلمه استفاده کنید.

دو; میزان یا تعداد جستجو

پس از تحقیق کلمات کلیدی، می توانید در ابزار های مختلف ببینید که کدام کلمات دارای تعداد جستجوی بیشتری هستند.

نرم افزار هایی مانند keyword tool و wordtracker این امکان را برای شما به وجود می آورند. مسلما هر کلمه کلیدی که دارای تعداد جستجوی بیشتری باشد، می تواند در اولویت شما قرار داشته باشد.

سه; میزان ارتباط

از کلمه یا عباراتی استفاده کنید که با محتوا های درون وب سایت شما همخوانی داشته باشد.

ممکن است 50 یا 100 یا 200 کلمه در اختیار داشته باشید که می توانند به عنوان کلمه کلیدی شما انتخاب شوند. همواره در تحقیق کلمه کلیدی، گزینه ای را انتخاب کنید که با مطالب درون وب سایت شما مرتبط باشد.

چهار; از رقیبان خود استفاده کنید

لیست کلمات کلیدی خود را با یک روش صحیح کوتاه و کوتاهتر کنید. برای تحقیق کلمه کلیدی مناسب، به سایت های رقیب سر بزنید و کلمات کلیدی آنها را استخراج کنید.

اگر این کلمات مرتبط با محتوا های موجود در وب سایت شما هستند، از آنها بهره ببرید.

در میان مواردی که به آنها اشاره شد، شاخص KEI می تواند مناسب تر و کاربردی تر از سایرین باشد. سعی کنید لیست کلمات کلیدی خود را ابتدا با این شاخص مرتب کنید و سپس موارد دیگر را اثر دهید.

توجه داشته باشید که از میان 10، 200 یا 300 کلمه ای که در پروسه تحقیق کلمه کلیدی به دست آورده اید، تنها به حدود 5 کلمه یا عبارت کلیدی برای وب سایت خود نیاز خواهید داشت. این 5 کلمه را به عنوان کلمات کلیدی اصلی در نظر بگیرید و سایر کلمات را به عنوان کلمات فرعی در برخی قسمت های محتوا های وب سایت به کار بگیرید.

جمع بندی

تحقیق کلمه کلیدی بدون تردید برای رشد و شکوفایی وب سایت شما ضروری است. در صورتی که به این موضوع مهم توجه نکنید، وب سایت شما در میان صفحه های متعدد موتور های جستجو گم خواهد شد و هیچ بازدیدی نخواهد داشت.

برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب حتما از شیوه ها و روش هایی که در این مطلب به آنها پرداخته شد استفاده کنید و تنها به شانس خود اکتفا نکنید.

پس از تحقیق کلمه کلیدی مناسب، کار شما تازه شروع می شود. باید محتوا های سئو شده و بهینه ای را بر اساس این کلمات کلیدی انتخاب و بر روی وب سایت خود منتشر کنید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : چهار شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-